Ttnet Dijital Oyun Yapımcılarına “Dükkan Sizin” Dedi

TTNET, dijital girişimcilere kapılarını açarak, dijital ekosistemin büyümesine katkı sağlamaya devam ediyor.

 

TTNET, dijital oyun platformu Playstore üzerinde hayata geçirdiği “Dükkan Sizin” uygulamasıyla, yerli dijital oyun pazarında yeni bir dönemi başlatıyor. TTNET, “Dükkan Sizin” uygulaması ile dijital oyun platformu Playstore’un kapılarını yerli oyun yapımcılarına ve girişimcilere açıyor. Bu yeni uygulama ile yerli oyun yapımcıları oyunlarını herhangi bir ücret ödemeden Playstore üzerinden geniş kitlelere sunabilecek.

TTNET’in “Dükkan Sizin” uygulamasının tanıtımı amacıyla İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü’nde düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya; “Geleceğin dijital dünyasını girişimcilerle, gençlerimizle beraber hayal etmek, inşa etmek istiyoruz. ‘Dükkan Sizin’ yaklaşımımız, bu girişimcilik vizyonumuzun en güzel örneklerinden biri. Dijital oyun platformumuz Playstore’un kapılarını, girişimcilere ve gençlere açıyoruz, ‘Dükkan Sizin’ diyoruz. Oyun sektörünün gelişimine ve yerli oyun yazılımına destek vermek istiyoruz” dedi. Abdullah Orkun Kaya konuşmasında, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinin düzenlediği “TTNET IEEE BuildUp” yarışmasının da yerli oyun içeriğin gelişmesine katkı sağlayacak güzel bir örnek olduğunu söyleyerek, yarışmaya destek olmaktan heyecan duyduklarını ifade etti.

Türkiye‘nin lider internet şirketi TTNET, dijital oyun platformu Playstore üzerinde hayata geçirdiği “Dükkan Sizin” uygulamasıyla, yerli dijital oyun pazarında yeni bir dönemi başlatıyor.

Dijital girişimcilik ekosistemine ve yerli oyun sektörünün gelişimine destek olmak hedefiyle başlatılan “Dükkan Sizin” uygulaması ile oyun girişimcilerinin geliştirdiği oyunlar, oyunseverlerle buluşturulacak.

Tüm yerli oyun girişimcilerine açık olacak “Dükkan Sizin” uygulamasında, satılacak konuma gelmiş “PC” veya “Mac” platformunda çalışan yeni oyun projelerine yer verilecek. “Dükkan Sizin” uygulamasında yer almak için başvuran girişimciler değerlendirmeler sonucunda geliştirdikleri oyunları sunabilecekleri bir platforma, oyunseverler ise yepyeni oyunlara kavuşacaklar.

“Dükkan Sizin” uygulamasının tanıtımı amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında bir konuşma yapan TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya;

“Türkiye’nin lider internet şirketi olarak, ülkemizde dijital dönüşüme öncülük ederken, bu süreçteki rolümüzü sadece internet erişimiyle sınırlı görmüyoruz. Yeni dijital servislerimiz ve uygulamalarımız ile ekosistemi büyüterek dijital dönüşümü hızlandırmaya odaklandık. İş ortaklarımızla birlikte hayata geçirdiğimiz teknolojik yeniliklerin her biri, dijital inovasyonun önemli birer örneği ama daha fazlasını yapmak istiyoruz. Geleceğin dijital dünyasını girişimcilerle, gençlerimizle beraber hayal etmek, inşa etmek istiyoruz. İşte ‘Dükkan Sizin’ yaklaşımımız, bu girişimcilik vizyonumuzun en güzel örneklerinden biri” dedi.

“Yerli oyun yapımcılarına platform ve pazarlama desteği vereceğiz”

“Dükkan Sizin” uygulaması ile ilgili bilgiler veren Abdullah Orkun Kayakonuşmasını şöyle sürdürdü: “Dijital oyun platformumuz Playstore’un kapılarını, girişimcilere ve gençlere açıyoruz. ‘Dükkan Sizin, Playstore Sizin’ diyoruz. ‘Dükkan Sizin’ uygulamasıyla, Türkiye‘de oyun yapmak isteyen yerel oyun yapımcılarına Playstore platformumuz üzerinden destek olmak istiyoruz. Yerli oyun yapımcılarının oyunlarını herhangi bir ücret ödemeden Playstore üzerinden oyun severlere sunmalarını sağlıyoruz. Yerli oyunlara Playstore’da diğer popüler oyunlara olduğu gibi yer ayırıp, aynı zamanda tanıtım desteği de vereceğiz. Bu desteğimiz ile yerel oyunların geniş kitlelerle buluşmasını hedefliyoruz.”

