Bank Asya 80 şubesini kapadı

Bank Asya finansal büyüklüklerinde meydana gelen değişim doğrultusunda 80 şubesini diğer şubelerle birleştirerek kapattığını duyurdu.

 

Bank Asya’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, personel sayısının da 2013 sonuna göre 1,708 kişi azaldığı belirtilerek; söz konusu değişimin bankanın faaliyet giderlerini azaltarak 2015 kârlılığına katkı sağlayacağı ifade edildi.

Bank Asya’dan KAP’a yapılan açıklama şöyle:

“Bankamız finansal büyüklerinde meydana gelen değişim doğrultusunda, Bankamızın 80 adet şubesi diğer şubelerimiz ile birleştirilerek kapatılırken, personel sayımız 2013 yılı sonuna göre 1.708 kişi azalmıştır. Bankamız ölçeğinde meydana gelen söz konusu değişim faaliyet giderlerimizi azaltarak 2015 yılı kârlılığımıza katkı sağlayacaktır.”

BANKA 2014’TE ZARAR YAZDI
 Geçen yıl üçüncü çeyrekte 60.6 milyon net kâr elde eden Bank Asya, bu yıl üçüncü çeyrekte, krediler ve mevduattaki düşüş ile gelirlerdeki azalmanın etkisiyle 301 milyon lira zarar açıklarken; bu yılın ilk dokuz ayında da 249.6 milyon lira zarar yazmıştı.

 

 

kaynak

Bank Asya’dan flaş ortaklık açıklaması

Bank Asya, Katar’ın en büyük İslami bankası olan Qatar Islamic Bank (QIB) ile stratejik ortaklık kurulması amacıyla münhasır görüşmelere başladı.

Asya Katılım Bankası’ndan KAP’a yapılan açıklamada, “Katar’ın en büyük İslami bankası olan Qatar Islamic Bank (QIB) ile stratejik ortaklık kurulması amacıyla münhasır görüşmelere başlanmıştır. Bu görüşmeler, QIB’nin Bank Asya’da stratejik ortak olması amacıyla yapılmaktadır. Ortaklık tesis sürecinin yasal izinlerin alınması ile birlikte kısa süre içerisinde neticelendirilmesi planlanmaktadır” denildi.

77 MİLYAR AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ VAR

Bank Asya’nın stratejik ortaklık için görüştüğü Qatar Islamic Bank, 1982 yılında Katar’ın ilk İslami finans kurumu olarak faaliyetine başladı. Banka sektöründe yüzde 35, toplam bankacılık sektöründe ise yüzde 9’luk paya sahip.

Katar’ın yanısıra Lübnan, İngiltere, Sudan ve Malezya’da da bankacılık faaliyeti gösteren QIB’nin 2013 yıl sonu itibariyle 3,8 milyar dolar özkaynağı, 21 milyar dolar aktif büyüklüğü bulunuyor.
kaynak

Türk bankaları finansal baskılara dirençli

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının kayıpları absorbe etme kapasitesi sayesinde, varlık kaliteleri ve performanslarına ilişkin ılımlı şoklara karşı koyabilme gücüne sahip olduğunu bildirdi.

Fitch’in Türk bankacılık sistemine ilişkin raporunda, Türk bankalarının ılımlı finansal baskılara karşı dirençli olduğu ifade edildi.

Raporda, Türk bankalarının kayıpları absorbe etme kapasitesi sayesinde, varlık kaliteleri ve performanslarına ilişkin ılımlı şoklara karşı koyabilme gücüne sahip olduğu vurgulanırken, “Bu durum, 2014 yılını nispeten zorlu bir yıl yapacak olan para birimindeki son keskin değer kaybı ve faiz şoklarına rağmen, Türk bankaları için görünümün durağan olma sebebidir” denildi.

Ülkenin birçok bankasının iki yıllık stres senaryosu altında sağlıklı sermaye rasyosunu koruyabildiğine işaret edilen raporda, bu senaryonun daha yavaş varlık büyümesi ile karlılık daralmasını varsaydığı aktarıldı.

