Mercedes artık internetten de satılacak

Dünyanın büyük otomobil üreticilerinden Almanya’daki Daimler şirketinin, Mercedes marka araçlarını artık internetten satışa sunacağı bildirildi

Daimler şirketinden yapılan açıklamada, internetten otomobil satışının yeni bir işletme stratejisi olduğu belirtildi. Yarından itibaren müşterilerin internete girerek istedikleri yeni aracı sipariş edebileceği belirtilen açıklamada, uygulamanın Hamburg’taki ana bayi üzerinden gerçekleştireleceği, fiyatların bayilerdeki fiyatlarla aynı olacağı vurgulandı.

“www.connection-online.mercedes-benz.com” adresinden “A, B ve orta sınıf” modellerin satışının yapılacağı ifade edilen açıklamada, “C” sınıfının ise gelecek yıldan itibaren internetten satılacağı, yüksek sınıf araçların internetten satışının yapılıp yapılmayacağına ise söz konusu uygulamanın başarısına göre karar verileceği belirtildi.

Mercedes’in Almanya’da 95 ticari partneri, 34 ana bayisi ve 700’e yakın yan bayisinin bulunduğu hatırlatılan açıklamada, Mercedes firmasının 2014 yılında 1,4 milyon yüksek sınıf araç satmayı planladığı da belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daimler şirketinin Müşteri Ağı Geliştirme Sorumlusu Andrea Finkbeiner Müller de araç satıcıları olarak yeni müşterilerle yeni tecrübeler edinmek istediklerini ifade etti. Öte yandan Mercedes’in rakibi  BMW, i3 model elektrikli araçlarını bir süredir internetten satışa sunuyordu.

 

 

 

 

 

 

 Kaynak

Konuşmada Vodafone yatırımda Telekom

Yılın ikinci çeyreğinde abone başı en fazla konuşturan ve mesajlaştıran cep telefonu operatörü Vodafone oldu. En fazla yatırımı Türk Telekom yaptı.

Yılın ikinci çeyreğinde abone başı aylık ortalama 383 dakika ile en fazla konuşturan, 878 mesajla da en fazla mesajlaştıran cep telefonu operatörü Vodafone oldu.

Söz konusu dönemde en fazla yatırımı 332,3 milyon lira ile Türk Telekomyaparken, en fazla net satış gelirini 2 milyar 317,7 milyon lira ile Turkcell, abone başı ortalama en fazla aylık geliri ise 23,51 lira ile Avea elde etti.

AA muhabirinin, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2013 yılı İkinci Çeyrek Pazar Verileri’nden yaptığı hesaplamalara göre, yılın ikinci çeyreğinde GSM şirketleri arasında en fazla net satış gelirini, abone sayısına paralel olarak Turkcell elde etti.

Haziran ayı sonu itibarıyla 34,66 milyon aboneye sahip şirket, bu dönemde 2 milyar 317,7 milyon lira net satış geliri sağladı.

Turkcell‘in ardından 1 milyar 434,2 milyon lira ile 19,47 milyon abonesi olan Vodafone ve 1 milyar 5 milyon lira ile 13,89 milyon aboneye sahip Avea geldi. Türk Telekom‘un bu dönemdeki net satış geliri ise 1 milyar 820,6 milyon lira oldu.

Konuşma arttı, kısa mesaj azaldı

Uzun dönemdir düşme eğilimi devam eden sabit abone sayısı ilk çeyreğe göre yüzde 3 artışla 13,96 milyona yükselirken, sabit pazarda bu dönemde toplam 4,4 milyar dakika ses trafiği gerçekleşti. Buna karşılık mobil pazarda hem abone sayısı hem de trafik miktarı artmaya devam etti.

Yılın ikinci çeyreği itibarıyla mobil pazarda abone sayısı 68,03 milyonu bulurken, 47,76 milyar dakika da ses trafiği gerçekleşti.

