Apple ve Samsung’a rakip geliyor!

Teknoloji devi Türkiye’ye ‘cep’ini getiriyor.

Bilgisayar ve tabletle anılan Lenovo, Türkiye pazarına cep telefonu modellerini de getirme kararı aldı. Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı, Lenovo markalı cep telefonu modellerini 2014 yılı son çeyreğinde Türkiye pazarına sunacaklarını açıkladı. Milliyet’in haberine göre Çakmakçı, diğer ülkelerde gösterilen performans doğrultusunda 2015’te bu segmentte de yüzde 10’luk pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

HER FİYAT BANDI VAR
Bir buçuk yıl önce piyasaya sunulan Lenovo cep telefonu modellerinin 5-6 ülkede bulunduğunu dile getiren Çakmakçı, “Cep telefonu nun gireceği öncelikli ülkeler arasında Türkiye de var. Ceplerimiz her fiyat bandında gelecek.Ülkemizde özellikle 600-1000 TL arasındaki fiyat segmentinde ciddi pazar var. Android platformundaki modeller yanında Windows 8’li modellerimiz de olacak. Perakende zincirleri yanında operatörlerle de işbirlikleri yapacağız. Lenovo cep’e yeni girmiş olmasına karşın Çin‘de ikinci, dünya genelinde de dördüncü sıradaki yerini koruyor” bilgisini verdi.

PC KÜÇÜLDÜ TABLET PATLADI 
Gülfem Çakmakçı, sektörle ilgili de şunları söyledi: “PC pazarı Aralık ayında yüzde 21 küçüldü. Ama biz büyümeyi başardık. 2013 yılı genelinde pazar payımız 13.1 olarak gerçekleşti. Notebook yüzde 10, PC ise yüzde 3 düşüş gösterdi. Tablet çok hızlı büyüyor, patlama yapıyor ama halen ikinci cihaz. Notebook’ta 11-13 inç, tablette ise 7 inç en çok talebi görüyor.”

Kaynak

Yerli cep ayda 150 bin satıyor

Telpa Başkanı Sebahattin Yaman, General Mobile’ın Discovery serisi ürünlerde ayda 150 bin adet satış yaptığını açıkladı

Telpa şirketler grubu bünyesinde bulunan yerli cep telefonu markası General Mobile, cep satışında aylık 200 bin sınırını zorluyor. Discovery serisiyle büyük talep gören marka, yeni modeli Elite’i de ‘selfie dostu’ cep telefonu olarak piyasaya sundu.
Telpa Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, 22 yıldır sektörde faaliyet gösterdiklerini belirterek, “General Mobile markasını 2013’te bünyemize kattık. Cep telefonundaki akıllı dönüşüme tanıklık ediyoruz. Artık satışların yüzde 85’i akıllı cep segmentinde gerçekleşiyor” dedi.
Yeni cep telefonu modellerinde Discovery serisiyle önemli bir ivme yakaladıklarını da dile getiren Yaman, “Discovery geçen yıla damgasını vurdu. En çok satan akıllı telefon unvanını bu yıla da taşıdı. İlk modelde üretim talebin arkasında kaldı. Haziran ayından beri ayda 150-200 bin adetlik satış yaptık. Yeni piyasaya sunduğumuz Discovery Elite’le de ayda 50 bin adetlik satış rakamını yakalamayı hedefliyoruz” diye konuştu. Yaman, Türkiye’deki cep telefonu sektörünü de şöyle değerlendirdi:

‘Selfie dostu’ yeni model

“Takside getirilen sınırlama sektörü yüzde 15-20 arasında küçültecek. Ayda 1 milyon, yıl sonunda ise 10-11 milyon adet satış olacağı tahmin ediliyor. Artık talebin yüzde 85’i akıllı ceplere kaydı.”

General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü ise, Discovery ürün serisini Elite’le taçlandırdıklarını belirterek, 16 megapiksel arka, otofokuslu 8 megapiksellik ön kamerasıyla ‘selfie dostu’ olarak 25 Mart’ta satışa çıkaracaklarını aktardı.
Cep telefonu kameralarındaki gelişimden bahseden Gölcü, “Cepler artık fotoğraf makinesi telefon karışımı hale geldi. Ama ilk başlarda cep telefonlarının ana kameraları hep büyüdü. Ama ön kameraları hep ihmal edildi. Oysa insanlar ön kameranın da kalitesini artmasını istiyor. Elite’le kullanıcılara bu şansı veriyoruz. Selfie çekimine çok uygun bir model” şeklinde konuştu.
Gölcü, cep telefonun özellikleri hakkında da şu bilgileri verdi: “2 GB’lik modelinin fiyatı 999 TL, 16 GB’lik modelinin fiyatı ise 1299 TL olacak. 5.5 inç’lik ekranı var. Selfie dostu menüleri, özel selfie albümü ve otofokuslu ön kamerası bulunuyor. Flaşlı ve geniş açılı arka kamerasıyla 7 saniyede 40 kare çekilebiliyor. Dokun-odakla, görüntü sabitleme, yüz ve gülücük yakalama özellikleri de var.”

