Restoran Sahiplerinin Hedefinde Akıllı Telefonlar Var


eMarketer’ın öngörüsüne göre 2017 yılında dünya çapında mobil telefon kullananların sayısı 5 milyarı geçecekken (yaklaşık 5.1 milyar), 2013 yılı için ise mobil telefon kullanan sayısı 4.3 milyarı geçiyor.International Data Corporation’ın yeni raporunda ise dünya çapında 2013 yılında akıllı telefon sevkiyatlarının 1 milyar adedi aşması beklenmekte. Bu rakam 2012 yılına göre %39,3’lük bir büyümeyi işaret ediyor. 2017 yılında ise toplam akıllı telefon sevkiyatlarının yaklaşık 1.7 milyar adedi aşması bekleniyor. 2013’ten 2017’ye büyüme %18,4 olarak gerçekleşiyor.

Rakamlara bakıldığında mobil telefonların hayatımızın önemli bir parçası haline geldiğini ve de geleceğini görmek mümkün. Bugün nereye giderseniz gidin karşınızda ve/veya yanı başınızda elinde akıllı telefonu ile bütünleşmiş insanlar görürsünüz. Telefonlarla mesajlaşmak, sosyal ağlarda paylaşım yapmak, fotoğraf ve/veya video çekmek karşı konulamayan bir alışkanlığa dönmüş durumda.
Bu durumu fark eden Jawdat İbrahim adında bir restoran sahibi akıllı telefonlara karşı savaş açmış gibi gözüküyor. Associated Press kaynaklı haberde Kudüs yakınlarında kasaba ile aynı adı taşıyan ve oldukça popüler olan Abu Ghosh restoranı sahibi Jawdat İbrahim, cep telefonlarını kapatan müşterileri için yemek fiyatlarını yarı fiyatına indirdiğini (%50 indirimin gayet cömert bir indirim olduğunu belirtmekte fayda var) ilan etmiş. Gerekçesinde ise yemek vakti sohbetlerinin bu cep telefonu takıntılı ülkenin uzunca bir süredir temel bir parçası olduğunu ve akıllı telefonların modern yemek yeme deneyimini mahvettiğini ifade ediyor. Sessizlik içinde kendi telefonlarının ekranlarına yapışırcasına yemek yiyen ve daha da kötüsü kendisine yemekleri tekrar ısıtmasını isteyen müşteri gruplarını görünce yemek yeme kültürünü değiştirmeye karar verdiğini, teknolojinin çok faydalı olduğunu ancak özellikle ailenizle ve arkadaşlarınız ile yemek yerken sadece yarım saatinizi ayırıp yiyeceklerden ve şirketten keyif alınabileceğini belirtiyor. İndirimin başladığı haftanın başından itibaren hemen hemen her müşterinin indirimden yararlanmak istemesi ile finansal açıdan bir darbe aldığını itiraf eden İbrahim, yine de uzun dönemde cezbedilecek yeni müşterilerle masraflarını çıkaracağına inanıyor. Bir restorana gidildiği zaman internette sörf yapmaktan, mesajlaşmaktan ve ofisle konuşmaktan ziyade dostluk, sohbet ve yiyeceğe değer verilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.
Jawdat İbrahim bu konuda yalnız değil. Akıllı telefon kullanımını rahatsız edici bulan başka restoran sahipleri de var. Zagat’ın 2014 America’s Top Restaurants Araştırmasına katılanların %57’si yemek yerken masada mesajlaşmayı, konuşmayı veya tweet atmayı uygun bulmuyor.
Buna karşın Wi-Fi bağlantısı sağlayan ya da akıllı telefonlarla ödeme imkanı sunan restoranlar da var ve bu restoran sahipleri ise yemek fotoğraflarının paylaşılmasını ücretsiz reklam olarak görmekte ya da yemeklerinin fotoğraflarını yükleme konusunda müşterileri teşvik ederek bir topluluk yaratma ve tavsiyenin gücünü kullanmaya çalışmaktadır. Intel’in 2012 Mobile Etiquette Araştırmasına göre tüm dünyada birçok genç ve yetişkin başkalarıyla yemek yerken mobil aygıtları ile online paylaşımlar yapmaktadır.
Akıllı telefonları restoranlarda kullanma konusunda ne gibi gelişmelerin yaşanacağını şimdiden kestirmek mümkün gözükmüyor. Ancak gerek akıllı telefonların kapanmasını gerekse de akıllı telefonların kullanılmasını teşvik etmek açısından hangisi tercih edilirse edilsin restoran sahiplerinin cömert teklifler sunma noktasında bir rekabete gireceği neredeyse kesin gibi.