Trafiğin büyük bir kısmını (yüzde 87,2) mobilden mobile giden trafik oluşturdu. Nisan-Haziran döneminde toplam ses trafiği ilk çeyreğe göre yüzde 10,6 artarak 52,2 milyar dakika oldu.

İkinci çeyrekte abone başına 323 dakika mobil telefonla aylık ortalama  konuşma süresi ile Türkiye bu konuda Avrupa’nın zirvesindeki yerini korurken, Vodafone da bu dönemde aylık ortalama 383 dakika konuşma süresi ile abone başı en çok konuşturan işletmeci oldu. Avea bu dönemde abone başı aylık 377 dakika, Turkcell ise 272 dakika konuşturdu.

En fazla mesajı da Vodafone’lu attı

Yılın ikinci 3 aylık döneminde ilk çeyreğe göre yüzde 2,04 azalışla toplam 44 milyar 969 milyon kısa mesaj atıldı.

En fazla mesajlaştıran GSM şirketi ise abone başı aylık ortalama 878 mesajla Vodafone oldu. Bu dönemde Avea’da abone başı 731, Turkcell‘de 511 mesaj atıldı.

Yatırımın büyüğü Türk Telekom‘dan

Yılın ikinci çeyreğinde Türk TelekomTurkcell, Vodafone ve Avea tarafından toplam 755,8 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi.

Türk Telekom 332,3 milyon lira yatırım yaparken, GSM şirketleri arasında en fazla yatırım yapan şirket ise 208 milyon lira ile Turkcell oldu. Yılın ikinci çeyreğinde Avea 112,2  milyon lira, Vodafone da 103,3 milyon lira yatırım yaptı.

Buna karşılık yılın ikinci çeyreğinde en fazla abone başı geliri 23,51 lira ile Avea elde elde etti. Bu dönemde abone başı ortalama aylık gelir Türk Telekom‘da 22,53, Vodafone’da 22,50 veTurkcell‘de ise 22,26 lira oldu.

En çok aranan kısa numara “112 Sıhhi İmdat” oldu

Yılın ikinci üç aylık döneminde mobil şebekelerden ve Türk Telekom hatlarından en fazla trafik gönderilen ve alınan ülke Almanya olurken, en fazla aranan kısa numarayı ise “112 Sıhhi İmdat” hattı oluşturdu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.cnnturk.com/2013/ekonomi/sirketler/09/09/konusmada.vodafone.yatirimda.telekom/722761.0/index.html

 

Praktiker’in ardından Max Bahr’dan da kötü haber!

Almanya’da iki hafta önce iflasını veren yapı marketler zinciri Praktiker’e şimdi kardeş kuruluşu Max Bahr da eklendi.

Bugüne kadar başarılı bir satış grafiği çizen Max Bahr da iflasını istemesi şok etkisi yaptı. Aşırı derecede borçlanma nedeniyle nakit ödeme zorluğu çeken Max Bahr, bankalardan kredi alamadı.

Firma bunun üzerine Hamburg İdare Mahkemesi’ne başvuru yaparak iflas için işlemleri başlattığı öğrenildi.

Dörte biri Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nde olmak üzere Almanya genelinde 132 şubesi olan Max Bahr yapı marketler zincirinin 5 bin çalışanının bulunduğu açıklandı. Praktiker firması 2007 yılında Max Bahr’ı satın alarak, daha iyi bir imajla yapı market pazarında söz sahibi olmayı planlıyordu.

Ancak kar marjı yüksek bir şirket olarak lanse edilen Max Bahr’ın 2012 yılında 14,5 Milyon Euro, 2011 yılında toplam 20,9 Milyon Euro zarar ettiği ortaya çıktı. Şirketi satın alan Praktiker’in, geçtiğimiz yıllarda kendi şubelerini Max Bahr adıyla değiştirip piyasadaki yenilenme operasyonu da fayda etmedi. 2013 yılının ilk altı ayını Marx Bahr’ın yine büyük bir zararla kapattığı ortaya çıktı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://haber.stargazete.com/ekonomi/praktikerin-ardindan-max-bahrdan-da-kotu-haber/haber-777014

 

Türk devi 150 yıllık İtalyan şirketini aldı

Toksöz Grup, İtalya’nın 150 yıllık tarihi markası Pernigotti’nin tamamını Fratelli Averna’dan satın aldı.

