Chobani’ye ‘Yunan’ darbesi!

Yunanistan’ın ünlü süt ürünleri şirketi Fage,Hamdi Ulukaya‘ya açtığı davayı kazandı.Chobani artık ‘Yunan yoğurdu‘ olarak satılamayacak.

Elazığlı Hamdi Ulukaya’nın ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi haline getirdiği Chobani’yi zor günler bekliyor. Ulukaya, Chobani’yi ABD’de ‘Yunan yoğurdu’ adı altında satıyor. Ancak Yunanistan’ın önde gelen süt ürünleri şirketi Fage, bir süre önce İngiltere’de açtığı davada Yunanistan’da üretilmeyen bir yoğurdun Yunan yoğurdu olarak satılamayacağını savunmuştu. Şirket davayı kazanırken, kararın temyiz hakkı da bulunmuyor. Bu arada ABD’de ise krema halindeki süzme yoğurtlar Yunan yoğurdu olarak tanınıyor. Forbes dergisine göre Hamdi Ulukaya’nın 1.5 milyar dolarlık bir serveti bulunuyor.

kaynak

Samsung’un tablet pazarındaki payı büyüyor

ABD’de yapılan bir araştırma gösteriyor ki, Apple her ne kadar bölgedeki tablet pazarında lider olsa da Samsung’un payı da gün geçtikçe artıyor.

Son yıllarda gösterdiği yükselişle bilgisayarları geride bırakmayı başaran tabletler, bugünlerde birçok farklı marka tarafından üretiliyor olsa da teknoloji devleri Apple ve Samsung tablet pazarını büyük ölçüde elinde tutuyor. Ancak özellikle Kuzey Amerika’da Apple, rakiplerine fark atarak tablet pazarını ele geçirmiş durumdaydı. Samsung bu güne kadar tablet pazarında Apple’ın gerisinde kalmış olsa da, gün geçtikçe bölgedeki varlığını arttırıyor.

Araştırma şirketi Chitika tarafından ABD’deki kullanıcılara yönelik olarak yapılan araştırma gösteriyor ki, Güney Koreli teknoloji devi Samsung bölgedeki pazar payını hızla arttırıyor. Firma 2014 yılı ikinci çeyreği itibariyle bölgedeki tablet satışlarının yüzde 8.3′ünü elde ederken, iPad’in bölgedeki kullanımı ise yüzde 77.2′ye geriledi. Yüzde 77.2′lik pazar payı Apple’ın açık ara önde olduğunu gösterse de, firmanın geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte yüzde 81.3′lük payı bulunduğu dikkate alındığında tablet pazarından pay kabettiği görülüyor.

 

 

 

 

 

kaynak

ABD’de genişleyen ticaret açığı büyüme endişelerini artırıyor

ABD’de ihracat oranı Şubat ayında düşüş göstererek ilk çeyrekte ekonomiyi sınırlayan faktörler arasına bir yenisini ekledi.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada ihracatın yüzde 1.1 düştüğü ve 190.43 milyar dolara gerilediği belirtilirken, ithalat yüzde 0.4 arttı ve 232.73 milyar dolar oldu. Bunun sonucu olarak ülkenin ticaret açığı yüzde 7.7 artarak 42.3 milyar dolara yükseldi ve ekonomistlerin 38.6 milyar dolar olan tahminlerinin üzerine çıktı. Bu rakam Eylül ayından bu yana en geniş ticaret açığı olarak kayda geçti.

Şubat ayının düşüşünden önce Ocak ayında ihracat oranı yüzde 0.6 yükselmişti. Bu durum okyanus ötesi ekonomilerde geçtiğimiz yıl satışların artmasını ve dolayısıyla ihracatın artmasını sağlayan yükselişin kalıcı olmadığını ortaya çıkarıyor. Çin’de büyüme yavaşlarken, Avrupa kırılgan kalmaya devam ediyor ve ABD ihracatını da yavaşlatıyor.

Açıklanan bu raporun ardından zorlu kış şartlarından dolayı zaten düşük tutulan birinci çeyrek büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizeler yapılmasına neden oldu.

