Çin: İmalat sektöründe büyüme sürüyor

Çin imalat sektöründeki ekonomik büyüme Temmuz ayında son iki yılın en yüksek rakamına ulaştı.

İstatistik bürosunun verilerine göre Haziran ayında yüzde 51 olan Satın Alma Yöneticisi Endeksi (PMI), Temmuz ayında yüzde 51,7’ye yükseldi. PMI, sanayi üretiminin durumunu gösteren en önemli ölçüm olarak kabul ediliyor. Bu endeksin 50’nin üzerinde olması büyüme anlamına geliyor. İstatistik bürosu verileri elde ederken genellikle büyük ölçekli fabrikaların üretim faaliyetlerini dikkate alıyor.

HSBC’nin geçen ay yaptığı PMI araştırması ise yüzde 52’lik bir büyümenin gerçekleştiğini gösterdi. Bu rakam Çin için son bir buçuk yılda en yüksek büyüme oranı demek. HSBC araştırmasını ülkedeki küçük ölçekli fabrikaların üretim faaliyetlerini inceleyerek ele alıyor.

Büyümeye devam mı?

İstatistik bürosu tarafından yayımlan PMI endeksi bir dizi olumlu verinin son halkasını oluşturuyor. Çin, bir yıl önceki Nisan-Haziran çeyreğine kıyasla ekonomide yüzde 7,5’lik bir büyüme yaşandığını belirtmişti. Bu bir önceki üç aylık çeyreğe kıyasla ise yüzde 7,4 büyümeye denk geliyor. Diğer veriler de son haftalarda üretim faaliyetlerinde, sabit varlık yatırımlarında ve perakende satışlarda sıçrama yaşandığını gösteriyor. Bu umut verici rakamlar Çin yönetiminin ekonomik büyümeyi güçlendirmek için attığı bir dizi adımı izliyor. Söz konusu adımlar küçük şirketler için vergi indirimi ve ülke genelinde demir yolu yapımına hız verilmesini içeriyor. Ayrıca Merkez Bankası tarım ve küçük ölçekli işletmelere kredi veren bankalara verdiği para miktarını artırdı. Bunu bir anlamda, bankaların munzam karşılık oranlarını düşürerek yaptı. Merkez Bankası, bankaları cesaretlendirici adımlar atarak ihratcatçılara teşvik verilmesini sağlayacaklarını da belirtti.

KAYNAK

Çin Malı Oyuncaklara Standart Geliyor

Çin’de yürürlüğe girecek uygulamayla zehirli plastikleştirici maddelere sınırlamalar getirilecek.

Çin kalite kontrol otoritesi, ülkede üretilen oyuncaklara yeni standartlar geleceğini bildirdi. China Daily gazetesinin haberine göre, oyuncakların üretiminde zehirli plastikleştirici maddelerle ilgili sıkı düzenlemeler getirilecek. Oyuncakların, ses ve yanıcı maddelerinde sınırlamalar yapılacak.

Oyuncakların daha kaliteli ve zararsız olması konusunda yapılacak bir dizi standart, 2015 Haziran’a kadar uygulamaya konulacak.

YENİ ÜRETİM HATTI KURULMASI GEREKEBİLİR

Çin‘in iç pazarındaki oyuncaklarda zehirli plastikleştirici maddelerde bir üst sınırın olmaması yerli tüketicilerde endişeye sebep olurken, üreticilerin uygulamayla yeni hammadde ve üretim hattı kurması gerekebileceği belirtiliyor.

İHRACAT KOLAYLAŞACAK

Yetkililer, oyuncak üretiminin ülkede belirli bir standarda erişmesinin ardından üreticilerin gelişmekte olan ülkelere ihracatının da kolaylaşacağını ifade ediyor.

Ab ve ABD pazarına hali hazırda ihracat yapan oyuncak üreticilerinin bu uygulamadan yerel standartları karşıladığı için çok fazla etkilenmeyeceği kaydediliyor.

Çin‘deki oyuncak sektörü, 2013 verilerine göre, 24,7 milyar dolarlık üretim ve ihracatla dünyadaki oyuncakların yüzde 70’ini karşılıyor.

Kaynak

Microsoft Nokia anlaşması çok yakında

Microsoft Nokia anlaşması, tüm bölgelerden gerekli izinlerin alınmasının ardından nihayet bu hafta içerisinde tamamlanacak.

