Otomotivde sert fren sonrasında hızlanma zor

Ekonomi yönetiminin aldığı kararlar otomobil satışlarında etkisini oldukça sert gösterirken sektör bu yıl ile ilgili sağlıklı tahmin yapmakta zorlanıyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin verilerine göre Şubat ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 27,5 geriledi. Başta Maliye Bakanlığı’nın otomobil satışlarından aldığı Özel Tüketim Vergisi’ni artırması olmak üzere, BDDK’nın otomobil kredilerindeki vade sınırlamasıyla bu yılın Şubat ayında geçen yıla göre Türkiye’de otomobil satışları yüzde 26,5 azaldı. Yılın ikinci ayında Türkiye’de 27 bin 167 adetle son dört yılın en düşük Şubat ayı otomobil satışı gerçekleşti.

TEDBİRLERİN ETKİSİ

Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar sektörde daralmanın devam etmesini bekliyor. Bayraktar, “Yılın devamında belirsizlik ortamının devam edeceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki seçim süreci de belirsizliği artırıyor. Bugünkü durum, sektör olarak önümüzü görmemize, sağlıklı tahminler yapmamıza engel oluyor. ” diyerek 2014 yılında sektörün durumunu net olarak anlatıyor.

ODD verilerine göre yılın ilk iki ayında 51 bin 535 otomobil satıldı. İlk iki aydaki satış rakamı geçen yıla göre yüzde 17,5 düştü. ODD Başkanı Bayraktar, “Geçen yılın son döneminde maliyetlerdeki artışın, 2014 yılında sektörümüzü olumsuz etkileyeceğini zaten öngörüyorduk. Tüm bu olumsuzlukların üzerine yılbaşında beklenmedik bir şekilde yükselen ÖTV ise otomotiv pazarı için öngörülerin iyice küçülmesine yol açtı,’ şeklinde konuştu.

Ekonomi yönetimi, yüksek cari açık ve artan iç tüketime yönelik hem maliye hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu aracılığıyla kararlar aldı. BDDK otomobil kredilerinde maksimum vadeyi 48 ay ile sınırlandırdı. Maliye Bakanlığı ise yılbaşında otomotivde uygulanan Özel Tüketim Vergisi’ni 1600 cc’ye kadar olanlarda yüzde 40’tan yüzde 45’e, 1600 cc- 2000cc arası olanlarda yüzde 80’den yüzde 90’a, 2000 cc üzeri araçlarda ise yüzde 130’dan yüzde 145’e çıkarmıştı.

YERLİ ÜRETİCİYİ DE VURDU

Ekonomi Yönetimi’nin cari açık problemi nedeniyle özellikle ithal otomobilleri hedeflediği önlemler yerli otomobil satışlarını da olumsuz etkiledi. Şubat ayında yerli otomobil satışı yüzde 20,25 geriledi. İthal otomobil satışlarındaki gerileme ise yüzde 27,95’i buldu.

İç talep ve satışlardaki sert düşüş, Avrupa Birliği ülkelerinde büyümenin hızlanması, toplam üretiminin dörte üçünü ihraç eden Türk otomotiv sektörünün yük umudu oldu. ODD Başkanı Mustafa Bayraktar yerli otomobil satışlarındaki düşüşün, ihracatla telafi edebileceğini öngörüyor. Bayraktar yerli otomotiv üreticilerinin durumunu, “Avrupa’da da şu anda otomotivde bir toparlanma söz konusu. Bu toparlanma sürecinin yerli üretime olumlu katkısı olacağını, yerli üreticilerin iç pazardaki kayıplarının bir kısmını ihracatla telafi edebileceklerini öngörebiliriz,” şeklinde özetliyor.

