Makarnada dev ortaklık

Türkiye gıda sektöründe yeni bir ortaklık doğuyor.

Rekabet Kurulu’nda yer alan duyuruya göre Nisshin Foods, Nuh’un Ankara Makarnası ve Marubeni Corporation arasında ortak girişim kurulması yönünde bir başvuru yapıldı.

EN BÜYÜK FABRİKAYI YAPACAKLAR

Edinilen bilgiye göre üç ortak Türkiye’nin en büyük makarna fabrikasını inşa edecek. Bu fabrikada klasik makarna yanında yurtdışına noddle ihracatı için erişte üretimine de ağırlık verilecek. Fabrkanın Ankara’da kurulması planlanıyor. Yeni kurulacak fabrikanın özellikle ihracata ağırlık vermesi hedefleniyor.

Nuh’un Ankara Makarnası’nın ortakları arasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da buluınuyor.

Nuh’un Ankara Makarnası, temelleri 1950 yılına kadar giden bir firma. Ulus Rüzgarlı sokakta 6 tonluk bir kapasite ile başlayan üretim gelinen noktada Sincan’daki dev fabrikada ayda 16 bin ton makarnalık irmik üretimi ve 15 bin 600 ton makarna üretimi ile devam ediyor. Türkiye’nin en büyük, dünyanın da üçüncü büyüğü olan bu fabrikadaki üretim 35 farklı ülkeye ihraç ediliyor.

BİR HAFTADA İKİNCİ YATIRIM

Japon sanayi devi Marubeni Corporation ise 156 yıllık bir firma. 100 milyar doları aşan cirosu ile dikkat çeken firmanın 4 bin çalışanı bulunuyor.

Marubeni, geçtiğimiz hafta Sabancı Holding’e ait Temsa İş Makinaları’na yaptığı ortaklık ile gündeme gelmişti. Konu ile ilgili olarak Rekabet Kurulu’nda yer alan duyuruya göre, Temsa Global’in kontrolü altında bulunan Temsa İş Makinaları’nın ortak kontrolünün Marubeni Corporation tarafından devralınmasına ilişkin bir başvuru yapıldı. Rekabet Kurulu’nun gerekli onayları vermesi halinde Temsa İş Makinaları’nda iki firma ortak olacak.

Türkiye’deki çalışmalarına 1965 yılında başlayan Marubeni, Marmaray projesi içerisinde de yer aldı. Komatsu inşaat makinelerini Temsa ile birlikte pazarlayan şirket, Erdemir, İşdemir, Karademir gibi demir-çelik fabrikalarıyla ortak projeler gerçekleştiriyor.

 

 

 

 

 

kaynak

4. Ulusal Verimlilik Kongresi Ankara’da Yapılacak

4. Ulusal Verimlilik Kongresi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla 10-12 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, kongrede; verimlilik, imalat sanayi odağında işgücü, sermaye, enerji, teknoloji, iş sağlığı güvenliği, temiz üretim gibi konuların ele alınacak ve makro ekonomik analizlerle hizmetler, tarım ve kamu sektörlerinin verimlilik sorunlarına yer verilecek.

Kongrenin ilk gününde, Ergün’ün açılış konuşmalarının ardından, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın moderatörlüğünde “Müsteşarlar Oturumu” gerçekleştirilecek.

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selin Sayek Böke’nin moderatörlüğünü yapacağı “Orta Gelir Tuzağından Kurtulmada Verimliliğin Rolü” başlıklı panele, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Prof. Dr. İzak Atiyas ve Doç. Dr. Şeref Saygılı panelist olarak katılacak.

Panelin ardından, çağrılı ve hakemli bildirilerin sunulacağı paralel oturumlara geçilecek. Kongrede 24 oturumda 80’in üzerinde bildiri sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

AVM PAZARI YENİ BİR KRİZE YOL AÇAR MI?

 

2015 yılında ükemizin 60 ilinde AVM açılmış olacağı tahmin ediliyor.