Bir zamanlar dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Nokia’nın telefon bölümü, geçtiğimiz yılın sonunda Microsoft tarafından yaklaşık 7 milyar dolar tutarındaki bir anlaşmayla satın alınmıştı. Ancak iki firma arasındaki anlaşmanın tamamlanması ve anlaşmanın uygulamaya konulacağı bölgelerde gerekli izinlerin alınması için uzunca bir süre beklenmesi gerekti. Microsoft Nokia anlaşması, işler beklendiği gibi gitseydi geçtiğimiz ay sonlanacaktı.

Ancak Çin ve Hindistan gibi iki önemli akıllı telefon pazarında, biraz da rakip firmaların katkısıyla ortaya çıkan sorunlar anlaşmanın tamamlanmasını zorlaştırdı. Buna rağmen Microsoft Nokia anlaşması önünde duran engeller sonunda ortadan kalkmış gibi görünüyor. Finli telefon üreticisi Nokia, dün yaptığı açıklamayla iki firma arasındaki anlaşmanın 25 Nisan’da tamamlanacağını duyurdu.

 

 

 

 

kaynak

Bu akıllı telefon 66 gün kullanılabiliyor

Philips’in yeni akıllı telefonu Philips W6618’de 5300mAh kapasiteli batarya görev yapıyor. Bu devasa batarya kapasiteli cihaz 66 saat bekleme, 33 saat konuşma süresine sahip.

Akıllı telefonların en büyük problemi kısa sürede biten bataryaları ve yanınızda taşımak zorunda olduğunuz şarj aparatları. Her yıl bir öncekine göre daha güçlü cihazlar çıkmasına rağmen akıllı telefonların kullanım süreleri çok fazla uzaya bilmiş değil. Yeni modelde kapasiteler arttırılsa da, şuan için yeterli seviyede değiller. Analistler akıllı telefonlardaki batarya problemini çözecek firmanın, geleceğe yön vereceği görüşündeler.

Philips’in Çin pazarında satışa sunduğu yeni Android işletim sistemli akıllı telefon modeliyse devasa batarya kapasitesiyle şarj problemini bir nebze olsa da ortadan kaldırabilmiş. 5300mAh kapasiteli bataryanın kullanıldığı telefon, Çin’de 1.699 Yuan’dan yaklaşık olarak 273 Dolardan satışa sunuldu. Philips W6618’deki 5300mAh kapasiteli batarya çıkarılamıyor ancak 66 gün bekleme, 33 saat konuşma süresi sunuyor.

11.6 mm kalınlığındaki Philips W6618, piyasadaki rakiplerinden oldukça kalın bir yapıya sahip. Philips’in amiral gemisi olmaya oldukça uzak yapıdaki telefonda, 960×540 piksel qHD çözünürlüğünde 5 inç ekran, 1.3GHz’lik 4 çekirdekli MediaTek işlemci, 1GB RAM , 4GB dahili depolama alanı, microSD kart desteği, çft SIM ve Android 4.2 Jelly Beran işletim sistemi bulunuyor. Philips W6618 şuan için sadece Asya pazarında satışa sunulmuş durumda. Telefonun Asya dışındaki ülkelerde satışa sunulmaması bekleniyor.

philips-640x360

 

 

kaynak

ZTE Star 1 duyuruldu

ZTE’nin LTE destekli ve 5 inç ekrana sahip yeni akıl telefon modeli ZTE Star 1 duyuruldu. Şık tasarımıyla dikkat çeken telefonda Full HD çözünürlüğünde ekran yer alıyor.

Çinli üretici ZTE, yeni akıllı telefon modeli ZTE Star 1’i resmen duyurdu. ZTE Star 1 ile ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda çeşitli sızıntı görselleri ortaya çıkmıştı. Görüntülerin üzerinden 1 hafta bile geçmeden ZTE, Star 1’i resmen duyurdu. 5 inç boyutunda ve 1920x1080p çözünürlüğünde OGS ekranla gelen ZTE Star 1, 178 derece görüş açısına sahip.

Qualcomm’un Snapdragon 400 çip setini kullanan telefonda 4 çekirdekli 1.6GHz’lik işlemci, Adreno 305 grafik işlemcisi ve 2GB RAM görev yapıyor. 8 mega piksel çözünürlüğündeki arka kamera çift LED flaşla desteklenmiş ve telefonun ön bölümündeyse 5 mega piksel çözünürlüğünde kamera yer alıyor. 16GB dahili depolama alanıyla birlikte gelen ZTE Star 1’in kapasitesi microSD kart desteği sayesinde 64GB’a kadar arttırılabiliyor. ZTE Star 1’de 4G LTE, 3G, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, USB OTG ve GPS bağlantı teknolojileri bulunuyor

Android 4.4 KitKat işletim sistemini kullanan ZTE Star 1, 2.300mAh kapasiteli bataryayla desteklenmiş. Pembe, siyah ve beyaz olmak üzere 3 farklı renk seçeneğiyle satışa sunulan ZTE Star 1, 225 Dolar fiyat etiketine sahip. Telefonun ay sonundan itibaren satışa sunulması bekleniyor.