Not: Bu yazı 19 Aralık 2013 tarihinde “Blogla Pazarlama” blogunda yayımlanmıştır.

Bu akıllı telefon 66 gün kullanılabiliyor

Philips’in yeni akıllı telefonu Philips W6618’de 5300mAh kapasiteli batarya görev yapıyor. Bu devasa batarya kapasiteli cihaz 66 saat bekleme, 33 saat konuşma süresine sahip.

Akıllı telefonların en büyük problemi kısa sürede biten bataryaları ve yanınızda taşımak zorunda olduğunuz şarj aparatları. Her yıl bir öncekine göre daha güçlü cihazlar çıkmasına rağmen akıllı telefonların kullanım süreleri çok fazla uzaya bilmiş değil. Yeni modelde kapasiteler arttırılsa da, şuan için yeterli seviyede değiller. Analistler akıllı telefonlardaki batarya problemini çözecek firmanın, geleceğe yön vereceği görüşündeler.

Philips’in Çin pazarında satışa sunduğu yeni Android işletim sistemli akıllı telefon modeliyse devasa batarya kapasitesiyle şarj problemini bir nebze olsa da ortadan kaldırabilmiş. 5300mAh kapasiteli bataryanın kullanıldığı telefon, Çin’de 1.699 Yuan’dan yaklaşık olarak 273 Dolardan satışa sunuldu. Philips W6618’deki 5300mAh kapasiteli batarya çıkarılamıyor ancak 66 gün bekleme, 33 saat konuşma süresi sunuyor.

11.6 mm kalınlığındaki Philips W6618, piyasadaki rakiplerinden oldukça kalın bir yapıya sahip. Philips’in amiral gemisi olmaya oldukça uzak yapıdaki telefonda, 960×540 piksel qHD çözünürlüğünde 5 inç ekran, 1.3GHz’lik 4 çekirdekli MediaTek işlemci, 1GB RAM , 4GB dahili depolama alanı, microSD kart desteği, çft SIM ve Android 4.2 Jelly Beran işletim sistemi bulunuyor. Philips W6618 şuan için sadece Asya pazarında satışa sunulmuş durumda. Telefonun Asya dışındaki ülkelerde satışa sunulmaması bekleniyor.

philips-640x360

 

 

kaynak

Lumigon’dan yeni lüks akıllı telefon: Lumigon T2 HD

Lumigon’un yeni akıllı telefonu Lumigon T2 HD modeli sahip olduğu tasarımı ve birçok özelliği ile lüks akıllı telefonlardan biri olarak geliyor.

Danimarkalı akıllı telefon üreticisi Lumigon’dan üst düzey lüks bir akıllı telefon duyurusu geldi. Lumigon T2 HD adına sahip bu model birçok yenilikçi özelliği ile göz dolduruyor. Tasarımı ve malzemesi açısından da büyük özellikler taşıyor. Paslanmaz çelik gövdeye sahip T2 HD’de Gorilla Glass 3′ün yer aldığı 4.3 inç büyüklüğünde 720p ekran yer almakta. Ayrıca suya ve toza karşı dayanıklı olduğunu gösteren IP58 sertifikasına sahip.

