Vodafone Türkiye’nin yeni Ceo’su Gökhan Öğüt

or1Serpil Timuray, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanlığı’nı 1 Kasım 2013 tarihi itibariyle devredecek.
Vodafone Türkiye’de Ticari ve Operasyonel alanlardan sorumlu İcra Kurulu Başkan Vekili Gökhan Öğüt, Vodafone Türkiye’nin yeni İcra Kurulu Başkanı olarak atandı.

Bu görevi 1 Ocak 2009 tarihinden bu yana yürüten Serpil Timuray ise,Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik (AMAP) Bölge Başkanlığı’na getirildi.

Vodafone Türkiye’de Ticari ve Operasyonel alanlardan sorumlu İcra Kurulu Başkan Vekili olarak görevine devam etmekte olan Gökhan Öğüt, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanlığı’nı 1 Kasım 2013 tarihi itibariyle Timuray’dan devralacak.

Vodafone Grubu CEO’su Vittorio Colao yaptığı açıklamada, yönetim yapısındaki değişikliği değerlendirerek: “Çok önemli bir pazarda güçlü ticari ve operasyonel deneyimleriyle Vodafone’nun en başarılı liderlerinden biri olan Timuray’ın devraldığı AMAP Bölge Başkanı ve Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi olarak üstleneceği yeni görevinde başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Yeni görevlendirmeyle ilgili konuşan Serpil Timuray, “Vodafone Türkiye’de son 4 yıldır birlikte çalıştığımız Gökhan Öğüt’ü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan’ı olarak devraldığı yeni görevinden ötürü tebrik ederim. Vodafone Türkiye son 4 yılda, mobil telekomunikasyon sektörünün “en hızlı büyüyen operatörü” olarak toplam gelirlerini 2 misline, gelir pazar payını yüzde 18.6’dan yüzde 30’a çıkarmış, son mali yılında en yüksek kârlılığına ulaşmıştır. Bu başarılarda büyük payı olan Öğüt’ün şirketin yeni dönemine çok başarılı bir liderlik yapacağına inancım tamdır. Kendisine ve tüm Vodafone Türkiye ekibine başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Timuray, 1 Ocak 2014 itibariyle Vodafone Grubu’nun 409 milyon abonesinin yüzde 65’inin bulunduğu, servis gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturan ve Vodafone Grubu’nun dünya genelindeki iki yönetim bölgesinden biri olarak konumlanan AMAP Bölge Başkanlığı görevini Nick Read’den devralacak.

Timuray, AMAP Bölge Başkanı olarak atandığı yeni göreviyle Vodafone Grubu İcra Kurulu üyesi olarak, Vodafone Grubu CEO’su Vittorio Colao’ya doğrudan raporlayacak.

2008 yılından bu yana AMAP Bölge Başkanı olarak görev yapan Nick Read ise 1 Ocak 2014 itibariyle Vodafone Grubu Finanstan Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi (CFO) olarak atandı.

 

 

 

 

 

 Kaynak

 

 

 

 

 

Üniversite eğitiminde “kısa mesaj” devri

ODTÜ’de, derslerde cep telefonu aracılığıyla öğrenmeyi daha etkili hale getiren “anlık geri bildirim sistemi” geliştirildi.

ODTÜ‘de, cep telefonu aracılığıyla öğrenmeyi daha etkili hale getiren “anlık geri bildirim sistemi” kullanılmaya başlandı.

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve araştırma görevlisi Ömer Faruk İslim tarafından geliştirilen sistem, konunun sınıfta ne kadar anlaşıldığını da göstermesi bakımından öğretim üyesine rehberlik ediyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Çağıltay, öğrencilerin derse aktif katılma konusunda çekingen davrandığını, ama derse katılımın öğrenmenin kalıcılığını artırdığından bu soruna cep telefonlarını kullanarak çözüm geliştirdiklerini söyledi.

-Yarışma programlarından esinlenildi

Televizyonlarda yayınlanan bilgi ve yetenek yarışmalarında seyircilerin görüşlerini almak için kullanılan sistemi örnek aldıklarını ifade eden Çağıltay, bu amaçla pahalı ve özel cihazlar kullanmak yerine cep telefonlarının kısa mesaj sistemini temel alan bir yapı oluşturduklarını veODTÜ‘deki derslerde kullanmaya başladıklarını anlattı.

Çağıltay, sistemle ilgili şu bilgileri verdi:
“Derslerde öğretim üyesi, daha önceden hazırladığı ve sisteme kaydettiği soruyu sınıfta öğrencilere soruyor. Öğrenciler de kısa mesaj gönderme özelliğine sahip bir cep telefonu aracılığıyla cevaplarını kendilerine belirtilen GSM operatörü servis numarasına gönderiyor.

Öğrencilerin cevapları, gönderenin kim olduğu belirtilmeden sadece cevap sayısına göre anında sınıftaki ekranda gösteriliyor. Böylece bu sistem topluluk içinde konuşmak ya da yanlış cevap vermekten çekinen tüm öğrencilerin derse dahil olması ve aynı soruya sınıfta bulunan herkesin cevap vererek aktif katılımın artması gibi eğitimsel açıdan pek çok faydayı beraberinde getiriyor.”

Çağıltay, proje kapsamında geliştirilen sistem ve öğrencilerin kısa mesajla gönderdikleri sonuçların değerlendirilebilmesi için Türkiye’de bulunan tüm GSM operatörleriyle anlaşması bulunan özel bir kuruluşla işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Çağıltay, sistemin bu yılki eğitim yılının bahar döneminin başından bu yanaODTÜ‘nün mühendislik fakültesi inşaat mühendisliği, eğitim fakültesi eğitim bilimleri, fen-edebiyat fakültesi fizik ve psikoloji bölümlerinde deneme amaçlı kullanılmaya başladığını bildirdi.

-Sistemi uygulayan öğretim üyelerinin görüşü

Sistemi derslerinde kullanan Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Canan Sümer, öğrencilerin katılımında ciddi artış olduğunu ve derslerin daha verimli geçtiğini söyledi.

Yeni sistemi uygulamaya başlayan Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oya Yerin Güneri de sistemle öğrencilerin yanlış cevap verme korkusunu engellediğini savundu.

Güneri, sistemin ayrıca öğretim üyelerine de anlık geri bildirim sağlayarak yanlış öğrenmeleri ve eksiklikleri belirlemede ve gidermede yardımcı olduğunu kaydetti.

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Yaman ise sistemin özellikle sınıftaki etkileşimi destekleyerek öğrencilerin derse aktif katılımlarını arttırdığını belirtti.

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1356937-universite-egitiminde-kisa-mesaj-devri