BlackBerry Classic Kasım’da geliyor

BlackBerry’nin MWC 2014’de duyurduğu Blackberry Classic modelinin Kasım ayında satışa sunulacağı açıklandı.

BlackBerry Classic modelinin Kasım ayında satışa sunulacağı açıklandı. BlackBerry CEO’su John Chen’in USA Today’e yaptığı açıklamalar doğrultusunda, BlackBerry’nin fiziksel klavyeye sahip Classic adlı telefonun 2014’ün ikinci yarısında piyasada olacağını açıkladı. Bold modelinin gelişmiş versiyonu olan BlackBerry Classic’de, klavye ve dokunmatik ekran, hızlı internet, multimedya kapasitesine sahip tarayıcı gibi özellikler bulunacak.

Chen, kullanıcılarının sevdiği ve benimsediği teknolojiyi geliştirdiklerini ve MWC 2014’de duyurdukları birçok yenilik ve modelin Kasımdan itibaren kullanıma sunulacağını açıkladı.

 

 

blackberry-640x360

 

 

kaynak

Apple Store Türkiye 5 Nisan’da Açılıyor

Apple Store’nin ülkemizde bir süredir açıklanması beklenmekteydi. Son olarak açılışın 5 Nisan’da yapılacağı kesinleşti.

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple’ın Türkiye’deki mağazası Apple Store için hazırlıklar bir süredir devam etmekteydi. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Apple CEO’su Tim Cook ülkemize gelmiş Apple Store Türkiye hakkında bilgi almıştı. Merakla beklenen mağazanın ne zaman açırılacağı duyuruldu. İstanbul Beşiktaş’taki Zorlu Center’de bulunan Apple Store kapılarını 5 Nisan tarihinde açacak.

Saat 10:00′da açılacak olan bu mağaza 2.000 m2 büyüklüğündeki alan üzerine kurulu. Bunun yanında İstanbul’da ikinci bir Apple Store mağazasının da geleceği söylenmekte. Apple’ın “İstanbul’a doğru yola çıktık. Apple Store, Zorlu Center. 5 Nisan’da oradayız.” ile duyurduğu Apple Store Türkiye, benzersiz bir tasarıma sahip. Camdan oluşan bir tasarıma sahip Apple Store Türkiye ülkemize hayırlı olsun.

 

33-640x360

 

 

kaynak

 

Boğazın ‘Elma’sı

Dünya teknoloji devi Apple, Türkiye’de çok uzun zamandan beri beklenen mağazasının 5 Nisan’da açılacağını müjdeledi. Apple İstanbul Boğazı tasarımlı ilanıyla dünyaya duyurdu.

Teknoloji devi Apple’ın uzun zamandan beri Türkiye ’de açılması beklenen mağazası için geri sayım başladı.  İstanbul Zorlu Center’da yer alacak Apple mağazası, 5 Nisan’da saat 10’da kapıları açacak. Böylece Apple’ın eylül ayında tanıtılması beklenen yeni akıllı telefon modeli olan iPhone 6, Türkiye’ye yeni mağazadan girmiş olacak. Açılış tarihi için özel tasarımlı bir barikat üzerinde çalışan Apple, mağazanın ilanı içinse İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nden esinlendi. İlanda Boğaziçi Köprüsü’nün renkli ve ışıklı görünümü kullanan şirket, “İstanbul’a doğru yola çıktık. Apple Store, Zorlu Center. 5 Nisan’da oradayız” ifadelerini kullandı.  Mağaza eşsiz olacak Zorlu Center’da açılacak mağaza, dünyanın en fazla dikkat çeken Apple mağazaları arasında yer alacak. Dünyada sadece birkaç tane bulunan kubik cam tavan tasarımlı olacak olan Apple mağazası, teknoloji devi için önemli bir noktada yer alıyor. Özellikle geçen ay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyarete gelen Apple CEO’su Tim Cook, Türkiye mağazasının dünyada eşsiz olacağını iddia etmişti. Teknoloji devinin İstanbul mağazasında, diğer tüm Apple mağazalarında olan servis ve hizmetler yer alacak. Ücretsiz ‘Genuis bar’, Apple çalışanlarıyla birebir iletişim imkanı, kişisel kurulum ve Mac hakkında kısa dersler gibi eğitim imkanları Apple’ın Türkiye mağazasında bulunacak.

