Çift kameralı ıphone zengin etti!

Aplle’ın çift kameralı İphone çıkaracağı söylentisi o sistemi imal eden tek şirketin hisselerini yüzde 7 yükseltti.

Aplle firmasına yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Iphone‘a çift kamera sistemi eklenecek. Telefon bu sayede DSLR kalitesinde görüntüler sunabilecek.

HİSSELER HAREKETLENDİ

Haber borsa’da da hareketliliğe sebep oldu.Çift kameralı sisteminin dünyadaki tek imalatcısı olan Altek firmasının hisseleri dün %7 oranunda arttı. Bu dalgalanma arkasından yabancı yatırımcıların olabiliceği belirtiliyor.

ÇİFT KAMERA YÜKSEK KALİTE FOTOĞRAF VİDEO DEMEK

Çift kamera yapılandırmaları ileri bir teknoloji. Bu yılın başlarında çıkan HTC One M8’deki Duo Camera derinlik özelliğine sahip. Fotoğraf ve vidolarada derinlik hissinin artarak gerçeğe daha yakın olmalarını sağlıyor. Ayrıca çift kamera sistemi 3D çekim yapılmasınada imkan veriyor

 

 

 

kaynak

iPhone 5S ve iPhone 5C’nin satışları hayal kırıklığı yaşatıyor!

Dünyanın en büyük GSM Operatörü China Mobile tarafından satışa sunulan yeni nesil iPhone’lara ilgi beklendiği gibi değil!

Apple ile dünyanın en büyük GSM Operatörü China Mobile tarafından yeni nesil iPhone 5S ve iPhone 5C’yi Çin’de geçtiğimiz 17 Ocak’ta satışa sunmuştu. Bu tarihten beri toplamda 752 milyon üyesi bulunan China Mobile 1 milyon adet iPhone satılı gerçekletirdiğinin bilgisini bizlere sunmuştu. Bu rakam ise Apple’ın kesinlikle beklediği bir rakam değildi. Satış öncesi Tim Cook 19 milyon adet iPhone satışı beklediklerini belirtmiş ve açıkçası 750 milyon abonesi olan bir GSM Opertörünün de 19 milyonun altında satış yapabileceği bizler tarafından bile kesin gözüyle baklılmıştı.

China Mobile tarafından yapılan satış rakamı açıklamasında ise küçük bir dipnot bulunmakta. Firma yaptırdığı araştırma ile kullanıclarının daha büyük ekranlı bir iPhone istediklerini ortaya koyuyor. Tüm dünyanın daha büyük ekranlı bir iPhone beklediğini düşünürsek Apple iPhone 6’da beklentileri karşılayabilirse büyük satış rakamlarına ulaşacaktır. Oppo, Xiaomi, Huawei, ZTE, Gionee gibi markaların yaptığı uçuk kaçık telefonlar ile yarışması çok zor olan iPhone 5S’in beklenen başarıdan çok uzakta olduğunu belirtmeliyiz.

kaynak

Starbucks’ta dijital bahşiş dönemi başlıyor

Kahve devi Starbucks’da yepyeni bir dönem başlıyor. Herhangi bir restorana veya bir kafeye gittiğimizde eğer bozuk paramız varsa orada çalışanların motive olması amacı ile bahşiş bırakabiliriz. Ancak gerek ülkemiz de bahşiş kültürünün çok gelişmemesinden gerekse nakit taşıma alışkanlığının azalması nedeniyle çokta fazla bahşiş veren bir millet değiliz.

Ancak Starbucks’ın yeni çıkan uygulaması ile artık bahşiş verme meselesinde bahaneler ortadan kalkıyor. İlk olarak iOS işletim sistemine sahip iPhone’larda yer alacak uygulamanın bir yıl içerisinde Android işletim sistemli akıllı telefonlarda da yer alması bekleniyor.

İlk olarak Starbucks uygulamasının görünümünün oldukça şıkve kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanım anlamında da oldukça kolay olan uygulama da birde My Starbucks ödüller bölümü bulunuyor.

Starbucks uygulaması ile hali hazırda içeceğinizi sanal ortamdan ödeyebiliyordunuz ancak bahşiş bölümü bulunmuyordu. Yeni güncelleme ile gelen bahşiş bölümü sayesinde vermek istediğiniz bahşiş miktarını da seçebiliyorsunuz

Starbucks uygulamasına bir eklentide shake-to-pay özelliği yani barkod ile ödeme özelliği. Dijital bahşiş uygulaması şuan için yalnızca Amerika Birleşik Devletlerin’de 7000 Starbucks mağazasında kullanılabiliyor.