152 gram ağırlığında

– 5.5 inç’lik Full HD ve Gorilla Glass 3 ekran
– 16 MP arka, 8 MP ön otofokuslu kamera
– Android 4.2 işletim sistemi
– 3 GB hafıza, 32 depolama alanı
– 2.2 Gigahertz Qualcomm işlemci
– NFC desteği ve Wi-Fi özelliği
– 152 gram ağırlığında
– Siyah, beyaz renk seçeneği

 

 

 

 

kaynak

Nokia’ya rakip Jolla akıllı telefon satışa çıktı

Finlandiya dahil 136 ülkede satışa sunulacak Jolla akıllı telefonu Nokia’nın işten çıkardığı mühendis ekibi üretti

 Finlandiyalı iletişim ve enformasyon teknolojileri şirketi Nokia’nın 2011’de işten çıkardığı mühendis ekibince kurulan Jolla adlı şirketin ürettiği yeni akıllı telefonlar bugün piyasaya çıkıyor.

Nokia’nın, Microsoft şirketinin Windows sistemlerine dönmesinin ardından kullanmayı bıraktığı MeeGo yazılımına dayalı Sailfish işletim platformunu kullanan 11,43 santimetre boyundaki akıllı telefonlar bugün ilk olarak Finlandiya’da satışa sunuluyor. Akıllı telefonlar Finlandiya’da piyasaya girişinin ardından 135 ülkede daha piyasaya sürülecek.

Jolla, 8 megapiksel kamerası bulunan, 4G internet bağlantılarını destekleme özelliğine sahip akıllı telefonlarıyla son derece büyük bir rekabetin yaşandığı akıllı telefon pazarından pay kapmayı ümit ediyor. Google’un Android işletim sistemindeki 85 bin uygulamayla uyumlu olan yeni akıllı telefon, ayrıca kullanıcılara Nokia’nın 180 ülkeyi kapsayan HERE haritalarına erişim imkanı da sunuyor

Bir süre önce akıllı telefon pazarının bir numarası olan Nokia şirketi, pazar payını rakiplerine kaptırmasının ardından 2011’de binlerce çalışanını işten çıkarmak zorunda kalmıştı. Finlandiya ve Hong Kong’da 90’ın üzerinde çalışanı bulunan Jolla şirketi, Nokia’nın işine son verdiği çalışanlar tarafından Ekim 2011’de kurulmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Cep telefonu abone sayısı 68 milyona ulaştı

Mart ayı sonu itibarıyla mobil abone sayısı 67,9 milyona, 3G abone sayısı da 43,9 milyona ulaştı.

Mobil abone sayısı, Mart ayı sonu itibarıyla 67,9 milyona, 3G abone sayısı da 43,9 milyona ulaştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2013 yılı ilk çeyreğine (ocak-şubat-mart) ilişkin Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporunu açıkladı.

Buna göre, 2013 yılı birinci üç aylık dönemde, Türk Telekom ve mobil işletmecileri yaklaşık 6,2 milyar lira net satış geliri elde etti. Aynı dönemde diğer işletmecilerin net satış gelirleri yaklaşık 1,8 milyar lira oldu.

Yılın ilk üç ayında, Türk Telekom ve mobil işletmecilerin toplam yatırım miktarı yaklaşık 557 milyon lira olurken, diğer işletmeciler tarafından yaklaşık 495 milyon lira yatırım gerçekleştirildi.

Toplam mobil trafik miktarı 42,9 milyar dakika, sabit trafik miktarı ise 4,3 milyar dakika oldu. Bir önceki üç aylık döneme göre mobil arama trafik miktarı yaklaşık yüzde 0,5, sabit arama trafik miktarı ise yaklaşık yüzde 6,5 oranında azaldı. Trafiğin büyük bir kısmını (yüzde 85,7) mobilden mobile giden trafik oluşturdu.

