Güney Kore-Yeni Zelanda işbirliği! Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı!

Güney Kore’nin Yeni Zelanda ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzaladığı bildirildi.

G20 Zirvesi için Avustralya’ya giden Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Yeni Zelanda Başbakanı John Key ile ortak basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısında ana gündem maddesi STA oldu. Yapılan açıklamada iki ülkenin STA imzaladığı duyruldu. Güney Kore, ilk 2009 yılında Yeni Zelanda ile başladığı STA görüşmeleri 65 ay sonra meyvesini verdi.

GÜNEY KORE’NİN EKONOMİK ALANI GENİŞLİYOR

Söz konusu STA ile Yeni Zelanda 14. serbest ticaret anlaşmasını imzalarken, Güney Kore serbest ticaret anlaşması yaptığı ülke sayısını 52’ye yükseltmiş oldu. Böylelikle Güney Kore dünyanın yüzde 73i45’lik alanıyla serbest ticaret hakkı elde etmiş oldu.

 

 

 

kaynak

Danimarka Firmaları Güney Kore Pazarına Yükleniyor

AB ile Güney Kore arasındaki serbest ticaret anlaşmasından yararlanan Danimarka firmaları, bu ülke pazarından daha fazla pay kapmaya çalışıyor Tavukçuluk sektörü ekonomik krizden olumsuz etkilenen Danimarka’da tavukçuluk firması Danpo A/S Güney Kore ile 7 bin tonluk ticaret anlaşması imzaladı.

 Danimarka firmaları, yeni anlaşmalarla Güney Kore pazarından daha fazla pay kapmaya çalışıyor. Güney Kore’ye hizmetler dahil yıllık 11 milyar kron ihracat yapan Danimarka’nın, son olarak krizdeki bir tavukçuluk firması, bu ülkeye 7 bin ton ihracat anlaşması imzaladı. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 17 Mart’ta kalabalık bir iş heyetiyle ziyaret edeceği Danimarka’da hükümet ve iş çevreleri, ekonomideki sorunları aşmak için daha çok ihracat imkanları peşinde.

Güney Kore’ye “Yeşil Büyüme İttifakı” toplantılarının 4.’sü için giden Danimarka Ticaret ve Kalkınma Bakanı Mogens Jensen’in beraberinde 75 Danimarka firması da ziyarette yer alarak Güney Kore ile ticaret anlaşmaları yolunu arıyor. Dünyanın en büyük konteyner gemilerini üreten Danimarka firması Maersk, Triple-E gemilerini Güney Kore’deki tersanelerde üretiyor. Danimarkalı gemi üreticileri de çevre dostu gemi motorlarının ve “yeşil teknoloji” ihracatını hedefliyor.

Öte yandan tavukçuluk sektörü ekonomik krizden olumsuz etkilenen ve şoksuz hayvan kesiminin yasaklanmasından sonra bazı Müslüman ülkelerde Danimarka gıda ürünlerine boykotun konuşulduğu bir dönemde, Danimarkalı tavuk üreticisi Danpo A/S’nin bu ülkeye 7 bin tonluk tavuk ihracatı için anlaşma imzaladığı bildirildi.

Danimarka Ticaret ve Kalkınma Bakanı Mogens Jensen, 100 milyon kronluk bu anlaşma konusunda, “Bu anlaşma Kuzey Jylland’daki Aars kentinde büyük bir istihdam anlamına geliyor ve bu bizleri mutlu ediyor. Ülkemizdeki refahın devamı firmalarımızın ihracatına bağlı, bu çok önemli” dedi. Jensen, Danpo’nun yaptığı anlaşmanın Danimarka ve Güney Kore firmaları arasında yapılan 8 anlaşmadan sadece biri olduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Danimarka ve Güney Kore firmaları arasında imzalanan anlaşmalar; ticari anlaşmalar, kültür alışverişi, araştırma ve yenilikler başlıkları altında toplanıyor. Anlaşmalardan bir tanesi Jylland’daki Mita-Teknik ile Samsung arasında imzalandı. Mita-Teknik zaten kendi kontrol sistemlerini satıyorken bu yeni anlaşma, rüzgar türbinlerine daha fazla parça tedariki anlamına geliyor. Koreliler özellikle yenilenebilir enerji konusunda bilişim teknolojimizi takip ediyorlar. Yeşil Kalkınma İttifakı kapsamında yaptığımız stratejik işbirliği şimdiden Danimarkalı ve Güney Koreli firmalar arasındaki yeni anlaşmalarla meyvelerini vermeye basladi.”

