3G’li abone sayısı 50 milyona yaklaştı

Türkiye’de 3G hizmeti alan abone sayısı, geçen yıl yüzde 18 artarak 49 milyon 300 bine ulaştı.

Türkiye’de 3G hizmeti alan abone sayısı, geçen yıl yüzde 18 artarak 49 milyon 300 bine ulaştı.

AA muhabirinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden derlediği bilgiye göre, cep telefonundan yüksek hızda zengin içerikli veri akışı ile görüntülü konuşmaya imkan sağlayan ve Türkiye’de 2009’da hayata geçirilen 3G hizmetini alan abone sayısındaki artış, 2013’te de hız kesmeden devam etti.

Temmuz 2009’da başlayan 3G hizmetini alan abone sayısı, o yılın sonunda 7 milyon 100 bine ulaştı. 2010 yılında 19 milyon 400 bine, 2011 yılında 31 milyon 400 bine, 2012’de 41 milyon 800 bine çıkan 3G abone sayısı, 2013’te bir önceki yıla göre yüzde 18 artarak 49 milyon 300 bine yükseldi.

2G’de iptal 45 milyonu geçti

3G’nin ardından, 2G hizmetini alanların sayısı da düşmeye başladı ve 2012 yılı sonu itibariyle aboneliğinden vazgeçenlerin sayısı, 45 milyon 400 bin oldu.

2008 yılında 65 milyon 800 bin olan 2G abonesi, 3G hizmetinin başladığı 2009’da 55 milyon 700 bine geriledi. 2G abone sayısı, 2010 yılında 42 milyon 400 bine, 2011 yılında 33 milyon 900 bine, 2012 yılında 25 milyon 900 bine, 2013’te ise 20 milyon 400 bine düştü.

Faturalı mobil genişbant abone sayısı 7 milyon

3G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan abone sayısı ise 24 milyon 173 bin 143’e yükseldi. 2013 yılı 4. çeyrek itibarıyla faturalı mobil genişbant abone sayısı 11 milyon 335 bin, ön ödemeli mobil genişbant abone sayısı ise 12 milyon 838 bin oldu.

3G’de neler var

3G, mesafe farkı olmaksızın görüntülü konuşma yapabilme ve yüksek hızlarda internet erişim imkanı sunuyor. Aboneler diledikleri zaman 3G şebekesinin desteklendiği yerlerden yüksek hızlarda cep telefonundan internete bağlanabiliyor. 3G aboneleri, cep telefonlarından televizyon izleyebiliyor, müzik veya film indirebiliyor ve online oyun oynayabilme imkanına sahip oluyor.

kaynak

BlackBerry Classic Kasım’da geliyor

BlackBerry’nin MWC 2014’de duyurduğu Blackberry Classic modelinin Kasım ayında satışa sunulacağı açıklandı.

BlackBerry Classic modelinin Kasım ayında satışa sunulacağı açıklandı. BlackBerry CEO’su John Chen’in USA Today’e yaptığı açıklamalar doğrultusunda, BlackBerry’nin fiziksel klavyeye sahip Classic adlı telefonun 2014’ün ikinci yarısında piyasada olacağını açıkladı. Bold modelinin gelişmiş versiyonu olan BlackBerry Classic’de, klavye ve dokunmatik ekran, hızlı internet, multimedya kapasitesine sahip tarayıcı gibi özellikler bulunacak.

Chen, kullanıcılarının sevdiği ve benimsediği teknolojiyi geliştirdiklerini ve MWC 2014’de duyurdukları birçok yenilik ve modelin Kasımdan itibaren kullanıma sunulacağını açıkladı.

 

 

blackberry-640x360

 

 

kaynak

Türk firmaları 2014’te e-ticaret ile atağa kalkacak

E-ticaret alt yapı sağlayıcılarından PlatinMarket kurucusu ve genel müdürü Fatih Balkan, e-ticaret’teki büyümeyi ve Türkiye e-ticaret sektörünün 2014 yılındaki yerini anlattı.