Bir dönem-90’lar- ”kaseti olmayana kız verilmez” esprisi yapılırdı. Müzik sektörü endüstriye dayalı hale gelmeye başladığında, yazılımlar yardımıyla ses kaydı ve müzik üretimi kolaylaşmıştı.Müzik kasedi üretimi kolaylaştığından aaaa diyebilen herkese album yapılabiliyordu.Kısa sürede piyasada “uydu sesler” çoğaldı ve bu espri doğdu.

Şimdi benzer bir durum AVM ler için geçerli. Her ilde AVM açılması adeta bir moda ve yarış. AVM si olmayan şehre kız vermeyecekler neredeyse.

Bugün toplamda 350’ye ulaşan AVM lerin 110 kadarı İstanbul’da.Oysa daha 2005 yılında toplam sayı İstanbul’dakiler kadardı. 2010 yılında AVM sayısı 260’ı buldu. Ankaradakilerin sayısı 40’a,İzmirdekilerin 20’ye yaklaşmakta.

Okul ve hastane inşaat hızıyla karşılaştırıldığında daha kompleks olmasına karşın AVM’lerin neredeyse ışık hızıyla bitirildiği gözlenmekte. AVM’ler İthal markaların Türkiye pazarına girişleri ve perakendecilerin nakit akışı sağlamaları bakımından hayli hareketli bir ortam.

Önceleri tüketiciler tarafından meraktan gezilen AVM ler giderek aynı yerleşim planları, aynı markalar, aynı mağaza tasarımları bakımından ilginç olma özelliğini kaybediyor.Çok büyük bir yatırım değilse, tematik farklılıklar içermiyorsa bir AVM’ni diğerinden ayırdedici özellik bulmak zorlaşıyor. Üstelik yanyana konumlanan bir çoğu, AVM Caddesi veya AVM-İSTAN yakıştırmasıyla  rekabeti de zorlaştırmakta.

AMPD Perakende Endeksi Nisan 2012 verilerine gore, 2012 yılının ilk dört ayında metrekare artışının 2011 yılındaki oranlara göre daha yüksek seviyelerde seyrettiği görülmekte, gıdada metrekare artışının mağaza sayısı artışından geride seyretmesi küçük metrekareli mağaza formatlarının yükselişe geçtiğine işaret etmektedir. Gıdanın tersine, hazırgiyim perakendesinin de mağaza ölçülerini büyütme eğilimine girdiği görülmektedir.

Bugün her AVM içinde kendi markasını ve mağazasını görmek isteyen, bunu bir prestij algısıyla yöneten yatırımcıların, bu çarkın geriye dönmeyeceğini hesaplamamış olmaları mümkün değil diye düşünmek istiyor insan.  Türkiey pazarında kısa sure kalıp çekilen uluslararası birkaç markanın vizyonu ise tartışma konusu. Pazara giriş stratejisinde mi hata aramalı, yoksa erken koku almalarını takdir mi etmeli?

Hızlı büyümenin hazımsızlık yaratma olasılığı malum. Özkaynakları ile büyümeyen yatırımcılar için  yakın gelecekte durgunluk göstermesi mümkün olan perakende piyasaları daha büyük risk demek. Banka kredileriyle büyüyen markalar ise yeni bir krizin erken sinyallerini vermiyordur dileriz. Malum, hazımsızlık varsa bu gaz bir yerden çıkacaktır. Umarız büyük bir gaz değildir.

9 ayda 900 bin kişi “ev”lendi


İstanbul’da 174 bin 835 konut satılırken, bu rakam Başkent Ankara’da 105 bin 272 olarak gerçekleşti.

 Türkiye genelinde bu yılın 9 ayında yaklaşık 900 bin konut konut satıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenilen bilgilere göre, 2013 yılının 9 ayında konut satışları bakımından İstanbul ve Ankara, diğer illere büyük fark attı.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin nüfusu en fazla olan kenti İstanbul’da 174 bin 835 konut satılırken, bu rakam Başkent Ankara’da 105 bin 272 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin nüfusu en yüksek üçüncü ili olan İzmir’de ise aynı dönemde 54 bin 719 konut satıldı, Adana ve Mersin’de de toplam 40 bin 471 konut yeni sahibini buldu.

