Motorola Akıllı Telefon Fabrikasını Kapatıyor

Lenovo çatısı altında hizmet veren akıllı telefon üretici Motorola, Texas, Fort Worth’taki fabrikayı kapatma kararı aldığını açıkladı.

Moto E, Moto X+1 ve Moto 360’la mobilite gündeminde olan Motorola‘da farklı gelişmeler yaşanıyor. Motorola, aldığı kararlaTexas, Fort Worth’taki fabrikasını bu sene sonunda kapatacağını açıkladı.

1 YIL ÖNCE AÇILMIŞTI

Wall Street Journal’a göre üretim tesisi 3800 çalışanıyla birlikte 2013 Mayıs ayında açılmıştı. İşgücü şu anda 700 civarında. Bu fabrikada geçtiğimiz senenin amiral gemisi Moto X toplanıyordu.

YÜKSEK ÜRETİM MAALİYETİ SEBEP GÖSTERİLDİ

İlginç özellikleriyle birlikte farklı satış stratejisiyle çıkan Moto X, Moto G’nin aksine başarısız oldu. Beklentilerin altında satış yaptı. Rapor edilenlere göre ilk çeyrekte sadece 900.000 adet Moto X sattı. Motorola, Moto X’in üretimine ÇinBrezilya ve diğer yerlerde üretmeye devam edeceğini belirtti. Bu kapatma kararının arkasında yüksek üretim maliyetlerinin de olduğu belirtiliyor.

LENOVA, MOTOROLAYI Google‘DAN SATIN ALMIŞTI

Google bu sene başında Motorola‘yı Lenovo‘ya 2.91 milyar dolara sattığını açıklamıştı. Lenovo‘nun Motorola ile planları tam olarak belli değil. Ancak son dönemlere baktığımızda Motorola‘nın genel olarak düşük bütçeli ve performanslı telefonlara kaydığı gözüküyor. Diğer yandan Moto X+1’in bu yaz sonuna kadar resmiyete kavuşması bekleniyor.

Kaynak

Google kazanıyor, Apple kaybediyor

Google, Apple`ın dünyanın en değerli şirketi unvanını ele geçirdi.

 

Millward Brown`ın Dünyanın en değerli 100 markası BrandZ araştırmasına göre Apple yüzde 20 değer kaybederek 148 milyar dolara geriledi.

Google ise yüzde 40 büyüyerek 159 milyar dolarlık bir değere ulaştı.

Google`ın bu atılımını yeni yatırımları Google Glass, Android ortaklıkları ve akıllı saatler sağladı.

Google bu sayede son çeyrekte 15.4 milyar dolar ciro yaparak 3.45 milyar dolar kar elde etti.

328382

Aynı araştırmaya göre internet devi Facebook da yükselişte.Yüzde 68 büyüme kaydeden sosyal paylaşım platformu,36 milyar dolarlık değeri ile 21`inci sırada yer alıyor.

328383

 

En hızlı bübüyenlerden biri de Çin merkezli internet devi Tencent.

Yüzde 97 büyüme ile 53 milyarlık değere ulaşan internet şirketi 7 basamak yükselerek 14`üncü sıraya yükseldi.

Millward Brown`ın verilerine göre, Samsung yüzde 21, Yahoo yüzde 44 ve Siemens ise yüzde 36 büyüme kaydetti.

328384

Twitter 14 milyar dolarlık değeri ile 71`inci, LinkedIn 12 milyar dolarlık değeri ile 78`inci sırada yer aldı.

 

kaynak

Pebble 2013′te 400.000 Saat Satmayı Başardı

Pebble‘ın 2013 yılında 400.000 akıllı saat satmayı başardığı ve 2014′te bu rakamı ikiye katlamayı amaçladığı belirtiliyor.

Pebble firmasının CEO’su olan Eric Migicovsky, Fortune dergisine verdiği röportajda akıllı saat pazarının geleceğine dair görüşlerini paylaştı ve firmasının geçtiğimiz yılki satış rakamlarını teknoloji dünyasıyla paylaştı. Giyilebilir teknolojilerin hızla yükseldiği bu günlerde, akıllı saatler özellikle ön plana çıkıyor vePebble bugüne kadar bu alanda iz bırakmayı başaran firmaların başında geliyor.