PlatinMarket 2004 yılından bugüne kobilerin e-ticaret sektörüne kolayca girmesi için anahtar teslimi e-ticaret paket programları üretir. İşletmelere birkaç gün içerisinde e-ticaret yapabilecekleri platformun hizmetini sağlar.

2012’ye kıyasla Türk e-ticaret sektöründe 2013 yılında neler değişti?

Ülkemizde internet kullanıcı sayısının artışına paralel olarak, e-ticaret kanalı ile alışveriş yapan kişi sayısındaki artış sektörün pazardaki payını büyük oranda arttırdı. E-ticaret sistem sağlayıcılar için ise bu durum artışla aynı oranda paralellik göstermese de, geçmiş yıllara oranla sanal mağaza sayısında artış ve müşteri memnuniyetine yönelik artı kalite getirdi. Kalkınma Bakanlığı’nın, İnternet Girişimciliği ve E-ticaret konulu 2013 araştırmasında da ülkemizde internet kullanıcı sayısının 37 milyona ulaştığı belirtildi. BKM verilerine göre e-ticaretin büyümesinde bir gösterge olarak kabul edilen internetten yapılan kartlı ödemelerde, Avrupa ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke, Türkiye oldu.

Türkiye’deki e-ticaret altyapı sistemleri 2013’ü nasıl geçirdi? Bu alandaki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz? 2014’te bu rekabet nasıl olacak?

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak zorunda olan tüm sistem sağlayıcıları kendilerini ve yazılımlarını geliştirmek ve kalitelerini artırmak zorundadır. Sistem sağlayıcılar içerisinde yazılım ve altyapı sistemlerinin birbirine yakın özelliklere ve aynı düzeye ulaşması, rekabeti ve kaliteyi arttırırken kendini yenilemeyen sistem sağlayıcılarını sektörde devre dışı bırakmıştır. Yeni yıl ile beraber artık sektörde liderliğe soyunacak olan sistem sağlayıcıları, hizmet sundukları müşterilerine daha fazla fayda yaratarak diğerlerinden sıyrılarak zirveye ulaşabilir. PlatinMarket olarak 2014 yılında önceki yıllarda olduğu gibi yine zirvede olacağız; ama sadece müşterilerin takip ettiği bir marka olarak değil, sektördeki diğer tüm firmaların gözlerinin üzerimizde olacağı bir lider olarak sektöre öncülük edip radikal devrimler gerçekleştireceğiz.

Platinmarket olarak 2013 yılını nasıl geçirdiniz? Hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirdiniz?

Sektördeki 10. yılımıza girerken tecrübemizi bir kat daha arttırdık. Bu tecrübe ile müşterilerimize e-ticarette daha fazla verim sağlama yollarını aradık, bulduk ve gerçekleştirdik. Sistemimize kattığımız yenilikler, entegrasyonlar ve konfigürasyonlar ile daha fazla kullanıcıya ve daha fazla farklı taleplere cevap verip, fayda sağlamalarına olanak sunduk. Ülkemiz ve dünya konjönktürü gelişime açık olsa da, yaşanan kısa süreli menfi iktisadi dalgalanmalar tüm sektörü etkiledi. Hem girişimcileri hem sistem sağlayıcılarını etkileyen bu dalgalanma ve daralmaya rağmen PlatinMarket’in fayda amaçlı, müşteri odaklı hizmet kalitesi beklenen hedeflere ulaşmamızda ana unsur olmuştur.

2014’te Platinmarket olarak kullanıcılara ne gibi hizmetler sunmayı planlıyorsunuz? Önümüzdeki yılda hedefleriniz nelerdir?