1.7 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Snapdragon yongaseti ve Adreno 320 GPU yer almakta. 2GB RAM bulunan bu modelde 13MP arka kamera yer almakta. Cihazın özel yerlerinden biri de ön kamerası. Ön bölümde flaşa sahip 2.4MP kamera yer almakta. Bu sayede karanlıkta da ön kamera ile selfie çekimleri yapabileceksiniz. 32/64 ve128GB dahili depolama seçenekleri bulunan bu modelde microSD kart yuvası yer almamakta. 127 x 64 x 8.7mm boyutlarına sahip Lumigon T2 HD‘de 1.700 mAh değerinde batarya yerini almış. Cihaz için özel bir sarj standı da bulunuyor.

Ayrıca davranışınıza göre özelleştirebildiğiniz bir özeliğe sahip. Bunun dışında cihazın bir versiyonunda 24 karat altın da yer almakta. Android 4.4 KitKat işletim sistemine sahip T2 HD‘de Bluetooth 4.0, WiFi, GPS, NFC gibi bağlantı özelliklere yer almakta. 2014′ün ikinci çeyreğinde Danimarka’da satışa sunulacaK olanLumigon T2 HD‘nin 730 Euro yani 1,028 dolardan satışa sunulacağını da söyleyelim.

 

 

 

 

kaynak

Apple ve Samsung’a rakip geliyor!

Teknoloji devi Türkiye’ye ‘cep’ini getiriyor.

Bilgisayar ve tabletle anılan Lenovo, Türkiye pazarına cep telefonu modellerini de getirme kararı aldı. Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı, Lenovo markalı cep telefonu modellerini 2014 yılı son çeyreğinde Türkiye pazarına sunacaklarını açıkladı. Milliyet’in haberine göre Çakmakçı, diğer ülkelerde gösterilen performans doğrultusunda 2015’te bu segmentte de yüzde 10’luk pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

HER FİYAT BANDI VAR
Bir buçuk yıl önce piyasaya sunulan Lenovo cep telefonu modellerinin 5-6 ülkede bulunduğunu dile getiren Çakmakçı, “Cep telefonu nun gireceği öncelikli ülkeler arasında Türkiye de var. Ceplerimiz her fiyat bandında gelecek.Ülkemizde özellikle 600-1000 TL arasındaki fiyat segmentinde ciddi pazar var. Android platformundaki modeller yanında Windows 8’li modellerimiz de olacak. Perakende zincirleri yanında operatörlerle de işbirlikleri yapacağız. Lenovo cep’e yeni girmiş olmasına karşın Çin‘de ikinci, dünya genelinde de dördüncü sıradaki yerini koruyor” bilgisini verdi.

PC KÜÇÜLDÜ TABLET PATLADI 
Gülfem Çakmakçı, sektörle ilgili de şunları söyledi: “PC pazarı Aralık ayında yüzde 21 küçüldü. Ama biz büyümeyi başardık. 2013 yılı genelinde pazar payımız 13.1 olarak gerçekleşti. Notebook yüzde 10, PC ise yüzde 3 düşüş gösterdi. Tablet çok hızlı büyüyor, patlama yapıyor ama halen ikinci cihaz. Notebook’ta 11-13 inç, tablette ise 7 inç en çok talebi görüyor.”

Kaynak

LG akıllı ampullerini duyurdu

LG akıllı ampullerini duyurdu. Akıllı telefon, akıllı bileklik, akıllı yüzükten sonra ampuller de artık akıllı.

LG, bugün LG Smart Lighting adını verdiği akıllı ampullerini duyurdu. Bu ampuller hem Android hem de iOS telefon ve tabletler üzerinden kontrol edilebilmekte. Firma tarafından yapılan açıklama ile bu ampullerin düşük voltajlı olduğu bilinmekte. 10 yıldan daha fazla kullanılabilen bu ampuller Android 4.3 ile iOS 6 üzeri cihazlar ile birlikte çalışabilmekte

Oyun oynarken, kitap okurken, müzik dinlerken veya diğer durumlarda ışığı dilediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz. Farklı renklerede yanabilen bu ampuller için ayrıca güvenlik modu bulunmakta. Bu sayede evden uzak olduğunuzda işinize çok yarayacak. Bunun yanında telefon ve tabletlerinizde kolay bir şekilde kontrol etmeniz için farklı modlar yer almakta. LG Smart Lighting adına sahip bu ampuller 32 dolarlık fiyatı ile meraklı kullanıcıları bekliyor.