Bu dönemde en az konut satışı yapılan iller ise toplam 913 ile Hakkari, Ardahan, Bayburt, Bingöl ve Şırnak olurken, Muş, Gümüşhane, Iğdır ve Bitlis’te toplam 2 bin 253 konut satıldı.

9 ayda 900 bine yakın konut satıldı

Türkiye genelinde 2013 yılının 3. çeyreğinde 293 bin 318 konut satıldı. Bu yılın 9 aylık konut satışları incelendiğinde ise en fazla konut satışına 2. çeyrekte ulaşıldığı görüldü.

Birçok yeni konut projesinin hayata geçmesiyle hareketlenen sektörde, ilk çeyrekte toplam 273 bin 826 konut satışı gerçekleştirilirken, söz konusu satış 2. çeyrekte 295 bin 10 olarak gerçekleşti. Böylelikle, Türkiye genelinde yılın 9 ayında toplam 862 bin 154 konut satışı yapılmış oldu.

Konut satışları, 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre İstanbul’da yüzde 13 düştü. Aynı dönemde satışlar Ankara’da yüzde 5, İzmir’de yüzde 6 civarında azalış gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Japonlar’dan Çankırı’ya dev yatırım

Japon Sumitomo lastik firması, Petlas ortaklığı ile Çankırı’ya dev bir lastik fabrikası kuruyor.

Japon Sumitomo lastik firması, Petlas ortaklığı ile Çankırı’ya dev bir lastik fabrikası kuruyor.

Türkiye’nin batısında ve avantajlı teşvik kapsamında bulunan Çankırı, son zamanlarda yatırımcıların gözde yatırım alanlarından oldu. Kurşunlu ilçesine kurulan dünyanın en büyük ikinci seramik fabrikasından sonra Japonların da ilgisini çeken Çankırı, büyük yatırımlarla geçmişte yaşanan göçü tersine çevirmeye hazırlanıyor.

Japon yatırımcıların gelişi ile birlikte Çankırı-Ankara karayolunun 40’ncı kilometresinde Tüney Köyü mevkiinde kurulan Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) altyapı çalışmaları tüm hızıyla sürerken, yeni yatırımcılar da bölgeye yatırım için sıraya girmiş durumda. Japon yatırımcıları Çankırı’ya yönlendiren ve Yenikent OSB’nin kuruluşu için yoğun çaba sarfeden Ak Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, altyapı çalışmalarının gelecek aylarda tamamlanacağını ve birkaç ay sonra Japon-Türk firmalarının işbirliğinde kurulacak olan 516 milyon dolar yatırım maliyeti olacak fabrikanın temelinin atılacağını söyledi. Filiz, Yakınkent OSB’ye kurulacak fabrikaların Çankırı’da işsizliğin çözümünde önemli rol oynayacağını, göçü tersine çevireceğini de sözlerine ekledi.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da Yakınkent OSB’nin müteşebbis heyetinin oluşturulduğunu ve bölgede altyapının kısa sürede tamamlanacağını belirtti. Özcan, “Japonlar yeni OSB’nin lokomotifi olacak. Yeni yatırımlar için çok sayıda firma müracaat etmiş durumda, onları da değerlendiriyoruz. Her alanda yapılan yatırımlarla Çankırı’da güzel şeyler oluyor” diye konuştu. Yeni yatırımları için sık sık Çankırı’ya gelen Japon heyetleri, yerel yönetimle de iyi bir diyalog içinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’i de sık sık ziyaret eden Japonlar, özellikle yapılan kültürel çalışmaları yakından takip ediyorlar.

Japon Sumitomo firmasının yetkilisi Norifumi Fujimoto da Çankırı’da kendilerine gösterilen ilgiden büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Fujimoto, “Lastik fabrikası için çalışmalar hızla sürüyor. Fabrikamız 2015’in temmuz ayında ilk lastiği üretecek. Çankırı’ya yapılan yatırım, Türkiye’nin gelişmesi ve bölgenin kalkınması açısından büyük bir adımdır. Şirket merkezi Çankırı’dadır. Çankırılılarla güç birliği içinde önümüze çıkan tüm sorunları aşabileceğimizi düşünüyorum. Şirketimiz tam kapasiteyle çalışmaya başladığında 2 bin kişi istihdam edilecek” dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://haber.stargazete.com/ekonomi/japonlardan-cankiriya-dev-yatirim/haber-767542

 

İlbank 403 lojmanını satacak

İller Bankası, Ankara, Gaziantep, Adana ve Diyarbakır’daki 403 lojmanını, 34 bin liradan başlayan fiyatlarla satacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili kuruluşu İlbank’ın yeni kaynak geliştirme atağı devam ediyor. Banka, 4 ildeki lojmanlarını açık artırmayla ihaleye çıkaracak.