2014 yılında yüzde 100’den daha fazla bir büyüme hedefliyoruz. Şirket içi dinamiklerimizi ve iş akışlarımızı tamamen yeniledik. Artık müşterilerimize eticaret yazılımının yanı sıra katma değer servisler ile bizleri tercih etmelerinde ne derece dogru karar verdiklerini göstereceğiz. Artık müşterilerimizin PlatinMarket’i bir e-ticaret platformu değil bir kazanç platformu olarak görmelerini sağlayacağız. Bunun için çalışmalarımız son safhalara geldi. 2014’ün ilk aylarında yeni servislerimizi açıklayacağız. Şimdilik sürpriz olarak kalmasını istiyoruz.

2014’te Türk e-ticaretini neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

2013 ile beraber devlerin önceleri burun kıvırdığı e-ticaret sektörüne, C2C tabanlı dev şirketlerin girişi ve mobil telefonlardaki artışla artan mobil ticaret, yeni yılda sektörün hacmini ve toplam ticaret hacmindeki e-ticaretin payını artıracak. Rekabet daha da sertleşip, kalite ve müşteri memnuniyeti maksimum seviyede tutulacak.

E-ticaret sektörüne yeni giren ve altyapı hizmeti almak isteyen girişimciler paket seçimlerinde nelere dikkat etmeliler?

Dikkat etmeleri gereken öncelik; girişimcinin alacağı faydadır. Girişimci, ilk olarak kendine şunu sormalı. Fiyat mı? Kalite mi? Hizmet mi? Yoksa hepsi mi? Çünkü temin edeceği yazılımın ve sunulacak teknik desteğin karşılığı elde edeceği kazanç ile doğru orantılıdır. Görsellik, güvenlik ve güvenilirlik yani 3G kuralı. Bunu girişimciye sağlayacak yazılımda; kesintisiz, hızlı ve güvenli server hizmeti, müşterisine sunacağı sayıca fazla ödeme altyapısı ve ilk bakışta müşterinin gözünde güven sağlayacak görsellik. Ve tabii ki her talebinizde size sunulacak tecrübeli, güler yüzlü destek hizmeti.

Kaynak

Onur Air satılıyor

Onur Havayolları’nın Türk Hava Kurumu’na 235 milyon dolara satılması için pazarlıklar sürüyor

Onur Havayolları’nın İranlılara satılmasının ardından olumsuz sürece giren Onur Havayolları’na Cankut Bagana el koymuştu. Sami Alan’ın görevden uzaklaştırılması ile başlayan süreçte Teoman Tosun şirketin genel müdürlüğünü üstlenmiş, Cankut Bagana da şirkete ağırlığını koymuştu.

Amerikalılar tarafından şirketin İranlılara satılmasına tepki konulması ile başlayan süreçte Cankut Bagana’nın şirkete yeniden hükmetmeye başlamasıyla birlikte, bir yandan İranlılardan hisselerin geri alınması pazarlıkları devam ederken diğer yandan da olumsuz bir imaja giren Onur Havayolları’nın yeniden pazarlanmaya başlandığı ortaya çıktı.

Airporthaber sitesinin haberine gore Onur Havayolları bu kez Türk Hava Kurumu’na satılmak isteniyor. Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım’ın bizzat yönettiği görüşmelerde henüz anlaşma sağlanamadı. Edinilen bilgiye göre şirketin tamamının Türk Hava Kurumuna 235 milyon dolara satılmak üzere pazarlık yapılıyor.

Onur Havayolları kaynakları, satışla ilgili olarak Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye bilgi verildiği Ekşi’nin de bu satışa sıcak baktığı kaydedildi.

Öte yandan Türk Hava Kurumu’nun alt kademesinden de Onur Havayolları’nın alınmasıyla kurumun felakete sürükleneceği endişesinin dillendirildiği gelen haberler arasında.