Macroeconomic Advisors büyüme tahminlerini birinci çeyrek için yüzde 1.4’ten yüzde 0.9’a düşürdü. Morgan Stanley MS -1.87% ise yüzde 1.5’ten yüzde 1.2’ye indirdi.Royal Bank of Scotland RBS.LN +0.44% ekonomistleri ise tahminlerini yüzde 1.2’den yüzde 0.6’ya indirdiler.

RBS ekonomisti Michelle Girard, “Milli gelir açısından baktığımızda birinci çeyrek için oldukça yumuşak rakamlar bekliyoruz” derken, olası bir negatif büyüme rakamını ihtimal dışı bırakmadı.

ABD ekonomisi yıllık bazda 4. çeyrekte yüzde 2.6 büyümüştü. Ekonomistler havanın da düzelmesiyle beraber ekonomik büyümenin 2. çeyrekte toparlanacağını tahmin ediyor.

Şubat ayının zayıf ithalat büyüme verileri ayrıca ABD’lilerin hala çok fazla harcama yapmadıklarına dair yeni bir kanıt olarak kayda geçti. Verilerin enflasyona uyarlanmasının ardından yerel talep daha da az görünüyor. Yakıt ve diğer ürünler üzerindeki etkiler çıkarıldığında ithalatın çok az düştüğü görülüyor.

Rapor ayrıca bazı parlak noktaları da öne çıkardı. Artan otomobil ve tüketici ürünleri ithalatı firmaların önümüzdeki günlerde tüketici talebinde bir artış beklentisi içerisine girdiğini gösteriyor.

Kaynak

Dev banka stres testini geçemedi

ABD Merkez Bankası (Fed), geçtiğimiz hafta açıkladığı ve 30 bankaya uyguladığı stres testine ek olarak yaptığı testte Citigroup ve 4 bankanın daha sermaye planlarını reddetti

ABD’nin önde gelen bankalarından CitigroupFed’in yeni reformlar çerçevesinde sermaye yeterlilik oranlarını mercek aldığı testte sınıfta kaldı. Fed yaptığı açıklamada, Citigroup’un risk yönetimi ve kontrolü uygulamalarında yeterli ilerleme göstermediğinin tespit edildiğini bildirdi.

 

Fed’in kapsamlı sermaye analizi ve değerlendirmesi programı çerçevesinde son 4 yıldır bankaların sermaye planlama süreçlerini ve sermaye yeterliliğini hem nitelik hem de nicelik açısından analiz ettiği belirtildi.

Açıklamada, bankaların yürüttüğü temettü dağıtma, yeni hisse çıkarma veya hisselerini geri satın alma gibi işlemlerinin de değerlendirme kapsamında olduğu kaydedildi.

Fed, Citigroup’un sermaye planının 2013 yılında da reddetmiş ve bu olay CEO Vikram Pandit’in görevden alınmasına öncülük etmişti.

Citigroup CEO’su Michael Corbat yaptığı açıklamada, Fed’in kararından duydukları hayalkırıklığını saklamayacağını belirtti. Citigroup, 1,2 milyar dolar tutarındaki hises geri alım programının ve hisse başına 0,01 dolar temettü ödeme planını devam ettirecek. Fed, Citigroup’un yanı sıra HSB Holding PLC, Royal Bank of Scotland ve Santander’in ABD’deki birimllerinin sermaye planlarına onay vermedi. Bankaların sermaye yeterlilik rasyolarının düzenlemek için 90 günlük zamanı var.Haber sonrasındna Citi hisseleri yüzde 5 düşüş kaydetti. 

kaynak

Yatırım için Türkiye

ULUSLARARASI piyasalarda, kötümser yaklaşımları nedeniyle ‘Doktor Kıyamet’ olarak bilinen ünlü yatırım uzmanı Marc Faber, şu andaki koşulların 2007’den daha kötü olduğu öngörüsünde bulunarak, “Önümüzdeki 10 yılda herşey felaket olacak. Yatırımcıların asıl sorması gereken soru nasıl para kazanırız değil, nasıl para kaybetmeyiz olmalı” dedi.