Kaynak

Dev banka stres testini geçemedi

ABD Merkez Bankası (Fed), geçtiğimiz hafta açıkladığı ve 30 bankaya uyguladığı stres testine ek olarak yaptığı testte Citigroup ve 4 bankanın daha sermaye planlarını reddetti

ABD’nin önde gelen bankalarından CitigroupFed’in yeni reformlar çerçevesinde sermaye yeterlilik oranlarını mercek aldığı testte sınıfta kaldı. Fed yaptığı açıklamada, Citigroup’un risk yönetimi ve kontrolü uygulamalarında yeterli ilerleme göstermediğinin tespit edildiğini bildirdi.

 

Fed’in kapsamlı sermaye analizi ve değerlendirmesi programı çerçevesinde son 4 yıldır bankaların sermaye planlama süreçlerini ve sermaye yeterliliğini hem nitelik hem de nicelik açısından analiz ettiği belirtildi.

Açıklamada, bankaların yürüttüğü temettü dağıtma, yeni hisse çıkarma veya hisselerini geri satın alma gibi işlemlerinin de değerlendirme kapsamında olduğu kaydedildi.

Fed, Citigroup’un sermaye planının 2013 yılında da reddetmiş ve bu olay CEO Vikram Pandit’in görevden alınmasına öncülük etmişti.

Citigroup CEO’su Michael Corbat yaptığı açıklamada, Fed’in kararından duydukları hayalkırıklığını saklamayacağını belirtti. Citigroup, 1,2 milyar dolar tutarındaki hises geri alım programının ve hisse başına 0,01 dolar temettü ödeme planını devam ettirecek. Fed, Citigroup’un yanı sıra HSB Holding PLC, Royal Bank of Scotland ve Santander’in ABD’deki birimllerinin sermaye planlarına onay vermedi. Bankaların sermaye yeterlilik rasyolarının düzenlemek için 90 günlük zamanı var.Haber sonrasındna Citi hisseleri yüzde 5 düşüş kaydetti. 

kaynak

Pebble 2013′te 400.000 Saat Satmayı Başardı

Pebble‘ın 2013 yılında 400.000 akıllı saat satmayı başardığı ve 2014′te bu rakamı ikiye katlamayı amaçladığı belirtiliyor.

Pebble firmasının CEO’su olan Eric Migicovsky, Fortune dergisine verdiği röportajda akıllı saat pazarının geleceğine dair görüşlerini paylaştı ve firmasının geçtiğimiz yılki satış rakamlarını teknoloji dünyasıyla paylaştı. Giyilebilir teknolojilerin hızla yükseldiği bu günlerde, akıllı saatler özellikle ön plana çıkıyor vePebble bugüne kadar bu alanda iz bırakmayı başaran firmaların başında geliyor.

Sony ve Samsung gibi teknoloji devi firmalar da son dönemde akıllı saat pazarına yöneldi ve kendi ürünleri olan Sony Smartwatch 2 ve Samsung Galaxy Gear gibi cihazları piyasa sürdü. Ancak teknoloji dünyasının en tepesinden gelen bu rakiplere karşı durmayı başaran Pebble, belki de bugüne kadar akıllı saat pazarında kayda değer bir iz bırakmayı başaran tek firma. Tabii Google’ın geçtiğimiz günlerde Android Wear işletim sistemini duyurması ve özellikle akıllı saatlere yönelik olarak hazırlanan bu işletim sisteminin teknoloji devlerine sunduğu imkanlar Pebble için bu durumun değişmesine sebep olabilir.

Google’ın yeni işletim sisteminin gerçekten de akıllı saat pazarında önemli bir etki yaratacağını Eric Migicovsky de kabul ediyor ama buna karşılık vermek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmekten de kaçınmıyor. Oldukça başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten Migicovsky, 2013 yılında 400.000′den fazla akıllı saat sattıklarını belirtiyor ve son dönemde yaşanan gelişmelere rağmen önümüzdeki yıl bu rakamı iki katına çıkarmayı amaçladıklarını söylüyor.

