Akıllı bileklik dönemi

Son dönemlerin en popüler ürünlerinden olan giyilebilir teknolojilerdeki rekabet akıllı bilekliklere taşınıyor. Kullanıcıların attıkları adımları sayan cihazlar özellikle günlük aktivitelerini takip ediyor.

Hayatımıza son dönemlerde giren yeniliklerin arasında giyilebilir teknoloji ürünleri bulunuyor. Akıllı gözlüğü, akıllı saati ve akıllı bilekliği derken birçok yeni ürün konsepti kullanıcılara sunuluyor. Her ne kadar giyilebilir teknoloji ürünleri ilgi çekici olsa da hayatımızdaki yerini ne olacağı henüz tam olarak bilinemiyor. Ancak akıllı bileklikler, son dönemlerde akıllı saatlerin popüler olmasına karşın hem üreticiler hem de kullanıcılar açısından oldukça dikkat çekiyor. Geçen hafta düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde Sony, Samsung ve Huawei gibi teknoloji devlerinin akıllı bileklik modellerini tanıtması, bu ürünlerin 2014 yılına damga vuracağını bir kez daha kanıtladı.

Modeller artıyorAkıllı bileklikler, akıllı telefonlarla kullanılabilecek cihazlar. Bilekliklerde bulunan ‘bluetooth’ bağlantısı bu cihazların akıllı telefonlara bağlanabilemesini sağlıyor. Akılllı bilekliklerin özellikleri başında akıllı telefonlara gelen bildirimleri bileklikten görebilmek bulunuyor. E-posta, kısa mesaj, sosyal ağlar gibi bildirimler kullanıcılara akıllı bileklikler üzerinden ulaştırılabiliyor. Ancak akıllı bilekliklerin en dikkat çeken özellikleri başında sağlık uygulamaları bulunuyor. Kullancıların günlük aktivitelerini ölçebilen akıllı bileklikler, atılan adım sayısı, yürüme mesafesi ve hatta kalp atışı gibi birçok farklı ölçümün yapılabilmesini sağlıyor. Akıllı bileklik, akşama kadar tüm ölçümleri gerçekleştiriyor. Kullanıcılar akşam yatmadan önce tüm aktivitelerini akıllı telefonlar üzerinden görebiliyor. Bu yüzden akıllı bilekliklerin kullanıcıların hayatına daha yakın durduğu ifade edilebilir.

 Kaynak