Yüksek Hızlı Tren Rengi Turkuaz Olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yıl sonuna kadar hizmete girmesi planlanan Ankara-İstanbulYüksek Hızlı Tren hattında çalışacak tren setlerinin renginin turkuaz olacağını açıkladı.

AA Editör Masası’na konuk olan Bakan Yıldırım, Ankara-İstanbul YHT setlerinin renginin vatandaşlar tarafından belirlenmesi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD) Genel Müdürlüğünce düzenlenen anketin sonuçlandığını bildirdi.

Ankette vatandaşların en çok turkuaz renk modelini tercih ettiğini belirten Yıldırım, “Turkuaz rengi seçildi. Ben kırmızı-beyazı bekliyordum ama vatandaş turkuvazı seçti” dedi.

Ankara-İstanbul YHT seferlerinin fiyatlarına ilişkin olarak da şu anda bilet fiyatından ziyade hattı yetiştirmenin gayreti içerisinde olduklarını dile getiren Yıldırım, her hizmetin bedelinin olduğuna işaret etti. Yıldırım, “Dört başı mamur hizmet verdiğinizde onu ilave olarak desteklemek zorunda kalırsanız o zaman diğer hizmetleri vermek imkansız hale gelir” dedi.

Normal trende vatandaşların piyasa fiyatının çok altında seyahat ettiğini ve devletin bu alanı bir anlamda sübvanse ettiğini belirten Yıldırım, YHT’nin sübvanse edilmesinin ise adil olmayacağını söyledi. Yıldırım, “Bu hizmetin bir karşılığı olacak ama bunun fahiş olmasını asla düşünmüyoruz. İnsanların katlanabileceği bir ücret olacak” diye konuştu.

Avrupa’da hızlı trenle seyahat bedellerinin daha pahalı olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Çünkü havaalanına erişim için ayrı bir masraf yok. Havalanında gecikme, bekleme yok” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yıldırım, başka illerin de YHT taleplerinin olduğu hatırlatılarak, “Bu konuda verebileceğiniz müjde var mı?” sorusu üzerine, 2023 hedefleri doğrultusunda 40 milyon insanın yaşadığı 15 ili birbiriyle hızlı trenle bağlamayı amaçladıklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

AA

Kaynak

 

 

Haberleşmede şeffaf fatura dönemi başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Haberleşme sektöründe şeffaf fatura dönemi başlıyor” dedi.
Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Elektronik Haberleşme Sektöründe Fatura Usul ve Esaslar Taslağı”nın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanarak kamuoyu görüşüne açıldığını kaydetti.

Faturalı hat kullanan GSM aboneleri ile sabit hat ve internet hattı kullanan abonelere gönderilen 60 milyonun üzerinde faturanın bu esaslara göre düzenleneceğini belirten Yıldırım, “Tüketicilerin mağdur olmasına yol açan, kısıtlı ve anlaşılmayan faturaların yerini alacak bu faturalar ile tüketici haklarının korunmasını ve mağduriyetlerin önüne geçilmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

Renk körleri de okuyabilecek

Bakan Yıldırım, yeni faturalarda tüketicilerin ihtiyaç duyduğu tüm bilgilerin şeffaf bir şekilde yer alacağını bildirdi. Faturalarda renk körlüğü olan insanların da okuyabileceği şekilde karşıt renkler kullanılacağını kaydeden Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Faturalar basit, sade bir şekilde düzenlenecek ve okunabilir olacak. Faturada yer alan tarifeler/ücretler, herhangi bir tereddüde yol açmayacak açıklıkta ve ücret kalemleri ayırt edilebilir olacak.

Faturada tarife/paket detayları bulunacak, satın alınan paketlere/ek hizmetlere ilişkin ücretler, paketlerin/ek hizmetlerin kullanılabileceği tarih aralıkları, indirim/iade var ise bunların gerekçeleri, taahhüt bulunması halinde başlangıç ve bitiş tarihleri, taahhüt verildiği durumlarda aboneliğin feshi halinde uygulanacak. Cezai ücret ve/veya cayma bedelleri ile bunların hesaplanmasına ilişkin açık ve net bilgiler yer alacak.”

