Türkiye’nin 40 katı!

Çinli ICBC’nin varlıklarının toplamı en büyük 16 Türk bankasının toplam piyasa değerinin tam 40 katı

İstihdam, bilanço ve ölçek değerleriyle, küresel piyasalardaki ağırlıklarıyla sistemi domine eden 50 büyük bankanın toplam varlıkları ülke ekonomileriyle yarışırken, bir dev bankanın varlıklarını yaratmak için 129 ülkenin toplam nüfusunun bir yıl boyunca çalışması gerekiyor.
Dünya bankalarının mercek altına alındığı “www.relbanks.com” sitesinden derlediği bilgilere göre, 2014 yılı rakamlarıyla dünyanın en büyük 50 bankasının toplam varlığı 70 trilyon 499 milyar 236 milyon dolar seviyesinde bulunurken, 187 ülkenin GSYH toplamının, 76,8 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Çin’in 10, ABD’nin 6, İngiltere, Fransa ve Japonya’nın 5’er, Avustralya’nın 4, Almanya ve Kanada’nın 3’er, İspanya, İtalya, İsviçre ve Hollanda’nın 2’şer, İsveç’in ise 1 bankasının yer aldığı listede, hiç Türk bankası bulunmuyor.

Çin’in Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) bankasının 3 trilyon 181 milyar 884 milyon dolar toplam varlığıyla ilk sırada yer aldığı listede, ICBC‘yi 2 trilyon 758 milyar 447 milyon dolar ile İngiliz HSBC Holdings, 2 trilyon 602 milyar 536 milyon dolarla yine Çinli China Construction Bank Corporation, 2 trilyon 589 milyar 191 milyon dolar ile Fransız BNP Paribas ve 2 trilyon 508 milyar 839 milyon dolarla Japon Mitsubishi UFJ Financial Group takip etti.

TÜRK BANKALARININ 40 KATI

Tekstilbank’ı almak için anlaşmaya varan ve yetkili kurumlardan onay bekleyen ICBC‘nin toplam varlığının değeri hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören 16 bankanın toplam piyasa değerinin tam 40 katı seviyesinde. BIST’te işlem gören Türkiye’nin en büyük bankalarının toplam piyasa değeri 80.5 milyar seviyesinde bulunuyor. Orta Vadeli Program’a (OVP) göre Türkiye’nin toplam milli gelirinin 2014 yılında 810 milyar dolar olması bekleniyor. Bu rakama göre de ICBC‘nin varlıkları Türkiye’nin milli gelirinin tam 4 katına eşit.

Listenin sonunda ise 675 milyar 410 milyon dolarlık toplam varlığa sahip AvustralyalıWestpac Banking Corp, 674 milyar 380 milyon dolar ile İngiliz Standard Chartered Plc, 641 milyar 952 milyon dolarla Çinli China CITIC Bank Corp, 638 milyar 99 milyon dolarla Alman KfW Group ve 50’nci sırada ise 611 milyar 581 milyon dolar ile Çinli Industrial Bank Co. Ltd yer aldı.

ICBC, 129 ÜLKEYE BEDEL

IMF verilerinden derlenen bilgilere göre ise 2014 yılı rakamlarıyla 187 ülkenin GSYH toplamının, 76 trilyon 841 milyar 602 milyon dolar seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.
Böylece, dünyanın en büyük 50 bankasının 70,5 trilyon dolarlık toplam varlığı, neredeyse 187 ülkenin 2014 yılındaki toplam GSYH’sini karşılayacak büyüklükte bulunuyor. Başka bir deyişle söz konusu bankaların toplam varlıklarının, yaklaşık 7 milyar 104 milyon 172 bin kişinin bir yıllık GSYH’sine denk olduğu anlamına geliyor.

Tuvalu, Kiribati, Marshall Adaları, Palau, Mikronezya ve Sao Tome ve Principe’in başı çektiği dünyanın en fakir 129 ülkesinin toplam milli geliri ise 3 trilyon 127 milyar 401 milyon dolar civarında seyrediyor. Dolayısıyla, 3,2 trilyon dolarlık toplam varlığa sahip dünyanın en büyük bankası ICBC, tek başına 129 ülkenin bir yıllık yurt içi hasılasını karşılayabiliyor.

 

 

 

 

kaynak

S&P 6 bankanın notunu teyit etti

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s Türkiye’deki 6 bankanın notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P) , Garanti Bankası, HSBC, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi ve Albaraka Türk’ün notunu teyit etti.

Türk bankalarının görünümünün negatif olduğunu belirten S&P, Garanti Bankası, HSBC Bank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi’nin notlarını “BB+”, Albaraka Türk’ün notunu ise “BB” olarak teyit etti.

S&P raporuna göre, Türkiye’deki politik riskler ve ekonomik ortam bankaların risklerini artırıyor.

Raporda, Albaraka Türk haricinde diğer 5 bankadaki negatif görünümün Türkiye’nin olumsuz görünümünden ve bu bankalardaki varlık kalitesinin bozulmasından kaynaklandığı belirtildi. Albaraka Türk’ün negatif görünümünün ise Bahreyn’deki ana kuruluş Al Baraka Banking Group’tan kaynaklandığı vurgulandı.