Türk Hava Kurumu’ndan üst düzey bir yetkili satın alma görüşmeleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada Onur Havayolları hesaplarının incelendiğini, inceleme sonrasında durumu Genel Başkan Osman Yıldırım’a rapor halinde sunacaklarını belirtti.
Konuyla alakalı haber üzerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Bu açıklama ile Onur Havayolları’nın satış görüşmelerinin doğruluğu teyid edilmiş oldu.

İşte SHGM’den yapılan o açıklama;

“Bir internet sitesinde yerli bir havayolunun satışı ile ilgili habere istinaden aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda görülmüştür İlgili havayolunun Genel Müdürü hisse devri/hisse satışı konusunda mevzuat gereği Genel Müdürlüğümüze sözlü bilgi vermiştir. Kendisine Genel Müdürümüz tarafından uçuş emniyeti konusundaki hassasiyet ve mevzuat hatırlatılmıştır. Ticari konularda farklı anlam yüklenebilecek bir beyanatta bulunulması söz konusu olmamıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Kaynak

İnternette rekabet ve seçenek artacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, “BTK kararıyla Türk Telekom’un İSS’lere toptan seviyede sunduğu DSL tarife yapısı, bu yıl haziran ayından itibaren değiştirilecek” dedi.

Elvan, yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararı doğrultusunda yeni uygulamanın devreye gireceğini, böylece  internet kullanıcılarının daha çok seçenekli tarifelerle, daha ucuz internet kullanma imkanı elde edeceklerini söyledi.

Kararla DSL internet tarife yapısının değiştirileceğini, abonelere daha fazla seçenek sunulacağını ve daha uygun fiyatlarla internete erişim imkanı sağlanacağını vurgulayan Elvan, kararla Türk Telekom’unİnternet Servis Sağlayıcılarına (İSS) toptan seviyede sunduğu DSL tarife yapısının bu yıl haziran ayından itibaren geçerli olacak şekilde değiştirileceğini söyledi.

BTK kararı uyarınca İSS’lerin tarife belirleme serbestliği artacağı için abonelerin talep ve ihtiyaçlarına uygun tarife seçeneklerinin çoğalması ve bununinternet abonelik ücretlerine de olumlu bir şekilde yansımasının beklendiğine işaret eden Elvan, şu anda uygulanan tarife yapısında, İSS’ler tarafından abonelere sunulan tarife paketlerine ilişkin hız ve kota gibi şartların Türk Telekom tarafından belirlendiğini, İSS’lerin Türk Telekom’dan aldıkları DSL paketlerinin şartlarında herhangi bir farklılaştırma yapamadan abonelerine hizmet verdiklerini anlattı.

Bakan Elvan, yeni uygulamanın internetin yaygınlaşması açısından da önem taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Maliyet esaslı onaylanan toptan tarife yapısına geçişten sonra İSS’ler, Türk Telekom’dan uygulama şartları belirlenmiş paketler yerine, toptan internet kapasitesi satın alacak ve almış oldukları kapasiteyi kendi belirleyecekleri şartlar çerçevesinde abonelerine satabilecek. Düzenlemeyle İSS’lerin tarife belirleme serbestileri daha da artacağı için abonelerin ihtiyaçlarıyla uyumlu tarife paketleri oluşturulabilecek ve İSS’ler arasındaki rekabet de artacak. Bu uygulamayla internet aboneleri için daha makul ücretler karşılığında daha fazla seçenek sunulmasını amaçlıyoruz.”

kaynak

Android işletim sistemi arabalara taşınıyor

Google, Android işletim sistemini arabaralara taşımak için Audi ile birlikte çalışıyor.

Wall Street Journal tarafından yayınlanan haber gösteriyor ki internet devi Google ve otomobil devi Audi bir araya geliyor. Bu iki devi bir araya getiren ise Google’ın Android işletim sistemiyle çalışacak araba içi eğlence ve bilgi sistemleri geliştirme planları.

