Dünya muz üretimi tehlikede

Küresel muz ihracatının yüzde 95’ini oluşturan bir muz cinsi, gün geçtikçe yayılan bitki mantarı nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Cavendish” adıyla bilinen muzlar, hızla yayılan bir mantar nedeniyle yok olma tehlikesine maruz kalmış durumda. Dünyada 1000’e yakın muz cinsi bulunmasına rağmen “Cavendish” cinsi muzlar küresel muz ihracatının yüzde 95’ini oluşturuyor.
 
Asya, Ortadoğu ve Afrika’da rastlanan mantarın Latin Amerika’ya da sıçramasından endişe ediliyor.
 
CNBC’ye konuşan bitki patoloji uzmanı Randy Ploetz, “Mantarı durdurmanın hiçbir yolu yok” dedi. Ploetz’e göre her türlü anti-mantar ilaca dayanıklı olan parazit, toprakta onlarca yıl yaşayabiliyor. Tek çare ise mantarın yayılmasını engellemek.

AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE EN ÖNEMLİ DÖRDÜNCÜ GIDA

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre muz dünyadaki en önemli sekizinci gıda maddesi. Muz, az gelişmiş ülkelerde ise en önemli dördüncü tarımsal gıda konumunda.

 

 

muz1

 

Özel numara çılgınlığı Türkiye’ye de sıçradı!

Dubai’de ortaya çıkan çılgınlık Türkiye’ye de sıçradı. Satış sitelerine verilen yüzlerce ilan üzerinden astronomik rakamlar talep ediliyor

 Altı üstü telefon hattı deyip geçmeyin, önemsemediğiniz veya farkına varmadığınız telefon numaraları sizi hiç beklemediğiniz bir anda zengin edebilir. Öyle ki; internette bazı siteler üzerinden satılığa çıkartılan özel telefon numaraları için adeta bir daire parası isteniyor.

Geçtiğimiz aylarda Dubai’de yaşayan çılgın bir prensin akıllara durgunluk veren kararla 3 milyon dolara 666 666 66 66 nolu telefon numarasını satın alması sonrası gündeme gelen özel telefon numarası çılgınlığı Türkiye’ye de sıçradı.

10 BİN TL’DEN BAŞLAYIP SINIRLARI ZORLUYOR

Ellerindeki farklı seri ve dizilimdeki numaraları internette faaliyet gösteren ilan siteleri üzerinden satışa çıkartan hat sahipleri bu numaralar için Dubai prensi kadar olmasa bile inanılması güç rakamlar talep ediyor. Önem derecesine göre 10 bin TL’den başlayan hat fiyatları 200 bin TL gibi astronomik rakamlara kadar çıkabiliyor.

EN ÇOK ONLAR İLGİ GÖSTERİYOR

Sayıları her geçen gün artan yüzlerce ilandaki bir birinden farklı özellikteki numaralar genellikle iş insanları, taraftarlar ve siyasetçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. İş dünyasında giyim kuşamından bindiği araca kadar herşeyiyle ön planda olmayı seven iş insanları özel numaralar ile prestijini arttırmayı hedeflerken, taraftarlar takımlarına bağlılıklarını siyasetçiler ise seçim bölgelerindeki seçmenin gönlünü fethedeceğini düşünüyor.

SAHİBİNDEN 3+1 DAİRE FİYATINA NUMARA

Satışa çıkartılan hatlar arasında en yüksek fiyatlar hafızalarda rahat kalabilecek olan tek veya iki rakamın ard arda dizilmesiyle oluşan telefon numaralarına isteniyor. Bu şekilde olan rakamlar arasında en yüksek fiyat ise İstanbul Bakırköy’de bir bayi tarafından satışa çıkartılan 05xx 533 33 33 numaralı hatta ait. İlan sahibi söz konusu hat için tam 175 bin TL para talep ediyor.

FANATİKLER DE UNUTULMADI

Satışa çıkartılan numaralara bakıldığında giydiği ve kullandığı herşeyiyle taraftarı olduğu takımına bağlılığını gösteren fanatiklerin de unutulmadığı görülüyor. Başlangıcı, ortası veya sonunda takımların kuruluş yıllarına ait tarihlerin bulunduğu hatlarda satışa çıkartılanlar arasında. Bu hatlar arasında en fazla ücret ise Fenerbahçe ve Beşiktaş için isteniyor. Öyle ki 1905 ve 1907 tarihlerinin geçtiği numaralar için ortalama 100 bin TL’lik bir ücret talep ediliyor.

PAZARLIĞIN UCU AÇIK!