Başbakanlık tarafından Ekim 2012’de satışına onay verilen Ankara, Gaziantep, Adana ve Diyarbakır’daki 403 lojman, Eskidji Müzayedecilik AŞ tarafından 22 Haziran’da satışa sunulacak.

Fiyatları 34 bin ile 170 bin lira arasında değişen konutlar, yüzde 20 peşin, 60 ay vadeyle satılacak.

Açık artırma, 22 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’de, İlbank Dışkapı hizmet binası ile Eskidji Müzayedecilik AŞ’nin İstanbul Yenibosna’daki merkezi ve  Adana Bölge Ortaklığı’nda eş zamanlı gerçekleştirilecek. Katılımcılar ayrıca “www.eskidji.com” internet adresi üzerinden de teklif verebilecek.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/191138–ilbank-403-lojmanini-satacak

Mahkeme tüketiciyi haklı buldu

Tüketici kredisi çeken vatandaştan 560 lira ‘dosya ve zorunlu masraf’ adı altında kesinti yapan kamu bankası, paranın tüketiciye ödenmesi gerektiğine hükmeden tüketici hakem heyeti kararının iptaline ilişkin kararı mahkemeden döndü.

Tarafların dilekçelerini değerlendiren mahkeme, bilirkişi raporuna ihtiyaç duymadan, 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükümleri gereğince duruşma yapmadan aldığı kararla, bankayı haksız bulup, hakem heyeti kararını onadı.

Mustafa Kavakderesi, Ankara’da bir kamu bankasından tüketici kredisi çekti. Banka, ‘zorunlu ve dosya masrafı’ adı altında Kavakderesi’nden 560 TL’lik kesinti yaptı. Kavakderesi, Altındağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na müracaat ederek dosya masrafının iadesini istedi. Heyet, talebi yerinde bularak, paranın Kavakderesi’ne iadesine hükmetti. Kamu bankası bu kez, mahkemeye müracaat ederek kararın iptalini istedi. Banka avukatı, hakem heyeti kararının icrasının dava sonuçlanıncaya kadar tedbiren durdurulmasına karar verilmesini ve kararın iptalini talep etti.

Kavakdere’nin Avukatı Yunus Emre Yavuz ise “Taraflar arasında imzalanan sözleşme hükümlerinin 4077 sayılı Yasa’nın 6. Maddesine göre haksız şartlar içerdiğini, kesilen masrafların hangi sebeplerle kesildiğinin açık ve somut olmadığını görüyoruz. Yargıtay kararlarında da vurgulandığı üzere kredinin kullandırılmasında zorunlu masrafların neler olduğu konusunda ispat yükünün davacı bankaya ait olduğunu kabul etmek gerekir. Davanın reddedilmesi gerekir.” diyerek mahkemeye savunma dilekçesini verdi.