Faturalarda hangi bilgiler yer alacak?

Yeni çalışmanın, tüketici haklarını koruyan en kapsamlı düzenlemelerden bir tanesi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, düzenleme uyarınca ayrıntılı faturanın içeriğinde neler olacağını şöyle anlattı:

‘”Aranan her numara ve numaranın ait olduğu işletmeci adı, işletmeci adı bilinmiyorsa ‘diğer operatör’ ifadesi kullanılacak. Aramanın yapıldığı tarih ve saat, her bir arama için arama süresi ve arama ücreti verilecek. Faturada toplam arama sayısı ve toplam konuşma süresi yer alacak.

Eğer uluslararası dolaşımda gelen çağrılar varsa, ücretlendirme olması durumunda her bir gelen çağrının yapıldığı tarih ve saat, arama/aranma süresi ve ücreti belirtilecek.

Uluslararası dolaşımda ve yurtdışına doğru yapılan çağrılarda aranan numaranın yanında aranan ülkeye ilişkin ülke adı gibi açıklayıcı bilgi ile uluslararası dolaşımda aramanın başlatıldığı ülke bilgisinin de yer alması zorunlu hale geliyor.

Haberleşme ücretlerinde, ses görüşmeleri, SMS, internet gibi toplam kullanımın özetini gösterir bir tablo yer alacak. Ayrıca mobil telefon aboneliklerinde ücretlendirmenin farklı olması durumunda şebeke içi, şebeke dışı, uluslararası gibi ve sabit telefon aboneliklerinde ücretlendirmenin farklı olması durumunda da şebeke içi, şebeke dışı, şehir içi, şehirlerarası, uluslararası gibi yararlanılan her bir hizmetin ayrı ayrı alt kalemlerinin dağılımını gösterir grafik bulunacak.

İnternet üzerinden fatura ve ayrıntılı faturaların abonelere gösterilmesi durumda kullanım detayı / ayrıntılı fatura bilgilerinin tüketiciler tarafından hesaplama yapabilecekleri şekilde ses, SMS, veri, yurtdışı ve yurtiçi roaming görüşmeleri gibi bilgiler de sunulacak.”

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.cnnturk.com/2013/ekonomi/genel/08/04/haberlesmede.seffaf.fatura.donemi.basliyor/718297.0/index.html

 

İşte 3. Köprünün Geçiş Ücreti!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 3. köprünün geçiş ücretini açıkladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan ‘ın da katılımlarıyla temeli atılacak olan 3’üncü köprü ile ilgili açıklama yaptı.

Binali Yıldırım; ”İstanbul’a 3. köprünün temel atma töreni yarın, tören öncesi hazırlıkları yerinde görmek için buradayız. Çok yoğun bir hazırlık çalışması var. Köprünün ayaklarının gireceği temel yerler hazırlanmış vaziyette. Her türlü hazırlık planlandığı şekilde sürüyor. Köprü ve otoyol, yeni bir çevre yolunu teşkil ediyor.”

”TRAFİK SIKIŞIKLIĞININ MALİYETİ YILDA 3 MİLYAR LİRA

”İstanbul’daki trafik sıkışıklığının maliyeti yılda 3 milyar lira. Bu köprü geç başlanmış bir projedir. Dünyanın en geniş köprüsünü yapıyoruz. Şerit sayısı 8, iki de demir yolu 10 şerit. Otoyol da 8 şeritli. Ekolojik bir proje, amacımız dokuyu korumak. İhalede geçen yıl 20 Nisan’da teklifler alındı. Temmuz’un ilk haftası değerlendirildi.

Toplam dolgu 70 milyon metreküp. Köprü ile birlikte 45 altgeçit ve 63 üstgeçit yapılacak. Köprü tamamlandığında transit trafik buradan yapılacak. TIR’lar ve kamyonlar 3. köprüden geçecek. 7 tepeli İstanbul 7 büyük projeyle taçlanacak.”