 

starbucks-scroll-640x360

 

 

kaynak

Apple, 2013’te toplam ne kadar kazandı?

Apple kullanıcıları, geride bıraktığımız yılda iPhone ve iPad uygulamalarına 10 milyar dolar harcadı. Apple’ın web sitesinden yaptığı açıklamada, en çok indirme rekorunun Aralık ayına ait olduğu ifade edildi. Kullanıcıların toplamda 3 milyar uygulamaya 1 milyar dolar harcadığının belirtildiği açıklamada, yazılım geliştiriciler için de büyük bir maden olan App Store’un, üçüncü parti yazılımcılar sayesinde 2008’den bu yana 15 milyar dolar gelir elde ettiği dile getirildi. İndirilen uygulamalardan yüzde 30 alan Apple, 2013’te geliştiricilere toplamda 7 milyar dolar kazandırmış oldu. Bu miktara, Apple’ın kendi geliştirdiği uygulamalar da dahil değil.

 

 

 

Kaynak

Apple’ın karı beklentinin üzerinde!

Bilgisayar ve akıllı telefon devi Apple, yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin biraz daha üzerinde kâr elde etti

Bilgisayar ve akıllı telefon devi Apple, yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin biraz daha üzerinde kâr elde ettti. Şirket, iPhone satışlarındaki artış sayesinde Haziran’a kadarki üç aylık dönemde, 6,9 milyar dolar kâr yaptı.
Ancak, bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22 daha düşük ve kâr marjları da yüzde 42,8’den yüzde 36,9’a geriledi. Buna karşın şirketin hisse senetleri yüzde 4 değer kazandı.
Şirketin cirosuysa beklenenin 35,3 milyar dolarla beklenenin üzerinde çıktı. Geçten yıl bu rakam 35 milyar doların çok az üzerindeydi. Şirketin iPhone satış rakamlarıysa yüzde 20 artarak 31,2 milyona ulaşıp, rekor kırdı.
Ancak iPhone’ların bir yıl önceki ortalama 608 dolarlık satış fiyatı 581 dolara geriledi. Apple’ın en yeni ürünü iPad’in satışlarında ise yüzde 14’lük gerileme oldu ve satılan İpad sayısı geçen yılki 17 milyonluk rakamdan, 14,6 milyona geriledi. Apple son 10 yıldır tüketicilerin ve yatırımcıların gözde markasıydı.
Ancak üç yıl önce iPad’in çıkartılmasından bu yana yeni ürün geliştirememesi ve özellikle Samsung’la rekabet, piyasadaki lider konumunu sarstı. Apple’ın üst üste iki çeyrekteki kazancında, bir önceki yıla göre düşüş oldu.
 
315470

iPhone 4’e yasak gelebilir!

Apple davayı kaybetti…

Apple, Güney Koreli rakibi Samsung‘un ABD’de açtığı patent davasını kaybetti. Karar sonrasında ABD’de iPhone ve iPad’in eski modellerinin satışı durdurulabilir.

Uluslararası Patent Komisyonu (ITC) tarafından salı günü verilen karara göre, Apple‘ın en popüler ürünlerinden iPhone 4’de dahil olmak üzere bazı eski modellere yasak gelmesi gündemde. Patent davasının konusu 3G bağlantı teknolojisinin aynı anda birden fazla hizmeti verebilmesini sağlayan özellikleriyle ilgili.

Voice of America’nın haberine göre Apple karara itiraz edeceğini açıkladı. Karar, 60 gün içinde ABD başkanı tarafından hükümsüz kılınabilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/850490-iphone-4e-yasak-gelebilir

iPhone hackleyen şarj cihazı!

Araştırmacılar, iPhone’u bir dakikadan kısa süre içerisinde hack’leyebilen bir şarj cihazı geliştirdi

 

Tanımadığın insanlarla konuşma’ veya ‘içeceğin görebileceğin bir yerde dursun’ gibi uyarıların yanına bir yenisi ekleniyor: ‘Başkasının iPhone şarjını kullanma.’Bilim insanları, geliştirdikleri özel üretim iPhone şarjlarıyla, telefonları kısa sürede hack’leyebildiklerini açıkladı.

ABD’nin Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları Billy Lau, Yeongjin Jang ve Chengyu Song, ‘Mactans’ adını verdikleri yeni cihazlarıyla iPhone’lara sızmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Üç araştırmacı, Temmuz ayında yapılacak ‘Bilgi İşlem Güvenlik Konferansı’nda tanıtacak. Yeni ürün “bir saldırganın yazılımını nasıl Apple ile aynı şekilde cihazın içine saklayabildiğini” gösterecek.