Ankara 2. Tüketici Mahkemesi de olayda, bankanın kredi açılırken veya yeniden yapılandırılırken yapılması zorunlu mutad ve zorunlu olan masrafları isteyebileceği, kredi verilmesi veya yeniden yapılandırılması için gereken zorunlu masrafların neler olduğu konusunda ispat yükünün bankaya düştüğüne dikkat çekti. Dosya üzerinden karar veren mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi: “Bunun dışında sebebi ve dayanağı açıklanmayan, içeriği somutlaştırılmayan sözleşmede ‘ücret ve masraflar’ başlığı altında maktuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmün 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun’un 6. Maddesi ile Haksız Şartlar Hakkındaki Yönetmeliği’nin 7. Maddesi gereğince haksız şart niteliğinde bulunduğu ve bu hükmün batıl olduğu, bankanın dava konusu giderin kredinin verilmesinde ya da yeniden yapılandırılmasında zorunlu masraf niteliğinde bulunduğu hususunu kanıtlayamadığı anlaşılmaktadır. 6100 sayılı HMK’da ‘Mahkeme, mümkün olan hallerde tarafları duruşmaya davet etmeden dosya üzerinden karar verir’ hükmü mevcuttur. Bu gerekçelerle cevap dilekçelerinin sunulması sonrasında dosyada yer alan kanıtlar ile mahkememizdeki emsal dosyalar sebebiyle alınan bilirkişi raporları itibariyle olay yeterince aydınlandığından HMK’nın 30. amir hüküm gereğince bilirkişi incelemesine de gerek duyulmamış, duruşma açılarak tarafların dinlenmesine gerek duyulmadan dosya üzerinden davanın reddine, karar verildi.”

Mustafa Kavakderesi, “Allah, yasayı çıkaranlardan ve mahkemeye savunma yapan avukatımdan razı olsun. Bu bir adaletsizlikti, mahkeme buna kısa sürede ‘dur’ dedi. Ocak ayında hakem heyetine başvurmuştum, kısa süre içerisinde dava tamamen bitti.” dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/06/08/mahkeme-tuketiciyi-hakli-buldu

 

Kapıdan Satışta Bakanlık İzni Alınacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kapıdan satışlarda tüketiciyi koruyucu önlemler aldıklarını belirterek, “Kapıdan satış yapanlar mutlaka bakanlıktan izin belgesi alacak” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun tasarı taslağının dün Bakanlar Kurulu’na sunularak, imzaya açıldığını bildirdi.

Yazıcı düzenlediği basın toplantsında, “Kapıdan satışlarda tüketiciyi koruyucu önlemler aldık. Kapıdan satış yapanlar mutlaka bakanlıktan izin belgesi alacak. Tüketicinin el yazısıyla sözleşme tarihini atacak. Gerçeği yansıtmayan indirimli satış uygulamalarınasınırlama getirdik” diye konuştu.

Yazıcı, bankaların hiçbir ücret alınmayan birkartı tüketicinin hizmetine sunmak zorunda olduğunu belirtti.

 

 

 

 

Kaynak:http://www.haber365.com/Haber/Kapidan_Satista_Bakanlik_Izni_Alinacak/

 

Benzine 10 kuruş zam

Akaryakıt dağıtım şirketleri benzin satış fiyatlarını litrede 10 kuruş artırdı.

Benzine yapılan fiyat değişikliğiyle Ankara, İstanbul ve İzmir’de litresi 4,62-4,63 lira arasında satılan 95 oktan kurşunsuz benzin fiyatları 4,72-4,73 liraya çıktı. Motorin fiyatları ise değişmedi.

Akaryakıt ürünlerinin perakende satış fiyatları, dağıtım şirketlerinin maliyetine ve rekabet şartlarına, illere ve söz konusu şirketlere göre litrede birkaç kuruş farklılık gösterebiliyor.

 

 

 

 

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/183841–benzine-10-kurus-zam

Siemens, Duysan’ı bünyesine kattı

Dünya genelinde 28 ülkede faaliyet gösteren Siemens Audiology Solutions, Türkiye’de sağlık sektörünün önemli oyuncularından ve işitme cihazları konusunda uzmanlaşmış olan Duysan Odyoloji Sanayi’yi satın aldı.

2003’den bu yana Siemens işitme cihazları distribütörü olan Duysan, 2013 itibariyle, “Siemens İşitme Cihazları” adı altında ve Siemens Audiology Solutions bünyesinde faaliyetlerine devam edecek.

İstanbul merkezli Duysan Odyoloji, biri İstanbul Şişli olmak üzere İzmir, Ankara, Bursa ve Amasya’daki şubelerinde faaliyet gösteriyor. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis,  Siemens’in Türkiye’deki sağlık sektöründeki yatırımlarının da arttığını belirtti.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/siemens-duysan-i-bunyesine-katti/ekonomi/ekonomidetay/30.04.2013/1700821/default.htm