3. KÖPRÜ’NÜN GEÇİŞ ÜCRETİ

”Geçiş ücretleri şöyle; belirlediğimiz tavan ücretleri var. Otomobil eşdeğeri oluyor. Kamyonsa, TIR’sa 3-4 otomobile eşdeğeridir. Dingil sayısına göre değişiyor. Yolda kilometre başına 0.8 cent, doların 10’da birinden az.

Köprü geçiş ücreti de 3 dolar karşılığı Türk lirası olacak. Bunlar tavan ücretlerdir. Trafik durumuna göre bu ücretleri aşamaz ancak bu ücretlerin altında bir tarife uygulamasına da mani bir hal yok. İşletmecinin kendi kararıdır. İşletmeci, trafiği artırıp sürümden kazanmak için tarifeyi belirlenen sınırların altında tutabilir.”

‘YARIN YÜKLENİCİYE SÜRPRİZ YAPILABİLİR’

Biz teslim tarihini, sözleşme şartlarına göre 3 yıl olarak belirledik. Yani işin başladığı tarihten itibaren 3 yıl. Ancak yarın yüklenici firmaya bir sürpriz yapılabilir. Süreyi öne çekme anlamında yeni bir tarih istenebilir. Onun için ben şimdiden tarihi telaffuz etmesem daha iyi olur.”

Kaynak:http://www.internethaber.com/iste-3.-koprunun-gecis-ucreti-540529h.htm

42579

Dünya Üçüncüsüyüz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, zararlı yazılımda Türkiye’nin dünya 3’üncüsü olduğunu söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de ‘Dünya Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Günü’ nedeniyle düzenlenen Türk Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) toplantısına katıldı. Bakan Yıldırım, “Zararlı yazılım konusunda Türkiye hatırı sayılır ülke oldu. Böyle anılmak istemiyoruz. Üçüncüymüşüz, sondan üçüncü olmalıyız. İnsanı mağdur eden işler bize yakışmaz, bizim insanımıza yakışmaz” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Kaya Otel’deki toplantıda yaptığı konuşmada, bilişimin dünyada geliştiğini, gelişme hızının arttığını belirterek, “Bilgi güçtür, bilgiyi paylaşmak ayrı bir farklılıktır. Türkiye sadece bilgiyi kullanan değil bilgiyi üreten bir ülke olmalı. Türkiye’nin bilgi çağını bilgi toplumunu ıskalama lüksü yok. Yaşam bilişimden ayrı düşünülemez. Cep telefonunu kaybedenler telaşa düşüyor. En fazla 20 dakikada fark ediyor. Bazılara birkaç dakikada fark ediyor. Çünkü sürekli emziriyor koynunda taşıyor. Cüzdanını kaybeden altı saat farkına varmıyor” dedi.

ALTYAPI YATIRIMLARI

Bakan Yıldırım, altyapı yatırımlarının önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Türkiye’yi bekleyen tehlike artan trafiği altyapının karşılayamamasıdır. Onun için altyapıya çok yatırım yaptık. Bugünün iki üç katına çıkaramazsak orta vadede bu gelişmeler tersine döner. İnsanlara verdiğimiz hizmeti geri çekmeye başladığımızda kötüleşti mi bu milletin önünde duramazsınız. Mutlaka verdiğinizin biraz üzerinde yeni bir şey vereceksiniz. İşletmecilerin kısa vadeli hesapları bir kenara bırakıp altyapıya yatırım yapmaları gerekir. Mevcut altyapının da daha etkili kullanılması lazım.”