Söz konusu numaralar için pazarlığın ise ucu açık. Çünkü; Türkiye’de bu alanda oturmuş henüz bir piyasa rakamı yok. O yüzden de hat sahipleri belirledikleri fiyatları kafalarına göre koyuyor. Yani bazı istisnai numaralar haricinde çetin pazarlık sonrası belirtilen fiyatların çok altında istenilen hattın satın alınması mümkün. Hattını 100 bin TL’den satışa çıkartan bir vatandaşın söyledikleri de bunu doğruluyor. Kendisine bir firma tarafından en son 20 bin TL’lik teklif yapıldığını ifade eden şahıs, firmanın kendisine tekrardan geri dönüş yapması halinde hattını verilen teklif üzerinden satmaya razı olduğunu söylüyor.

ÇOK İLGİNÇ İLAN YAZILARI

Astronomik rakamların talep edildiği numaralar için verilen ilanlarda yapılan açıklamalarda çok ilginç. Ev ve araba satar gibi ilan yazısı yazan satıcıların yaptığı açıklamalar işin ne kadar ciddiye alındığını gözler önüne seriyor. İlanlarda genellikle ev ve araba satışlarında dile getirilen “sahibinden az kullanılmış hat”, “borçsuz temiz hat”, “Alıcısını utandırmayacak prestijli numaralar” ve “ilk sahibinden” şeklinde ifadeler kullanıldığı görülüyor.

İnternet üzerinden satışa çıkartılan bazı telefon numaraları ve istenen rakamlar şöyle:

05xx 333 33 33 – 175 bin TL
05xx 455 34 34 – 160 bin TL
05xx 055 55 55 – 150 bin TL
05xx 363 1903 – 120 bin TL
05xx 361 61 61 – 100 bin TL
05xx 651 51 51 – 100 bin TL
05xx 223 0532 – 100 bin TL
05xx 888 88 88 – 90 bin TL
05xx 70000 24 – 90 bin TL
05xx 276 76 76 – 85 bin TL
05xx 666 66 66 – 80 bin TL
05xx 317 1903 – 80 bin TL
05 xx100 1907 – 80 bin TL
05xx 6000007 – 80 bin TL
05xx 500 3000 – 75 bin TL
05xx 888 06 06 – 60 bin TL
05xx 544 44 44 – 40 bin TL
05xx 643 1907 – 30 bin TL
05xx 542 42 42 – 30 bin TL

 

 

 

 

kaynak

Fitch, Türkiye’nin notunu ve görünümünü değiştirmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu sabah yayınladığı bir raporda Türkiye’nin kredi notu ve görünümünün değiştirilmediğini, fakat büyüme beklentilerinin azaltıldığını açıkladı.

Türkiye’nin BBB- notunu değiştirmeyen Fitch, görünümün de durağan olduğunu açıkladı. Aralık-Ocak ayında yatırımcıların risk almak istememesinden dolayı piyasalardan çıkmasının işleri zorlaştırdığını söyleyen Fitch, “Türkiye’nin karışık para politikası da bir nebze sadeleştirildi” dedi.

Ekonomide dengeyi bulma çabalarının daha yavaş büyümeye yol açacağının da altını çizen Fitch, büyüme beklentilerini 2014 için yüzde 3.2’den yüzde 2.5’e ve 2015 yılı için de yüzde 3.8’den yüzde 3.2’ye çekti.

Ayrıca cari açıkta görülen azalmanın da hızlanacağını belirten Fitch, açığın 2014 yılında milli gelirin yüzde 6’sı ve 2015 yılında da milli gelirin yüzde 5’i olacağı tahmininde bulundu. Raporda “Fakat ülkenin geniş dış finansman ihtiyaçları göz önüne alındığında sermaye girişlerinde yaşanacak bir düşüşün ters cari açık konusunda ters etki yaratacağına inanıyoruz” denildi.

Ayrıca Türkiye’nin dış şoklara karşı direncinin göz ardı edilmemesi gerektiği belirtilirken, siyasi risklerin en önemli belirsizliklerden birisi olduğunu ve Türkiye’nin bu alanda “uzun süredir zayıf bir skor” tutturduğunu açıkladı.

Kaynak

Dizüstünde kişisel klavye

Lenovo, dünyanın en hafif 14 inç ultrabook’u Yeni ThinkPad X1 Carbon’u Nisan ayında Türkiye’de pazara sunuyor.

Kişiselleştirilebilir klavyesi, karbon fiber kaplaması, ses ve el hareketlerini algılama teknolojisiyle ThinkPad X1 Carbon, kurumsal hayatın yeni efsanesi olacak.