 

 

 

 

 

kaynak

Manisa’da çamaşır makinesi üretecek

İtalyan Indesit Company Türkiye ’deki 20. yılında ikinci fabrika yatırımını gerçekleştirdi. Yatırım maliyeti toplam 35 milyon euro olan ve yılda 1 milyon 400 bin adet çamaşır makinesi üretim kapasitesi olacak fabrika 750 kişiye istihdam sağlayacak. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 32 bin metrekare alana kurulan ve Indesit’in 1994’te üretime geçen soğutucu fabrikasına komşu inşa edilen fabrika 1 Ekim 2014’te üretime geçecek ve yıllık üretiminin yüzde 75’i Türkiye dışına ihraç edilecek. Fabrikanın Manisa’da düzenlenen açılış töreninde konuşan Indesit Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Marco Milani, son fabrika ile birlikte 20 yılda Türkiye’deki toplam yatırımlarının 150 milyon euroya ulaştığını açıkladı. Indesit Company’nin İtalya, Portekiz, Rusya, İngiltere ve Ukrayna’da üretim ve satış rakamları ile liderliği kovaladığını anlatan Milani, Türkiye’deki yatırım süreçleri ile ilgili şu yorumu yaptı: “Türkiye, bir çok global marka için olduğu gibi bizim için de önemli bir başarı hikayesinin adresi oldu. Türkiye’deki yatırımlarımız nedeniyle başarılı ve kararlı ekonomi politikalarının olumlu sonuçlarından yararlanıyoruz. Türkiye, stratejik konumu, istikrarlı ekonomisi, genç nüfusu ve dinamik iş gücü gibi avantajlarının yanı sıra son dönem imza attığı ekonomik başarılarla da Indesit Company için faaliyet gösterdiği coğrafyada en önemli ülkelerden biri haline geldi. Türkiye’deki pazar payımız yüzde 9’a ulaştı. 320 satış noktamız var ve istihdamımız bin kişiye ulaştı.”

Yüzde 80’i ihracata
3 milyonluk üretim ile bin 750 kişilik istihdam hedeflediklerini anlatan Milani, “Türkiye’de inanılmaz başarılar yakaladık ve Türkiye Indesit için öncelikli bir konumda. Önümüzdeki 10 yıl içinde yatırımların devam edeceğini söyledi. Milani, beklentileri ile ilgili ise şöyle konuştu: “Bizim Türkiye’de yaptığımız yatırımlar Türkiye ile ilgili değil. Bunun yüzde 80’i ihraç edilecek. Hiçbir şekilde büyümede bir değişiklik beklemiyoruz ne Türkiye ne de Avrupa için küçülme söz konusu değil. Avrupa’nın kötü yılları krizli yılları geçti.”

Kaynak

Microsoft, onu Google’a kaptırdı

Yazılım devi Microsoft, en üst düzey mühendislerinden birini rakibi Google’a kaptırdı.

Microsoft’un en önde gelen yazılımcılarından Blaise Agüera y Arcas, 7 yılın ardından Google’a geçti. Blaise Agüera y Arcas Bing Maps uygulamasının mimari olarak tanınıyordu

Microsoft yazılım ekibi en önemli mühendislerinden biri olan Blaise Agüera y Arcas’ı Google’a kaptırarak ağır bir darbe aldı.

Microsoft’a 2006 yılında kurucu olduğu Seadragon şirketini satarak dahil olan Blaise Agüera y Arcas, Bing Maps uygulamasıyla fotoğraf editmele yazılımı Photosynth’in geliştirilmesinde en büyük rolu oynayan isim olmuştu.

New York Times’ın (NYT) verdiği habere göre, Agüera y Arcas, Google’ın son dönemde ağırlık verdiği ‘makine öğrenimi’ araştırmaları üzerinde çalışacak. Çalışmalar kapsamında, arama motorları başta olmak üzere dijital hizmetlerin kullanıcı hakkındaki en doğru bilgiyi saptaması ve karşılığında en uygun reklamı sunması gibi özelliklere sahip yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

MICROSOFT ÜZGÜN

Blog sayfasından açıklama yapan Agüera y Arcas, Microsoft’tan ayrılmasının ‘hayatımın en zor kararı olduğunu ’ ifade etti ve ‘birçok projeyle harika bir ekibi geride bırakmanın üzücü olduğunu’ belirtti. Agüera y Arcas, Photosynth yazılımının yeni versiyonuna ait ön tanıtımın sunulmasından birkaç gün sonra ayrılık kararını duyurarak Microsoft’u da şaşkına çevirdi.