DONANIM VE YAZILIMI YERELLEŞTİRMELİYİZ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, 1980’li yıllardaki iletişim teknolojisinin birçok ürününün Türkiye’de yapıldığını belirterek, “Ancak IT tabanlı iletişim ürünlerini donanımını, yazılımını yerelleştirmek zorundayız. Aksi halde ne kadar büyürsek büyüyelim ben mutlu olmuyorum. Çünkü burada bizim emeğimizin bizim akıl terimizin mutlaka olması lazım. Tedarikçilerinize bu mesajı mutlaka verin. Gelip satıp kenara çekilmesin. Bu yönde atılan adımlar yok mu var. Önemli küresel IT şirketleri daha fazla yatırım yapmaya başladılar ama henüz istediğimiz düzeyde değil. Onlar bizim düşüncemizin niyetimizin ifadesidir” dedi.

Bakan Yıldırım, ülkede genç işsizlik sorununun olduğunu ancak öte yandan iletişimcilerin ara eleman bulma sıkıntısı çektiğini belirterek, sektörde 170 bin çalışan olduğunu, 40 bin ara elemana ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

AKILLI ULAŞIM TRAFİK AKIŞINI YÜZDE 30 ARTIRDI

Bakan Yıldırım, önümüzdeki 10 yılda 50 milyar SIM kartın piyasaya gireceğini belirterek, yerli üretimin korunması gerektiğine dikkat çekti. Yıldırım, “Korumacılığı yerli üretimi artırmakta yapmalıyız. Biz yabancılar iş yapmasın demiyoruz. Amacımız iletişim ve ulaşımı daha iç içe hale getirmek. Yapılan araştırmalara göre büyükşehirlerde toplu taşımaların bilişim hizmetleriyle akıllı ulaşıma dönüştürülmesi sonucu trafik akışında yüzde 30 artış olmuş. Akıllı tabelalar akıllı duraklar ışıklar, sabah 07.00’da Acıbadem’deki ışık 1.5 dakikada bir değişiyor. Öğlen oluyor ine aynı. Bunların yoğunluğa göre kendiliğinden akıllı bir şekilde değişmesi lazım” dedi.

DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ AMA SONDAN ÜÇÜNCÜ OLMAMIZ LAZIM

Dünyada internete bağlanma oranının yüzde 35’i geçtiğini, 144 milyar elektronik posta ve 300 milyon fotoğraf gönderildiğini, her gün 108 bin saat videonun sosyal paylaşım sitelerine ilave edildiğini anlatan Bakan Yıldırım, “Sanal ortam bizi daha fazla meşgul ediyor. Bu meşguliyetin içeriğine dikkat etmemiz lazım. Zamanı boşa harcamamalıyız. Bir üretim olmalı, dirlik, düzen olmalı. Gençlerimizi çocuklarımızı zehirleyen ortamlara fırsat vermemeliyiz. Yasayla yasakla bunlar olmaz. Zararlı yazılım konusunda Türkiye hatırı sayılır ülke oldu. böyle anılmak istemiyoruz. Üçüncüymüşüz. Sondan üçüncü olmalıyız. İnanı mağdur eden işler bize yakışmaz, bizim insanımıza yakışmaz. Bu konuda çok ciddi farkındalık oluşturmamız lazım. Bunlar ülkenin kalkınmasına değil dirliğinin düzenliğinin geleceğinin kararmasına sebep olduğu gibi ülkemizi dünyada pek iyi şekilde anılmamasına vesile oluyor” dedi.

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Dunya-ucuncusuyuz/146808/

 

İletişimde ‘engelsiz mesaj’ sistemi

TÜRK Telekom, kamu ve özel kuruluşlarının işitme engelli vatandaşlarla ‘SMS’le iletişime geçebileceği alt yapı sistemi hazırladı.

“Engelsiz Mesaj” sistemiyle kurumlar, işitme engellilere ulaşabilecek  engellilerde SMS ile istek ve yardım talebinde bulunabilecek  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “İşitme engelli telefonda konuşamıyor, Türk Telekom burada bir imkan getiriyor” derken, Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ise, “Bu hizmet için ek bir cihaz, üyelik veya başka bir maliyet talep edilmeyecek” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23175751.asp