Raporda, Türkiye’de birçok banka için sermaye ve kar üretmenin önemli bir güç oluşturduğu dile getirilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Sadece dört banka, bizim sermaye stres senaryomuzdaki Fitch’in minimum ana sermaye/risk ağırlıklı varlıkların oranı olan yüzde 10’u korumada başarısız oldu. Ancak yabancı sahipli Alternatifbank, Denizbank, TEB VE ING, sermaye rasyolarını bağlı bulundukları ana bankalardan destekleyebildiler. Bu bankalara, eğer ihtiyaç duyulursa, büyük olasılıkla hissedarlarından daha fazla sermaye enjekte edilecektir. Ülkenin en büyük bankaları arasında yer alan Yapı Kredi ve Vakıfbank rakiplerinden daha sıkı sermaye rasyolarına sahip ama söz konusu rasyolar halen makul seviyede.”

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarını azaltma programının, Türkiye’nin de dahil olduğu bazı gelişmekte olan piyasalara ilişkin yatırımcı algısını kısıtladığına değinilen raporda, “Türkiye, cari işlemler açığını finanse etmek için kısa vadeli sermaye akışlarına bağımlı. Bu durum bankaların yabancı para kredileri için aktif kalitesi riskini artırarak, Türk Lirası’nı döviz kuruna karşı savunmasız bırakır” değerlendirmeleri yapıldı.

Raporda ayrıca, yükselen faizler sonucunda, 2013’ün ilk yarısında görülen hızlı kredi büyümesi olasılığının daha az olduğu aktarılırken, “Bununla birlikte daha yüksek faiz, borç hizmet maliyetlerini artırabilir ve ekonomik büyümeyi düşürebilir. Ayrıca, özellikle KOBİ’lerin takipteki kredilerini artırabilir” ifadelerine yer verildi.

Kaynak269581

Bank of China lisans için Türkiye’deki araştırmalarını sürdürüyor

Bank of China’nın uçak kiralama iştirakinin yönetim kurulu başkanı ve Çin Dış Ticaret Teşvik Konseyi Başkanı Zhang: “Türkiye’de bir irtibat ofisi açtık ve Türk girişimcilerden lisans için bilgi ve tavsiyeler alıyoruz

08 Mart 2014 Cumartesi, 12:39Bank of China lisans için Türkiye’deki araştırmalarını sürdürüyor

Bank of China’nın uçak kiralama iştirakinin yönetim kurulu başkanı ve Çin Dış Ticaret Teşvik Konseyi Başkanı Yanling Zhang, Türkiye’de bankacılık faaliyetlerine başlama konusuyla ilgili olarak Türkiye’de bir irtibat ofisi açtıklarını, Bank of China’nın lisans için Türkiye’deki girişimcilerden tavsiye aldığını ve konuyu araştırmaya devam ettiğini bildirdi.

Zhang, Bank of China’nın lisans almak için durumun 300 milyon dolar verilmesini gerektirirse verilebileceğini söyledi.

Türkiye ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin oldukça gelişmiş olduğuna işaret eden Zhang, “Çin, Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ülke. Türkiye ve Çin arasında yoğun bir ticaret var. Son bir kaç yılda ticaret hacmimiz yüzde 10 oranında arttı” diye konuştu.

Zhang, bir çok Türk ve Çin bankalarının bugüne kadar muhabir banka (correspondent banks) olarak çalıştığını belirterek, “Çin ve Türk bankaları uzun süredir çalışıyor. Biz irtibat ofisimiz sayesinde bu ilişkileri artıracağız” şeklinde konuştu.

Karşılıklı olarak iki ülkenin tecrübelerini paylaşmaları gerektiğini, bunun Türkiye ve Çin için her yönden iyi olacağını ifade eden Zhang, “Şu an herşey sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Türkiye’de bir irtibat ofisi açtık ve Türk girişimcilerden lisans için bilgi ve tavsiyeler alıyoruz. Bu ülkede ticaret ve yatırımın çok hızlı geliştiğini görüyorum. Türkiye’den banka satın alınması da gerçekleşebilir” bilgisini verdi.

