EMEKLİLİK FONLARI GETİRİ LİDERİ OLDU

Bireysel emeklilik fonları 10 yılda yüzde 59 reel getiri sağladı. Son 5 yılda ise OECD ülkeleri içinde yüzde 11.6 nominal getiriyle ilk sıraya yerleşti. Türkiye’yi yüzde 8.5 getiri oranıyla Danimarka izledi

 

OECD tarafından yayınlanan rapora göre, Türkiye’deki bireysel emeklilik fonları son 5 yılda ortalama yüzde 11.6 nominal getiriyle ilk sıraya yerleşti. Türkiye’yi yüzde 8.5 ile Danimarka, yüzde 7.7 ile Meksika izledi. 10 yılda ise yüzde 255 nominal getiri sağlayan sistemin reel getirisi ise yüzde 59 oldu.
Türkiye Sigorta Birliği Başkan Yardımcısı, Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi Başkanı Mete Uğurlu, “Getirideki bu başarı, 10 yıllık kısa bir geçmişe sahip emeklilik fonlarının güçlü adımlarla ilerlediğinin kanıtı” değerlendirmesinde bulundu.
Bilindiği gibi 1 Ocak itibariyle uygulanmaya başlanan yüzde 25 devlet katkısı uygulaması bu yıl bireysel emeklilik sistemine (BES) katılım rekoru kırdırdı. Katılımların kar topu gibi her geçen gün arttığı sektörde önümüzdeki günlerin en önemli konusu fonların getirileri olmaya devam edecek. Sektör yetkilileri sistemi ve getirileri değerlendirdi.

 

‘Küçük birikimler uzun vadede değerleniyor’
Bireysel emeklilik fonlarının GSMH’ya oranı dikkate alındığında henüz Türkiye’nin yolun çok başında olduğunu belirten Groupama Genel Müdürü Ramazan Ülger, “Emeklilik fonlarının GSMH’ya oranının OECD ülkelerindeki ortalaması yüzde 72.4’dür. Türkiye’de ise aynı dönemde bu oranın yüzde 2.2 olduğu düşünüldüğünde BES’in önümüzdeki yıllarda büyük gelişmeler göstereceği açık” dedi.
“BES’i diğer yatırım araçlarından farklı kılan en büyük özelliği devlet desteğinin olmasıdır” diyen Ülger şu değerlendirmede bulundu: “Ocak 2013’te yürürlüğe giren devlet katkısı sayesinde yatırımcı daha en baştan kazanarak başlıyor. Uzun vadeli yatırımlar içinde bakıldığında en iyi yatırım araçlarından biri olan BES, devlet katkısı dışında bir başka avantajı da kişilerin yatırıma dönüştürmek istedikleri tutarda bir sınırlama olmamasıdır.”

İstenen yerde değerlensin
“Sistemin diğer bir avantajının ise bütün yatırım araçlarını kapsayan bir yapıya sahip olması” diyen Ülger, katılımcının tasarrufunu istediği yatırım aracında değerlendirebildiğini kaydetti. Ülger, BES fonlarının getirilerinin tıpkı yatırım fonları gibi günlük olarak, içerdiği yatırım araçlarının piyasa fiyatı ile değerlendirildiği piyasa koşullarını birebir yansıttığını belirtti.

 

‘Fonlardaki çeşitlilik riski dağıtmayı sağlıyor’
Bireysel emeklilikte çok cüzi rakamlarla yatırım yapma imkanı olduğunu belirten Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın şöyle dedi:
“Fonlardaki çeşitlilik bireylerin risk dağılımlarını kendilerinin yapmalarına ya da uzmanların yönlendirmelerine olanak tanıyor. Dolayısıyla çok fazla uzmanlık gerektirmemesi, bireyleri tasarrufa teşvik etmesi ve küçük miktarlarla da olsa yatırıma olanak vermesi uzun vadeli yatırımlarda BES’i diğer yatırım araçlarının bir adım öteye taşıyor.”
Emeklilik fonlarında bakış açısının uzun dönemli olması gerektiğini vurgulayan Altın, “Kişi; yaşını ve diğer yatırımlarını da gözeterek kendi risk profiline uygun fonlar seçmeli, bunları da uygun zamanlarda gerekirse güncellemelidir. Senede 6 kez fon değiştirme hakkı kişiye bu anlamda oldukça büyük bir esneklik sağlamakta” dedi.