-tar1-640x360

 

 

 

kaynak

Çin’de imalat zayıflık sinyali veriyor

Pekin’deki liderler ek teşvik uygulayıp uygulamamayı değerlendirirken, Çin’de imalat endeksleri zayıflığa işaret etti

Çinli liderler ek teşvik sunup sunmamayı değerlendirirken, dünyanın en büyük 2. ekonomisinde imalat endeksleri zayıflığa işaret etti.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economis’in satın alma yöneticileri imalat endeksi Mart’ta 48.0 puan ile Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesine işaret ederken, daha fazla şirketi inceleyen resmi PMI verisi Şubat’taki 50.2 puandan 50.3 puana çıkarak, ufak bir yükseliş gösterdi.

Veriler, Çin Başbakanı Li Keqiang’ın geçtiğimiz hafta dile getirdiği, bir yandan artan borçları kontrol altına alınmaya ve birçok şehirdeki hava kirliliği azaltılmaya çalışılırken dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin karşısındaki “zorluk ve risklere” dikkat çekti. Bakanlar kurulunun inşaat harcamalarını hızlandıracağını söylemesinin ardından Li büyümeyi desteklemek için başka araçları olduğunu söylemişti.

Hong Kong’taki Bank of America Corp.’un Çin ekonomileri müdürü Lu Ting, Li için hazırdaki politikalarla büyümede istikrarı sağlamaya iyi hazırlanmış olduğunu savundu.

Japonya’da ise imalatçıların ekonomiye duyduğu güven 2007’den bu yana en yükseğine çıktı; ancak güven artışının kısa ömürlü olacağı düşünülüyor. Japonya Merkez Bankası Tankan Endeksi Mart’ta 16 puandan 17 puana çıktığını açıkladı.

Kaynak

Sekiz çekirdekli HTC Desire 616 geliyor

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi olan HTC’nin yeni amiral gemi modeli HTC One M8, kısa süre önce tanıtılmıştı. Merakla beklenen bu cihazdan sonra firmanın yeni modeli ortaya çıktı. MediaTek’in sekiz çekirdekli işlemcisini kullanan HTC Desire 616 modeli TENAA’da ortaya çıktı. Kırmızı rengi ile ortaya çıkan bu cihaz 5 inç büyüklüğündeki 720p ekrana sahip. Bunun dışında 1.7GHz hızındaki sekiz çekirdekli işlemci yer almakta.

Android 4.2.2 Jelly Bean işletim sistemi ile gelen Desire 616‘da LED flaşlı 8 megapiksel kamerada unutulmamış. 142 x 71.9 x 9.1mm boyutlarına sahip bu model 150 gram ağırlığa sahip. Bu modelin şu anlık sadece Çin’de satışa sunulabileceği iddiaları da bulunmakta. Yani Çin’e özel modellerden biri olabilir. HTC’nin MediaTek ile yaptığı anlaşma ile firmanın işlemcilerini kullanan ilk modellerden biri olan HTC Desire 616‘nın Çin’in FCC’si TENAA’da ortaya çıktığını da söyleyelim.

 

-esire-616-scroll1-640x360

 

 

kaynak

Apple ve Samsung’a rakip geliyor!

Teknoloji devi Türkiye’ye ‘cep’ini getiriyor.

Bilgisayar ve tabletle anılan Lenovo, Türkiye pazarına cep telefonu modellerini de getirme kararı aldı. Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı, Lenovo markalı cep telefonu modellerini 2014 yılı son çeyreğinde Türkiye pazarına sunacaklarını açıkladı. Milliyet’in haberine göre Çakmakçı, diğer ülkelerde gösterilen performans doğrultusunda 2015’te bu segmentte de yüzde 10’luk pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

HER FİYAT BANDI VAR
Bir buçuk yıl önce piyasaya sunulan Lenovo cep telefonu modellerinin 5-6 ülkede bulunduğunu dile getiren Çakmakçı, “Cep telefonu nun gireceği öncelikli ülkeler arasında Türkiye de var. Ceplerimiz her fiyat bandında gelecek.Ülkemizde özellikle 600-1000 TL arasındaki fiyat segmentinde ciddi pazar var. Android platformundaki modeller yanında Windows 8’li modellerimiz de olacak. Perakende zincirleri yanında operatörlerle de işbirlikleri yapacağız. Lenovo cep’e yeni girmiş olmasına karşın Çin‘de ikinci, dünya genelinde de dördüncü sıradaki yerini koruyor” bilgisini verdi.