Faber, “Böyle bir ortamda birisi kafama silah dayayıp, ‘Yatırım için ABD mi, Türkiye mi’ diye sorsa, cevabım Türkiye” diye konuştu. Faber, Çin’in ABD ekonomisinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Çin’in dünyadaki metallerin yarısını tek başına tükettiğini kaydeden Faber, şöyle devam etti: “Bundan sonra dünya daha fazla Çin merkezli olacak. Gelecekte Türkiye gibi ülkelerden Çin’e daha fazla yönelim olacak. Türkiye ihracatta ağırlıklı olarak Avrupa’ya odaklanmış durumda. Ama ABD ve Avrupa daha fazla büyümeyecek. Bunu göz ardı etmeyin. Bunları Çin’i sevdiğim için söylemiyorum. Gerçek bu. Siz ekonomistleri dinlemeyin, biz milli gelirlere göre değil, kendi değerlerimize göre yatırım yaparız.”

Kaynak

Markette ‘yakın takip’ dönemi!

İşte cebinize gelecek yeni mesajlar

Apple’ın geçen yaz tanıttığı iBeacon sistemi, başta perakende olmak üzere şirketlere müşteri avlama konusunda yepyeni fırsatlar sunuyor. Taze simitten PC’lere kadar ürünler, “Gel beni al” diye mesaj atacak.

Apple’ın geliştirdiği ve küresel standart haline getirmek için hazırlandığı yeni iBeacon teknolojisi, kısa mesafeli haberleşme teknolojisini yeni bir boyuta taşımak üzere. Mağazalara yerleştirilen iBeacon sensörleri ve akıllı telefonlara yüklenen küçük bir uygulama ile kullanıma hazır halâ gelen sistem, başta perakende olmak üzere doğrudan müşteriye satış anlamında şirketlere yepyeni fırsatlar sunuyor. ABD’de Apple’ın yanı sıra Macy’s’in kullandığı sistem, Avrupa’da İngiltere’de test edilmeye başlandı.

YAKIN TAKİP BAŞLIYOR

iBeacon sistemi kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını bölgesel harita bilgileriyle kaydediyor. Böylece tüketici ilgi alanına uygun bir mağazanın yanından geçerken, mağazadan kullanıcının cep telefonuna ürün teklifleri geliyor. Kullanıcı mağazaya girdiğinde ise ürünler hangi rafta olduklarını cep telefonuna bildiriyor. Bluetooth’un yeni düşük enerji standardına (BLE) uygun olarak çalışan sistem, sadece Apple’ın iOS 7’si ile değil Android’in 4.3 versiyonundan yüksek işletim sistemi kullanan cihazlarla da anlaşabiliyor. Mevcut teknolojiyle 10 metre mesafeye kadar bağlantı sağlanabiliyor. Bağlantı düşük enerjili BLE sistemi üzerinden olduğu için mobil cihazların akülerine daha az iş düşecek. Pek çok şirket NFC adı verilen kısa mesafeli iletişim teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojide mobil cihaz üreticilerinin öne çıkardığı özellik ise mobil ödeme kolaylığı sağlamak. Apple ise iBeacon ile kısa mesafeden ödemenin yanı sıra müşteriye yönelik doğrudan pazarlamayı da ön plana çıkarıyor.

10 METREYE KADAR İZLİYOR

NASIL ÇALIŞIYOR?

-Kullanıcı cep telefonuna iBeacon uygulamasını yüklüyor.
-Mağazalar mekânlarına sistemi destekleyen sensörler yerleştiriyor.
-Eğer tüketicinin tercihleri hakkında bilgi varsa müşteri mağazaya yaklaştığında doğrudan öneriler geliyor.

AVANTAJLARI NEDİR?
-Mobil cihazlara 10 metreye kadar ulaşım imkânı var.
-Mekân içerisinde kılavuzluk, mekân dışında bölgesel pazarlama ve mobil ödeme fırsatları geliyor.
-iOS7 ve Android’in 4.3 üzeri işletim sistemleriyle uyumlu.

NE SAĞLIYOR?

-Müşteri isterse alışveriş süresince tüm indirim ve fırsatlar konusunda bilgi alabiliyor.
-Ödeme için kasaya yaklaşıldığında PayPal gibi mobil ödeme teklifi geliyor.
-Bu aşamada doğrudan sanal kartı üzerinden ödeme de yapılabiliyor.