Yılın ilk iki ayında gelen veriler, otomotiv sektöründe işlerin hiç iyi gitmediğini ortaya koyuyor. Yılın geri kalan bölümünde de seçim süreci ve siyasi istikrarsızlık riski sektörü tehdit ediyor. Merkez Bankası’nın Ocak ayındaki şok faiz arttırımına bağlı olarak otomobil kredilerinin tüketiciye maliyetinin artışı ve kur artışının 2014 model otomobil fiyatlarına yansıtılması yüksek satış hayallerini bir başka yıla erteliyor. BDDK verilerine göre bu 21 Şubat itibariyle otomobil kredilerinin yılbaşına göre 300 milyon TL gerileyerek 8,3 milyar TL’ye inmesi de tüketicinin yeni otomobil konusundaki iştahsızlığını ortaya koyuyor. ODD Başkanı Mustafa Bayraktar tüm verilerin ışığında şu yorumu yapıyor:

‘Bu yılın devamında ne olacağını söylemek çok zor, kabaca bir tahminle pazarda %20 ila %30 arasında daralma olacağını öngörebiliriz.’

Kaynak

Borsalardaki yükseliş Fisher’i endişelendiriyor

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, bazı hisse senedi piyasaları ölçülerinin ‘göz alıcı seviyelerde’ olmasının kendisini endişelendirdiğini ve merkez bankasının yeni bir balonun oluşmadığından emin olmak için gelen işaretleri dikkatlice izlemesi gerektiğini söyledi. Fisher, Mexico City’de yaptığı konuşmada, fiyat/satış ve GSYH’nin bir yüzdesi olarak piyasa değeri gibi ölçütlerin 1990’ların sonlarında yaşanan dot-com patlamasından bu yana görülmeyen seviyelere tırmandığına dikkat çekti. “Yersiz coşku hayaletinin bizi yeniden avlamaması için bu göstergeleri son derece dikkatli bir şekilde izlemeliyiz,” diye konuşan Fisher’in yorumları, borsalar hakkında bugüne kadar Fed yetkilileri tarafından yapılan en dikkat çekici açıklama oldu.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde oy kullanma hakkına sahip üyelerden biri olan Fisher, Fed’in son dönemde yaptığı varlık alımlarının sert muhaliflerinden biri olmuştu.

Kaynak

Borsa’nın yeni KALBİ

Borsa İstanbul’un yapımı devam eden yeni veri merkezi için İbrahim Turhan, “Akıllı bina ile en üst düzey teknolojiyi birleştirdik. Burası Borsa İstanbul’un yanı sıraçevre borsaların da veri merkezi olarak kullanılabilecek” dedi