NYT’ye açıklama yapan bir Microsoft yetkilisi, Agüera y Arcas’ın ayrılacağını doğruladı Yetkili, ‘hizmetler ve cihazlar alanında büyük bir kayıp yaşadıklarını ve Arcas’ın gelecekte başarılı olmasını umduklarını’ söyledi.

Silikon Vadisi’nde yaşanan büyük transferler nadir görülse de, teknoloji devleri arasında her zaman gerilime neden oldu. Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, yıllar önce Google CEO’su Eric Schmidt’e e-posta atarak mühendislerinin Google’a zorla transfer edilmemesini istemişti.

Microsoft ise eski kıdemli başkan yardımcılarından Kai-Fu Lee’nin Google’a transfer olmasının ardından teknoloji devini dava etmişti.

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

Facebook ‘yapay zeka’ laboratuvarı kuruyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, yapay zeka çalışmalarına odaklanmak için bir laboratuvar kuruyor.

Şirket, yapay zeka alanına büyük bir değişim getirmek istediklerini açıkladı. Facebook, online içeriği çok daha iyi analiz etmek ve kullanıcıların taleplerini en iyi şekilde karşılamak için yapay zeka algoritmalarına odaklanmaya karar verdi. Facebook ve Google + üzerinden açıklama yapan New York Üniversitesi (NYU) bilgisayar ve sinir bilimi profesörü Yann LeCun, ‘Facebook’un yapay zeka alanına büyük değişimler getirmek için bir laboratuvar kuracağını’ duyurdu. Facebook ve NYU Veri Bilimi Merkezi arasında yapılan işbirliği kapsamında, veri bilimi, makine öğrenimi ve yapay zeka alanında çalışmalar yapılacak. Mashable sitesinin haberine göre, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yapay zeka laboratuvarını gelecek hafta düzenlenecek bir konferansta duyuracak.

BİRDEN ÇOK LABORATUVAR

Facebook, Eylül ayında sekiz kişilik üyelerini belirlediği ekibin, ‘insanların paylaştığı içeriği mantıklı bir şekilde analiz ederek soruların cevaplanması adına yeni bakış açıları oluşturulacağını, böylece mevcut özüm sunan teknolojilerin daha da geliştirileceğini’ belirtti. AllThingsD sitesinin verdiği bilgiye göre, yapay zeka ekibi New York, Londra ve California’da ofislere sahip olacak. Yapay zeka projesi, milyarın üzerinde üyesi olan Facebook’un verileri çok daha iyi analiz eden yazılımla doğru kişiye doğru reklamı sunmak istediğine işaret ediyor.

 

 

 

 

 

 

kaynak

Japon bankası BTMU Türkiye’de

The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (BTMU) Üst Yöneticisi (CEO) Nobuyuki Hirano, İstanbul’da kurduğu iştiraki BTMU Turkey AŞ’nin resmi açılışını, yaptığı global açıklamayla duyurdu. BTMU Turkey, BTMU’nun yüzde 100 hisse sahipliğinde, 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası ödenmiş sermaye ile kurumsal bankacılık ve operasyonları alanında faaliyet gösterecek.

BTMU’dan yapılan açıklamada, BTMU’nun yüzde 100 iştiraki olarak Türkiye’de faaliyet gösteren tek Japon bankası BTMU Turkey AŞ’nin resmi açılışının gerçekleştirildiği belirtildi.

BTMU CEO’su Nobuyuki Hirano, konuya ilişkin açıklamasında, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın merkezindeki konumuyla Türkiye’nin jeopolitik önem taşıdığını belirterek,  Türkiye ekonomisinin son 10 yılda gösterdiği istikrarlı büyümeyle çarpıcı bir performans sergilediğini ve küresel ekonomik krizleri atlatarak dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldiğini ifade etti.

