İstanbul’un enflasyonu arttı

Üretici fiyatlarında geçen yılın sonunda başlayan hızlı artış sürüyor.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) verilerine göre, Mart ayında İstanbul’da toptan fiyatlar, perakende fiyatlardan hızlı arttı.

İTO’nun İstanbul için hazırladığı 1995 bazlı ücretliler geçinme endeksine göre; İstanbul’da perakende fiyatlar Mart’ta yüzde 0.99, toptan fiyatlar yüzde 1.42 arttı.

İTO verileri, gıda fiyatlarındaki artış hızının, ortalama endik artışının da üzerinde olduğunu gösterdi. Buna göre, perakende fiyatlar gıda harcamaları grubunda Mart’ta yüzde 1.57, toptan fiyatlar ise yüzde 2.87 arttı.

İstanbul’da perakende fiyatlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.2, toptan fiyatlar ise yüzde 12.68 gibi yüksek oranda yükseldi.

Kaynak

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz oranlarını değiştirmedi.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre PPK,  Erdem Başçı başkanlığında toplandı. Buna göre Kurul, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10’da sabit bıraktı. Gecelik faiz oranları; Merkez Bankası, marjinal fonlama oranını yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5,  Merkez Bankası borçlanmafaiz oranını yüzde 8 sabit tuttu. Geç likidite penceresi faiz oranları; geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 15’de sabit bırakıldı.

Duyuruda, enflasyona ilişkin yukarı yönlü risklerin önemini korumakta olduğu belirtilerek, Kurul’un, ocak ayında yapılan güçlü ve önden yüklemeli parasal sıkılaştırmanın, söz konusu risklerin orta vadeli enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerini sınırladığı değerlendirmesinde bulunduğu kaydedildi.

Bununla birlikte, baz etkisinin de katkısıyla haziran ayına kadar enflasyondaki yükselişin devam edebileceğinin tahmin edildiği aktarılan duyuruda, şunlar belirtildi:

“Bu süreçte enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun, alınan makro ihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle kredi büyüme hızları yavaşlamaya devam etmektedir.

2014 yılı ilk çeyreğine dair açıklanan veriler de bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebinde ivme kaybına işaret etmektedir.”

Kaynak

Japonya’da enflasyon analistleri şaşırtmadı

Japonya’da Nisan ayında çekirdek enflasyon üste üste 6. ayda da gerilerken analistlerin beklentileriyle uyumlu gerçekleşti.

Verilere göre geçen ay itibarıyla ülkede volatil donmuş gıda fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.4 geriledi. Rakam Japonya’da deflasyonla mücadele politikası yürüten hükümetin işinin ne kadar zor olduğunu bir kez daha gösterdi.

Ülkede Nisan ayında genel tüketici fiyatları ise yüzde 0.3 artış gösterdi. Japonya Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi ise yüzde 2 civarında bulunuyor.

Öte yandan Japonya’da sanayi üretimi analistlerin tahminlerinin çok üzerinde açıklandı. Nisan ayında yüzde 0.5 artacağı öngörülen sanayi üretimi yüzde 1.7 yükseldi. Yapılan anket ise üreticilerin gelecek ay yatay üretim, Haziran ayında yüzde 1.4 sanayi üretimi düşüşü öngördüklerini gösterdi.

 

 

 

 

Kaynak : http://finans.milliyet.com.tr/getDetailsStory.html?storyId=229878&goToHomePageParam=true&siteLanguage=en

Enerji fiyatları enflasyonda belirleyici olacak

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, “Enerji fiyatlarından kaynaklanan baz etkisinin yıllık enflasyon üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini” bildirdi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 16 Mayıs tarihli toplantısına ilişkin yayımladığı toplantı özetinde yer alan enflasyon gelişmeleri başlıklı bölümde, nisan ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,42 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun yüzde 6,13’e gerilediği hatırlatıldı.

Özette, “Bu düşüşte enerji fiyatlarındaki baz etkisi ile işlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmeler etkili olmuştur. Bu dönemde gıda ve enerji gruplarının yıllık enflasyona toplam katkısı önceki aya kıyasla yaklaşık 1 puan azalmıştır. Temel enflasyon göstergeleri ise ılımlı seyrini korumuştur” denildi.

Özete göre, uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji enflasyonuna olumlu yansıması sürerken, grup fiyatları nisan ayında yüzde 0,98 oranında azaldı. Geçen yılın aynı dönemindeki yüksek bazın da etkisiyle yıllık enerji enflasyonu 4,28 puan gerileyerek yüzde 4,94 oldu.