Bu iki teknoloji devi arasındaki anlaşmanın önümüzüdeki ay Las Vegas’ta düzenlenecek olan Consumer Electronics Show (CES) 2014′te açıklanması bekleniyor. Bu yeni proje sayesinde şu anda akıllı telefonlarda yer alan müzik ve navigasyon uygulamaları araba içine taşınacak. Daha önce benzer bir projeye imza atan Apple’ın araçlara yönelik projesinde iOS işletim sistemiyle çalışan bir cihaza ihtiyaç duyulurken, Google’ın projesi ise aracın kendi donanımı üzerinden çalışacak.

android-araba-640x360

 

kaynak

İnternetin kalbi İstanbul’da atacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İnternet Governance Forum’un (IGF) 9. İnternet Yönetişim Şurası’nın 2014 yılı Eylül ayında İstanbul’da yapılacağını bildirdi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen, internetin gelişimi ve sorunlarının tartışıldığı en önemli organizasyonlarından biri olan İnternet Governance Forum’un  (IGF) 9. İnternet Yönetişim Şurası’nın 2014 yılı Eylül ayında İstanbul’da yapılacağını bildirdi.

Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son 11 yılda bilişimde Afrika seviyesinden, Avrupa seviyesini yükseldiğini ifade etti.

Bilişim sektöründe yaşanan gelişmelerin dikkatleri Türkiye’nin üzerine çektiğini belirten Yıldırım, birçok bilişim şirketi ve uluslararası bilişim organizasyonunun Türkiye’ye gelmeye başladığını kaydetti.

İnternetin gelişimi ve sorunlarının tartışıldığı en önemli organizasyonlarından biri olan IGF’nin 9. İnternet Yönetişim Şurası 2014 yılı Eylül ayında İstanbul’da yapılacağını bildiren Yıldırım, “İnternetin kalbi İstanbul’da atacak” dedi.

Yıldırım, BM tarafından her yıl düzenlenen IGF toplantısının, internet yönetişim konuları üzerine politika belirlemeye ışık tutacak çok paydaşlı bir düşünceler ve fikirler diyaloğunu sağlamak için oluşturulduğunu vurguladı.

“İnternet evrenseldir, yönetişimi de evrensel olmalı” 

İnternetin sınırları aşan niteliğinden ötürü, artık tek bir ülkeden yönetilmesinin olanaksız hale geldiğine dikkati çeken Yıldırım,  “İntenet evrenseldir, yönetişimi de evrensel olmalıdır. İnternet üzerinde sağlanacak bir yönetişim ancak tüm ülke ve bu ülkelerin tüm toplum kesimlerinin yönetişim sürecine dahil edilmeleri ile sağlanabilir” diye konuştu.

Bakan Yıldırım, başka ülkelerin de daha önce talepte bulunmuş olmalarına karşın Türkiye’nin söz konusu organizasyona 2014 yılında ev sahipliği yapma isteğinin çok büyük bir ittifakla kabul edildiğini ifade etti.

İstanbul’da Eylül-2014’de yapılacak bu önemli toplantıya 2 bin 500-3 bin arasında delegenin katılacağını belirten Yıldırım, delegelerin beraberinde getirecekleri yakınları ile birlikte bu sayının 4 bine ulaşacağını kaydetti. Yıldırım, toplantının aynı zamanda Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak

İnternetin Altını: Bitcoin

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, “Bitcoin bir anlamda siber altın işlevi gördüğü için rağbet görüyor. Bitcoin’e ‘internetin altını’ benzetmesi yapılıyor, para birimleri değerli olduğu sürece Bitcoin’in de değer taşıyacağı algısı var” dedi.

Bitcoin konusunda araştırmaları bulunan Polat, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Polat, 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından yazılan 8 sayfalık manifesto ile ilk ticari işlemi 2010’da gerçekleşen Bitcoin’in, toplam 12 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştığını bildirdi. Bitcoin ile ilgili kurulan internet girişimlerinin 200 milyon doları geçtiğini belirten Polat, hizmetler ve perakende ürünler için kullanılan siber paranın, ticari aktivitelerde de kullanımın arttığını ve değerinin yılbaşından bu yana 100 kat yükseldiğini kaydetti.