Ocak-şubat-mart döneminde 13,56 milyon sabit telefon abonesi bulunan Türkiye’de, penetrasyon oranı yaklaşık yüzde 17,9 seviyelerine düştü. Bununla birlikte, Türkiye’de ortalama hane halkı büyüklüğünün 3,76 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sabit telefon hizmetleri pazarında Türkiye’nin önemli bir kesimine ulaşıldı.

Yılın ilk üç aylık döneminde sabitten arama gelirleri, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9,4, bir önceki döneme göre yüzde 4,6 oranında düşerek, brüt 1,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

Türk Telekom şebekesinden en çok aranan kısa numara 182 (Hastane Randevu), sabit şebekeden en fazla trafik gönderilen ve alınan ülke Almanya oldu.

Birinci çeyrek sonu itibarıyla genişbant internet abone sayısı 20 milyonu geçti. Türkiye internet aboneliğinde ilk üç ayında, bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 1,6 artış gerçekleşti. Fiber, kablo ve özellikle mobil internet abonelerinin artmasıyla birlikte İnternet abone sayılarındaki genel artış eğilimi de devam etti. Toplam İnternet abone sayılarının yıllık büyüme oranı ise yüzde 22,4 oldu.

Mobil Pazar  

Mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık yüzde 89,8 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 67,9 milyon mobil abone bulunuyor. 3G abone sayısı 43,9 milyona ulaştı. 0-9 yaş nüfus hariç olmak üzere mobil penetrasyon oranı yüzde 100’ün üzerine çıktı.

3G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten İnternet hizmeti alan abone sayısı da aynı dönemler için 8 milyon 941 bin 987’den 12 milyon 358 bin 175’e yükseldi. Bu dönemde toplam mobil İnternet kullanım miktarı ise 24.233 TByte olarak gerçekleşti.

Bu yılın ilk üç aylık dönemi itibarıyla abone sayısına göre Turkcell’in yüzde 51,33, Vodafone’un yüzde 28,45, Avea’nın ise yüzde 20,22’lik paya sahip olduğu görüldü.

Abonelerinin yüzde 43,9’unu faturalı abonelerin oluşturduğu Avea’nın en fazla faturalı aboneye sahip operatör olduğu görülürken, Avea’yı yüzde 38,6 ile Turkcell ve yüzde 36,5 ile Vodafone takip etti.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/187128–cep-telefonu-abone-sayisi-68-milyona-ulasti

VESTEL AKILLI TELEFON ÜRETİMİNE BAŞLIYOR

Çalışmalara hız verildi, bu yıl düğmeye basılacak.

Teknoloji ve beyaz eşya devi Vestel, akıllı cep telefon üretimiyle ilgili çalışmalarına hız verdi. Şirket, bu yıl içinde yüzde 100 yerli ilk akıllı cep telefonunun üretimine başlayacak.Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, İzmir’deki merkez servis açılışında, akıllı cep telefonu üretimiyle ilgili son gelişmeleri aktardı. Endüstriyel tasarımların tamamlandığı bilgisini veren Erdoğan, ürünle ilgili özel bir lansman yapacaklarını bildirdi. Tablet üretimine başladıklarını hatırlatan Erdoğan, “Akıllı cep telefonu üretimine de bu yıl içinde başlayacağız. Cep telefonu üretimine büyük önem veriyoruz. Güzel bir renkle piyasaya çıkmayı istiyoruz. Sadece bir değil, birkaç renkte, Android bazlı ve dokunmatik ekranlı olacak. Bugün piyasadaki en gelişmiş akıllı telefonda olan özelliklerin aynısı bizimkinde de olacak. Hattâ bazı özel aplikasyonlara, yani başka telefonlarda olmayan özelliklere de yer vereceğiz. Sadece Vestel tarafından Türkiye’ye uygun aplikasyonları da içinde gömülü olarak vermeyi planlıyoruz. Şu anda ara yüzünü çalışıyoruz. Kullanıcı ara yüzü de Türkiye’ye özgü farklı ve eğlenceli olacak.” bilgilerini verdi.

Üniversite eğitiminde “kısa mesaj” devri

ODTÜ’de, derslerde cep telefonu aracılığıyla öğrenmeyi daha etkili hale getiren “anlık geri bildirim sistemi” geliştirildi.

ODTÜ‘de, cep telefonu aracılığıyla öğrenmeyi daha etkili hale getiren “anlık geri bildirim sistemi” kullanılmaya başlandı.