Sony ve Samsung gibi teknoloji devi firmalar da son dönemde akıllı saat pazarına yöneldi ve kendi ürünleri olan Sony Smartwatch 2 ve Samsung Galaxy Gear gibi cihazları piyasa sürdü. Ancak teknoloji dünyasının en tepesinden gelen bu rakiplere karşı durmayı başaran Pebble, belki de bugüne kadar akıllı saat pazarında kayda değer bir iz bırakmayı başaran tek firma. Tabii Google’ın geçtiğimiz günlerde Android Wear işletim sistemini duyurması ve özellikle akıllı saatlere yönelik olarak hazırlanan bu işletim sisteminin teknoloji devlerine sunduğu imkanlar Pebble için bu durumun değişmesine sebep olabilir.

Google’ın yeni işletim sisteminin gerçekten de akıllı saat pazarında önemli bir etki yaratacağını Eric Migicovsky de kabul ediyor ama buna karşılık vermek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmekten de kaçınmıyor. Oldukça başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten Migicovsky, 2013 yılında 400.000′den fazla akıllı saat sattıklarını belirtiyor ve son dönemde yaşanan gelişmelere rağmen önümüzdeki yıl bu rakamı iki katına çıkarmayı amaçladıklarını söylüyor.

 

 

 

 

 

kaynak

Google’ın modüler telefonu gelecek yıl piyasada

Telefon tıpkı PC platformunda olduğu gibi donanımın güncellenebilmesine olanak verecek.

 

Google‘ın duyurusunu geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği ‘Project Ara’ isimli yeni nesil akıllı telefonunungelecek yıl pazara sunulması bekleniyor. Time‘ın özel haberinde telefonun 50 dolara satılmasının planlandığı belirtiliyor.

Google'ın modüler telefonu gelecek yıl piyasada

PC platformunda olduğu gibi, cihazın donanımlarının değiştirilebilmesine olanak sağlayacak telefon üzerinde sadece kablosuz internet bağdaştırıcısı ile gelecek. Tüketiciler işlemci, disk ve bellek gibi cihazın geriye kalan bileşenleri farklı markalar tarafından geliştirilen alternatif ürünler arasında seçerek satın alabilecek. Hem kişiselleştirilebilen, hem de güncellenebilen bir cihaza sahip olacak Ara kullanıcıları böylelikle yeni teknolojilere de kolaylıkla uyum sağlayacak. Örneğin, performansı yetersiz gelen işlemciyi ya da kamerayı daha yüksek bir modelle değiştirmek veya NFC gibi yeni teknolojileri cihaza eklemek mümkün olacak.

Google’ı tahtından kim indirdi?

Uluslararası marka değer­lendirme kuruluşu Brand Finance, teknoloji sektö­ründe faaliyet gös­teren dünyanın en değerli ilk beş markasını  açıkladı. 19 Mart günü New York’ta açıklanacak olan “Dünyanın En Değerli 500 Markası” listesinin bazı ayrın­tıları ise şöyle: Araştırmaya göre geçen yıl 8. sırada bulunan Apple, sahip olduğu 70,6 milyar dolar marka değeri ile teknoloji devi Google’ı geride bırakarak dünyanın en de­ğerli markası konumuna gelmiş bulunuyor. Apple’ın sahip olduğu 70,6 milyar dolarlık marka değeri Brand Finance’in bugüne ka­dar ölçtüğü en yüksek marka değeri olma özelliğini de taşıyor. Brand Finance CEO’su David Haigh, fikri ve sınaî hakların mar­ka değeri üzerindeki etkisini anlayabilmek için Apple’ın muhteşem bir örnek olduğu­nu söylüyor. Apple’ın açık ara önde olduğu listede en değerli 5 teknoloji markasının tamamının ABD menşeli olması ise dikkat çekiyor:
1 – Apple  – ABD – $70.6 milyar (Marka Değeri)
2 – Google – ABD – $47.5 milyar
3 – Microsoft – ABD – $45.8 milyar
4 – IBM – ABD – $39.1 milyar
5 – Amazon – ABD – $26.7 milyar

Android işletim sistemi arabalara taşınıyor

Google, Android işletim sistemini arabaralara taşımak için Audi ile birlikte çalışıyor.