Tadelle, Sarelle, L’era Fresca markalarıyla gıda sektöründe, Sanovel markasıyla ilaç sektöründe başarıyla faaliyet gösteren Toksöz Grup, İtalya’nın 150 yıllık tarihi markası Pernigotti’nin tamamını Fratelli Averna’dan satın aldı.

Toksöz Grup; Sanset Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Toksöz satın almayla ilgili olarak şunları söyledi: “Toksöz Grup olarak, ünlü Pernigotti markasını satın almaktan son derece mutluyuz. Bu bizim ilk yurtdışı satın almamız. Grubumuz, çikolata, nugat ve dondurmada dünya çapında tanınan bir marka olan Pernigotti’nin yurtdışındaki gücünü de arkasına alarak daha da güçlenecek ve Avrupa başta olmak üzere, dünyada yeni pazarlarda başarıyla varlığını gösterecek.

SANSET GIDA’NIN BÜNYESİNDE YER ALACAK

Grubumuz şirketlerinden Sanset Gıda’nın bünyesinde yer alan markalarımıza ait tüm ürünlerinde olduğu gibi, Pernigotti de, yüzde 100 doğal ürünlerle şirketimizin yurtdışında parlayan yıldızı olacak. Pernigotti’yi hem Türk pazarına hem de önemli ülkelere tanıtacağız”.
Averna Grup Yönetim Kurulu Başkanı Francesco M. Claudio Averna tarafından yapılan açıklamada ise “Pernigotti için, büyük ulusal ve yabancı oyuncular arasından Toksöz gibi önemli bir grubu bulduğumuz için çok memnunuz.

Toksöz Grubu, şirketin büyümesine katkıda bulunacak. Gıda şirketi Sanset’in tecrübesine dayanarak, Pernigotti’nin İtalya, Türkiye ve uluslararası pazarlarda büyüyeceğine inanıyoruz” denildi.

150 YILLIK İTALYAN MARKASI

İtalya’nın geleneksel ve tarihi markası Pernigotti, 5 nesildir Averna ailesi tarafından yönetilen Fratelli Averna’nın en özel markalarından bir tanesi. Novi Ligure’de 150 kişiye yakın bir kadronun üretimi gerçekleştirdiği Pernigotti, tarihi bir öneme sahip ve fındıklı çikolata, nugat ve dondurmaları ile tanınıyor. Ağırlıklı olarak yerel piyasalara odaklanan Pernigotti, Almanya, Amerika, Latin Amerika ve Çin’de büyümeye devam ediyor. Yıllık yaklaşık 75 milyon Euro ciro elde eden Pernigotti’nin, satış gelirlerinin yüzde 55’’ini çikolata ve şekerleme, yüzde 45’ini dondurma oluşturuyor.a’nın 150 yıllık tarihi markası Pernigotti’nin tamamını Fratelli Averna’dan satın aldı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.internethaber.com/turk-devi-150-yillik-italyan-sirketini-aldi-559010h.htm

 

Praktiker firması iflas etti!

Almanya’da tanınmış yapı marketlerde olan Praktiker’in iflas başvurusunda bulunduğu bildirildi. …

Şirketten yapılan açıklamada, son yıllarda ödeme dengelerinde meydana gelen sorunlar, aşırı borçlanma ve ödeme yetersizliği nedeniyle iflas başvurusunda bulunulduğu açıklandı.

Praktiker’in 9 ülkede 18 bin çalışanı olduğu, bunların 7 bininin Almanya dışında çalıştığı ifade edildi. Praktiker’in Almanya içinde 300 şubesi olduğu Almanya dışında da 130 şubesi daha bulunduğu belirtildi.