Geçen yıl başlattığı Türkiye ’deki tüm borsaları bünyesinde toplama operasyonunu tamamladıktan sonra bölgesel bir güç olma hedefiyle dünyanın en büyük borsa kuruluşlarından Nasdaq’la ortaklık yapan Borsa İstanbul (BİST), bir yandan yeni uluslararası işbirlikleri için görüşmelerini yürütürken, bir yandan da teknolojik altyapısını son hızla güçlendiriyor. Nasdaq’la olan ortaklık kapsamında dünyanın en hızlı işlem platformunu da yakında sistemine entegre edecek olan BİST’in, İstinye’deki merkezi binasında yapımı süren yeni veri merkezi, hem çevre borsalara hizmet verebilecek kapasitede hem de, zaman zaman yaşanan teknik arızaları minimuma indirecek şekilde tasarlandı. Bu yılın ilk işlem gününde yaşanan küçük bir arızanın ardından, 9 Ocak’ta yaşanan son teknik arızada seansa 3.5 saate yakın bir süre ara verilmesi, borsanın teknik altyapısının yetersizliğinden, sistemi iyi bilen teknik personelin emekli edilmesine kadar pek çok iddianın dillendirilmesine neden oldu. Oysa aynı günlerde Borsa İstanbul’un İstinye’deki merkezinde, söz konusu arızaların giderilmesi çabalarının yanında, tüm bu arızaları minimuma indirecek yeni ‘Veri Merkezi’nin de hummalı çalışmaları sürüyordu.
Haziran 2014’te devrede
‘Borsanın yeni kalbi’ olarak nitelenen yeni teknoloji üssü Haziran 2014’te devreye almayı hedefliyor. En ileri düzeyde inşaat teknikleriyle yapılan yeni veri merkezi binası mevcut borsa binasının hemen yanı başında. Merkezi binaya yer altından bağlanan Veri Merkezi, toplamda 500 metrekare alan üzerine kuruluyor. 6 ay gibi rekor bir sürede inşa edilen veri merkezinin bu hafta fonksiyonel testlerinin de tamamlanması planlanıyor.
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan “Bu veri merkezinde akıllı bina ile en ileri bilişim teknolojisini bir araya getirdik” diyerek kapasitesinin BİST’in yanı sıra yakın çevredeki borsalara da hizmet vermeye yeterli olduğunu, hatta Türkiye’deki bazı büyük bankaların verilerinin de burada saklanabileceğini söyledi. Yeni veri merkezinin devreye girmesiyle birlikte teknik arıza yaşanması ihtimali tam olarak ortadan kalkmayacak ancak yüzde 99.99 arızaların önüne geçilecek.
Bilim kurgu filmi gibi
Turhan, mevcut kullanılan sistemin 1993’te kurulduğunu güncellemelerle bugünlere gelindiğini söyledi. İki merkez arasındaki teknolojik fark hemen göze çarpıyor. Yeni merkez adeta bir bilim-kurgu filminin setini andırırken, mevcut merkez bir bankanın ya da büyük bir şirketin bilgi-işlem merkezi gibi. Bu duyguyu yaratan en büyük faktör ise, borsalar açısından en önemli veri olan işlem emirlerinin saklandığı ‘kabinetler’. Yeni merkezde toplam 170 kabinet var ve bunlara fiziksel olarak ulaşmak mümkün değil. Hepsi farklı dijital anahtarlarla açılan ayrı ayrı dolapların içinde. Mevcut sistemde ise toplamda 40 kabinet var. Yani yeni merkez açıldığında kapasite en az 4 kat artacak. Bu da işlem hızının da aynı oranda artması anlamına geliyor.
Merkezin özellikleri
Tam zamanlı devrede olan free-cooling sistemi Türkiye’de ilk defa kuruldu. Böylece; dış havadan yararlanarak sistemlere giden suyun ön soğutma veya tam soğutmasının yapılması sağlandı.
Tüm fonksiyonlarıyla (soğutma, ısıtma, enerji izleme, aydınlatma, güvenlik (kartlı geçiş, kameralar, saldırı tespit sistemi), sıvı tespit sistemi, yangın algılama, DCIM) entegre ve tek noktadan en kapsamlı çalışan yönetim sistemi.
60 dakika yangına dayanıklı cam duvar sistemi bu ebatta ilk defa bir veri merkezinde uygulandı.
Mevcut bir bina içerisinde yapılan veri merkezinde 11 adet kolonda deprem güçlendirme yapıldı.
Şu anda endüstri standartı olan en yüksek hızlarda (40G on-board, 100G ready) veri iletişimine uygun altyapı.

Yangın ve depreme en üst düzey koruma

Dışarıdan sıradan bir deponun girişini andıran veri merkezinin içine girer girmez ilk dikkatinizi çeken, büyük bir oda dolusu devasa boyutlardaki yangın tüpleri. Veri merkezi yangın ve depreme karşı son derece ileri bir teknikle korunmuş. İçeride toplam 1500 sensor yangın veya farklı bir tehlikeyi algılamaya odaklanmış durumda. Binanın ısıtma ve soğutma sistemi ve kabloların dolaşımı mevcut yapılardan farklı olarak tasarlanmış. Bu tarz önemli veri merkezlerinde olduğu gibi, kablo trafiği için tavana ayrı bir sistem yapılırken, havalandırması için de mevcut havanın temizlenip yeniden içire verilmesi yerine dışarıdaki havanın kullanılmasını sağlayan bir sistem kurulmuş.
140 kişilik teknik ekip