Dijital oyun sektörü büyümesini sürdürüyor

Oyun sektörünün dijital ekosistemin önemli bir parçası olduğunu ifade eden Abdullah Orkun Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Playstore ile dijital oyun pazarının en büyük oyuncusuyuz. Playstore’un kataloğunda 1000’den fazla farklı oyun var. Oyunseverlere en popüler oyunlara dünyayla aynı anda ulaşma imkânı sunmamız, platformumuzun en önemli özelliklerinden biri. Bununla beraber, farklı satın alma seçenekleri, ödeme kolaylığı sağlayan kampanyalar ve taksit imkânı sunuyoruz.

“TTNET IEEE BuildUp yarışmasına sponsor olmaktan heyecan duyuyoruz”

Abdullah Orkun Kaya basın toplantısında, TTNET olarak İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüsü’nde düzenlenen TTNET IEEE BuildUp yarışmasına destek olmaktan dolayı da heyecan duyduklarını söyledi. Bağımsız oyun geliştiricilerin ve amatörlerin yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri TTNET IEEE BuildUp yarışmasının, “Dükkan Sizin” uygulamasında olduğu gibi yerli içeriğin gelişmesine katkı sağlayacak güzel bir örnek olduğunu ifade etti.

9-11 Mayıs’ta tarihlerinde yapılacak TTNET IEEE BuildUp, bağımsız oyun geliştiricilerin ve amatörlerin yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri, aynı zamanda yatırımcılara ve firmalara yeteneklerini gösterebilecekleri bir platform.

Yarışma, organizasyon tarafından belirlenecek bir tema çerçevesinde 48 saat boyunca sıfırdan bir oyun geliştirme esasına dayanıyor.

48 saatlik zorlu maraton sonunda tamamlanan oyunlar jüri tarafından “Atmosfer”, “Oynanabilirlik” ve “Kurgu” ölçütleri göz önünde bulundurularak değerlendiriliyor. Yarışma kapsamında, seminerler ve workshoplar da yapılacak.

 

Kaynak 

Samsung’un tablet pazarındaki payı büyüyor

ABD’de yapılan bir araştırma gösteriyor ki, Apple her ne kadar bölgedeki tablet pazarında lider olsa da Samsung’un payı da gün geçtikçe artıyor.

Son yıllarda gösterdiği yükselişle bilgisayarları geride bırakmayı başaran tabletler, bugünlerde birçok farklı marka tarafından üretiliyor olsa da teknoloji devleri Apple ve Samsung tablet pazarını büyük ölçüde elinde tutuyor. Ancak özellikle Kuzey Amerika’da Apple, rakiplerine fark atarak tablet pazarını ele geçirmiş durumdaydı. Samsung bu güne kadar tablet pazarında Apple’ın gerisinde kalmış olsa da, gün geçtikçe bölgedeki varlığını arttırıyor.

Araştırma şirketi Chitika tarafından ABD’deki kullanıcılara yönelik olarak yapılan araştırma gösteriyor ki, Güney Koreli teknoloji devi Samsung bölgedeki pazar payını hızla arttırıyor. Firma 2014 yılı ikinci çeyreği itibariyle bölgedeki tablet satışlarının yüzde 8.3′ünü elde ederken, iPad’in bölgedeki kullanımı ise yüzde 77.2′ye geriledi. Yüzde 77.2′lik pazar payı Apple’ın açık ara önde olduğunu gösterse de, firmanın geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte yüzde 81.3′lük payı bulunduğu dikkate alındığında tablet pazarından pay kabettiği görülüyor.

 

 

 

 

 

kaynak

Microsoft Nokia anlaşması çok yakında

Microsoft Nokia anlaşması, tüm bölgelerden gerekli izinlerin alınmasının ardından nihayet bu hafta içerisinde tamamlanacak.