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve araştırma görevlisi Ömer Faruk İslim tarafından geliştirilen sistem, konunun sınıfta ne kadar anlaşıldığını da göstermesi bakımından öğretim üyesine rehberlik ediyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Çağıltay, öğrencilerin derse aktif katılma konusunda çekingen davrandığını, ama derse katılımın öğrenmenin kalıcılığını artırdığından bu soruna cep telefonlarını kullanarak çözüm geliştirdiklerini söyledi.

-Yarışma programlarından esinlenildi

Televizyonlarda yayınlanan bilgi ve yetenek yarışmalarında seyircilerin görüşlerini almak için kullanılan sistemi örnek aldıklarını ifade eden Çağıltay, bu amaçla pahalı ve özel cihazlar kullanmak yerine cep telefonlarının kısa mesaj sistemini temel alan bir yapı oluşturduklarını veODTÜ‘deki derslerde kullanmaya başladıklarını anlattı.

Çağıltay, sistemle ilgili şu bilgileri verdi:
“Derslerde öğretim üyesi, daha önceden hazırladığı ve sisteme kaydettiği soruyu sınıfta öğrencilere soruyor. Öğrenciler de kısa mesaj gönderme özelliğine sahip bir cep telefonu aracılığıyla cevaplarını kendilerine belirtilen GSM operatörü servis numarasına gönderiyor.

Öğrencilerin cevapları, gönderenin kim olduğu belirtilmeden sadece cevap sayısına göre anında sınıftaki ekranda gösteriliyor. Böylece bu sistem topluluk içinde konuşmak ya da yanlış cevap vermekten çekinen tüm öğrencilerin derse dahil olması ve aynı soruya sınıfta bulunan herkesin cevap vererek aktif katılımın artması gibi eğitimsel açıdan pek çok faydayı beraberinde getiriyor.”

Çağıltay, proje kapsamında geliştirilen sistem ve öğrencilerin kısa mesajla gönderdikleri sonuçların değerlendirilebilmesi için Türkiye’de bulunan tüm GSM operatörleriyle anlaşması bulunan özel bir kuruluşla işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Çağıltay, sistemin bu yılki eğitim yılının bahar döneminin başından bu yanaODTÜ‘nün mühendislik fakültesi inşaat mühendisliği, eğitim fakültesi eğitim bilimleri, fen-edebiyat fakültesi fizik ve psikoloji bölümlerinde deneme amaçlı kullanılmaya başladığını bildirdi.

-Sistemi uygulayan öğretim üyelerinin görüşü

Sistemi derslerinde kullanan Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Canan Sümer, öğrencilerin katılımında ciddi artış olduğunu ve derslerin daha verimli geçtiğini söyledi.

Yeni sistemi uygulamaya başlayan Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oya Yerin Güneri de sistemle öğrencilerin yanlış cevap verme korkusunu engellediğini savundu.

Güneri, sistemin ayrıca öğretim üyelerine de anlık geri bildirim sağlayarak yanlış öğrenmeleri ve eksiklikleri belirlemede ve gidermede yardımcı olduğunu kaydetti.

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Yaman ise sistemin özellikle sınıftaki etkileşimi destekleyerek öğrencilerin derse aktif katılımlarını arttırdığını belirtti.

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1356937-universite-egitiminde-kisa-mesaj-devri

‘Cep’te paraya yasal güvence

Merkez Bankası tarafından hazırlanan kanun tasarısıyla, cep telefonlarıyla gerçekleştirilen para hareketleri ve ödemeleri yasal güvenceye alınıyor. Taslak halindeki tasarı GSM şirketleri tarafından memnuniyetle karşılanırken, bankalar ise kendilerine rakip çıkacağı için itiraz ediyor.

MOBİL iletişim sektöründeki, yani cep telefonlarıyla gerçekleştirilen para hareketleri ve ödemeler yasal güvenceye kavuşuyor. Şimdiye kadar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bir düzenlemesi çerçevesinde gerçekleştirilen bu para hareketlerinin hızla büyümesi ve karmaşıklaşması üzerine böyle bir yola gidildi.

Merkez Bankası tarafından “ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemleri, ödeme hizmetleri ve elektronik para kuruluşları hakkında kanun tasarısı taslağı” hazırlandı. Bu taslakta ödeme sistemlerine mobil iletişim sektörünün dahil edilmesinin yanında, AB’de uygulanan sistemle uyumlaşmanın sağlandığı görülüyor. Bu taslağın GSM şirketlerince memnuniyetle karşılandığı açık.