 

market

 

 

kaynak

 

 

 

 

Türk bankaları finansal baskılara dirençli

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının kayıpları absorbe etme kapasitesi sayesinde, varlık kaliteleri ve performanslarına ilişkin ılımlı şoklara karşı koyabilme gücüne sahip olduğunu bildirdi.

Fitch’in Türk bankacılık sistemine ilişkin raporunda, Türk bankalarının ılımlı finansal baskılara karşı dirençli olduğu ifade edildi.

Raporda, Türk bankalarının kayıpları absorbe etme kapasitesi sayesinde, varlık kaliteleri ve performanslarına ilişkin ılımlı şoklara karşı koyabilme gücüne sahip olduğu vurgulanırken, “Bu durum, 2014 yılını nispeten zorlu bir yıl yapacak olan para birimindeki son keskin değer kaybı ve faiz şoklarına rağmen, Türk bankaları için görünümün durağan olma sebebidir” denildi.

Ülkenin birçok bankasının iki yıllık stres senaryosu altında sağlıklı sermaye rasyosunu koruyabildiğine işaret edilen raporda, bu senaryonun daha yavaş varlık büyümesi ile karlılık daralmasını varsaydığı aktarıldı.

Raporda, Türkiye’de birçok banka için sermaye ve kar üretmenin önemli bir güç oluşturduğu dile getirilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Sadece dört banka, bizim sermaye stres senaryomuzdaki Fitch’in minimum ana sermaye/risk ağırlıklı varlıkların oranı olan yüzde 10’u korumada başarısız oldu. Ancak yabancı sahipli Alternatifbank, Denizbank, TEB VE ING, sermaye rasyolarını bağlı bulundukları ana bankalardan destekleyebildiler. Bu bankalara, eğer ihtiyaç duyulursa, büyük olasılıkla hissedarlarından daha fazla sermaye enjekte edilecektir. Ülkenin en büyük bankaları arasında yer alan Yapı Kredi ve Vakıfbank rakiplerinden daha sıkı sermaye rasyolarına sahip ama söz konusu rasyolar halen makul seviyede.”

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarını azaltma programının, Türkiye’nin de dahil olduğu bazı gelişmekte olan piyasalara ilişkin yatırımcı algısını kısıtladığına değinilen raporda, “Türkiye, cari işlemler açığını finanse etmek için kısa vadeli sermaye akışlarına bağımlı. Bu durum bankaların yabancı para kredileri için aktif kalitesi riskini artırarak, Türk Lirası’nı döviz kuruna karşı savunmasız bırakır” değerlendirmeleri yapıldı.

Raporda ayrıca, yükselen faizler sonucunda, 2013’ün ilk yarısında görülen hızlı kredi büyümesi olasılığının daha az olduğu aktarılırken, “Bununla birlikte daha yüksek faiz, borç hizmet maliyetlerini artırabilir ve ekonomik büyümeyi düşürebilir. Ayrıca, özellikle KOBİ’lerin takipteki kredilerini artırabilir” ifadelerine yer verildi.

Kaynak269581

Birleşmiş Milletler barış için ‘Cobra’ alıyor

Otokar, yedek parça ve kullanıcı eğitimleri dahil 24.6 milyon dolarlık sipariş aldığını açıkladı. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şunları söyledi:

“Araçlarımız 5 kıtada 30’a yakın ülkede kullanılıyor. Özellikle Cobra, kendi sınıfında dünyada rakipsiz bir araç. Şu anda 15 ülkede aktif olarak hizmet veriyor.”
Görgün, “Yeni sipariş de mevcut bir kullanıcımız tarafından, BM Barış Gücü’nde kullanılmak üzere verildi. Ülkemize hizmet etmek ve yurtdışında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyoruz” dedi.
Otokar’ın 2013 yılını çok iyi geçirdiklerini, bu yılın ilk çeyreğinde de böyle bir sipariş almaktan mutlu olduklarını belirten Görgüç, şöyle devam etti:
“2013 yılında yüzde 40’lık rekor büyüme elde ettik ve 117 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Son 5 yıldır ciromuzun yüzde 4’e yakınını Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Türkiye’nin en fazla patent başvurusu yapan ilk 20 firması arasında yer alıyoruz. Kendi teknolojimizi geliştirerek ürünlerimizde yerli ve milli kimlik özelliklerini koruma vizyonu ile savunma sanayiinde ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz.”

