Mehmet Oluç’u saygıyla anıyoruz

Türkiye’de işletme ve pazarlama eğitminin babası olarak özel bir akademik yere ve saygınlığa sahip olan Prof.Dr.Mehmet Oluç’u vefatının ikinci yılında (8 Aralık) saygı ve rahmetle anıyoruz.

Prof.Dr. Mehmet Oluç 1919 yılında İstanköy(Kos) adasında doğmuştur. 1938′de İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. 1942′de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden birincilikle diploma almıştır. İktisat Fakültesi’ne 1943′te asistan olmuştur. 1945′te ‘Trakya Ziraat Ekonomisi’ adlı tezi ile doktor unvanını kazanmıştır.1946 sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmiş ‘Türkiye’nın Dış Ticareti’ adlı tezi ile master derecesini almış ve Chicago Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başlamış; tez hazırlıkları ile uğraşırken Alman hocaların savaş sonrası Almanya’ya dönmeleri sonucu ihtiyaç dolayısı ile İstanbul’a çağrılmış; 1950′de doçent olmuştur. Ancak İşletme Kürsüsü’ndeki boşluğu gidermek için 1953′te işletme eğitimi görmek üzere tekrar Amerika’ya gönderilmiştir. Önce Philadelphia’da Wharton Business School’da sonra da Harvard Business School’da çalışmış, 1955 yılında Türkiye’ye dönerek İktisat Fakültesi İşletme İktisadı Kürsüsü’ne tayin edilmiş, 1959′da profesör olmuş; 1960-1964 yıllarında İktisat Fakültesi Dekanlığı, 1968-1972 yılları arasında İşletme Fakültesi Kurucu Dekanlığı yapmış; ayrıca Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde 12 yıl haftada bir gün derslere gitmiş, 15 günde bir Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde ders vermiştir.

Eserleri, Trakya Ziraat Ekonomisi, Pazarlama Prensipleri ve Türkiye’de Tatbikatı, İşletme Organizasyonu ve Sevki İdaresi’dir. Daha sonra bunların Öztürkçe yenilenmiş ve genişletilmiş baskıları çok sayıda yayımlanmış makaleleri vardır. 1986′da emekliye ayrılmış, Pazarlama Dünyası dergisini 10 yıl çıkarmış şimdi de aynı derginin editörlüğünü yapmaktadır.

1957 yılında yazdığı “Pazarlama Prensipleri ve Türkiye’de Tatbikatı” isimli kitapla işletme ve pazarlama eğitiminin temellerini atan, “pazarlama” ve “tutundurma” terimlerinin Dilimize kazandırılmasını sağlayan ve bu alanda çok sayıda öğretim üyesinin yetişmesinde emeği geçen Prof.Dr.Mehmet OLUÇ, aynı zamanda bilge, babacan ve aydın kişiliğiyle örnek ve yol gösterici olmuştur.

Pazarlama Dünyasında yayınlanan yazılarından oluşan bir seçki 2006 yılında Beta Yayınları tarafından 840 sayfalık bir kitap olarak yayınlanmıştır.

2006 yılında, 11.Ulusal Pazarlama Kongresi İzmir’de Mehmet Oluç Onuruna düzenlenerek akademisyenler tarafından kendisine  teşekkür plaketi sunulmuş ve çok duygusal anların yaşandığı tarihi bir toplantı olmuştur.

Tüm pazarlama akademisyenleri ve uygulamacıları kendisine çok şey borçludur, ruhu şad olsun.
22352_b

20120509092932

GittiGidiyor’un Sponsorluğunda Bilişim Teknolojilerinde Hukuk Tartışıldı

Hakan Kayaman: “E-Ticaretin gelişmesi için modern ve sabit bir yasal ortam gerekli”

 

Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi eBay’in Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com’un sponsorları arasında olduğu ‘Bilişim Teknolojileri, Hukuk ve İnovasyon: Son Gelişmeler, Zorluklar ve Öğrenilen Dersler’ (ICT, Law, and Innovation: Recent Developments, Challenges, and Lessons Learned) adlı konferans, Hilton Convention Center’da gerçekleşirildi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü ile Harvard Law School Berkman Center for Internet and Society ve İnternet Geliştirme Kurulu işbirliği çerçevesinde düzenlenen konferansın açılışında konuşma yapan GittiGidiyor.com Satış Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman, GittiGidiyor eBay satın alma süreci, Sıfır Risk Sistemi, e-ticaret sektöründe karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri gibi konulara değindi. Kayaman, e-Ticaret ve mobil ticaretin gelişmesi için yapılması gereken düzenlemeler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin en işlek alışveriş merkezi Gittigidiyor.com’un sponsorları arasında olduğu Harward Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘Bilişim Teknolojileri, Hukuk ve İnovasyon: Son Gelişmeler, Zorluklar ve Öğrenilen Dersler’ adlı konferans İstanbul’da gerçekleştirildi. Konferansın açılışında GittiGidiyor.com’u temsilen açılış konuşması yapan Satış Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman, e-ticaret sektöründe yabancı yatırımcı, e-Ticaret Kanunu ve sektördeki son trendlerle ilgili gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

Konuşmasında Türkiye‘nin, Avrupa‘daki 6. Büyük internet popülâsyonuna sahip ülke olduğunun altını çizen Kayaman, “İnovasyonun ve teknolojinin yönlendirdiği ticaret, hızlı bir şekilde evrim geçiriyor ve çevrimiçi ile çevrimdışı arasındaki ayırt edici çizgiler yok oluyor. e-Ticaret ve mobil ticaretin gelişmesi için ve eBay gibi yabancı öncü şirketlerin Türkiye gibi yeni pazarlara yatırım yapma konusunda kendilerini özgüvenli hissetmeleri için, modern ve sabit bir yasal ortam gereklidir” dedi.

İnternet ve özellikle bilişim hukukunun; inovasyon ve girişimcilik, bilgi ekonomisi, internet yönetişimi, siber güvenlik, online business, iş dünyası dostu iyi düzenleme ve politika geliştirme stratejilerinin ve iyi uygulama örneklerinin akademisyenler, sektörün öncü şirketlerileri tarafından ele alındığı konferans, Türkiye‘nin ve dünyanın gündeminde olan soru ve sorunlara 360 derecelik bir bakış açısı ile yaklaşmayı hedeflemektedir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.haberler.com/gittigidiyor-un-sponsorlugunda-bilisim-4677989-haberi/