AB’den Türkiye’ye dev kaynak

AB_tr_en_colorTürkiye, AB’den “katılım öncesi” yardımlar almaya devam ediyor.

Türkiye ile Avrupa Komisyonu arasında katılım öncesi yardımın ikinci dönemine yönelik imzalanan çerçeve anlaşma kapsamında Türkiye’ye 2014-2020 döneminde 4,5 Milyar avro kaynak sağlanacak.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile AB arasında tesis edilen mali işbirliği kapsamında Türkiye’nin faydalandığı Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (IPA) 2014-2020 yıllarından oluşan ikinci döneminde Türkiye’ye sağlanacak 4,5 milyar avroluk hibenin kullanımına ilişkin anlaşma imzalandı.

Açıklamada, IPA 2 çerçevesinde AB’nin Türkiye’ye yapacağı mali yardımın uygulanmasına ilişkin anlaşmayı, AB Bakanlığı Müsteşarı ve Ulusal IPA Koordinatörü Büyükelçi Rauf Engin Soysal’ın imzaladığı bildirildi.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, 2007 yılından bu yana IPA çerçevesinde Türkiye’nin faydalandığı yardımların kullanımına 2014
-2020 döneminde de devam edilecek.

Türkiye’ye tahsis edilen 4,5 milyar avro kaynak, Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde çevre, rekabetçilik ve yenilikçilik, ulaştırma, istihdam, sosyal politika ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, enerji, içişleri, yargı ve temel haklar, sivil toplum ile tarım ve kırsal kalkınma alanlarında yer alan program ve projelerin finansmanında kullanılacak.

Kaynak

İnşaat sektöründe istihdam azaldı

İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri 2013 dördüncü dönem sonuçlarına göre, inşaat sektöründe istihdam, son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.5 azaldı.

İnşaat sektöründe istihdam, 2013 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri 2013 dördüncü dönem sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Üç Aylık İnşaat Sektörü İstihdam Endeksi, 2013 yılı dördüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 azalış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat İstihdam Endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5,2 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat Çalışılan Saat Endeksi, 2013’ün dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,3 düştü. Takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat Çalışılan Saat Endeksi de bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,9, 2013’te ise bir önceki yıla göre yüzde 6,1 oranında azaldı.

İnşaat sektöründe brüt ücret-maaş yüzde 0,7 arttı 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat Brüt Ücret-Maaş Endeksi, bu dönemde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,7 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat Brüt Ücret-Maaş Endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,7, 2013’te ise bir önceki yıla göre yüzde 9,7 arttı.

Kaynak

Madencilikteki ruhsat krizi çözüldü

Madencilik sektöründeki ruhsat krizi çözüldü. Madencilik yatırımları için gerekli izinlerin ve maden ruhsatlarının ve izinlerinin alınmasını Başbakanlık onayına tabi tutan 16 Haziran 2012 tarih ve 2012/15 sayılı Başbakanlık Genelgesi sonrasında darboğaza giren Madencilik Sektörü, Başbakanlığın 51 bin dosyayı ilgili bakanlıklara göndermesiyle rahat bir nefes aldı. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, “Yaptığımız çalışmalar sonucunda sektörün beklediği gelişme bugün yaşandı. Sektörün taleplerine kulak veren Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz” dedi. Maden ve mermer ocaklarının orman izinlerinin alınamaması nedeniyle madencilik sektörünün büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, sektörün istihdam, üretim ve ihracat rakamlarının gerileme trendine girdiğini kaydetti. Mermerde çeşitlilik ve farklı renkler arayan müşterilerin taleplerine ruhsat krizi nedeniyle cevap veremez hale geldiklerini ifade eden Erdinç, “İhracat artışının önü tıkanmıştı, ruhsat izinlerinin verilmesi acilen gerekiyordu. Mermer ve madenleri işleyen fabrikalar hammadde temin edemez ve çalışamaz noktaya gelmişti. Bu hafta itibariyle 51 bin dosya Başbakanlık tarafından gerekli bakanlıklara gönderildi, ruhsat krizi aşıldı. Bu gelişmeden dolayı Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Madencilik sektörü adına teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