kaynak: milliyet

İşte Dünyanın En Zenginleri

Forbes Dergisi, 2014 dünyanın en zenginleri listesini açıkladı. Forbes ekibinin küresel çapta belirlediği bin 645 milyoner, geçtiğimiz yıl 5.4 trilyon dolar olan servetini 2014’te toplamda 6.4 trilyon dolara çıkardı. Bu yıl 42’si kadın olmak üzere 268 yeni zengin listeye girdi.

Bill Gates dört yıl aradan sonra telekomünikasyon devi Meksikalı Carlos Slim’i ikinci sıraya iterek zirveye oturdu. Üçüncü sırayı Zara markasıyla bilinen İspanyol perakende zinciri sahibi Amancio Ortega aldı. Son 20 yılın 15’inde en zenginler listesinde yerini alan, bu yıl toplam net geliri 76 milyar dolar olan Gates’in geçen seneki mal varlığı 67 milyar dolar kaydedilmişti.

En zengin ilk 20 kişi arasına, bu yıl en az 32 milyar dolar gelir elde edenler girerken, geçen yıl bu rakam 23 milyar dolardı.

Listeye ağırlıklı olarak teknoloji şirketleri girdi. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg listede, net kârı en çok artan kişi. Zuckerberg, sosyal paylaşım sitelerine ait hisselerinin değer kazanmasıyla, gelirini ikiye katlayıp 28.5 milyar dolara çıkardı. Facebook’un operasyonlarından sorumlu müdürü Sheryl Sandberg de bu yıl ilk defa Forbes’un ‘en zenginler listesi’ ne girdi. WhatsApp mesajlaşma uygulamasının kurucuları Jan Koum ve Brian Acton da, Facebook’un firmayı 19 milyar dolara satın almasıyla, Forbes’un listesine 200 ve 551’inci sıradan girdi.

Forbes’un en zengin kişiler listesine, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’den 492 kişi girdi.

ABD’nin ardından listede en çok 468 kişiyle Avrupalı milyarderler yer aldı. Avrupa’yı da 444 milyarder ile Asya takip etti.

Forbes’un listesi zenginlerin sayısının giderek arttığını gösterirken listeye bu yıl ilk defa Cezayir, Litvanya, Tanzanya ve Uganda da girdi. Afrika’nın en zengini diye bilinen Nijeryalı Aliko Dangote, 25 milyar dolarlık geliriyle listenin ilk 25 sırasında yer alan ilk Afrikalı oldu. Listeye İngiltere’nin en zengin işadamı, emlak kralı Gerald Grosvenor ve ailesi de 13 milyar doları bulduğu tahmin edilen servetiyle girdi.

Türkiye
Forbes’un listesinde Türkiye’den de isimler yer aldı. Listeye Türkiye’den giren zenginlerin isimleri ve listedeki sıraları şöyle: Murat Ülker (408), Şarık Tara (483), Hüsnü Özyeğin (551), Erman Ilıcak (609), Semahat Sevim Arsel (796), Mustafa Rahmi Koç (828), Ferit Faik Şahenk (828), Suna Kıraç (973), Filiz Şahenk (988), Mehmet Sinan Tara (1092), Ali İbrahim Ağaoğlu (1143), Ahsen Özokur (1143), Bülent Eczacıbaşı (1154), Faruk Eczacıbaşı (1154), Mehmet Nazif Günal (1154), Mehmet Emin Karamehmet (1154), Hamdi Ulukaya (1210), Mubariz Gurbanoğlu (1284), Mustafa Latif Topbaş (1284), Ahmet Nazif Zorlu (1372), Ahmet Çalık (1465), Aydın Doğan (1465), Deniz Şahenk (1540), Murat Vargı (1565).

