TÜPRAŞ lider, THY yükselişte!

Capital dergisi, Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması ‘Capital500’ü yayınladı. İşte o şirketler…

TÜPRAŞ’ın 47 milyar liralık cirosu ile zirveye çıktığı listede OVM Petrol Ofisi ikinci, THY ise 2 basamak yükselişle üçüncü sırada yer aldı. Capital500 listesindeki şirketler kârlılıklarını ise yüzde 22.5 arttırdı
CAPITAL Dergisi, 1998’den bu yana her yıl yayınladığı Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması ‘Capital500’ün 2012 yılı sonuçlarını açıkladı. Tüpraş, 2012 yılında 47 milyar TL’lik cirosu ile ‘Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesi ‘İSO500’den sonra ‘Capital500’de de Türkiye’nin en büyüğü oldu. Listede 20.2 milyar TL’lik cirosuyla OMV Petrol Ofisi, Türkiye’nin ikinci büyük şirketi olurken, son yıllarda ciddi bir büyüme atağı yapan Türk Hava Yolları ise 15 milyar TL’yi bulan cirosuyla üçüncü büyük şirketi olarak dikkat çekti.
5 YILIN EN İYİ KÂRLILIĞI
Bu yıl, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Capital500 araştırmasına, kârlılıktaki müthiş ivme damgasını vurdu. Şirketler kârlılıklarını yüzde 22.5 artırarak, 2008 yılından bu yana devler kulübünde yaşanan en büyük artışa imza attılar. Hiç kuşkusuz bu yükselişte Capital500 şirketlerinin çoğunun geçtiğimiz yılı verimlilik adına önemli çalışmalarla geçirmesinin payı büyük. Cirosal anlamda ise Capital500 şirketlerinin büyüme hızında önemli bir kan kaybı söz konusu. Bir önceki yıl yüzde 35 büyümeye imza atan şirketler, bu yıl tek haneye düşerek yüzde 9.7’lik bir büyüme sergilediler. Ancak lige girme çıtasındaki yükseliş hâlâ sürüyor.
İLK 10’UN PAYI YÜZDE 25
Türkiye’nin devler liginin en tepesinde yer alan ilk 10 şirketin payı, son 4 yıldır değişmiyor. 2006-2008 arasında yüzde 25’in üzerinde seyreden bu oran, yüzde 25’e sabitlenmiş durumda. İlk 10 şirket, kârlılıkta başarılı bir performansa sahip. Toplam kârın yüzde 33’ü bu devler tarafından gerçekleştiriliyor. İhracat içindeki payı yüzde 15,4 olan ilk 10 dev, toplam istihdamın ise yüzde 12,6’sını yapıyor. İlk 10’a ilişkin söylenecek başka bir önemli gelişme de geçen yıla göre yaşanan değişim. Ford Otosan ve Ereğli Demir Çelik bu yıl ilk 10’dan çıkarken Enka ve Arçelik giriş yaptı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk 10’da enerji-petrol sektöründen şirketlerin ağırlığı var.
7 YILDIR İLK 2 AYNI
Capital500, araştırmasının son 10 yılında ilk 10’da yer alan şirket ve sektörlerde önemli değişiklikler meydana geldi. 1997 verileriyle yapılan ve 1998’de yayınlanan ilk çalışmada, lider Arçelik’i Ford ve Mercedes-Benz Türk izliyordu. 1998-2000 yılları arasındaki 3 araştırmada da dayanıklı tüketim ile otomotivin devleri ilk 3 sırayı paylaştı. Değişim ise 2001’de başladı. 1994’te kurulan GSM sektörünün genç şirketi Turkcell, 2001 ve 2002’de ikincilik koltuğuna oturdu. Akaryakıt sektörünün iki temsilcisi Petrol Ofisi ve BP ilk 3’e girdi. 5 yıl Türkiye’nin en büyük özel şirketi unvanını koruyan Petrol Ofisi, 2006’da Tüpraş’ın devreye girmesiyle 2’nciliğe geriledi. Bu iki şirket 7 yıldır
ilk 2’de.
Enerjinin cirosu yüzde 20’yi aştı
Devler liginde sektörel anlamda son 4 yıldır istikrarlı bir tablo söz konusu. Enerji ve petrol sektörü geçen yıl 29 şirketle cirodan yüzde 19 pay alırken bu yıl 37 şirketle yüzde 20,3’lük pay almış durumda. Enerjinin cirodan aldığı payın artmasında listeye giren şirket sayısının yüzde 27,5 artmasının yanı sıra listede yer alan şirketlerin enerji yatırımlarında önemli bir artış yapmaları da önemli bir faktör.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/tupras-lider_-thy-yukseliste/498050/