Jensen, Danimarka’nın mobilya ve dizayn konusundaki başarısının da çok dikkat çektiğini belirterek, Seul’deki temsilciliklerinin büyük bir alışveriş merkezinde platform kiralayarak Danimarka mallarını tanıttığını kaydetti.

İki ülke arasındaki son anlaşmalarla Danimarka’nın Güney Kore’ye yıllık hizmetler dahil 11 milyar kronluk ihracatı aştığı belirtilirken, Dışişleri Bakanlığının Güney Kore’de büyüme stratejisi raporuna göre bu ülkeye ihracatın 2016’ya kadar yüzde 50 civarında artmasının beklendiği bildirildi.

Kaynak

Pantech’de Phablet Pazarına Girdi

Güney Koreli Pantech firması, Vega Secret Up adlı phablet modelini resmen duyurdu.

5.6 inç boyutunda ve 1080p çözünürlüğünde ekrana sahip olan Pantech Vega Secret Up modelinde Snapdragon 800 çip seti görev yapıyor.

Pantecch, Vega Secret Up adlı phablet modelini resmen duyurdu. Snapdragon 800 çip seti ve Andro 330 grafik işlemcisinin yer aldığı akıllı telefonda 5.6 inç boyutunda ve 1080p çözünürlüğünde ekran bulunuyor. Snapdragon 800 çip setinin yanı sıra 2.3GHz frekans hızında Krait 400 işlemciyle desteklenen Pantech Vega Secret Up’da 2GB RAM ve parmak izi okuma sensörü de bulunuyor.

13 mega piksel çözünürlüğünde arka kameranın yer aldığı Pantech Vega Secret Up, 16GB dahili depolama alanı, 3.150mAh batarya ve Android  4.2.2 Jelly Bean işletim sistemini kullanıyor. Telefon FLAC desteği ve Qualcomm DRE ses teknolojisiyle donatılmış. Telefonun ilgi çekici özelliklerinden biri de, ekranının güvenlik desteği sayesinde kullanıcı dışında kimse tarafından görülememesi. Pantech Vega Secret Up’ın özel kılıfında amfi bulunan amfi sayesinde ekstra ses sistemi ihtiyacını ortadan kaldırıyor.  Siyah ve beyaz olmak üzere 2 farklı renk seçeneğine sahip olan Pantech Vega Secret Up, bu ay içerisinde Güney Kore’de satışa sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

‘2018 esnek ekranlı telefonların yılı olacak’

Esnek ekranlı ilk akıllı telefonu kısa bir süre önce sunan LG, 2018 yılında akıllı telefonların yüzde 40’ının bükülebilen ekrana sahip olacağı tahmininde bulundu. LG mobil ürün planlama birimi başkanı Dr. Ramchan Woo, Flex telefonu için 3 yıl çalıştıklarını belirtirken, “Düz ekranlardan sıkıldık” ifadesini kullandı.

İçerik sağlayıcı NTV Haber LG, Flex adlı ilk esnek telefonunu sunmasının ardından dikkatini bükülebilen cihazlara verecek. Güney Kore elektronik devinin mobil ürün planlama başkanı Dr. Ramchan Woo, ‘düz ekranlardan sıkıldıklarını ancak bükülebilen cihazlara giden yolda daha çok fazla gelişme yaşanması gerektiğini’ belirtti.

SlashGear’a açıklamalarda bulunan Woo, 2018 yılında akıllı telefon sektörünün yüzde 40’ının esnek ekranlı cihazlardan oluşacağını öne sürdü.

Esnek cihazlara giden yolda en kritik faktörün batarya olduğunu belirten Woo, “Batarya olmadan telefonu yapamazsınız. LG Flex’in bataryasında her katmanı ayrı olarak tasarladık. Köşelerdeki basınç faktörünü düşük tuttuk ve batarya gcünü yoğunlaştırmayı başardık” dedi. Batarya tasarımında ‘Stack&Folding’ teknolojisi bukunan Flex, 3500 mAh gibi güçlü bir bataryaya sahip.