Borsa İstanbul bünyesinde hali hazırda 140 kişinin bilgi işlem servisinde görev aldığını kaydeden İbrahim Turhan, “Bunların 80’i yazılımcı. Bilgi-İşlemdeki arkadaşlarımızın arasında 20 yılı aşkın bir süredir bu görevde olan ve şu anda yöneticilik yapan arkadaşlarımız var. Merkez Bankası’nın bilgi-işlemi sayıca bizden büyük. Onlarda 240 kişi var ve 150 kişisi yazılımcı. Daha önce Borsamızın bilgi-işleminde 60 kişi görevliydi ve bunların 15’i yazılımcıydı” diye konuştu.
Fonksiyonel testler bu hafta bitecek
Haziran-Temmuz gibi devreye almayı planladıkları yeni veri merkezinin fonksiyonel testlerinin bir aksilik olmazsa bu hafta tamamlanacağını kaydeden Turhan, “Ardından Veri Merkezi kullanıma hazır olacak. Öncelikle network ekipmanları konulup konfigüre edilecek. Tahminen tahminen 2 ay sürer. Ardından sunucu sistemlerimiz taşınacak, o da tahminen 2 ayda biter. Haziran- temmuz gibi taşınmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak

Not arttı, borsa düştü

Türkiye piyasaları Fitch ve Moody’s’ten yatırım yapılabilir notu aldığından beri dalgalanıyor. Not artırımından bugüne gelindiğinde ise borsa ve liranın performansı, notun kısa vadede yeni yatırımlar çekmek için yeterli olmadığı sonucunu doğuruyor.

Türkiye’nin kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyesine ilk olarak Fitch çekti. Bu not artışı 5 Kasım 2012’de gerçekleşmişti.

6 ay sonra da Moody’s Türkiye’ye aynı notu verdi. İki not arasındaki zaman diliminde İstanbul Borsası endeksi yüzde 21 yükseldi.

Yatırım yapılabilir notu ise yeni yatırım çekmedi. 16 Mayıs 2013’ten bugüne borsa endeksi düşerken faiz ve kurlar arttı.

Kaynak: NTV

Borsa Şirketlerinin Piyasa Değeri


Borsa İstanbul‘da bugün sonu itibariyle şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 547 milyar lira olarak hesaplandı.Önceki gün sonu itibarıyla Borsa İstanbul‘da işlem gören şirketlerin piyasa değeri yaklaşık 551 milyar lira seviyesinde gerçekleşmişti.

Borsanın en değerli şirketi 32 milyar 4 milyon lira ile Garanti Bankası olurken, bu şirketi 29 milyar 760 milyon lira ile Akbank, 26 milyar 950 milyon lira ile Turkcelltakip etti.

Borsa İstanbul‘un piyasa değeri açısından ilk 20 şirketi şöyle sıralandı:

GARANTI BANKASI 32.004.000.000,00

Akbank 29.760.000.000,00

Turkcell26.950.000.000,00

KOC HOLDING 24.344.620.800,00

TURK Telekom24.150.000.000,00

IS BANKASI (C) 23.309.844.600,00

SABANCI HOLDING 19.914.343.040,00

YAPI VE KREDI BANK. 19.648.675.040,00

T. Halk Bankası19.125.000.000,00

Enka INSAAT 18.816.000.000,00

Anadolu Efes14.151.315.785,00

Coca Cola ICECEK 13.545.244.141,00

BIM MAGAZALAR 12.538.680.000,00

VAKIFLAR BANKASI 11.924.999.999,00

TUPRAS 10.542.648.320,00

TURK HAVA YOLLARI 10.322.400.000,00

Ford Otosan9.720.207.000,00

EREGLI DEMIR CELIK 8.225.000.000,00

ARCELIK 8.108.738.460,00

FINANSBANK 8.019.000.000,00 

Kaynak

 

 

 

 

 

 

 

Apple Yeniden En Değerli Şirket

 

Exxon Mobil’in hisselerindeki düşüş, Apple’ı yeniden dünyanın en değerli şirketi yaptı.