 

Lenovo, dünyanın en hafif 14 inç kurumsal ultrabook’u olarak adlandırılan Yeni ThinkPad X1 Carbon’u Nisan ayında pazara sunuyor.

Farklı kullanım modlarında kişiselleştirilebilir klavyeyi, hızlı şarj teknolojisi, darbelere dayanıklılık, sesli kontrol ve hareket algılama özelliğiyle buluşturan cihaz, Lenovo’nun liderliğindeki inovasyon gücünün kanıtı…

Bu klavye çok kişisel…

Cihazdaki en büyük yenilik ise kişiselleştirilebilir klavye. Tasarımda fark yaratan X1 Carbon’un yeni kişiselleştirilebilir klavyesinde, kullandığınız aplikasyona göre fonksiyon tuşları değişiyor. Altı satırlı sıvıya dayanıklı klavyede tuşlar, yazma doğruluğunu ve konforunu artırırken, alttan aydınlatmalı klavye ise karanlık ortamlarda kolayca yazı yazabilmenizi sağlıyor.

Eller yukarı

Yeni ultrabook ayrıca, ses ve hareket kontrolünü aynı anda sağlayarak, kullanıcıların PC’leri ile alıştıkları şekilde bağlantı kurmalarına imkan sağlıyor. Sesli kontrol ve 10 farklı hareket algılama özelliği ile cihazda ekrana dokunmadan sunum hazırlamanın keyfini çıkarmanız mümkün!

Karbon sayesinde ince, hafif ve dayanıklı

Yeni X1 Carbon’u bu kadar farklı kılan özelliklerinin başında malzemesi var. Dış yüzeyi, alüminyum ve magnezyum alaşımının yerine uçak ve yarış arabaların yapımında kullanılan karbon fiberden üretilen cihaz, her türlü darbeye karşı ultra dayanıklı… En zorlu koşullardaki 8 askeri testten geçmiş olması da bunu kanıtlıyor.

Ayrıca bu malzeme onun, sadece 1,27 kg ağırlığıyla ve 17.72 mm inceliğiyle dünyanın en hafif 14 inç ultrabook’u olarak şimdiden PC tarihindeki yerini almasını sağladı bile…

Renkler hiç bu kadar net olmamıştı!

Yüksek ekran kalitesi ve üstün dokunmatik deneyim de Yeni X1 Carbon ile tüketicilere sunuluyor. Yeni WQHD’lik ColorBurst ekran teknolojisi sayesinde yüksek çözünürlüklü resim ve görüntüler çok daha net… İster film izlerken ister sunum hazırlarken elde edilecek görüş açısı ve çözünürlük kullanıcılara muazzam bir görsel deneyim yaşatıyor.

Bir saat içinde %80 şarj

Yerinde durmayı sevmeyen beyaz yakalılara da Lenovo’nun güzel haberi var. Yeni X1 Carbon, sahip olduğu “hızlı şarj” teknolojisiyle cihaz, sadece 35 dakikada %80 şarj olarak, ofis esaretine son veriyor. Dokuz saate ulaşan pil ömrü ve opsiyonel 4G özelliğiyle X1 Carbon, kullanıcıların artık benimsediği mobil çalışma tarzına uygunluk gösteriyor.

Tek kablo ile hepsine bağlanın

İnce ve hafif bir cihaz üzerinden ileri bir bağlantı deneyimi yaşamak isteyenler için yeni X1 Carbon “OneLink” konektörünü kullanıyor. Böylece kullanıcılar için kablo yığınları da mazi oluyor. ThinkPad OneLink sayesinde güç kaynağına, Gigabit Ethernet’e ve çift ekran desteğine tek bir kablodan ulaşılabiliyor.

 

 

 

 

kaynak

 

Apple Store Türkiye 5 Nisan’da Açılıyor

Apple Store’nin ülkemizde bir süredir açıklanması beklenmekteydi. Son olarak açılışın 5 Nisan’da yapılacağı kesinleşti.

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple’ın Türkiye’deki mağazası Apple Store için hazırlıklar bir süredir devam etmekteydi. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Apple CEO’su Tim Cook ülkemize gelmiş Apple Store Türkiye hakkında bilgi almıştı. Merakla beklenen mağazanın ne zaman açırılacağı duyuruldu. İstanbul Beşiktaş’taki Zorlu Center’de bulunan Apple Store kapılarını 5 Nisan tarihinde açacak.