Enerji fiyatlarından kaynaklanan baz etkisinin önümüzdeki aylarda yıllık enflasyon üzerinde belirleyici olmaya devam edeceği belirtilirken, “Söz konusu etkinin mayıs-temmuz döneminde yukarı, sonrasında ise aşağı yönlü bir katkı sağlayacağı tahmin ediliyor” denildi.

 

 

 

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/184813–enerji-fiyati-enflasyonda-belirleyici-olacak

Enflasyon Nisan’da düşecek

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda Nisan ayında belirgin bir düşüş olacağını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “2013 Nisan Enflasyon Raporu”na ilişkin düzenlenen basın toplantısında, tahminlerine temel oluşturan makroekonomik görünüm ve varsayımlarına değinerek, 2013 yılının ilk çeyreğinde enflasyonun yüzde 7,3 düzeyine yükselerek, öngörülerinden bir miktar yukarıda gerçekleştiğini söyledi.

Enflasyonun öngörülenden yüksek gerçekleşmesinde Ocak Enflasyon Raporu’nda yukarı yönlü risk oluşturduğunu vurguladıkları işlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin belirleyici olduğuna işaret eden Başçı, bunun yanı sıra, temel enflasyon göstergelerinin de beklentilerinin bir miktar üzerinde seyrettiğini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyon ve çıktı açığı tahminlerine ilişkin şunları kaydetti:

“Orta vadeli tahminlerimizi oluştururken yakın dönemde hızlanan sermaye akımlarından kaynaklanabilecek risklerin dengelendiği bir çerçeve benimsedik. Diğer bir ifadeyle, faiz oranları düşük tutulurken makro ihtiyati tedbirlerin devam ettiği bir politika duruşunu esas aldık. Kredilerin ise yüzde 15 civarında büyüyeceğini varsaydık yıl sonu itibariyle.

Bu çerçevede, enflasyonun, 2013 yılı sonunda orta noktası yüzde 5,3 olmak üzere yüzde 4,1 ile yüzde 6,5 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. 2014 yıl sonu tahminimiz ise orta noktası yüzde 4,9 olmak üzere yüzde 3,1 ile yüzde 6,7 aralığında yer alıyor. Orta vadede enflasyonun yüzde 5 hedefi düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz.”

Enflasyon tahminlerine temel oluşturan varsayımları ve dışsal koşulları bir arada değerlendirdiklerinde, enflasyonun başlangıç noktasındaki yukarı yönlü güncellemenin, emtia fiyatlarındaki aşağı yönlü güncelleme ile telafi edildiğini ifade eden Başçı, bu nedenle 2013 yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 5,3 olarak koruduklarını söyledi.

Başçı, enflasyonun kısa vadede enerji fiyatlarındaki baz etkisi kaynaklı olarak dalgalı bir seyir izlemesini beklediklerini belirterek, “Bu çerçevede yıllık enflasyonda nisan ayında belirgin bir düşüş, mayıs-temmuz döneminde ise sınırlı artışlar görebiliriz. Sonraki aylarda tekrar aşağı yönlü bir eğilimin başlayacağını ve enflasyonun yıl sonunda yüzde 5,3 düzeyine ineceğini tahmin ediyoruz. Buna paralel olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrini korumasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/169829–enflasyon-nisanda-dusecek

ABD Tüketici güveni tahminlerin uzerinde

Abd’de Reuters Haber Ajansı ve Michigan Üniversitesi Tarafından Gerçekleştirilme Yapılan belirmeye Göre NISAN AYI itibarıyla Tüketici güven endeksi tahminlerin Altında geldi.

Kuruluşlar Tarafından Gerçekleştirilme Yapılan hesaplamaya Göre NISAN AYI oğlu okumasında endeks 76.4 puan düzeyine yükseldi. Analistler Mart Ayı son okumasında 78.6 puan seviyesinde Olan endeksin 74.0 puan civarında geleceğini Tahmin etmişlerdi.

Tüketicilerin Kendi mali Durumları konusundaki görüşlerini ölçen endeks oğlu Kriz öncesinde ortalama 87 puan seviyelerinde bulunuyordu. NISAN AYI verisi 3 Ayın en düşük seviyesi Olarak kayitlara içine girdi.

Nisan ayında Tüketici cari durum endeksi 89.9 puan, Beklentiler endeksi de 67,8 puan düzeyinde gerçekleşti. 12 aylık Enflasyon Tahmini Yüzde 3.1, 5 YILLIK Enflasyon Tahmini de Yüzde 2.9 Olarak hesaplandı.

http://finans.milliyet.com.tr/getDetailsStory.html?storyId=213361&goToHomePageParam=true&siteLanguage=en