‘Uzun vadeli bakmalı’
Solmaz Altın, “Uzun dönemde fonlar yüksek reel getiri sağlıyor. Bu fonların emeklilik için yatırıma yönlendirildiği unutulmamalı, fon performansları kısa dönemde değil, uzun dönemli değerlendirilmeli. Yüzde 25’lik devlet katkısı da fon performanslarına ilave olan benzersiz bir ek getiridir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

kaynak

Mevduatı ‘hali vakti yerinde olanlar’ büyütecek

Türkiye ’de mevduat havuzu yıldan yıla büyürken özel bankacılık ve kitle bankacılığı arasında yeni segmentte büyüme potansiyeli göze çarpıyor. Akbank’ın varlıkları 50 bin lira ile 1 milyon lira arasında bulunan ve “hali vakti yerinde olanlar” diye tanımladığı üst gelir bankacılığı müşterileri bankanın önümüzdeki yıllarda odak noktası olacak. Özellikle bu müşterilerin mevduat büyümesindeki payı büyük olacak. 50 bin TL ve üzerindeki mevduat hacmi 2011 yılında 271 milyar TL iken Akbank bu rakamın bu sene 340 milyar TL’yi aşacağını, 2015 yılında ise 450 milyar TL’ye yaklaşacağını tahmin ediyor.
Büyüme hızı %15 olacak
Akbank Bireysel Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge bu segmentin Türkiye büyüme performansını aşacağını söyledi. Tözge “Ülkemizde 2014 ve 2015 yıllarında yüzde 4,1 ve yüzde 5,4 büyüme beklerken, bu segment müşterilerindeki mevduat büyümesinin yıllık yüzde 15’ler seviyesinde olmasını bekliyoruz. Bu da segmentin büyüme hızını bizlere gösteriyor” dedi. Galip Tözge 100 bin TL’nin üzerinde olan kişi sayısının bu sene sonunda ilk kez 1 milyon kişiyi aşacağını, 2016’da ise bu rakamın 1,5 milyona yaklaşmasını tahmin ettiklerini belirtti. Akbank’ın bu alanda 100 bin müşterisiyle yüzde 10 pazar payı bulunuyor.
2004’ten beri Birebir Bankacılık hizmetiyle bu segmentteki müşterilerine hizmetlerini çeşitlendirdiklerini anlatan Tözge bu segmentte mevduatın yanı sıra yatırım fonları, mortgage ve Bireysel Emeklilik ürünlerinin ön plana çıktığını söyledi. Bu segmentteki müşterilerin farklı piyasalara yatırım yaptıklarını belirten Tözge 2009’da çıkan BRIC fonlarının da bu segment tarafından ilgiyle karşılandığını vurguladı. Tözge BES penetrasyonunda da bu segmentte sektör ortalamasının iki katına çıkıldığını söyledi.

Yerli müzik dinleyip tatili Güney’de yapıyorlar

“Hali vakti yerinde” müşterilerinin demografisi hakkında da bilgi veren Galip Tözge müşterilerinin yüzde 69’unun erkek olduğunu, yaş ortalamasının ise yaklaşık 55 olduğunu belirtti. Müşterilerinin büyük çoğunluğunun ev ve araba sahibi olduğunu söyleyen Tözge yüzde 34’ünün profesyonel, yüzde 28’inin serbest meslek sahibi, yüzde 27’sinin emekli, yüzde 11’inin ev hanımı olduğunu belirtirken “Müşterilerimizin çoğunluğu yılda en az 1 kez yurtdışına seyahat ediyor, tatile çıkıyor ve uçak yolculuğu yapıyor. Tatil tercihlerini yüzde 58 oranıyla Güney illerinde deniz-güneş tatili olarak geçirmeyi tercih ediyorlar. Ağırlıklı olarak yerli pop müzik dinliyorlar” dedi.

 

 

Kaynak