KÖTÜLERİN ELİNE GEÇERSE?

Telefonları şarj makineleriyle hack’leme teknolojisi, şimdilik sadece ‘iyi insanların’ elinde. ‘Mactans’ cihazını üreten araştırmacılar kimseyi hack’lemeye çalışmıyor; ‘sadece yapılabileceğini gösteriyor.’

Forbes’un haberine göre cihaz, küçük olduğu halde iPhone’un içerisine sığmayan, fakat şarj aleti veya kutusu içerisine rahatlıkla sığabilen ‘Beagle Board’ işlemcisini kullanıyor.

Araştırmacılar kısıtlı bir bütçeyle cihazı geliştirmiş olduklarını söylerken, ‘zamanı ve kaynakları olan kötü niyetli hacker’ların yapabilecekleri kötü amaçlı eylemlerden de endişe duyduklarını’ ifade etti.

Apple istihdamını %46 artırmaya hazırlanıyor

Teknoloji devi Apple, California’daki birimindeki istihdamı 2016’ya kadar yüzde 46 artırmayı planlıyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple Inc., evi California’daki istihdamı 2016’da yeni genel merkezleri kuruluncaya kadar yüzde 46 yükselterek 23,400 kişiye çıkarmayı planlıyor. Apple’ın istihdamını artırmasının ardından yıllık toplamda 2.9 milyar dolar ücret ödeyeceği tahmin ediliyor.

iPhone ve iPad’lerin üreticisi olan şirket, California’nın Cupertino kasabasındaki çalışanlarının baz maaşlarının da geçtiğimiz yılki 2 milyar dolar seviyesinden aynı oranlarda artmasını bekliyor.

Ayrıca Apple, ABD’nin rakibi Samsung’a açtığı patent davasını da kaybetti.

Uluslararası Ticaret Komisyonu Apple’ın Samsung’un patentini ihlal ettiğine karar verdi. Karar, iPad ve iPhone’un bazı eski modellerinin ABD’deki satışının yasaklanabileceği anlamına da geliyor.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1369369-apple-istihdamini-46-artirmaya-hazirlaniyor

 

Motorola’dan iPhone’a rakip

MarketWatch sitesinde yer alan bir haberde son yıllarda cep telefonu pazarında istediği ivmeyi yakalayamayan Motorola şirketinin yeni bir akıllı telefon üzerine çalıştığı belirtildi.

Son olarak Google’ın satın aldığı Motorola Mobility CEO’su Dennis Woodside, şirketin son teknoloji yeni bir akıllı telefon üzerine çalıştığını doğruladı.

Telefonun adının Moto X olacağını söyledi.

Woodside, “Dönüm noktasındayız” dedi.

CEO, Teksas’daki fabrikaya yeni üretim faaliyeti için Ağustos ayına kadar 2 binin üzerinde yeni işçi alınacağını da ifade etti ve telefonun bazı temel parçalarının uluslararası tedarikçilerden elde edileceğini de söyledi.

CEO, akıllı telefon için henüz bir fiyat belirlenmediğini de ifade etti.

 

 

 

 

Kaynak:http://www.guncelekonomi.com/motoroladan-iphonea-rakip?id=8421

 

Yeni iPhone Renkli Olacak

Yeni çıkacak iPhone plastik ve renkli olacak.

Apple geliştirici konferansı WWDC’nin başlama tarihi yaklaştıkça yeni iPhone hakkında söylentiler artarak devam ediyor.

Bunlardan en sonuncusu  Japonya’nın Macotakara sitesi tarafından ortaya atıldı. Macotakara sitesi yeni çıkacak iPhone’nun plastik ve değişik renklerde olacağını belirtti. Sitenin yaptığı açıklamada plastik iPhone’nun yeşil, mavi, sarı, turuncu, pembe renklerde olacağı belirtildi.  Macotakara, iPhone’da beyaz ve siyahı benimseyen Apple’ın, plastik iPhone’da ‘siyah rengi düşünmediğini’ iddia etti. Site, Apple’ın tüm renk seçeneklerini içeren modelleri deneyeceğini ve bazılarını eleyebileceğini ifade etti. Apple’ın, gelişmekte olan piyasalar için tasarladığı belirtilen ucuz iPhone’u geleneklerinden farklı bir tasarımla sunabileceği bekleniyor.

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Yeni-iPhone-renkli-olacak/146776/

iPhone-borsa