Teknoloji devi Apple bir kez daha dünyanın en değerli şirketi oldu. Daha önce en değerli şirket unvanını elinde tutan Exxon Mobil, ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Buna göre, dünyanın borsaya kote en büyük petrol şirketi olan Exxon Mobil’in kârı ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 57 düştü. Şirket hisse başına 1,55 dolar, yani toplamda 6,86 milyar dolar kâr açıkladı.
Geçen yılın aynı döneminde şirketin kârı 15,9 milyar dolardı. 2 MİLYAR DOLAR FARK OLUŞTU! Açıklamaların ardından hisseleri yüzde 1,8 değer kaybeden Exxon Mobil piyasa değeri bakımından en büyük şirketi olma unvanını da Apple’a kaptırdı. Apple hisseleri dün 457 dolardan kapanırken şirketin piyasa değeri 414 milyar dolar oldu. Exxon Mobil‘in hisseleri 92 dolar seviyesinde. Şirketin piyasa değeri ise 412 milyar dolar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.ihlassondakika.com/haber/Apple-en-degerli-sirket-unvanini-geri-aldi_570444.html#

 

Microsoft, Nokia’yı satın alıyor

Microsoft mobil telefon bölümünü satın almak üzere Nokia ile ileri seviye görüşmelere başladı.
WSJ’nin haberine göre hızlı ilerleyen mobil cihaz piyasasında geride kalan Microsoft ve Nokia,arayı kapatmaya çalışıyor.

Nokia’dan bir sözcü, “Microsoft ile kökleri derine dayanan bir ortaklığımız var. Düzenli olarak görüşme olağan dışı değil” dedi.

Finlandiyalı şirketin ABD’deki borsa değeri 14 milyar doların üzerinde. Nokia ise geçen yıl 30.2 milyar Avro’luk gelirinin yarısını mobil telefon bölümünden kazandı.

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Microsoft-Nokia-yi-satin-aliyor/151624/

 

İhlas’ta 5.5 milyonluk hisse satışı

İhlas Holding, 5.5 milyon TL nominal değerli İhlas Gazetecilik hisselerinin borsada satışa konu edilebilmesi için MKK’ya başvurdu.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri:I, No:40 sayılı tebliğinin 8’inci maddesi gereğince, hisse senetleri borsada işlem gören ortaklıkların kurul kaydında olan ancak borsada işlem görmeyen statüde hisse senetlerinin borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) bugün yapılan başvurular KAP’ta yayınlandı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Ihlas-ta-5-5-milyonluk-hisse-satisi/149338

 

 

Akyürek Pazarlama Borsa’da İşlem Görmeye Başladı

 

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman.
“Şu anda kayıtlarımızda bekleyen 11 adet şirketin pay senedinin halka arz ve
30 şirketin borçlanma aracı ve bir adet de varant ihraç başvurusu bulunmakta”.

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, şu anda kayıtlarında 11 adet şirketin pay senedinin halka arz, 30 şirketin borçlanma aracı ve bir adet de varant ihraç başvurusunun beklediğini bildirdi.

Akyürek Tüketim Ürünleri Pazarlama Dağıtım ve Ticaret AŞ’nin borsada işlem görmeye başlaması nedeniyle düzenlenen gong töreninde  konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, 2013 yılında 2 adet Gelişen İşletmeler Piyasası’nda (GİP) olmak üzere toplam 9 tane şirketin halka arzının gerçekleştiğini hatırlatarak,  “Bu halka arzlardan aracı kurumlar  vasıtasıyla 1,2 milyar lira kaynak aktarıldı. Borçlanma araçları piyasasındaki 22,7 milyarlık halka arzla birlikte toplam 24 milyarlık kaynak aktarımı Borsa İstanbul vasıtasıyla sağlanmış durumda” dedi.