PC KÜÇÜLDÜ TABLET PATLADI 
Gülfem Çakmakçı, sektörle ilgili de şunları söyledi: “PC pazarı Aralık ayında yüzde 21 küçüldü. Ama biz büyümeyi başardık. 2013 yılı genelinde pazar payımız 13.1 olarak gerçekleşti. Notebook yüzde 10, PC ise yüzde 3 düşüş gösterdi. Tablet çok hızlı büyüyor, patlama yapıyor ama halen ikinci cihaz. Notebook’ta 11-13 inç, tablette ise 7 inç en çok talebi görüyor.”

Kaynak

Yatırım için Türkiye

ULUSLARARASI piyasalarda, kötümser yaklaşımları nedeniyle ‘Doktor Kıyamet’ olarak bilinen ünlü yatırım uzmanı Marc Faber, şu andaki koşulların 2007’den daha kötü olduğu öngörüsünde bulunarak, “Önümüzdeki 10 yılda herşey felaket olacak. Yatırımcıların asıl sorması gereken soru nasıl para kazanırız değil, nasıl para kaybetmeyiz olmalı” dedi.

Faber, “Böyle bir ortamda birisi kafama silah dayayıp, ‘Yatırım için ABD mi, Türkiye mi’ diye sorsa, cevabım Türkiye” diye konuştu. Faber, Çin’in ABD ekonomisinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Çin’in dünyadaki metallerin yarısını tek başına tükettiğini kaydeden Faber, şöyle devam etti: “Bundan sonra dünya daha fazla Çin merkezli olacak. Gelecekte Türkiye gibi ülkelerden Çin’e daha fazla yönelim olacak. Türkiye ihracatta ağırlıklı olarak Avrupa’ya odaklanmış durumda. Ama ABD ve Avrupa daha fazla büyümeyecek. Bunu göz ardı etmeyin. Bunları Çin’i sevdiğim için söylemiyorum. Gerçek bu. Siz ekonomistleri dinlemeyin, biz milli gelirlere göre değil, kendi değerlerimize göre yatırım yaparız.”

Kaynak

HTC Desire 816, 10 dakikada tükendi

HTC Desire 816, Çin’de satışa sunulmasının ardından henüz 10 dakika geçmeden raflarda tükendi.

HTC Desire 816 ortaya çıktığı günden beri teknoloji dünyasında adından söz ettirmeyi başarıyor ve düşük maliyetli akıllı telefonların yoğun ilgi gördüğü yükselişteki pazarlarda özellikle ön plana çıkmayı başarıyor. Tayvanlı telefon üreticisi HTC’nin orta seviye akıllı telefonlarından olan HTC Desire 816‘nın Çin’de satışa sunulmasının ardından da benzer bir durum yaşanmış ve Desire 816, Çin’deki telefon meraklıları tarafından yoğun ilgiyle karşılanmıştı.

HTC Desire 816 ön siparişe sunulduktan henüz birkaç gün sonra Çin’deki kullanıcılardan 1 milyondan fazla ön sipariş almıştı. Ancak HTC yeni ürünü Desire 816′nın karşılaştığı bu yoğun ilgiyi önceden tahmin edememiş anlaşılan. HTC Desire 816 dün nihayet Çin’de satışa sunuldu ama henüz satışa sunulmasının üzerinden 10 dakika geçmişken raflar boşaldı. HTC sadece 50.000 adet Desire 816′yı Çin’de raflara sürmüştü ve HTC’nin yeni orta seviye akıllı telefonuna bir an önce kavuşmak isteyen birçok kullanıcı eli boş dönmek zorunda kaldı.

Ön siparişler göz önüne alınacak olursa, HTC Desire 816‘yı satın almak isteyen 1 milyon kullanıcı Çin’e yeni telefonların gönderilmesini bekliyor. Son dönemde piyasaya sürdüğü akıllı telefonlarda istediği satış grafiklerini yakalayamayan ve sıkıntılı bir süreçten geçen HTC için bu durum oldukça olumlu bir gelişme. 21 Mart’ta Çin’e yeni bir sevkiyatın yapılacağı duyurulmuş ama bu sevkiyatta gönderilecek telefonların tam sayısı henüz açıklanmamış.

 

-esire-816-scroll1-640x360

 

 

kaynak