 

lg-akilli-ampul-scroll-600x384-640x360

 

 

kaynak

İşte Avea’nın yeni akıllı cebi

Avea, kendi markasını taşıyan üçüncü akıllı telefonu “Avea inTouch 3”ü satışa sundu.

Gelişmiş kamera özellikleri, çift çekirdekli işlemcisi ile dikkat çeken Avea inTouch 3, operatör markalı “ilk 4,5 inç ekranlı” akıllı telefon olma özelliğine sahip.

Gerek gelişmiş özellikleri gerekse çok uygun fiyatı ile piyasadaki akıllı telefonlar arasında dikkat çeken Avea inTouch 3, eğlenceden sosyal medyaya kadar günlük yaşamın bir parçası olup, kullanıcının hayatını kolaylaştıracak ve bir çok ön yüklü uygulaması ile akıllı telefon deneyimi yaşamak isteyen müşterilere hitap ediyor.

Avea inTouch 3’e 24 ay taahhütle tarifeye ek ayda 1 TL’den başlayan fiyatlarla veya peşin 549 TL ödeyerek sahip olunabilecek. Kampanya kapsamında Avea inTouch 3’ü satın alanlara ise, Avea Bulut’ta 12 ay boyunca 4GB saklama alanı ve 3 ay boyunca aylık 50 Şarkı İndirme Paketi de hediye edilecek.

Avea inTouch 3’ün teknik özellikleri

Ekran: 4,5 inç (480*854)

Kamera: 5 MP auto focus flashlı Arka-0.3 MP Ön Kamera

Kamera Özellikleri: Yüz Tanıma, Gülümseme Tanıma, Panaromik Resim çekme, HDR kalitesinde çekim yapabilme

İşlemci: 1,3 GHz çift çekirdekli işlemci

RAM: 1 GB

Dahili Hafıza: 4GB

Pil: 1800 mAh

İşletim Sistemi: Android 4.2.2 Jelly Bean

Boyutlar: 135 x67,5 x9.2 mm

Ağırlık: 140 gr.

Renk Seçeneği: Siyah, Beyaz

avea-intouch

HTC Desire 816, 10 dakikada tükendi

HTC Desire 816, Çin’de satışa sunulmasının ardından henüz 10 dakika geçmeden raflarda tükendi.

HTC Desire 816 ortaya çıktığı günden beri teknoloji dünyasında adından söz ettirmeyi başarıyor ve düşük maliyetli akıllı telefonların yoğun ilgi gördüğü yükselişteki pazarlarda özellikle ön plana çıkmayı başarıyor. Tayvanlı telefon üreticisi HTC’nin orta seviye akıllı telefonlarından olan HTC Desire 816‘nın Çin’de satışa sunulmasının ardından da benzer bir durum yaşanmış ve Desire 816, Çin’deki telefon meraklıları tarafından yoğun ilgiyle karşılanmıştı.

HTC Desire 816 ön siparişe sunulduktan henüz birkaç gün sonra Çin’deki kullanıcılardan 1 milyondan fazla ön sipariş almıştı. Ancak HTC yeni ürünü Desire 816′nın karşılaştığı bu yoğun ilgiyi önceden tahmin edememiş anlaşılan. HTC Desire 816 dün nihayet Çin’de satışa sunuldu ama henüz satışa sunulmasının üzerinden 10 dakika geçmişken raflar boşaldı. HTC sadece 50.000 adet Desire 816′yı Çin’de raflara sürmüştü ve HTC’nin yeni orta seviye akıllı telefonuna bir an önce kavuşmak isteyen birçok kullanıcı eli boş dönmek zorunda kaldı.

Ön siparişler göz önüne alınacak olursa, HTC Desire 816‘yı satın almak isteyen 1 milyon kullanıcı Çin’e yeni telefonların gönderilmesini bekliyor. Son dönemde piyasaya sürdüğü akıllı telefonlarda istediği satış grafiklerini yakalayamayan ve sıkıntılı bir süreçten geçen HTC için bu durum oldukça olumlu bir gelişme. 21 Mart’ta Çin’e yeni bir sevkiyatın yapılacağı duyurulmuş ama bu sevkiyatta gönderilecek telefonların tam sayısı henüz açıklanmamış.