BDDK TARAFINDAN İNCELENİYOR
Ancak buna karşılık bankacılık sisteminden yeni taslağa itirazlar geldiğini de biliyoruz. Merkez Bankası tarafından hazırlanan taslağın şu sıralarda BDDK tarafından incelendiği, BDDK’nın bankacılık aleyhine olabileceğini düşündüğü maddelere karşı çıktığı ve bu yönde taslakta değişiklik istediği konuşuluyor.

Bu arada AB sistemine uyumlu bir ödeme sisteminin getirilmesiyle “bankacılık dışı ödeme kurumları” kavramının gündeme geldiğini, GSM şirketlerinin bu kapsamda yer almayı istediklerini, buna karşılık bankacıların da doğal olarak ödeme sistemlerindeki hakimiyeti yitirmek istemediklerini biliyoruz. Kısacası; bankacılar mobil ödemelerin olmasını ama kendileriyle bağlantılı ve kendilerine rakip olmayacak içimde yapılmasını, GSM şirketleri de ödeme sisteminde bankacılık dışında işlem yapma yetkisinin tanınmasını istiyorlar. Bence bu işin doğasından gelen doğal bir tartışma, nasıl sonuçlanacağını da yakında göreceğiz.

YENİ PİYASA AKTÖRLERİ
GSM şirketleri taslağın AB’ye uyum öngörmesinden memnunlar çünkü istedikleri sistemin AB’de uygulandığını düşünüyorlar. Banka dışı ödemelerin AB üye ülkelerinde elektronik para direktifi ve ödeme sistemi direktifi çerçevesinde yürüdüğünü belirterek, banka dışı ödeme sisteminin ülkemizde de kurulup işletilebilmesi için böyle bir mevzuata ihtiyaç olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, AB üye ülkelerinde uygulanan sistemin ülkemiz iç dinamikleri de göz önünde tutularak rekabetçi ve yeni piyasa aktörlerinin pazara girişini kolaylaştıracak şekilde bizde de uygulanması gerektiği düşüncesindeler.

Banka dışı ödeme hizmeti

MERKEZ Bankası’nın hazırladığı kanun taslağının tanımlar kısmında elektronik haberleşme işletmecilerinin tanımı yapılıyor. Ayrıca taslakta “gönderen tarafından ödeme işleminin yapılmasına ilişkin onayın bir bilişim veya elektronik haberleşme cihazı aracılığıyla verildiği ve ödemenin ödeme hizmet kullanıcısı ile mal veya hizmet sağlayan arasında sadece aracı olarak faaliyet gösteren bir bilişim veya elektronik haberleşme işletmecisine yapıldığı ödeme işlemleri” ödeme hizmeti olarak değerlendiriliyor.

BDDK adil olacak mı

GSM şirketleri yetkilileri, bu pazarda mevcut halde bir bankacılık tekeli bulunduğunu iddia ederek, planlanan bu düzenlemede ancak bankalar dışında bilişim ve GSM şirketlerinin de ödeme hizmeti vermeleri halinde pazarın rekabetçi olabileceğini söylüyorlar. Pazarın yeni teşebbüslere açılması ve bu konudaki tekelin kaldırılması için, getirilen bu yasanın önemli bir rol oynayacağı görüşündeler. Bu arada yasanın alacağı son şekil büyük merak konusu olurken, belli ki yasa sonrası yapılacak düzenlemeler hakkında da kuşkular var. Banka dışı ödeme sektörü oluşup oluşmayacağı, eğer böyle bir alan oluşursa denetimin BDDK’ya verilmesi gerekeceği, bu takdirde BDDK’nın bankalar ile banka dışı ödeme kuruluşları arasında adil olup olamayacağının da, özellikle GSM şirketleri tarafından, şimdiden merak edilen konular olduğu görülüyor.

Cep telefonunda neler yapılıyor

Mevcut durumda mobil iletişim sektörü ödeme aracı olarak zaten kullanılabiliyor. Örneğin;
* Cep telefonu bir cüzdan görevi görebiliyor, nakit para yüklenilebiliyor,
* Cep telefonlarına banka ve kredi kartları eklenerek işlem yapılabiliyor,
* İnternette kredi kartı numarası vermeden cep telefonu numarası ile alışveriş yapılabiliyor,
* Temassız ödeme, cepten cebe para transferi, fatura ödeme işlemleri yapılabiliyor.
* Özellikle küçük ödeme piyasasında geliştirilen innovatif çözümlerle, hızlı bir biçimde, değişen ve kişiselleşen müşteri taleplerine yanıt verecek çözümler geliştirilip, sürekli yeni ürünler hizmete sunulabiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23157525.asp