Wall Street Journal tarafından yayınlanan haber gösteriyor ki internet devi Google ve otomobil devi Audi bir araya geliyor. Bu iki devi bir araya getiren ise Google’ın Android işletim sistemiyle çalışacak araba içi eğlence ve bilgi sistemleri geliştirme planları.

Bu iki teknoloji devi arasındaki anlaşmanın önümüzüdeki ay Las Vegas’ta düzenlenecek olan Consumer Electronics Show (CES) 2014′te açıklanması bekleniyor. Bu yeni proje sayesinde şu anda akıllı telefonlarda yer alan müzik ve navigasyon uygulamaları araba içine taşınacak. Daha önce benzer bir projeye imza atan Apple’ın araçlara yönelik projesinde iOS işletim sistemiyle çalışan bir cihaza ihtiyaç duyulurken, Google’ın projesi ise aracın kendi donanımı üzerinden çalışacak.

android-araba-640x360

 

kaynak

Mercedes akıllı saat teknolojisine yöneliyor

Mercedes, giyilebilir teknoloji üreticisi Pebble ile birlikte yeni akıllı saat teknolojisi geliştiriyor.

 

Birçok araba üreticisi, kullanıcıların ilgisini çekmek için bilgilendirme ve eğlence sistemlerine yer vermenin önemli bir rol oynadığını çoktan fark etmiş durumda ve bu tür teknolojiler geliştirmek için giderek daha çok para ve zaman ayırıyorlar. Ancak son dönemde bu araba üreticilerinden bazıları sadece araba içi eğlence ve navigasyon teknolojileriyle kalmayıp, giyilebilir teknoloji alanına da yöneliyor.

Bu firmaların başında gelen Nissan’ın, Google Glass’a rakip olması beklenen kendi akıllı gözlüğünüve performansa yönelik akıllı saatini geliştirdiği biliniyor. Nissan’a giyilebilir teknoloji alanında katılacak yeni firma ise Mercedes. Ancak Mercedes Benz, Nissan’ın yaptığı gibi giyilebilir teknoloji alanındaki firmalara rakip olmak yerine onlarla birlikte çalışmayı tercih etmiş.

Google Glass için kendi uygulamasını geliştiren Mercedes, şimdi aynısını akıllı saatler için yapıyor. Geliştirdiği akıllı saatlerle tanınan Pebble Technologies ile birlik olan Mercedes’in geliştirdiği Digital DriveStyle uygulamasının, Las Vegas’ta düzenlenecek olan Consumer Electronics Show’da görücüye çıkarılması bekleniyor. Bu yeni uygulamayla akıllı saat, kullanıcısına arabanın nerede olduğunu, kapılarının kilitli olup olmadığını ve yakıt durumunu bildirecek.

 

 

 

 

 

 

kaynak

Microsoft, onu Google’a kaptırdı

Yazılım devi Microsoft, en üst düzey mühendislerinden birini rakibi Google’a kaptırdı.

Microsoft’un en önde gelen yazılımcılarından Blaise Agüera y Arcas, 7 yılın ardından Google’a geçti. Blaise Agüera y Arcas Bing Maps uygulamasının mimari olarak tanınıyordu

Microsoft yazılım ekibi en önemli mühendislerinden biri olan Blaise Agüera y Arcas’ı Google’a kaptırarak ağır bir darbe aldı.

Microsoft’a 2006 yılında kurucu olduğu Seadragon şirketini satarak dahil olan Blaise Agüera y Arcas, Bing Maps uygulamasıyla fotoğraf editmele yazılımı Photosynth’in geliştirilmesinde en büyük rolu oynayan isim olmuştu.