Bitcoin’in, 2013 itibariyle dolar ve avronun istikrarsız seyri karşısında hızlı bir yükseliş gösterdiğini ve bir anda tüm dünyanın odak noktası haline geldiğini dile getiren Polat, siber paranın yeni yatırımcılar çekmeye devam ettiğini anlattı. Tüm bu gelişmelerin yanında Bitcoin’in, rezerv para olarak tanımlanmasından ziyade değeri ona olan taleple belirlenen altın gibi metalara daha yakın görülebileceğini ifade eden Polat, “Bitcoin bir anlamda siber altın işlevi gördüğü için rağbet görüyor. Bitcoin’e ‘internetin altını’ benzetmesi yapılıyor, para birimleri değerli olduğu sürece Bitcoin’in de değer taşıyacağı algısı var” diye konuştu.

Günlük alım satım yapan yaklaşık 200 bin Bitcoin kullanıcısı olduğunu ve siber paranın son 1 yılda yatırımcısına 100 kat kazandırdığına dikkati çeken Polat, aralık ayı başı itibariyle 1 Bitcoin’in, 2 bin 500 liraya ve bin 240 dolara karşılık geldiği bilgisini verdi. Şu anda dolaşımda yaklaşık 12 milyon 30 bin Bitcoin bulunduğuna dikkati çeken Polat, oynaklığı çok yüksek olan siber paranın güncel değerinin “http: //realtimebitcoin.info” web sitesinden de anlık olarak takip edilebileceğini ifade etti.

“Her icat gibi kötü alanlarda kullanılmaya müsait”

Bitcoin’in refah düzeyi yüksek, bilgi iletişim teknolojilerini kullanan, bilinçli bireylerin fazla olduğu ülkelerde yoğun olarak kullanıldığının altını çizen Polat, bu durumun mevcut finans sistemine alternatif görülmesinden kaynaklandığını belirtti.

İspanya ve Güney Kıbrıs Rum kesimindeki finansal kriz nedeniyle banka sistemine karşı gelişen güvensiz sonucu, Bitcoin’in özellikle genç kitle için sisteme karşı paralarını saklayabilecekleri bir çıkış haline geldiğini ifade eden Polat, sisteme yatırım amaçlı girenlerin paralarını geri transfer ederken sıkıntılarla karşılaşabileceğini söyledi. Polat, “Yatırdığınız bin dolar, bin kat değer kazanıp, 1 milyon dolar olduğunda, bunu bankaya yatırmak istediğinizde devlet size ‘nereden buldun?’ derse, ne yanıt verileceği belirsiz. Muadilleriyle kıyaslandığında Bitcoin, masrafı minimuma indirgiyor, hızı maksimuma çıkarıyor ama sonuçta bir icat ve her icat gibi kötü alanlarda kullanılmaya da müsait” şeklinde konuştu.

Polat, siber paranın reel paralardan en belirgin üstünlüğünün, herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için hiçbir ülkenin ekonomik durumundan etkilenmemesi olduğuna işaret etti. Kime ait olduğu bilinmediği ve merkezi otorite tarafından izlenip denetlenmediği için Bitcoin ile açılmış hesapların dondurulmayacağını ve el konulamayacağını anlatan Polat, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kimlik bilgilerinin gizliliği, bir otoritenin denetimi altında bulunmayışı sistemi her türlü yasa dışı finansal transfer konusuna açık hale getiriyor. Bitcoin, kara para, uyuşturucu ve kumar gibi legal sisteme dahil olmayan sektörler için son derece uygun bir ortam oluşturuyor. Bu yüzden siber parayı geleneksel para birimlerine çeviren 22 site, vergi kaçırma ve para aklama gibi ciddi suçlamalarla teknik incelemede. Bitcoin’in, en çok San Fransisco, Berlin ve Arjantin’de popüler olduğu görülüyor.”