5d0300e9cb0896f426ca3f3d78df8668_1299740154

Cari açık bütün beklentileri aştı, 65 milyar dolara ulaştı

Cari açık, geçtiğimiz yılın aralık ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşerek 8.32 milyar dolar oldu ve böylelikle Mart 2011’den bu yana en yüksek seviye görüldü. 2013’ün tamamındaki cari açık ise 65 milyar dolar…

Dış ticaret açığında yıl boyunca devam eden artış ve Aralık’ta hizmetler ve gelir kalemindeki zayıflığın etkisiyle cari açık geçen yılın son ayında beklentilerin üzerinde 8.32 milyar dolar olurken, 2013’ün tamamında ise 65 milyar dolar ile OVP hedeflerinin üzerinde gerçekleşti.

Cari açığın Aralık ayında 7.6 milyar dolar olması bekleniyordu. Merkez Bankası, 2013 yılı için dış ticaret açığının 14.5 milyar dolar artarak 79.8 milyar dolara ve gelir dengesi açığının 2.3 milyar dolar artarak 9.45 milyar dolarına yükselmesinin, cari işlemler açığının bir önceki yıla göre artmasında etkili olduğunu açıkladı.

Hükümetin 2013 yılı Ekim ayında açıkladığı Orta Vadeli Program’a (OVP) göre cari açığın 2013’te GSYH’nin yüzde 7.1’ine denk gelen 58.8 milyar dolar olması öngörülüyordu.

Bankacılar, cari açığın GSYH’ye oranının geçen yılı yüzde 8’in hafif altında tamamlamış olabileceğini belirttiler.

Cari açığın Aralık ayında beklentilerin üzerinde gelmesinde, gelir dengesinin yedi ayın en yüksek açığını vermesinin etkili olduğu belirten Odeabank yayınladığı notta, “Aralık ayı verisi ile birlikte önceki aylara ilişkin cari açıkta toplamda 0.7 milyar dolar artıcı yönde revizyon yapıldı. 11.8 milyar dolarlık rekor net altın ithalatı dışlandığında ise, cari açık yüzde 1.8 düşerek 53.2 milyar dolara gerilerken, ekonomi de yüzde 4 civarında büyümeyi başardı” dedi.

“Önümüzdeki dönemde altın ithalatı ve petrol fiyatlarının seyri dış ticaret açığında riskleri canlı tutsa da, para politikasındaki son sıkılaştırma ve makroihtiyati tedbirlerin etkisi ile aşağı yönlü riskler arttı. Altın ithalatının yavaşlayacağı varsayımı altında, 2014 yılı için cari açık tahminimiz 49.5 milyar dolar (GSYH’nin yüzde 6’sı) iken, süregelen belirsizlikler nedeniyle risklerin aşağı yönlü olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede Aralık ayındaki cari açık yakın geleceğin en yüksek aylık açığı olacağını düşünüyoruz.”

Dış ticaret açığı 2013 yılını 16 milyar doların üzerindeki altın ithalatının etkisiyle 2012 yılına göre yüzde 18.7 artışla, OVP hedefinin de hafif üzerinde, 99.78 milyar dolar ile tamamlamıştı. Ekonomistler, Aralık ayında ithalatta yaşanan sert artışta, gerek kurdaki artış gerek bazı sektörlerde yeni yıl ile birlikte taksitlere getirilecek sınırların da etkisiyle talebin erkene çekilmesinin etkili olduğunu belirtmişlerdi. Cari açık 2012 yılının Aralık ayında 4.86 milyar dolar, yılın tamamında ise 48.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Merkez Bankası verilerine göre 2013 yılı cari işlemler açığı, bir önceki yıla göre 16.5 milyar dolar arttı. Parasal olmayan altın hariç cari işlemler açığı ise 983 milyon dolar azalarak 53.2 milyar dolara geriledi.

Bu verilere göre 2013’ün tamamında yurtdışı yerleşiklerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, Aralık ayındaki 1.93 milyar dolar net girişe rağmen, bir önceki yıla göre 538 milyon dolar azalarak 12.69 milyar dolara geriledi.

Dolar/TL cari açık verisi ardından ilk tepki olarak 2.1950’den 2.1990’a kadar yükseldikten sonra saat 10.49’da 2.1968 seviyesinden işlem görüyordu.

Kaynak