Öte yandan raporda, S&P’nin Bankacılık Sektörü Ülke Riski Değerlendirmesinde (BICRA) Türkiye’yi “Grup 5” ten “Grup 6” ya düşürdüğü ifade edildi.

BICRA’da yapılan bu değişikliğin Türk bankalarının artan sektör risklerini ortaya koyduğu belirtilerek, fonlama riskinin “yüksek” değil “çok yüksek” olduğu kaydedildi.

Değişikliğe, Türkiye’de ekonominin zayıflaması ve küresel ekonomideki cansızlığın, sistem genelindeki fonlama risklerinin artmasına sebep olması nedeniyle gidildiği belirtildi.

Kaynak

Destek patent ile TİM işbirliği

Devlet politikası haline gelen “2023, 500 milyar dolar ihracat” hedefinin mimarı olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçı firmaların strateji, vizyon ve hedeflerini kurgulamaları için ‘TİMAKADEMİ2023’ çalışmalarını başlatıyor. Projenin sınaî mülkiyet hakları çözüm ortağı Destek Patent olacak.

Destek Patent, Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefleri doğrultusunda ihracatçılara patent ve inovasyonun önemi ile ilgili eğitim ve bilinçlendirme seminerleri gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ‘2023, 500 milyar dolar ihracat’ hedefine ulaşmak için firmaların strateji, vizyon ve hedeflerini kurgulamaları amacıyla hayata geçirilen “TİM AKADEMİ2023” projesi, düzenlenen imza töreni ile çalışmalarına başladı. Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yaman karadeniz, sınaî mülkiyet hakları çözüm ortağı olarak projeye imza attı.

Projeye Destek Patent ile birlikte, finansman çözüm ortağı olarak HSBC Türkiye, iletişim çözüm ortağı olarak Vodafone Türkiye, medya çözüm ortakları olarak ise Turkish time ve Global Connection destek veriyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen imza törenine, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yaman karadeniz ve HSBC Türkiye Genel Müdürü Martin Spurling katıldı.
Türkiye’nin 2023 hedefinin sadece politika yapıcıların takip ettiği bir masa başı projesi olmadığına, şirketlere de katma değer sunan, ciddi ekonomik geri dönüşler sağlayan bir stratejik plan olduğuna inanan TİM,  genel ve sektörel ihracatın yanı sıra, farklı sektörlerden ihracatçı firmaların da kendi özel hedeflerini kurgulamaları ve bu yeni duruma göre strateji belirlemelerini isteyecek. TİM, bu çerçevede “TİM AKADEMİ 2023” adıyla bir dizi eğitim semineri verilmesini sağlayacak.
Programlar tamamlandığında, toplumun geniş bir kesimi tarafından benimsenen ihracat hedefi ile bir yandan sektör temsilcileri, üstlendikleri ihracat hedeflerini yakından takip ederken; sektöre mensup ihracatçı firmalar da kendi stratejik yol planlarını hazırlayarak planlamalarını buna göre gerçekleştirecek.

HSBC 14 bin işçi çıkarmayı planlıyor

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, maliyet kesintisine gitmek amacıyla işçi çıkarmaya hazırlanıyor

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc., CEO Stuart Gulliver’in kârlılığı tekrardan canlandırmak amacıyla yaklaşık 14,000 kişiyi işten çıkararak 3 milyar dolarlık maliyet indirimi hedefliyor.

Gulliver, yatırımcılara Londra merkezli bankanın stratejilerini açıkladığı bir toplantıda gazetecilere bankasının önümüzdeki 3 yıl içerisinde çalışan sayısını 240,000’e indirmeyi planladığını açıkladı. HSBC daha önce çalışan sayısını 254,000’e indirmeyi planladığını açıklamıştı.

Şirket CEO’su Avrupa’daki borç krizinin ardından olumsuz yönde etkilenen kârlılığı artırmak amacıyla maliyet kesintisine giderken, bankanın varlıklarını satarak daha hızlı büyüyen piyasalara yöneliyor. Kendi öncül hedefinin de üzerine çıkarak şu ana kadar 4 milyar dolar maliyet kesintisi gerçekleştirirken, göreve başladığı 2011 yılından bu yana 46,000 işçinin görevine son verdi.

Olivetree Securities Ltd. analisti Simon Maughan, “Performansı devam ettirebilmek adına maliyet kesintileri görüyoruz ve bu da çok iyi bir işaret değil. HSBC‘nin bize burada gösterdiği, önümüzdeki birkaç yıl boyunca bankacılık sektöründe çok düşük bir büyümenin görüleceği” yorumunu yaptı.

HSBC hisseleri bugün çok değişiklik göstermeyerek Londra saatiyle 10:42’de 746.9 pensten işlem gördü. HSBC bu yıl Londra işlemlerinde şu ana kadar yüzde 15 değer kazandı.

 

 

 

Kaynak : http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1356331-hsbc-14-bin-isci-cikarmayi-planliyor