Verdi sendikası çalışanların maaş zamında feragat etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Praktiker’in ortağı olan diğer bir yapı market Max Bahr’ın bu iflastan etkilenmediği ifade edildi.

Firmanın işlerinin kötü gitmesindeki diğer bir faktörün de ağır geçen kış ve aşırı yağışlı bahar ayları olduğunu vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.sicakgundem.com/HD117647_praktiker-firmasi-iflas-etti.html

 

Trakya Cam, Hindistan pazarına girdi

 

Şişecam iştiraklerinden düzcam alanında faaliyet gösteren Trakya Cam, Hindistan pazarına da girdi. Trakya Cam, Hindistan’ın en büyük cam üreticilerinden Hindusthan National Glass & Industries Limited (HNGIL) bünyesinde yer alan düzcam üreticisi HNG Float Glass Limited (HNGFL) şirketine %50 ortak oldu.Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, güçlü markaları ve sunduğu yenilikçi çözümleriyle hızla büyüyen global bir düzcam şirketi olma vizyonu doğrultusunda Trakya Cam’ın yüksek büyüme potansiyeline sahip uluslararası pazarları hedeflediğini belirterek, “Bu amaçla Hindistan’da sektörün önde gelen cam üreticilerinden HNGIL bünyesinde yer alan düzcam üreticisi HNG Float Glass Limited şirketine eşit ortak olduk. Hisse satın alım bedeli ve sermaye artırımı dahil toplamda 61 milyon dolarlık bir yatırımla Avrupa, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Rusya’dan sonra Hindistan ile de Asya pazarına adım attık” dedi.

Şişecam iştiraklerinden düzcam alanında faaliyet gösteren Trakya Cam Sanayii A.Ş., potansiyel pazarlarda hızlı büyüme stratejisi kapsamında Hindistan pazarına da girdi. Düzcam alanında Avrupa’nın 4’üncü dünyanın ise 6’ncı büyük kuruluşu olan Trakya Cam, Hindistan’ın en büyük cam üreticilerinden Hindusthan National Glass & Industries Limited (HNGIL) bünyesinde yer alan düzcam üreticisi HNG Float Glass Limited (HNGFL) şirketine %50 ortak oldu.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, Hindistan’daki imza töreninde yaptığı açıklamada, 2012 yılı sonu itibariyle piyasa değeri 1.1 milyar doları, net satış geliri ise 700 milyon doları bulan Trakya Cam’ın dünyanın önde gelen düzcam üreticileri arasında yer aldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Güçlü markaları ve sunduğu yenilikçi çözümleriyle hızla büyüyen global bir düzcam şirketi olma vizyonu doğrultusunda Trakya Cam, yüksek büyüme potansiyeline sahip uluslararası pazarları hedeflemektedir. Bu amaçla, Hindistan’da sektörün önde gelen üreticilerinden HNGIL bünyesinde yer alan düzcam üreticisi HNG Float Glass Limited (HNGFL) şirketine eşit ortak olduk. Hisse satın alım bedeli ve sermaye artırımı dahil toplamda 61 milyon dolarlık bir yatırımla Avrupa, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Rusya’dan sonra Hindistan ile de Asya pazarına adım attık.”

Trakya Cam’ın düzcam üreticisi HNGFL firmasında eşit hisse ve yönetim yapısıyla bir ortaklık gerçekleştirmek amacıyla HNGIL şirketiyle 18 Ekim 2012 tarihinde “İyi Niyet Anlaşması” (MoU) ve 10 Ocak 2013 tarihinde “Müşterek Ortaklık Anlaşması” (JVA) imzaladığını hatırlatan Prof. Dr. Kırman, “Bugüne kadar geçen sürede taraflar, eşit ortaklık kurulmasına ilişkin koşullarda görüşmeler yaptı ve ortaklık anlaşması hayata geçti. Bu anlaşmadan öne HNGFL şirketinde HNGIL ve mevcut hissedarlarının yaklaşık %88 oranında payı bulunuyordu. IFC (International Finance Corporation) ise bu firmanın yaklaşık %12 oranı ile azınlık hissedar konumundaydı. Yapılan anlaşma sonucunda IFC hissedarlar arasından çıkarken, Trakya Cam ile HNGIL ve mevcut hissedarları HNGFL şirketinde %50 oranında hisse payıyla eşit ortak haline geldi” açıklamasını yaptı.