Türkiye’nin yaş ortalaması 30 olan 75 milyonluk nüfusunun tüketim ve zengin iş gücüyle doğrudan yabancı yatırımlar için cazip bir pazar olarak öne çıktığına işaret eden Hirano, yakın zamana kadar daha çok otomotiv sektöründeki yatırımların öne çıktığı Türkiye’de son yıllarda ev elektroniği, eczacılık, kozmetik ve tıbbi cihazlar alanlarındaki yatırımların da boy göstermesinin Japon ve diğer yabancı firmaların ilgisini çektiğini kaydetti.

Hirano, 1986’dan bu yana Temsilcilik Ofisi ile Türkiye’de varlığını sürdürmekte olan BTMU’nun yerel ekonomi konusunda uzmanlık sağlayabilecek iyi bir konumda bulunduğunu belirterek, “Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ile yakın bağları bulunan BTMU, TYDTA ile mart 2011’de işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı imzalamış ve iki kurum ortaklığında Japon yatırımcılar için seminerler düzenlenmiştir. BTMU yerel iştiraki BTMU Turkey aracılığıyla mevcut çalışmalarını güçlendirerek geniş spektrumlu finansal hizmetleri ile müşterilerinin Türkiye’de büyümesini destekleyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

BTMU Turkey, BTMU’nun yüzde 100 hisse sahipliğinde, 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası ödenmiş sermaye ile kurumsal bankacılık ve operasyonları alanında faaliyet gösterecek.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

 

OTOMOBİL FİYATLARINA ZAM GELİYOR

Ne zaman? Toyota Ceo’su Bozkurt açıkladı..

Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararından etkilenen sektörlerden biri de otomotiv oldu.
CNBC-e’ye konuşan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, kurların bugünkü seviyesini koruması halinde emtia fiyatlarının kaçınılmaz olarak artacağını belirterek, pazar hızında bir yavaşlama olacağı öngörüsünde bulundu.
Bozkurt, “Bu kur pozisyonunun ne kadar süre devam edeceğine bağlı yani eğer şimdiki konumuyla bu yılı kapatırsak, özellikle bizde, otomotiv sektöründe yılın son çeyreğinde ciddi sıçramalar olur yani Aralık’da 90-100 bin adetlere ulaştığımız bir mevsimsellik yaşarız. Kur, bu pozisyonunu korursa fiyat artışları kaçınılmaz olacağından Aralık ayında yaşadığımız 90-100 binlik rakamların yüzde 10-15 daha altında bir kapanışla karşılaşmak mümkün” diye konuştu.
Bozkurt’a göre, bu konjonktürde yıl sonuna kadar Euro/TL 2,50, dolar/TL ise 1,90 seviyelerinin altına inmeyecek.
“MB FAİZ ADIMINDA ACELE ETTİ”
Bozkurt, Merkez Bankası’nın uzun yıllardır ekonominin seyrini doğru okuduğunu, doğru müdahalelerde bulunduğunu ancak, son dönemde yaşanan kur artışı nedeniyle faiz kararında acele edildiğini düşündüğünü kaydetti.
Bozkurt, “Son dönemki faiz ayarlaması biraz sanki hızlı yapıldı gibi hissediyorum. Onun da kurlarla ilgili tetikleyici rolü olduğunu hissediyorum. Onunla ilgili şimdi zaten tersine aksiyonlar alınıyor, faiz tekrar yukarıya geliyor. Ama bu hareketler dövizi tekrar eski konumuna getirir mi yakın tarihte böyle bir beklenti içinde değilim”dedi.
Bozkurt, otomotiv sektöründe üretimin geçtiğimiz yılla paralel olacağını söyledi.
2013’ün Toyota’nın tarihinde Türkiye’de en çok satış yapılacak rekor bir yıl olacağını belirten Bozkurt, “40 bin adedin üzerine çıkacağız ve bu önümüzdeki yıl bizi 50 binlik banda taşıyacak diye düşünüyoruz. Yani kendi içerisinde bir yüzde 25’lik büyüme daha bu yıldan gelecek yıla şu anda planlanıyor” diye devam etti.