 Kaynak

“Banka kredilerinde sigorta isteğe bağlıdır”

Bankalardan kredi kullanırken sigorta zorunluluğunun yasal olmadığı, banka müşterisinin ölümünün ardından geri kalan tutarın yakınlarından talep edildiği öne sürüldü.

Bankalardan kredi kullanırken sigorta zorunluluğunun yasal olmadığı, banka müşterisinin ölümünün ardından geri kalan tutarın yakınlarından talep edildiği öne sürüldü.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, bankaların kredi kullandırırken krediye bağlı olmaksızın tüketicilere sigorta yaptırmasının yanlış olduğunu, tüketicilerin sigorta işlemini dışarıda da yaptırabileceğini savundu.

Krediye eklenen sigorta masrafının tamamının yasal olmadığın öne süren Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bütün bankaların internet sitelerine baktığınız zaman, sigortanın yasal zorunluluğu bulunmadığı, isteğe bağlı sigortalar olduğu görülmektedir. Kaldı ki zorunlu sigortaları da tüketiciler, o bankaya yaptırmak zorunda değil. Banka yetkilileri tüketiciye hem sözleşmeyi okutmadan, ‘okudum, anladım, imzaladım’ dedirtiyor hem de sigorta yaptırdığını, aslında bunun uygulamadaki anlamının ‘ben sözleşmeyi okumadım, anlamadım, imzalamak zorunda kaldım’ şeklinde.”

Tüketicilere zorunlu hayat sigortası yaptırıldığını ama sözleşmenin nüshasının kendilerine verilmediğine dikkati çeken Yılmaz, sigorta işlemini yapan bankanın krediyle ilgili problem çıktığında aradan sıyrıldığını savundu.

Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu, yanlış bir düşüncedir. Ayrıca, hayat sigortasına ödenen primin dışında son 1-2 yıldır, kredi kullanmış ancak vefat etmiş tüketicilerin kredileri de bu sigorta kapsamında bankalar tarafından varislerine dönüş yapıyor ve parayı onlardan istiyor. Bu, son derece haksız bir uygulamadır çünkü kredi verme aşamasında bankalar tüketiciyle ilgili bilgileri, gelirleri öğrenmek durumundadır. Bankanın krediyi verdikten, faizleri, vergileri, ödeme ayrıntıları ortaya çıkıp karşılıklı imzalar atıldıktan sonra, ‘Bunu bana söylememiştiniz’ diyerek, sorumluluktan kaçması uygun düşmemektedir.

Bu nedenle sigorta prim ücreti tüketiciden tahsil edilmiş. sonra tüketici hayatını kaybetmişse, bu, yine bankanın ve o sigorta şirketinin sorumluluğundadır. Bu parayı ödemek durumundadır.”

Kaynak

Fed “şeffaf”laşacak

Fed bu ay finansal sistem denetimlerinin daha açık bir hâle getirilmesine yönelik bir adım atacak

Para politikasında şeffaflığı artırmaya çalışan ABD MerkezBankası Fed, bu ay finansal sistemdeki denetimlerini daha açık hâle getirmek üzere bir adım atacak.

Fed, Mart’ta stres testi sonuçlarının yayınlanmasıyla birlikte, ilk kez faiz artışlarının ülkenin en büyük bankalarının sağlığını nasıl etkileyeceğini anlatacak.

ABD Merkez Bankası geçtiğimiz yıl ABD Hazine Bakanlığı Finansal Araştırma biriminin, faiz riskini, finansal sistem için en önemli endişe kaynağı olduğuna işaret etmesine rağmenstres testi sonuçlarını paylaşmamıştı. Dodd-Frank yasasınınFed’e bankacılık sektörü üzerinde büyük yetki vermesinin 4 yıl sonrasında Demokratlar ve Cumhuriyetçiler birlikte finansal riskler konusunda daha fazla temasta olmayı talep ediyor.