“Yeni büyüme projelerini değerlendireceğiz”

Trakya Cam’ın hızla büyümeye devam edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Kırman, şunları kaydetti: “Trakya Cam olarak Almanya’da en üst segment ana sanayinin tercih ettiği enkapsüle cam tedarikçisi olan Richard Fritz GmbH Holding’in %100 hissesini 31 Mayıs 2013 tarihinde satın almıştık. Almanya, Slovakya ve Macaristan’da 4 fabrikası bulunan ve dünyanın önde gelen otomotiv firmalarına üretim yapan Richard Fritz’ten sonra şimdi de Hindistan’da yeni bir yatırıma imza attık. Bu yeni ortaklığımızla Hindistan’da düzcam ve otocam üretimi alanında yeni büyüme projelerine yönelik değerlendirme çalışmalarına başlayacağız.”

 

 

 

 

Arzum “Best Product of the Year 2013”ün sahibi oldu

Arzum, 2013 yılında arka arkaya aldığı ödüllere bir yenisini daha ekleyerek başarısını bir kez daha tescilledi.

Sektörün en saygın ödüllerinden biri olarak bilinen “Plux X Award” da kendi kategorisinde ‘Yılın En İyi Ürünü’ seçilen Arzum Fırrın Ekmek Kızartma Makinesi, bu sezon aynı zamanda IF Product Design Awards ve Plus X Award “Design” ödüllerine de layık görülmüştü.

Genç tasarımcı Atıl Kızılbayır’a 2007 yılında Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda ödül kazandıran Fırrın, 2011 yılında Arzum tarafından üretildi. Ekmek kızartma makineleri için alışılmışın dışında bir tasarıma sahip olan ve son bir yıl içinde 5. ödülünü alan Fırrın, Yılın En İyi Ürünü ödülünün de sahibi oldu.
Trabzon ekmeği dilimlerini bile kızartan, börek ve simit ısıtan, estetik görüntüsüyle mutfakların vazgeçilmezi olan Arzum Fırrın, Yılın En İyi Ürünü Ödülü’nü 6 Haziran’da Köln’de düzenlenen törende aldı. Prestijli ödülü ve sertifikayı Arzum adına İhracat Direktörü Alp Somyurek, Arzum Almanya Distribütörü Sıtkı Palabıyık ve Ürün Müdürü Özer Yalçınkaya aldı.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.marketingturkiye.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=10957:arzum-best-product-of-the-year-2013uen-sahibi-oldu-&catid=65:guencel-haberler&Itemid=160

 

Kardemir lokomotif ve vagon treni üretecek!

Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Fadıl Demirel, 130 milyon dolarlık yatırımla vagon ve lokomotif tekeri üreteceklerini açıkladı.

Kardemir A.Ş., bugün Karabük Üniversitesi’nin konferans salonunda 18’inci olağan genel kurul toplantısını yaptı. Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Fadıl Demirel, toplantıda şirketin yatırımları hakkında bilgi verdi. Türk demir çelik sektörünün iyi bir noktaya geldiğini, Avrupa’da Almanya’dan sonra ikinci sırada olduğunu belirten Demirel, Karabük’ü raylı sistemlerin merkezi yapmak istediklerini söyledi.

Demirel, hızlı trenler için ray ve makaslar ürettiklerini belirtti. Demirel, “En zor üretimlerden bir tanesi vagon ve lokomotiftekeridir. Bu tekeri Avrupa’da yapabilen iki tane ciddi şirket var, dünyada ise çok sayılıdır. Çeliği çok özeldir. Çelik temizliği olarak bu tekeri Türkiye’de yapabilecek tek fabrika Kardemir‘dir. Bunun nedeni de bizim cevherden çelik yapıyor olmamız” dedi.