 

-esire-816-scroll1-640x360

 

 

kaynak

Markette ‘yakın takip’ dönemi!

İşte cebinize gelecek yeni mesajlar

Apple’ın geçen yaz tanıttığı iBeacon sistemi, başta perakende olmak üzere şirketlere müşteri avlama konusunda yepyeni fırsatlar sunuyor. Taze simitten PC’lere kadar ürünler, “Gel beni al” diye mesaj atacak.

Apple’ın geliştirdiği ve küresel standart haline getirmek için hazırlandığı yeni iBeacon teknolojisi, kısa mesafeli haberleşme teknolojisini yeni bir boyuta taşımak üzere. Mağazalara yerleştirilen iBeacon sensörleri ve akıllı telefonlara yüklenen küçük bir uygulama ile kullanıma hazır halâ gelen sistem, başta perakende olmak üzere doğrudan müşteriye satış anlamında şirketlere yepyeni fırsatlar sunuyor. ABD’de Apple’ın yanı sıra Macy’s’in kullandığı sistem, Avrupa’da İngiltere’de test edilmeye başlandı.

YAKIN TAKİP BAŞLIYOR

iBeacon sistemi kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını bölgesel harita bilgileriyle kaydediyor. Böylece tüketici ilgi alanına uygun bir mağazanın yanından geçerken, mağazadan kullanıcının cep telefonuna ürün teklifleri geliyor. Kullanıcı mağazaya girdiğinde ise ürünler hangi rafta olduklarını cep telefonuna bildiriyor. Bluetooth’un yeni düşük enerji standardına (BLE) uygun olarak çalışan sistem, sadece Apple’ın iOS 7’si ile değil Android’in 4.3 versiyonundan yüksek işletim sistemi kullanan cihazlarla da anlaşabiliyor. Mevcut teknolojiyle 10 metre mesafeye kadar bağlantı sağlanabiliyor. Bağlantı düşük enerjili BLE sistemi üzerinden olduğu için mobil cihazların akülerine daha az iş düşecek. Pek çok şirket NFC adı verilen kısa mesafeli iletişim teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojide mobil cihaz üreticilerinin öne çıkardığı özellik ise mobil ödeme kolaylığı sağlamak. Apple ise iBeacon ile kısa mesafeden ödemenin yanı sıra müşteriye yönelik doğrudan pazarlamayı da ön plana çıkarıyor.

10 METREYE KADAR İZLİYOR

NASIL ÇALIŞIYOR?

-Kullanıcı cep telefonuna iBeacon uygulamasını yüklüyor.
-Mağazalar mekânlarına sistemi destekleyen sensörler yerleştiriyor.
-Eğer tüketicinin tercihleri hakkında bilgi varsa müşteri mağazaya yaklaştığında doğrudan öneriler geliyor.

AVANTAJLARI NEDİR?
-Mobil cihazlara 10 metreye kadar ulaşım imkânı var.
-Mekân içerisinde kılavuzluk, mekân dışında bölgesel pazarlama ve mobil ödeme fırsatları geliyor.
-iOS7 ve Android’in 4.3 üzeri işletim sistemleriyle uyumlu.

NE SAĞLIYOR?

-Müşteri isterse alışveriş süresince tüm indirim ve fırsatlar konusunda bilgi alabiliyor.
-Ödeme için kasaya yaklaşıldığında PayPal gibi mobil ödeme teklifi geliyor.
-Bu aşamada doğrudan sanal kartı üzerinden ödeme de yapılabiliyor.