Çok uzun zamandır finansal denetmenlerin görevini yapmadığını ve Amerikalı vergi mükelleflerinin de bunun bedelini ödedediğini sçyleyen Senato Bankacılık Komitesi’nde yer alan Ohio eyaleti Demokrat Senatörü Sherrod Brown, “Wall Street denetimlerinde yeterli düzeydeşeffaflık ve mesuliyet yok” dedi.

Fed yetkilileri, kurumların sorunlara karşı hazırlılıklarını ölçen yıllık stres strestleri kapsamında kredi ve hisse portföyleri verilerinin milyarlarca bölümünü indiriyor. Stres testleri bu yıl 18 bankadan 30 büyük bankaya genişşetildi. Fed Yönetim Kurulu finansal istikrarı izlemek için özel bir ofis kurdu ve danışman komitesi, ödeme sistemleri uzmanları ve ekonomistler en büyük bankalardaki riskleri tek seferde inceliyor. Ne danışmanlar ne de risk takipçileri halk ile öğrendikleri bilgileri paylaşmıyor.

Kredi kartları ile ilgili önemli düzenleme

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin teknik alt yapıya ilişkin bazı hususları yeniden düzenlendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar ve üye işyerleri, harcama ve alacak belgesi düzenleme imkanı olmayan, kart hamili tarafından başlatılan ve internet kullanılarak gerçekleştirilen işlemler için diğer önlemlerle birlikte 3-D Secure veya asgari olarak 3-D Secure protokolünün güvenlik önlemlerini karşılayan kart hamili kimlik doğrulama teknolojisini içerecek şekilde kart kullanım alt yapısı tesis edecek ve veri işleme, kaydetme veya iletişiminde asgari seviyede Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardının hükümlerini dikkate alacak.

Üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar, söz konusu hükümlerin üye işyerleriyle yapacakları sözleşmelerde yer almasını ve uygulanmasını gözetmekle yükümlü olacak. Bu yükümlülük 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girecek. Düzenlemenin diğer kısımları ise yayım tarihiyle yürürlüğe girdi.Bu kapsamda gerçekleştirilecek işlemlerde söz konusu altyapının kullanımının zorunlu tutulması, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşların ve üye işyerlerinin ve zorunlu tutulmadığı durumlarda kullanım kart hamilinin tercihine bağlı olacak. Kart hamili dışında kalan kanun kapsamındaki taraflar, yöntem hakkında kart hamillerini bilgilendirecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

 

Tüketici kredileri yükseldi

25 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yaklaşık 554,4 milyon liraya yükselirken, söz konusu dönemde kredi kartı harcama tutarı 1 milyar 299 milyon lira yükseldi.

 Mevduat bankalarının tüketici kredileri, 1 Kasım itibariyle yaklaşık 554 milyon 397 bin liralık artışla 228 milyar 240 milyon liraya, taksitli ticari krediler 687 milyon 215 bin liralık yükselişle 111 milyar 884 milyon liraya ve kredi kartı harcama tutarı 1 milyar 299 milyon liralık artışla 90 milyar 757 milyon liraya ulaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka istatistiklerine göre, 25 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında mevduat bankalarının tüketici kredileri 554 milyon 397 bin liralık artışla 228 milyar 240 milyon 483 bin liraya, taksitli ticari krediler 687 milyon 215 bin liralık yükselişle 111 milyar 884 milyon 56 bin liraya ve kredi kartı harcama tutarı 1 milyar 299 milyon liralık artışla 90 milyar 757 milyon 972 liraya ulaştı.

Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 98 milyar 5 milyon 35 bin lirası konut, 7 milyar 744 milyon 992 bin lirası taşıt ve 122 milyar 490 milyon 456 bin lirası da diğer kredilerden oluştu.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 26,94 oranında, taksitli ticari krediler de yüzde 41,11 oranında arttı.