Bir zamanlar dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Nokia’nın telefon bölümü, geçtiğimiz yılın sonunda Microsoft tarafından yaklaşık 7 milyar dolar tutarındaki bir anlaşmayla satın alınmıştı. Ancak iki firma arasındaki anlaşmanın tamamlanması ve anlaşmanın uygulamaya konulacağı bölgelerde gerekli izinlerin alınması için uzunca bir süre beklenmesi gerekti. Microsoft Nokia anlaşması, işler beklendiği gibi gitseydi geçtiğimiz ay sonlanacaktı.

Ancak Çin ve Hindistan gibi iki önemli akıllı telefon pazarında, biraz da rakip firmaların katkısıyla ortaya çıkan sorunlar anlaşmanın tamamlanmasını zorlaştırdı. Buna rağmen Microsoft Nokia anlaşması önünde duran engeller sonunda ortadan kalkmış gibi görünüyor. Finli telefon üreticisi Nokia, dün yaptığı açıklamayla iki firma arasındaki anlaşmanın 25 Nisan’da tamamlanacağını duyurdu.

 

 

 

 

kaynak

Bu akıllı telefon 66 gün kullanılabiliyor

Philips’in yeni akıllı telefonu Philips W6618’de 5300mAh kapasiteli batarya görev yapıyor. Bu devasa batarya kapasiteli cihaz 66 saat bekleme, 33 saat konuşma süresine sahip.

Akıllı telefonların en büyük problemi kısa sürede biten bataryaları ve yanınızda taşımak zorunda olduğunuz şarj aparatları. Her yıl bir öncekine göre daha güçlü cihazlar çıkmasına rağmen akıllı telefonların kullanım süreleri çok fazla uzaya bilmiş değil. Yeni modelde kapasiteler arttırılsa da, şuan için yeterli seviyede değiller. Analistler akıllı telefonlardaki batarya problemini çözecek firmanın, geleceğe yön vereceği görüşündeler.

Philips’in Çin pazarında satışa sunduğu yeni Android işletim sistemli akıllı telefon modeliyse devasa batarya kapasitesiyle şarj problemini bir nebze olsa da ortadan kaldırabilmiş. 5300mAh kapasiteli bataryanın kullanıldığı telefon, Çin’de 1.699 Yuan’dan yaklaşık olarak 273 Dolardan satışa sunuldu. Philips W6618’deki 5300mAh kapasiteli batarya çıkarılamıyor ancak 66 gün bekleme, 33 saat konuşma süresi sunuyor.

11.6 mm kalınlığındaki Philips W6618, piyasadaki rakiplerinden oldukça kalın bir yapıya sahip. Philips’in amiral gemisi olmaya oldukça uzak yapıdaki telefonda, 960×540 piksel qHD çözünürlüğünde 5 inç ekran, 1.3GHz’lik 4 çekirdekli MediaTek işlemci, 1GB RAM , 4GB dahili depolama alanı, microSD kart desteği, çft SIM ve Android 4.2 Jelly Beran işletim sistemi bulunuyor. Philips W6618 şuan için sadece Asya pazarında satışa sunulmuş durumda. Telefonun Asya dışındaki ülkelerde satışa sunulmaması bekleniyor.

philips-640x360

 

 

kaynak

Blackberry’nin güvenlik açığı kapatıldı

BlackBerry Messenger için yayınlanan yeni güncelleme sayesinde, Heartbleed kaynaklı güvenlik açıklıkları giderilecek.

Heartbleed güvenlik açığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmış ve geçtiğimiz iki yıl içinde birçok önemli sitede yer almasıyla tüm internet dünyasında büyük bir telaşa sebep olmuştu. Heartbleed güvenlik açığından etkilendiği söylenen platformlardan biri de BlackBerry’nin mesajlaşma servisi BlackBerry Messenger’dı. Ancak açıklığın ortaya çıkmasının ardından harekete geçen firma, yeni yayınladığı güncellemeyle bu açıklığı kapattı.