‘FLEX’İ GELİŞTİRMEK ÜÇ YIL ALDI’

Esnek ekranlı telefonların geliştirilme sürecinde prototipler ile ortaya konan gerçek ürün arasında büyük bir fark olduğunu belirten Dr. Woo, plastiği işlemenin son derece güç olduğuna değinirken, AMOLED paneli koruyacak camın ve diğer donanımların son derece ince olması gerektiğini ifade etti.

Dr. Woo, Flex’i ürettikleri tesisi dönüşümden geçirmeleri gerektiğini çünkü sadece ekran değil, batarya ve diğer donanım teknolojisinin de değiştiğini belirtti. Woo, Flex’in 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

LG, akıllı telefon piyasasında esnek ekranlı ürünlerin 2015’te yüzde 12, 2018’de ise yüzde 40 paya sahip olacağını tahmin ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

Apple’dan Samsung’a darbe!

Karar ITC’den çıktı

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ICT), Güney Koreli Samsung’un, ABD’li elektronik üreticisi Apple’a ait patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle bazı ürünlerinin ithal edilmesini yasakladı. ICT’den çıkan karar kapsamında, Samsung’un bazı ürünlerinde Apple teknolojisi yasa dışı olarak kullandığı belirtildi. Karar sonrasında hangi ürünlere yönelik nasıl bir yasak geleceği henüz belirlenmedi. Apple’ı temsil eden Washington merkezli hukuk şirketi WilmerHale avukatı William Lee, “Apple, devrimsel bir cihaz geliştirmek için 5 yılda 5 milyar dolar harcadı. Samsung ise ‘Biz bunu kolayca kopyalarız’ dedi. Ürünü piyasaya sunmak için 3 ay harcadı” ifadesini kullandı. Samsung’un avukatı Kathleen Sullivan ise bir patent ihlali söz konusu ise finansal zararı karşılayacak tazminatın daha uygun olacağını belirtti.

Ebay’in kârı %8 geriledi

İnternet üzerinden alışveriş ve açık artırma sitesi eBay’in kârı, Avrupa ve Güney Kore’deki ekonomik sıkıntıların etkisiyle düştü

Açık artırma ve İnternet üzerinden alışveriş sitesi eBay, 2. çeyrek kârının yüzde 8 düşmesinin ardından Güney Kore ve Avrupa’daki sıkıntılara karşı uyarıda bulundu.

Şirketin Nisan-Haziran dönemindeki net geliri 640 milyon dolar ile 2012’nin aynı dönemindeki 692 milyon doların altında kaldı.

Ebay’in geliri yüzde 14 büyüyerek 3.88 milyar dolara çıktı beklentilere yakın seyretti.

Bilanço rakamlarının ardından eBay’in hisseleri yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti.

Ebay’in CEO’su JOhn Donahoe, ana işlerin güçlü olduğunu, ancak Avrupa ve Güney Kore’deki ekonomik görünümün zorlamayı sürdürebileceğini söyledi.

Ebay’in internet üzerinden ödeme uygulaması PayPal, gelirinin yüzde 20 artarak 1.6 milyar dolar çıktığını açıkladı. PayPal’ın ikinci çeyrek sonu itibariyle aktif hesap sayısı 132 milyon ile bir yıl öncekinin yüzde 17 üzerine işaret etti.

 

 

 

 

Kaynak: http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1394899-ebayin-kari-8-geriledi

iPhone 4’e yasak gelebilir!

Apple davayı kaybetti…

Apple, Güney Koreli rakibi Samsung‘un ABD’de açtığı patent davasını kaybetti. Karar sonrasında ABD’de iPhone ve iPad’in eski modellerinin satışı durdurulabilir.

Uluslararası Patent Komisyonu (ITC) tarafından salı günü verilen karara göre, Apple‘ın en popüler ürünlerinden iPhone 4’de dahil olmak üzere bazı eski modellere yasak gelmesi gündemde. Patent davasının konusu 3G bağlantı teknolojisinin aynı anda birden fazla hizmeti verebilmesini sağlayan özellikleriyle ilgili.