Türkler rağbet etmiyor

Türkiye’nin, Bitcoin penetrasyonunda diğer ülkeler arasında son sıralarda bulunduğunu kaydeden Polat, siber para yazılımının yayınlandığı Sourceforge sitesinden elde edilen bilgilere göre, Türkiye’nin 50 ülke arasında 45. gösterildiğini ve nüfusa oranla penetrasyon oranının yüzde 0.013 olarak hesaplandığını kaydetti.

Ülkelerin nüfuslarına göre oranlanan listede yüzde 0.597 oranla İsveç’in 1. olduğunu belirten Polat, “İsveç’i sırasıyla Finlandiya, Hollanda, Norveç ve Litvanya takip ediyor. Listenin sonunda Türkiye’nin ardından Japonya, Filipinler, Endonezya ve Hindistan yer alıyor. ABD, Bitcoin uygulamasının en çok indirildiği ülke olmasına rağmen, nüfusuna oranla listede 11. sırada yer buluyor” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ile bunları alabilirsiniz

Bitcoin almak için birden fazla seçeneğin bulunduğunu ve sanal ödeme sistemleri kullanan yaklaşık bin satıcı bulunduğunu anlatan Polat, şöyle konuştu:

“Bitcoin ile dünyanın farklı noktalarında; araba, altın, gümüş, kontör, giyim eşyası, aksesuar, saat, bilgisayar ve aksesuarları, dijital fotoğraf makinesi, tablet, elektronik sigara, bellek, adaptör, kablo, lazer ve lazer aksesuarı, göz koruyucu gözlük, özel tasarım tıraş bıçağı, güvenlik ve gizlilik yazılımları, telefon kılıfı, kitap, DVD, oyun, gitar, amfi, müzik, sağlık ve kozmetik ürünleri, uçak ve gösteri bileti alınabilir, çikolata, kahve ve yemek sipariş edilebilir, online satranç oynanabilir, otel rezervasyonu yaptırılabilir, uzaya seyahat edebilirsiniz,  üniversite kayıt paranızı ödeyebilirsiniz, yardım sitesine bağış yapabilirsiniz. Hatta bazı siteler Bitcoin ile gerçekleşecek alışverişler için yüzde 20 indirim imkanı sunuyor. Kanadalı bir madencilik kuruluşu da maaşları Bitcoin ile ödüyor.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

‘İnternetin pazar yeri’ 5 yaşında

Sanalpazar.com 5. yılını kutladı

‘İnternetin pazar yeri’ konseptiyle, geleneksel ticaretin tüm bileşenlerini internet ortamına taşıyan ve beş yılda e-ticaret sektörünün önde gelen markalarından biri konumuna yükselen Sanalpazar.com, yeni yaşını 3 Aralık akşamı Shangri-La Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen özel davetle kutladı.

Cem Davran’ın sunumuyla renklenen gecede Sanalpazar.com Genel Müdürü Cem Kesici bir konuma yaptı. Kesici, ‘Bugün bu heyecanı bizlerle paylaşan tüm davetlilere teşekkür ediyorum.Sanalpazar.com olarak, internet dünyasının ve e-ticaret sektörünün nabzını tutuyoruz. Sanalpazar.com’un alıcı ve satıcılara daha etkili, daha kolay ve daha hızlı bir alışveriş deneyimi sunması için her gün çalışıyoruz. Önümüzdeki senelerde de sektörde fark yaratacak projelere imza atacağız. Bugünkü gibi o zaman da, sizleri aramızda görmekten onur duyacağız’ dedi.