New York Times’ın (NYT) verdiği habere göre, Agüera y Arcas, Google’ın son dönemde ağırlık verdiği ‘makine öğrenimi’ araştırmaları üzerinde çalışacak. Çalışmalar kapsamında, arama motorları başta olmak üzere dijital hizmetlerin kullanıcı hakkındaki en doğru bilgiyi saptaması ve karşılığında en uygun reklamı sunması gibi özelliklere sahip yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

MICROSOFT ÜZGÜN

Blog sayfasından açıklama yapan Agüera y Arcas, Microsoft’tan ayrılmasının ‘hayatımın en zor kararı olduğunu ’ ifade etti ve ‘birçok projeyle harika bir ekibi geride bırakmanın üzücü olduğunu’ belirtti. Agüera y Arcas, Photosynth yazılımının yeni versiyonuna ait ön tanıtımın sunulmasından birkaç gün sonra ayrılık kararını duyurarak Microsoft’u da şaşkına çevirdi.

NYT’ye açıklama yapan bir Microsoft yetkilisi, Agüera y Arcas’ın ayrılacağını doğruladı Yetkili, ‘hizmetler ve cihazlar alanında büyük bir kayıp yaşadıklarını ve Arcas’ın gelecekte başarılı olmasını umduklarını’ söyledi.

Silikon Vadisi’nde yaşanan büyük transferler nadir görülse de, teknoloji devleri arasında her zaman gerilime neden oldu. Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, yıllar önce Google CEO’su Eric Schmidt’e e-posta atarak mühendislerinin Google’a zorla transfer edilmemesini istemişti.

Microsoft ise eski kıdemli başkan yardımcılarından Kai-Fu Lee’nin Google’a transfer olmasının ardından teknoloji devini dava etmişti.

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

YouTube’un reklam geliri 5.6 milyar dolar

YouTube’un 2013 yılında reklamlardan elde ettiği gelirin 5.6 milyar doları aşması bekleniyor.

Google’ın, YouTube reklam gelirlerinden ne kadar para kazandığı tam olarak hesaplanamıyor. Çünkü Google dönemlik kazanç rakamlarını resmi olarak açıklamıyor. Ancak yakın zamanda konuyla ilgili düzenlenen bir araştırma, Google’ın YouTube reklamlarından ne kadar kazandığını hesaplamyı amaçlıyor.

Reklamlar, kullanıcılar, veriler ve benzer faktörlerin değerlendirildiği araştırmaya göre YouTube’un, 2013 yılında reklamlardan yaklaşık olarak 5.6 milyar dolar kazanç elde edeceği tahmin ediliyor. Ayrıca araştırma gösteriyor ki YouTube’un reklam gelirleri son birkaç yılda ciddi ölçüde artış göstermiş.

 

 

 

 

 

 

kaynak

Facebook ‘yapay zeka’ laboratuvarı kuruyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, yapay zeka çalışmalarına odaklanmak için bir laboratuvar kuruyor.

Şirket, yapay zeka alanına büyük bir değişim getirmek istediklerini açıkladı. Facebook, online içeriği çok daha iyi analiz etmek ve kullanıcıların taleplerini en iyi şekilde karşılamak için yapay zeka algoritmalarına odaklanmaya karar verdi. Facebook ve Google + üzerinden açıklama yapan New York Üniversitesi (NYU) bilgisayar ve sinir bilimi profesörü Yann LeCun, ‘Facebook’un yapay zeka alanına büyük değişimler getirmek için bir laboratuvar kuracağını’ duyurdu. Facebook ve NYU Veri Bilimi Merkezi arasında yapılan işbirliği kapsamında, veri bilimi, makine öğrenimi ve yapay zeka alanında çalışmalar yapılacak. Mashable sitesinin haberine göre, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yapay zeka laboratuvarını gelecek hafta düzenlenecek bir konferansta duyuracak.

BİRDEN ÇOK LABORATUVAR

Facebook, Eylül ayında sekiz kişilik üyelerini belirlediği ekibin, ‘insanların paylaştığı içeriği mantıklı bir şekilde analiz ederek soruların cevaplanması adına yeni bakış açıları oluşturulacağını, böylece mevcut özüm sunan teknolojilerin daha da geliştirileceğini’ belirtti. AllThingsD sitesinin verdiği bilgiye göre, yapay zeka ekibi New York, Londra ve California’da ofislere sahip olacak. Yapay zeka projesi, milyarın üzerinde üyesi olan Facebook’un verileri çok daha iyi analiz eden yazılımla doğru kişiye doğru reklamı sunmak istediğine işaret ediyor.

 

 

 

 

 

 

kaynak