Şu anda  kayıtlarında bekleyen 5’i GİP’te olmak üzere 11 şirketin pay senedinin halka arzının olduğunu anlatan Seyman, 30 şirketin borçlanma aracı ve bir adet varant ihraç başvurusu bulunduğunu ifade etti.

Akyürek Pazarlama ile ilgili de bilgi veren Seyman, şirketin aktif büyüklüğünün 181 milyon lira olduğunu, sermayesinin de  bu halka arz ile birlikte 46 milyon lira civarına yükseldiğini kaydetti.

Aydın Seyman, bu halka arzla birlikte 385 yeni yatırımcının hesap açtırdığını ve son bir yılda hisse almayan  509 yatırımcının da bu halka arzdan senet aldığını belirterek, “Bu halka arz ile şirketin halka açıklık oranı yüzde 35,9, halka arz edilen payların piyasa değer ise  42,9 milyon lira olmuş durumda”diye konuştu.

Akyürek Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Akyürek  ise Akyürek Pazarlama’nın halka arzına gösterilen güven ve ilgi için  tüm yatırımcılara teşekkür etti.

Halka  arzdan elde ettikleri tüm kaynakları şirketin büyümesi ve karlılığının artırılması için kullanmanın en önemli görevleri ve en büyük hedefleri olduğunu söyleyen Akyürek  “Halka arz ile elde ettiğimiz ve ortaklarımızın verdiği güç ile sektörümüzde katma değer yaratmaya ülke ekonomisine katkı sağlamaya vargücümüzle devam edeceğiz. Şirketimizin kuruluşundan itibaren emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyor hayırlı olsun diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından gong çalınarak Akyürek Pazarlama şirketi borsada işlem görmeye başladı.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.haberler.com/akyurek-pazarlama-borsa-da-islem-gormeye-basladi-4703795-haberi/

 

Enerji Borsası özel şirketlere açılıyor

Türkiye’nin enerji borsası olacak Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’ye (EPİAŞ) özel sektörün doğrudan katılımı gündeme geldi. TÜSİAD’ın önerisi kabul edilirse yüzde 85’lik Borsa İstanbul payının bir kısmı özel şirketlere satılacak.

4. Enerji Sektörü Değerlendirme Platformu Toplantısı 28 Mayıs 2013 Salı günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın başkanlığında yapılan toplantıya TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, EPDKTEDAŞ yöneticileri katıldı. Enerji Borsası’na ilişkin öneriler de toplantıda gündeme geldi.
TÜSİAD, EPİAŞ’ın hissedarlık yapısında özel sektörün yer alması durumunda sistemin daha sağlıklı işleyeceği görüşünü Yıldız’a iletti. Yıldız, bu konuyu değerlendireceklerini söyledi. Kanunda yer alan şekliyle EPİAŞ’ta yüzde 15 pay kamu, yüzde 85 Borsa İstanbul’un payı olacak. Öneri kabul edilirse yüzde 85’lik Borsa İstanbul payının bir kısmı özel sektörün olacak. Borsa İstanbul, devreye girmesinin ardından enerji fiyatlarının oluşmasında rol oynayacak.

Kaynaklara teşvik
TÜSİAD toplantıda, kömür santrallerine sağlanan 5. bölgeye desteklerin tüm yerli ve yenilenebilir kaynaklara da sağlanmasını istedi. Yeni düzenlemeyle yerli kömür yakıtlı santraller 1, 2, 3 veya 4. teşvik bölgesinde bile yapılsa, 5. bölge teşviklerinden yararlanacak.
Düzenlemeyle yerli kömürden yapılması planlanan 17 bin MW’lık potansiyelin tamamı teşviklerden yararlanacak. Bu 20 milyar dolarlık bir yatırım demek.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://ekonomi.milliyet.com.tr/enerji-borsasi-ozel-sirketlere/ekonomi/detay/1717468/default.htm