BlackBerry yöneticisi Scott Totzke, geçtiğimiz hafta konuyla ilgili açıklamada bulunmuş ve gerekli önlemlerin alındığındı söylemişti. Totzke’nin söz verdiği üzere yeni güncelleme yayınlandı ve bugün itibariyle yeni güncelleme Android kullanıcılarına yönelik olarak sunuldu. Heartbleed sebebiyle ortaya çıkabilecek güvenlik açıklıklarını gidermek adına gerekli adımlar atılmış olsa da, BlackBerry yaptığı açıklamayla BBM kullanan Android kullanıcılarının zaten büyük bir risk altında olmadığını vurguluyor. BlackBerry’den yapılan açıklamaya göre firma tarafından uygulanan güvenlik önlemleri, bu tür güvenlik açıklıklarının kullanıcıları etkilemesini oldukça güçleştiriyor.

blackberry-640x360 (1)

 

 

kaynak

Sekiz çekirdekli HTC Desire 616 geliyor

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi olan HTC’nin yeni amiral gemi modeli HTC One M8, kısa süre önce tanıtılmıştı. Merakla beklenen bu cihazdan sonra firmanın yeni modeli ortaya çıktı. MediaTek’in sekiz çekirdekli işlemcisini kullanan HTC Desire 616 modeli TENAA’da ortaya çıktı. Kırmızı rengi ile ortaya çıkan bu cihaz 5 inç büyüklüğündeki 720p ekrana sahip. Bunun dışında 1.7GHz hızındaki sekiz çekirdekli işlemci yer almakta.

Android 4.2.2 Jelly Bean işletim sistemi ile gelen Desire 616‘da LED flaşlı 8 megapiksel kamerada unutulmamış. 142 x 71.9 x 9.1mm boyutlarına sahip bu model 150 gram ağırlığa sahip. Bu modelin şu anlık sadece Çin’de satışa sunulabileceği iddiaları da bulunmakta. Yani Çin’e özel modellerden biri olabilir. HTC’nin MediaTek ile yaptığı anlaşma ile firmanın işlemcilerini kullanan ilk modellerden biri olan HTC Desire 616‘nın Çin’in FCC’si TENAA’da ortaya çıktığını da söyleyelim.

 

-esire-616-scroll1-640x360

 

 

kaynak

LG akıllı ampullerini duyurdu

LG akıllı ampullerini duyurdu. Akıllı telefon, akıllı bileklik, akıllı yüzükten sonra ampuller de artık akıllı.

LG, bugün LG Smart Lighting adını verdiği akıllı ampullerini duyurdu. Bu ampuller hem Android hem de iOS telefon ve tabletler üzerinden kontrol edilebilmekte. Firma tarafından yapılan açıklama ile bu ampullerin düşük voltajlı olduğu bilinmekte. 10 yıldan daha fazla kullanılabilen bu ampuller Android 4.3 ile iOS 6 üzeri cihazlar ile birlikte çalışabilmekte

Oyun oynarken, kitap okurken, müzik dinlerken veya diğer durumlarda ışığı dilediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz. Farklı renklerede yanabilen bu ampuller için ayrıca güvenlik modu bulunmakta. Bu sayede evden uzak olduğunuzda işinize çok yarayacak. Bunun yanında telefon ve tabletlerinizde kolay bir şekilde kontrol etmeniz için farklı modlar yer almakta. LG Smart Lighting adına sahip bu ampuller 32 dolarlık fiyatı ile meraklı kullanıcıları bekliyor.

 

lg-akilli-ampul-scroll-600x384-640x360

 

 

kaynak

Ferrari görünüşlü otel!

İtalyan süper spor otomobil üreticisi Ferrari, İspanya’da F1 aracına benzeyen otel ve eğlence parkı için düğmeye bastı

Daha önce Abu Dabi’de bir temalı park kuran Ferrari, bu kez İspanya’ya yöneldi. İkinci parkını Barselona’da hizmete sokmayı planlayan Ferrari, aynı zamanda bir de lüks otel açacak.
İtalyan süper spor otomobil üreticisi Ferrari, ilk kez 2010’da Abu Dabi’de açtığı temalı eğlence parkının başarısı üzerine, bu konsepti Avrupa’ya da taşımaya karar verdi. Firma, yılda yaklaşık 4 milyon turistin ziyaret ettiği İspanya’nın Barselona kentinin güneyinde bulunan PortAventura’da bir eğlence parkı inşa edecek. Bu parkta, Avrupa’nın en hızlı yatay ve dikey hız treni bulunacak.