 

market

 

 

kaynak

 

 

 

 

Starbucks’ta dijital bahşiş dönemi başlıyor

Kahve devi Starbucks’da yepyeni bir dönem başlıyor. Herhangi bir restorana veya bir kafeye gittiğimizde eğer bozuk paramız varsa orada çalışanların motive olması amacı ile bahşiş bırakabiliriz. Ancak gerek ülkemiz de bahşiş kültürünün çok gelişmemesinden gerekse nakit taşıma alışkanlığının azalması nedeniyle çokta fazla bahşiş veren bir millet değiliz.

Ancak Starbucks’ın yeni çıkan uygulaması ile artık bahşiş verme meselesinde bahaneler ortadan kalkıyor. İlk olarak iOS işletim sistemine sahip iPhone’larda yer alacak uygulamanın bir yıl içerisinde Android işletim sistemli akıllı telefonlarda da yer alması bekleniyor.

İlk olarak Starbucks uygulamasının görünümünün oldukça şıkve kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanım anlamında da oldukça kolay olan uygulama da birde My Starbucks ödüller bölümü bulunuyor.

Starbucks uygulaması ile hali hazırda içeceğinizi sanal ortamdan ödeyebiliyordunuz ancak bahşiş bölümü bulunmuyordu. Yeni güncelleme ile gelen bahşiş bölümü sayesinde vermek istediğiniz bahşiş miktarını da seçebiliyorsunuz

Starbucks uygulamasına bir eklentide shake-to-pay özelliği yani barkod ile ödeme özelliği. Dijital bahşiş uygulaması şuan için yalnızca Amerika Birleşik Devletlerin’de 7000 Starbucks mağazasında kullanılabiliyor.

 

starbucks-scroll-640x360

 

 

kaynak

ASUS 400 bin dizüstü satacak

Bu yıl ABD’de tanıttığı Zenfone serisiyle küresel akıllı telefon pazarında agresif büyüme kararı alan ASUS, Türkiye’de 400 bin dizüstü bilgisayar, 320 bin tablet satmayı hedefliyor.

Tayvanlı şirket, haziran ayında Türkiye’de satışına başlanacak olan yeni akıllı telefonları için de operatörlerle görüşmeye başladı.

Pazar payı yüzde 5

ASUS İş Gru­bu Tür­ki­ye Ül­ke Mü­dü­rü Bo­ra Aras, 2013’ü 14.6 mil­yar do­lar ci­ro ile ka­pat­tık­la­rı­nı be­lir­te­rek “2013’ün üçün­cü çey­re­ği­ne gö­re tab­let seg­men­tin­de top­lam pa­zar pa­yı­mız yüz­de 5’e ulaş­tı. 2014’te pa­zar­da üçü bir ara­da bir oyun­cu ol­mak is­ti­yo­ruz; ta­şı­na­bi­lir bil­gi­sa­yar, tab­let ve akıl­lı te­le­fon ürün­le­ri­miz­le tü­ke­ti­ci ta­lep­le­ri­ne en uy­gun ürün­le­ri su­na­ca­ğı­z“ de­di.

4 bin 256 ödül aldı

ASU­S’­u ra­kip­le­rin­den ayı­ran en bü­yük far­kın, dün­ya ça­pın­da­ki 12 bin ça­lı­şa­nı­nın üç­te bi­ri­nin Ar-Ge uz­man­la­rın­dan oluş­ma­sı ol­du­ğu­na dik­kat çe­ken Aras şun­la­rı söy­le­di: “Bu uz­man­lar, her ka­te­go­ri­ye fark­lı ino­vas­yon­lar ge­ti­ri­yor. Bu­nun so­nu­cu, 2013 yı­lın­da dün­ya ça­pın­da ASUS ürün­le­ri 4256 adet ödü­le la­yık bu­lun­du. ASUS ola­rak di­züs­tü bil­gi­sa­yar­la­rı, tab­let­le­ri, akıl­lı te­le­fon­la­rı de­ğiş­tir­dik ve ye­ni­lik­le­ri­miz hız kes­me­den sü­rü­yor. Bu yı Tür­ki­ye­’de 400 bin di­züs­tü bil­gi­sa­yar, 320 bin tab­let ve 62 bin de ak­se­su­ar ürün sat­ma­yı he­def­li­yo­ruz.”

Kaynak