Bireysel ve kurumsal kredi kartları ile yapılan harcamalar ise 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 25,97 oranında artış gösterdi. Kredi kartı harcama tutarının 52 milyar 989 milyon 227 bin lirası taksitli, 37 milyar 768 milyon 745 bin lirası taksitsiz olarak gerçekleşti.

Finansman şirketlerinin aynı dönemde kullandırdıkları tüketici ve taksitli ticari kredi tutarı 13 milyar 156 milyon 210 bin lira oldu. Bu tutar geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29,73 artış kaydetti.

Bankacılık sektörünün toplam menkul değerleri (net) 25 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında, bir önceki haftaya göre yüzde 0,58 artarak, 234 milyar 959 milyon 829 bin liradan 236 milyar 312 milyon 518 bin liraya yükseldi.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

50 bankaya tek ATM

16c0dee5atmparacekme Vatandaşın bankaların ortak ATM’lerden aldığı ücrete yönelik şikayeti Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu harekete geçirdi
Artan şikayetler üzerine BDDK bankalarla görüşerek konuyu gündemine aldı. Bankacılık sektöründen edinilen bilgilere göre kurul, sistemdeki 50 bankayı tek ATM çatısı altında toplamayı düşünüyor.
Star’ın haberine göre, ortak otomasyon ağıyla bağlanacak ATM’lerde ya düşük ücretlendirme ya da ücret almama formülü izlenecek. Mevcut ATM’ler göz önünde bulundurulduğunda kademeli bir geçiş sisteminin olacağı belirtiliyor. Bu kapsamda öncelikli olarak sayısı 40 bine yaklaşan otomatik para çekme makinelerini tek çatı altında toplayacak sistemin bankacılık üzerindeki maliyeti detaylı bir şekilde hesaplanacak.
BDDK’nın çalışmasının henüz teknik düzeyde olduğunu bildiren bir banka yetkilisi, yeni sisteme geçişin ücret ve komisyonların belirlenmesiyle tek limitin ardından olacağını söyledi. Haziran 2013 tarihi itibariyle bankalara ait 36 bin 55 ATM bulunuyor. Bu sayının yıl sonuna doğru 40 bini bulacağı tahmin ediliyor. Son bir yıllık dönemde bankalar otomatik para çekme makinelerinin sayısını yüzde 11 oranında artırdı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Tüketiciler bankalara tazminat davası açmaya hazırlanıyor

Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Tokbaş, Rekabet Kurulunun 12 bankaya verdiği cezanın gerekçeli kararının yayımlanmasının ardından birçok tüketicinin bankalara karşı tazminat davası açmaya hazırlandığını söyledi.

Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Hakan Tokbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rekabet Kurulunun, mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri bakımından kartel oluşturdukları ve dolayısıyla rekabeti ihlal ettikleri tespit edilen 12 bankaya ağır idari para cezaları verdiğini hatırlattı.

Geçen mayıs ayında açıklanan karara göre, tüketicilerin, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 57 ve 58’inci maddeleri gereği rekabet ihlalinden doğan zararlarının 3 katı kadar tazminat talep edebileceğini vurgulayan Tokbaş, şunları kaydetti:

“Biz daha önce bu konuda tüketicileri bilgilendirmiştik. Bu doğrultuda, Rekabet Kurulunun 12 bankaya kestiği cezanın gerekçeli kararının yayımlanmasının ardından enstitüye gelen ve destek isteyenlere göre, binlerce tüketici ve tacir, bankalara karşı tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Hazırlanan dava dosyalarının sayısı arttı. Tüketiciler kanun düzenlemesine dayanarak mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetlerinde faizlerin ve komisyonların anlaşmalı olması nedeniyle uğramış oldukları zararın veya mahrum kaldıkları karın 3 katına kadar tazminat talep edecek.”

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/206695–tuketiciler-bankalara-tazminat-davasi-acmaya-hazirlaniyor