Saat 10:00′da açılacak olan bu mağaza 2.000 m2 büyüklüğündeki alan üzerine kurulu. Bunun yanında İstanbul’da ikinci bir Apple Store mağazasının da geleceği söylenmekte. Apple’ın “İstanbul’a doğru yola çıktık. Apple Store, Zorlu Center. 5 Nisan’da oradayız.” ile duyurduğu Apple Store Türkiye, benzersiz bir tasarıma sahip. Camdan oluşan bir tasarıma sahip Apple Store Türkiye ülkemize hayırlı olsun.

 

33-640x360

 

 

kaynak

 

iTunes’dan 65 Milyar uygulama indirildi

iTunes App Store üzerinden bugüne kadar 65 milyar uygulamanın indirildiği Apple tarafından açıklandı.

iTunes App Store üzerinden bugüne kadar indirilen uygulamaların sayısı Apple tarafından yapılan açıklamayla duyurldu ve tüm teknoloji dünyasında şaşkınlık yarattı. Daha düşük maliyetli iPad 4′ün tanıtımı için düzenlediği basın toplantısı esnasında konuya değinen Apple, bu güne kadar ne kadar uygulamanın indirildiğini açıkladı. Apple’ın açıklamasına göre bu güne kadar dünya genelinde 155 ülkeye yayılan Apple kullanıcıları iPhone, iPad ve iPod touch’larına 65 milyar uygulama indirdi.

Apple yaptığı açıklamayla geliştirilmiş App Store’da iOS kullanıcılarının iPhone, iPad ve iPod touch cihazları için bir milyondan fazla uygulamanın sunulduğuna vurgu yaptı. iTunes App Store’un dünya genelinde 155 ülkeden kullanıcıya hizmet verdiğine dikkat çeken Apple, bu uygulamaların 500.000′inden fazlasının özellikle iPad’lere yönelik uygulamalar olduğunu belirtti. iPad özel olarak geliştirilen uygulamaların sayısının geçtiğimiz yıl 300.000′in altında olduğu göz önüne alınacak olursa, sadece bir yılda görülen bu gelişme oldukça etkileyici.

Bugüne kadar 65 milyardan fazla uygulamanın indirildiği iTunes App Store’daki çeşitliliğe dikkat çeken Apple, kullanıcılara gazetelerden oyunlara, spordan eğitime birçok farklı alanda 24 kategori sunulduğunu belirtti.

 

 

 

 

kaynak

Çocuklara özel YouTube hazırlanıyor

Çocuklara özel YouTube üzerinde çalışmaların başladığı ve 10 yaşın altında çocuklara yönelik olacağı belirtiliyor.

Çocuklara özel YouTube hazırlamak için çalışmalara başlandı. Dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube, çocuklara uygun olabilecek bir versiyonunu oluşturmak için uğraşıyor. 10 yaşının altındaki çocuklar için güvenli bir platform yaratmak isteyen internet devi, çocukların ailelerinin denetimine ihtiyaç duymadan rahatça video izleyebileceği bir versiyon oluşturmak istiyor. Çocuklara özel YouTube sayesinde ebeveynler, çocuklarının video izlerken sakıncalı görülebilecek içeriklere denk gelmesi hakkında endişelenmekten kurtulacak.

YouTube’a benzer bir tasarıma sahip olması beklenen bu çocuklara özel YouTube versiyonunda, ailelerin zararlı olarak değerlendirebileceği içerikler ve yorumlar filtrelenmiş olacak. YouTube tarafından geliştirilen bu yeni versiyon, özellikle çocuk sahibi kullanıcılar için oldukça elverişli gibi görünüyor. Ancak belirtmekte fayda var ki YouTube’un üzerinde çalıştığı bu yeni platform henüz yapım aşamasının ilk aşamasında ve hayata geçirilmesi için uzun bir süre beklenmesi gerekebilir.

Ayrıca bu tür kapsamlı bir filtrelemenin hayata geçirilmesi oldukça zorlu bir süreç gibi görünüyor. YouTube’ın kullanıcılarına istedikleri videoları yükleme imkanı sunduğu göz önüne alıncak olursa, her videonun çocuklara uygun olup olmadığının denetlemesi oldukça sıkıntılı bir süreç gibi görünüyor. Dolayısıyla hazırlık aşamasında olan çocuklara özel YouTube platformu için özel bir yükleme sistemi uygulanması ve kullanıcıların sadece çocuklar için hazırlanmış videolar yüklemeyi kabul ettiği bir sistem oluşturulması daha olası görünüyor.