Voice of America’nın haberine göre Apple karara itiraz edeceğini açıkladı. Karar, 60 gün içinde ABD başkanı tarafından hükümsüz kılınabilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/850490-iphone-4e-yasak-gelebilir

Samsung Rakibinin %10’unu Satın Aldı

Samsung, Güney Koreli üretici Pantech’in yüzde 10’unu satın aldı. Samsung, Pantech’in yüzde 10’unu için 48 milyon dolar ödedi.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Güney Kore’nin üçüncü büyük mobil telefon ve tablet üreticisi Pantech’in yüzde 10’luk kısmını 48 milyon dolar karşılığında satın aldı. Anlaşmayla birlikte Samsung, Pantech’in ilişkilerini güçlendirerek, akıllı telefon ve tablet donanımları alanlarında birlikte çalışmalarını sağlayacak bir hamle olarak yorumlanıyor.

İki firmanın ilişkisi oldukça sağlam temellere dayanıyor. Pantech, sadece geçtiğimiz yıl 211 milyon dolarlık elektronik ve elektronik bileşenlerini, kendi telefonlarında kullanmak için Samsung’dan satın almıştı. Anlaşma bir bakıma benzersiz özellikleri de beraberinde getiriyor. Pantech ve Samsung’un üretmiş olduğu cihazlar pazarda birbirlerine rakip konumdalar.

Samsung bu hamlesiyle Pantech’in en büyük üçüncü yatırımcısı konumuna geldi. Samsung’un, çip üreticisi Qualcomm’da %11.96 hissesi ve Kore Yatırım Bankasında %11.81 hissesi bulunuyor.

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Samsung-rakibinin-yuzde-10-unu-satin-aldi/146436/

 

 

Samsung en iyi zamanlarını yaşıyor

Güney Koreli dev Samsung’un finansal sonuçlarındaki artış için doğru kelimeyi bulmak biraz zor. %50 kâr artışı için ‘çılgın attı’ desek yerinde olur herhalde

Samsung ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Firma geçen yıl ile karşılaştırıldığında %50 artışla 7,9 milyar dolar kâr etti. Artışın arkasında akıllı telefondaki başarı yatıyor.

Galaxy S4 dünya turunun iki gün ardından yayınlanan finansal sonuçlar, firmanın üç aylık süreçte 47,6 milyar dolar gelir elde ettiğini ortaya çıkardı. Operasyonel kâr ise geçen yılın aynı dönemine oranla %50 arttı ve 7,9 milyar dolar oldu. Samsung, akıllı telefon ve tabletlere talebin azaldığı verimsiz bir dönemin içinden geçmelerine rağmen, kâr rekorunu kırmalarında akıllı telefon satışlarının büyük rol oynadığını açıkladı.

Geride bıraktığımız çeyrekte akıllı telefon ve tablet talebinin tek basamaklı oranlara düştüğünü belirten Samsung, Galaxy S3 ve Note 2’nin bundan pek de etkilenmemiş olduğunu da söylüyor.

Mobil gülerken, PC ve televizyon ağlıyor

Daha şimdiden Samsung’u mobil pazarın kralı ilan edenler var. 7,9 milyar dolarlık rekor kâr da az çok bunu destekliyor. Ancak öte yandan Samsung’un televizyon bölümü , geride bıraktığımız çeyrekte %30 oranında düşen talep nedeniyle sıkıntıda. Yine aynı şekilde PC pazarındaki büyük talep düşüşü de Samsung tarafından dile getirildi. Ancak firma, 28nm üretim teknolojine güvenerek gelecek dönemde yarı iletkenden gelecek kazancın artmasını bekliyor.

Samsung’dan konuşuyorken Apple’a değinmeden olmaz. Samsung’un bu günleri, Apple’ın Steve Jobs’lı harika zamanlarını andırıyor. Ancak bu sefer gülen taraf Samsung. Apple ise 10 yıllık süreçte ilk kez gelirlerinde düşüş yaşadı.

Samsung Galaxy S4 bir saat önce tüm dünyada satışa sunuldu. Samsung pastadan büyük dilimi Galaxy S4 ile alacak. Bunu önümüzdeki çeyreğin sonuçları açıklandığında göreceğiz.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/samsung-en-iyi-zamanlarini-yasiyor/ekonomi/ekonomidetay/27.04.2013/1699378/default.htm