DenizBank’tan menkul kıymet ihracı

DenizBank  EIB, IFC ve EBRD’ye toplam 413 milyon TL tutarında VTMK ihraç etti.  DenizBank’ın elde ettiği kaynak KOBİ’lerin ve tarımın finansmanında kullanılacak. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “İhraç ettiğimiz Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler Moody’s tarafından A3 notu aldı, bu da bize duyulan güvenin önemli bir göstergesi. Söz konusu işlem ile birlikte uluslararası kalkınma kuruluşlarından sağladığımız uzun vadeli finansman tutarı 3 milyar TL’ye ulaştı. Denizbank, bu anlamda sektördeki lider bankalardan biri olmaya devam etmektedir.” dedi. İhracın teminatını ise DenizBank’ın KOBİ kredileri oluşturdu.

Müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun yenilikçi ve özel çözümler sunan DenizBank, yurtdışı kurumsal yatırımcılara yeni bir alternatif daha sundu. DenizBank yurtdışında yerleşik nitelikli yatırımcılara satılmak üzere daha önce SPK’dan onayı alınan toplamda 300 milyon euro karşılığı TL tutarındaki Varlık Teminatlı Menkul Kıymet (VTMK) ihracı kapsamında ilk tertip olarak 413 milyon TL tutarında 3 ve 5 yıllık ihraç yaptı. Varlık Teminatlı Menkul Kıymet işleminin teminatını ise DenizBank’ın KOBİ kredileri oluşturdu. UniCredit AG Londra tarafından düzenlenen işlemde Deniz Yatırım ise aracı kurum olarak görev yaptı.

DenizBank’ın VTMK ihracına EIB (Avrupa Yatırım Bankası), IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) yatırım yaptı. EIB’den gelecek 239 milyon TL tutarındaki kaynak KOBİ’lerin finansmanında, IFC’den gelecek 125 milyon TL kaynak tarım kredilerinin finansmanında, EBRD’den gelecek 49 milyon TL tutarındaki kaynak ise enerji verimliliğinin arttırılması ve yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılmasına yönelik oluşturulmuş ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenen Genisletilmis TURSEFF (Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı) Programı kapsamında, KOBİ’lerin enerji verimliliği projelerinin finansmanında kullanılacak.

DenizBank’ın uluslararası gücü

Varlık Teminatlı Menkul Kıymet ihracıyla ilgili açıklama yapan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, yaptıkları işlemle birlikte DenizBank’ın uluslararası piyasalarda sahip olduğu güvenin ve gücün bir kez daha tescil edildiğini söyledi. Ateş, “İhraç ettiğimiz Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler Moody’s tarafından A3 notu aldı, bu da bize duyulan güvenin önemli bir göstergesi.  Söz konusu işlem ile birlikte uluslararası kalkınma kuruluşlarından sağladığımız uzun vadeli finansman tutarı 3 milyar TL’ye ulaştı. Denizbank, bu anlamda sektördeki lider bankalardan biri olmaya devam etmektedir. Varlık Teminatlı Menkul Kıymetlerimize uluslararası finans kuruluşlarının gösterdiği yoğun ilgi aynı zamanda Türk bankacılık sektörünün istikrarlı yapısına ve başarısına olan güvenin göstergesidir. Elde edilen kaynağı Türkiye ekonomisinin dinamosu olan KOBİ’lerimizin ve Türkiye’nin geleceğinde önemli bir misyonu olan tarım sektörünün finansmanında kullanacağız. DenizBank olarak gerek yurt içinden gerekse yurt dışından yeni kaynaklar yaratıp Türkiye ekonomisinin daha da ilerilere gitmesinde çaba göstermeye devam edeceğiz. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/DenizBank-tan-menkul-kiymet-ihraci/148836/