Sektörün önde gelen isimleri, işadamları ve sanatseverlerin buluştuğu gecede, Sanalpazar.com’un İFSAK işbirliği ile düzenlediği ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temalı ulusal fotoğraf yarışmasının ödül töreni de gerçekleştirildi. ‘Malatya Bakırcılar Çarşısı’ fotoğrafıyla 1’inci seçilen Emre Soytürk, ‘İzmir Kemeraltı Çarşısı’ fotoğrafıyla 2’nci seçilen Zeren Toktaş Yasa ve ‘Kocaeli Değirmendere Merkez Çarşı’ fotoğrafıyla 3’üncü seçilen Melih Sular ödüllerini Sanalpazar.com Genel Müdürü Cem Kesici ve İFSAK Başkanı Serkan Turaç’ın elinden aldılar.

İFSAK Başkanı Serkan Turaç, ‘Katılım beklediğimizden yüksekti. Kültürel mirasımız olan çarşılarımıza bu şekilde sahip çıkılmasını takdirle karşılıyoruz’ dedi. Sanalpazar.com Genel Müdürü Kesici ise, ‘Çarşılar’ projesi ile gurur duyduklarını, sosyal sorumluluk değeri de taşıyan bu projeyi devam ettireceklerini belirtti.

Ödül töreni sonrasında, davetliler yarışmaya katılan 36 eseri inceleme fırsatı yakaladı; ardından akşam yemeğine geçildi. Nev’in birbirinden güzel şarkılarıyla eşlik ettiği gece boyunca, davetliler ve Sanalpazar.com yöneticileri keyifli saatler yaşadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

Postalar insansız hava aracıyla taşınacak

Dünyanın en büyük internet marketi sahibi Amazon, müşterilerine postaları insansız hava aracı ile ulaştırmaya hazırlanıyor.

İnternet üzerinde en fazla alışverişin yapıldığı e-ticaret sitesi, hedeflerinin internet üzerinden yapılan bir alışverişi 30 dakika veya daha az bir sürede müşteriye ulaştırmak olduğunu açıkladı.

Şirket, “Amazon Prime Air” ismini verdiği araçları kullanmak için alt yapı çalışmalarını son aşamaya getirdiğini açıkladı. Amazon’un internet sayfasında duyurduğu habere göre, altyapısı hazır hale getirilen havadan posta servisi, Federal Havacılık Yönetimi (FAA) tarafından gerekli izinlerin verilmesi durumunda 2015 yılında kullanıma hazır hale gelecek.

İNTERNET SİPARİŞİ 30 DAKİKADA KAPIDA OLACAK

Amazon iş geliştirme ekibi, daha önce Amerikan ordusu tarafından Afganistan ve Pakistan’da kullanılan ve son yıllarda fiyatının düşmesi sonucu ticari kullanıma elverişli hale gelen İHA sistemi üzerinde bir süredir çalışıyordu. FAA’nın izin vermesi durumunda Amazon satış merkezlerinden havalanacak insansız hava aracının, satın alınan paketi müşterinin ev adresine 30 dakika veya daha az sürede ulaştırmayı hedeflediği belirtildi.

Amazon yetkilileri, internet sitesinde havadan posta sistemi ile ilgili bir test uçuşunun videosunu da yayınladı. En çok önem verdikleri konunun güvenlik olduğunu, FAA ile yaptıkları çalışma sonunda bu uçuşları en güvenli hale getirecek kuralların belirleneceğini kaydeden yetkililer, “Amazon Prime Air aracını havada posta taşırken görmek, karayolunda giden bir kamyonu görmek kadar normal olacak” dedi.

Son gelişmenin Amerikan postacılık devleri FedEx ve UPS’in kar payını önemli miktarda etkileyeceği düşünülüyor. FedEx’in kurucusu Fred Smith de 2009 yılında bir dergiye verdiği röportajda, İHA’ları FAA’nın izin vermesi durumunda kendi posta servisleri için kullanmak istediğini söylemişti.

 

 

 

 

 

 

kaynak