 

Japon devinin dönüş hazırlığı

Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, sorularımızı yanıtladı.
indir (1)

Honda, Türkiye’de çok kan kaybetti. Bugün eski günlere dönmeye hazırlanan şirketin en önemli hedefi, pazar payını artırmak. Son 10 yılda dizel pazarına giremedikleri için kan kaybettiklerini açıklayan Honda Türkiye Genel Müdürü HİDETO YAMASAKİ, 2013’te yeni dizel ve LPG’ye uyumlu motorlara sahip modellerle arayı kapatacaklarını düşünüyor. Ayrıca şirket, yerel ürün oranını yüzde 60’a çıkarmak için de çalışıyor. “2015’te ise yüzde 4-5 pazar payımız olur diye tahmin ediyorum” diyen yönetici, yeni model üretimi için de sürekli fırsatlara baktıklarını söylüyor. Dünyanın en büyük 8 otomotiv devi arasında bulunan Honda, Türkiye’de istediği hedefleri bir türlü yakalayamadı, Gebze’de Rusya pazarına ihracat fırsatını da düşünerek 50 bin üretim kapasiteli fabrika yatırımı yapan Honda, bugün 25 bin üretimi ancak gerçekleştiriyor. 10 yıl öncesinde Türk iç pazarında yüzde 8’e yakın paya sahip şirket, 2012 yılında sadece yüzde 2,1 pay alabildi. Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, hem iç pazar hem ihracat anlamında Türkiye’ye halen inandıklarını açıklıyor. Öyle ki Yamasaki’nin bu yıl için özellikle iç pazarda oldukça iddialı hedefleri var. Ajandasında üç ana başlık olduğunu söyleyen Yamasaki, Türkiye’den aldıkları ürün sayısını artırmak istediklerini ve daha yerel olmak için iş süreçleri oluşturduklarını anlatıyor. Üçüncü olarak da pazar paylarını artırmak için çalıştıklarını söylüyor. LPG’li ve dizel araçlarla bu

honda14-296

çıkışı gerçekleştireceklerini söyleyen yönetici, yeni modelleri de piyasaya sunmak

 

için hazırlandıklarını aktarıyor. Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, kan kaybettikleri pazarda eski güçlerini kazanmak için stratejilerini, Türk iç pazarına ve ihracata dair hedeflerini şöyle anlattı:


Capital: 
Honda’nın iç pazardaki payı, 2003’te yüzde 7,8’di, Oysa 2012 verilerine göre payınız yüzde 2,1’e kadar geriledi, Bu düşüşün nedeni nedir?
– Türkiye pazarına girdiğimizde, en gözde markalardan biriydik, Diğer otomobil üreticileri Türkiye pazarına bu
kadar odaklanmış değildi, Özellikle de global otomotiv üreticileri, 10 yıl önce Türkiye’de üretim konusunda bu kadar heyecanlı değildi. Bu dönemde Türk pazarının ihtiyaçlarını, pazarın içinden görebilmenin avantajlarını yaşıyorduk. Ayrıca bu dönemde pazarda, tüketici tarafından beğenilen çok çeşitli otomobil modellerimizle yer alıyorduk. Bugün ise Türkiye’de ürettiğimiz modele odaklanıyoruz. Honda Civic’in sedan modelinin pazarlamasını ön plana alıyoruz. Tabii diğer modellerimizi de ihraç ediyoruz. Ama geçen 10 yılda Türkiye’nin emisyon standartları konusunda aldığı sıkı önlemlere uyan çok fazla modelimiz olmadı. Bu sıkıntıyı özelikle dizel tarafında yaşadık. Dizel pazarına bu nedenle giremedik.

http://www.capital.com.tr/japon-devinin-donus-hazirligi-haberler/25671.aspx