Fadıl Demirel, Kardemir bünyesindeki Kardökmak’ın tesislerin yapımı için ihale yaptığını açıkladı. Demirel, “200 bin ton tekeri yapabilecek tesis kuruyoruz. İhalesi yapıldı, 5- 10 gün içerisinde karara bağlayacağız. Yaklaşık olarak 130 milyon dolarlık bir yatırım. Rayı yapıyoruz, tekeri yapıyoruz, makası yapıyoruz ve şimdi vagon da düşünelim dedik ve 11 tane vagondan iki tanesini bitirdik. Onun bütün ruhsatları, test sertifikaları alındı. Uluslararası donanıma çıksın diye uluslararası sertifikaları da alıyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/850513-kardemir-lokomotif-ve-vagon-treni-uretecek

 

İHRACATTA ALMANYA BAŞI ÇEKİYOR

Türkiye, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde en fazla ihracatı 5 milyar 359 milyon dolar ile Almanya’ya gerçekleşti.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye, 2023 hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracat miktarına ulaşmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Son yıllarda ihracat pazarını genişletmek için bir çok ülkeye iş gezileri düzenleyen ekonomi yönetimi ihracat artışında büyük rol oynadı. Beş kıtada yaklaşık 168 ülkeye mal satan Türkiye Ocak-Mayıs döneminde Honduras’tan Ruanda’ya, Zimbabve’den Cibuti’ye toplam 59 milyar 643 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Bu dönemde en fazda ihracat yapılan ülke 5 milyar 359 milyon 54 bin dolarla Almanya oldu. Almanya’yı 4 milyar 541 milyon 352 bin dolar ile Irak, 3 milyar 261 milyon 206 bin dolarla İngiltere izledi.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.paralimani.com/ihracatta-almanya-basi-cekiyor-haberi-28397

 

Meksikalı mısır devinin yeni yatırım yolu tüm Türkiye’yi gösteriyor

Meksikalı Gruma’nın sahibi Roberto Gonzales Barrero, Türkiye için ilk yatırımını Samsun’dan yaptı. Genel Müdür Murat Ertürer’in açıklamaları, farklı şehirlerde de yatırım olabileceğini ortaya koyuyor

Dünyanın en büyük mısır unu ve tortilla üreticisi Meksikalı Gruma’nın patronu Roberto Gonzales Barrero, 1.5 yıl önce Türkiye’ye Samsun’dan giriş yapmıştı. Barrero’nun yatırım yaptığı isim ise Türkiye’de pek fazla değil ama, dünyada ciddi anlamda tanınan Semolina idi.
Semolina’nın ikinci kuşak temsilcisi C. Murat Ertürer, satın almadan sonra yeni adıyla Gruma Türkiye isimli şirkette genel müdür görevini  üstlenmiş.  Ertürer, dünyada 102 fabrikayla çalışan şirketin AvrupaOrtadoğu planlarının yanı sıra Hong Kong– İstanbul -Cape Town üçgenini Samsun’dan yönetmek hedefiyle yola devam ettiğini  söylüyor ve ekliyor: “Gruma, yakında büyük bir yatırım atağına başlayacak.”
Ancak, Ertürer’in açıklamaları, yatırımların tümünün Samsun’a yapılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını gösteriyor. Şu andaki 130 bin tonluk kapasitenin beş yılda ikiye katlanması planında ya Türkiye’nin farklı noktalarına fabrika kurulumu ya da satın alma stratejisi izlenecek.
Semolina, aslında oldukça çarpıcı bir girişim örneği. Murat Ertürer’in babası Yılmaz Ertürer, İstanbul’da mimarlık eğitimi almış genç bir isimken tanışmış Samsun ile. 1965’te inşaat işlerinin bolluğu nedeniyle kente gelen Ertürer, 1970’lerde yönünü üretime çevirir. Türkiye’nin ilk balık ürünleri fabrikası olan ve 1.000 kişilik istihdam yaratan Demas’ı 1970’lerin sonlarına kadar yönetir.1979’da Türkiye’nin özel sektörde polipropilen çuval üretimine yönelen ilk ismi olur. 250 kişilik istihdam yaratan bu üretimi 14 yıl kadar geliştirerek sürdürür. 1992’nin sonuna doğru bir kez daha alan değiştirme vakti gelmiştir.