-ou-ube-scroll-640x360

 

kaynak

Avrupa’ya yerli ‘oksijen’

Vodafone Türkiye çatısı altında Ar-Ge faaliyetlerini sürdüren ‘Oksijen’, Silikon Vadisi’ndeki Kuluçka Merkezi ’ndeki Vodafone xone ile geliştirdiği servisleri ihraç ediyor. Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde Vodafone Türkiye’nin paylaştığı bilgilere göre Oksijen’in geliştirdiği mobil servislerden ‘MyXone’ İspanya’da, ‘DriveXone’ ve ‘FindXone’ İtalya’da ‘Mobil Araç Seçme Servisi’ (MAS) ise İngiltere’de kullanılmaya başlandı. Şirketin geliştirdiği ‘MyXone’ sanal kişisel asistan olarak kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik içerik sağlıyor.

Kaynak

Akıllı bileklik dönemi

Son dönemlerin en popüler ürünlerinden olan giyilebilir teknolojilerdeki rekabet akıllı bilekliklere taşınıyor. Kullanıcıların attıkları adımları sayan cihazlar özellikle günlük aktivitelerini takip ediyor.

Hayatımıza son dönemlerde giren yeniliklerin arasında giyilebilir teknoloji ürünleri bulunuyor. Akıllı gözlüğü, akıllı saati ve akıllı bilekliği derken birçok yeni ürün konsepti kullanıcılara sunuluyor. Her ne kadar giyilebilir teknoloji ürünleri ilgi çekici olsa da hayatımızdaki yerini ne olacağı henüz tam olarak bilinemiyor. Ancak akıllı bileklikler, son dönemlerde akıllı saatlerin popüler olmasına karşın hem üreticiler hem de kullanıcılar açısından oldukça dikkat çekiyor. Geçen hafta düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde Sony, Samsung ve Huawei gibi teknoloji devlerinin akıllı bileklik modellerini tanıtması, bu ürünlerin 2014 yılına damga vuracağını bir kez daha kanıtladı.

Modeller artıyorAkıllı bileklikler, akıllı telefonlarla kullanılabilecek cihazlar. Bilekliklerde bulunan ‘bluetooth’ bağlantısı bu cihazların akıllı telefonlara bağlanabilemesini sağlıyor. Akılllı bilekliklerin özellikleri başında akıllı telefonlara gelen bildirimleri bileklikten görebilmek bulunuyor. E-posta, kısa mesaj, sosyal ağlar gibi bildirimler kullanıcılara akıllı bileklikler üzerinden ulaştırılabiliyor. Ancak akıllı bilekliklerin en dikkat çeken özellikleri başında sağlık uygulamaları bulunuyor. Kullancıların günlük aktivitelerini ölçebilen akıllı bileklikler, atılan adım sayısı, yürüme mesafesi ve hatta kalp atışı gibi birçok farklı ölçümün yapılabilmesini sağlıyor. Akıllı bileklik, akşama kadar tüm ölçümleri gerçekleştiriyor. Kullanıcılar akşam yatmadan önce tüm aktivitelerini akıllı telefonlar üzerinden görebiliyor. Bu yüzden akıllı bilekliklerin kullanıcıların hayatına daha yakın durduğu ifade edilebilir.

 Kaynak

Dünyanın en büyük televizyonu

Samsung’un piyasaya sürmeye hazırlandığı 110 inç UHDTV devasa televizyonun yanında daha önce ki modeller çok küçük kalacak.

Bu ürünün CES’te görücüye çıkması bekleniyor ancak fiyatı hakkında henüz yapılmış resmi bir açıklama yok .

Samsung’un yeni dev televizyonunun öncelikle Çin de piyasaya sürüleceği ve Çin’i Orta doğu ülkeleri ve birkaç Avrupa ülkesinin izleyeceği gelen haberler arasında. 110 inçlik Dünyanın en geniş Televizyonu olacak olan televizyonun en merak edilen yanı elbette ki fiyatı , bir önceki model olan 85 inçlik televizyonun fiyatının 40 bin dolar olduğunu göz önüne alırsak 110 inçlik devin bu fiyattan daha yukarılarda olacağını ön görebiliriz .

İlk bakışta bu devasa Televizyonu hangi evde ve hangi oda izleyeceğim diye düşünebilirsiniz çünkü gerçekten de 110 inçlik dev televizyon 2.6 metreye 1.8 metre ölçüleriyle büyük boy bir yataktan daha büyük ölçülere sahip. Bu boyutta ki bir televizyonu elbette ki normal standartlarda ki bir evde yada oda da izlemek imkansız zaten Samsung’un da 110 inçlik dev televizyonunu satmak için belirlediği hedef kitle VIP müşteriler , büyük kapsamlı şirketler ve büyük haber ajansları .

tv-buyuk-640x360

 

kaynak