Otelde ‘sanal’ sürüş

Ancak Ferrari, bununla da kalmayacak. Yine bir “ilk” olarak, lüks bir otel de açacak. Ancak otel, öyle sıradan bir bina olmayacak. 250 odası, farklı restoranları bulunacak otelin mimarisinde, Formula 1 araçlarından esinlenilen bir tasarım kullanılacak. Giriş kısmı F1 aracının burun kısmını, binanın kalanı yan hava girişlerini andırırken, yüzme havuzuna bağlanan su kaydırakları da F1 aracının egzost boruları şeklinde olacak. Yine otelin yüzme havuzuna bakan kısmındaki pencereler bire, binanın tepesindeki seyir terası veya restoran olarak kullanılacak bölüm ise F1 sürücülerinin baş kısmında yer alan ve kameranın da olduğu bölüme benzeyecek.
“Ferrari Land” olarak anılacağı belirtilen ve park ile birlikte 807 bin metrekarelik alanda kurulacak otel, 5 yıldızlı olacak. Otelde, Ferrari araçlarının “sanal” ortamda kullanılabileceği simülatörlerin olacağı belirtiliyor. Projenin, toplamda 100 milyon euro’yu aşan bir yatırımla gerçekleştirileceği belirtiliyor. 2016 yılında hizmete açılacak otel ve parkın, Ferrari lisansıyla özel girişim sermayesi şirketlerinden Investindustrial ve KKR tarafından inşa edileceği kaydediliyor.

Yenileri de gelecek

Finans çevrelerinde “dünyanın en güçlü markası” olarak nitelenen ve geçen yıl 3.15 milyar dolar ciro yapan Ferrari’nin, Abu Dabi sonrası pek çok ülkeden teklif almış. Şirket yetkilileri, İspanya’daki parkın, Abu Dabi’dekinin üçte biri kadar olacağını, bununla birlikte farklı ülkelerde de projeler yapabileceklerini belirtiyor.

 

ferari-otel

 

 

kaynak

Razer’dan lego gibi bilgisayar

Razer iki yıldır üzerinde çalıştığı kullanıcı dostu, sessiz ve kolayca modifiye edilebilir projeleri hakkında eteğindeki taşları CES’te döktü!

Project Christine adını verdikleri proje ile ciddi oyunculardan tutun da büyükannenize kadar herkesin sistem özelliklerini değiştirebileceği bir bilgisayar yaratmak isteyen Razer yenilikçi tutumuyla yüzümüzü güldürdü.

Dışarıdan bakınca çok katlı bir ranzayı andıran Christine’in katlarına istediğiniz modülü yatırmakta tamamen serbest olacaksınız! Dahili sıvı soğutma ve gürültü engelleme teknolojisiyle gelen İşlemci, Grafik İşlemci, Harddisk ve diğer modüllerin rahatça değiştirilebilir olması hem kendi ihtiyacınıza göre bilgisayarınızı modifiye etmenizi sağlarken hem de teknolojik çöpü de bir nebze azaltacak gibi duruyor.

Ürünün çıkış tarihiyle ilgili kesin bir tarih söylemeyen firma yetkilileri, bütün sürecin Christine hakkında alınacak tepkilere göre ilerleyeceğini ekledi. 2012 yılında da öncelikle basına “Project Fiona” adıyla sundukları oyun tabletleri nam-ı diğer Razer Edge‘de de benzer bir yol izleyen San Dieogolu şirket bakalım bu sene de Hardcore Oyuncuların yüzünü güldürecek mi?

razer-christine-bg-02-verge-super-wide-640x360

kaynak

LG’den akıllı saat

Teknoloji dünyasında dolaşan bir söylentiye göre çıkarmış olduğu akıllı telefonlarla adından fazlaca söz ettiren LG vatandaşı ve rakibi Samsung gibi akıllı saat piyasasına girmeyi hedefliyor .

LG’nin ilk akıllı saatini 2014 yılı içerisinde piyasaya sürmesi bekleniyor ancak şirketten şuan için yapılan resmi bir açıklama yok . Yeni akıllı saatin LG’nin yeni çıkardığı G2 den sonra gelecek olanmodel G3 ile birlikte piyasaya sürüleceği de  söylentiler arasında yer alıyor .

Daha önce Sony ve Motorola da akıllı saat modellerini tanıtmıştı son olarakta LG’nin akıllı saati hakkında gelen söylentiler doğrultusun da şüphesiz akıllı telefon dünyasından sonra 2014 yılında popülerliğini arttıracak olan akıllı saatler daha çok firma tarafından farklı modeller ve farklı özellikler ile karşımıza çıkmaya devam edecek .

 

 

 

 

 

 

kaynak