Avrupa savaşında galip
Mısır irmiği ve unu üretiminde karar kılar. Çünkü,  atıştırmalık sektörünün büyüyeceği nettir. Şirket, 1993’te Semolina ismiyle kurulur. Çerez, kahvaltı gevrekleri, hazır gıdalar gibi ürünlerde kullanılan mısır irmiği ve ununu Pepsi Co, Nestle ve Craft gibi isimlerin Türkiye  ayakları için üretmeyi başarırlar.
1998’de oğul Murat Ertürer katılır bu koşuya. 30 binden 84 bin tona yükselttikleri kapasiteyle yurtdışı maratonuna başlarlar. İlk yurtdışı müşterileri Pepsi Co’nun İsrail tesisi olur. Ardından, diğer devlerin 25 ülkedeki yapılanmalarına ürün verirler. Şirket, tarih 2010’u gösterdiğinde üretiminin yüzde 90’ını yurtdışına yönlendiriyordur. 12 milyon dolarlık ihracatlarıyla Akdeniz ve çevresinde hakim olan İtalyan ve Fransızlarla rekabet ederek bu savaştan galip çıkacak kadar ileri gittiklerini söylüyor Ertürer. 2010’da Gruma’dan gelen teklifin cazibesine kapılmaları ise Semolina’nın başka bir isimle yaşamaya devam etmesi anlamına gelir.

‘KARIŞTIRICI ’ İSİM FİBER LAZERLE SİLAH ÜRETECEK

ATEL, elektronik harp ve haberleşme cihazları, elektronik kart ve özellikle karıştırma sistemleri konusunda son derece iddialı bir isim. Bunun somut yansımalarından biri de 2010 yılında Türkiye’nin önde gelen 25 savunma sanayi şirketi arasında 18’inci sırada yer alması.
2012’de Alman ve ABD’li elektronik devlerinin katıldığı zorlu Katar ihalesini kazanmaları yurtdışındaki ilerlemelerine dair gösterge. Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Hıdıroğlu’nun açıklamaları, yurtdışında daha da hızlanacaklarını gösteriyor:

50 milyon $’lık yol
“2012’de ilk ihracatımızı Katar’a yaparak ülkemize döviz girdisi sağladık. Önümüzdeki dönemde ihracatımız katlanarak artacak. 2013 ihracatımızın en az 50 milyon dolar olmasını bekliyoruz. Bunun 30 milyon dolarını Güney Amerika pazarı, 20 milyon dolarını Körfez ülkeleri oluşturacak.”
Hıdıroğlu, yakın dönemde gerçekleştirmeyi planladıkları projelerden biri olarak bugün daha çok kara savunma sistemleri ağırlıklı yapılarında küçük de olsa hava ve deniz sistemlerine yer verme düşüncelerini gösteriyor.
Diğer proje ise uluslararası düzlemde de oldukça meydan okuyucu. ATEL, bir sanayi-üniversite işbirliğinin sonucu olarak geliştirdiği fiber lazer sistemi, tıpkı Almanya, ABD ve Rusya’da olduğu gibi savunma sanayinde kullanılmak üzere silah haline getirmeyi planlıyor. Şen, Ar-Ge çalışmalarını sürdürdükleri bu proje için, “Bir-iki yıl içinde ilk örneklerinin test edebileceğimizi düşünüyoruz” diyor.

 

 

 

 

 

Kaynak : http://ekonomi.milliyet.com.tr/meksikali-misir-devinin-yeni/ekonomi/detay/1717488/default.htm