İSTİHDAM VE İHRACAT ARTACAK
Türkiye’nin maden ürünleri ihracatından 2013 yılında 5 milyar 57 milyon dolar döviz girdisi sağladığına dikkati çeken Erdinç şöyle devam etti: “Madencilik sektörünün ihracata dolaylı katkısı ise 15 milyar dolar seviyesinde. Ekonomiye ise 35 milyar dolar katkımız var. Diğer sektörlerle mukayese edildiğinde birim yatırım maliyetine oranla, hem de kırsal kesimde 10 kat istihdam sağlıyoruz. İhracatımızdaki katma değer oranı çok yüksek. Ruhsat sorununun çözümü sayesinde ihracat ve istihdamda büyük artış olacak. Madencilik sektörü olarak 2023 yılı ihracat hedeflerine 2017 yılında ulaşmayı hedefliyoruz.”

İŞÇİ KRİZİNE ÇÖZÜM İSTİYORUZ
Türk madencilik sektörünün ruhsat krizinin aşılmasıyla sektörde yeni yatırımların gündeme geleceğini bunun da istihdamı beraberinde getireceğini vurgulayan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Erdinç, sektörün en önemli sorunlarından bir diğerinin ise istihdam edecek işçi bulamamak olduğunu hatırlattı. Türkiye’de herkesin masabaşı işlerde çalışmak istediğini savunan Erdinç, “Bu sorunun çözümü için yurtdışından misafir işçi getirilmesini talep ediyoruz. Bu talebimize olumlu cevap verildiği takdirde madencilik sektörü, üretim, istihdam ve ihracatta büyük bir sıçrama sağlar” şeklinde konuştu.

Kaynak

Ar Ge’de En Fazla Kadın İstihdamı Üniversitelerde

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) araştırmasına göre, özel sektör, kamu ve yükseköğretim kurumlarının Ar-Ge birimlerinde istihdam edilen kadın sayısı, toplam Ar-Ge istihdamının yüzde 30’unu oluşturuyor.


AA muhabirinin, TÜİK’in “2012 Yılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri Araştırması” başlıklı çalışmasından derlediği bilgilere göre, geçen yıl Ar-Ge birimlerinde 105 bin 122 kişi tam zamanlı istihdam edildi. Söz konusu birimlerde çalışanların 73 bin 495’ini (yüzde 69,91) erkekler, 31 bin 626’sını (yüzde 30,08) kadınlar oluşturdu.

Ar-Ge birimlerinde çalışan kadınların, 16 bin 893’ü yükseköğretim kurumlarında görev alırken, özel sektörde 11 bin 670, kamuda ise 3 bin 64 kadın istihdam edildi. Böylece Ar-Ge faaliyetlerinde kadınlara en fazla istihdam imkanı tanıyan kesim, yükseköğretim kurumları oldu.

En fazla harcamayı özel sektör yaptı

Geçen yıl yaklaşık 13,1 milyar lira Ar-Ge harcaması yapılırken, bunun 6 milyar liralık kısmı özel sektör, 5,7 milyar liralık kısmını yükseköğretim kurumları, 1,4 liralık kısmını da kamu kurumlarınca gerçekleştirdi. Özel sektörün yürüttüğü Ar-Ge faaliyetlerinde en fazla harcama, 3,1 milyar lirayla imalat sanayisine yönelik yapıldı.

Kamu kesimi Ar-Ge harcamalarında aslan payını 392,2 milyon lirayla yeryüzünün keşfi ve kullanımı alırken, yükseköğretim kurumlarının en fazla harcama yaptığı alan ise 1,9 milyar lirayla sağlık bilimleri oldu.

 

 

 

 

 

Kaynak

Japonlar’dan Çankırı’ya dev yatırım

Japon Sumitomo lastik firması, Petlas ortaklığı ile Çankırı’ya dev bir lastik fabrikası kuruyor.

Japon Sumitomo lastik firması, Petlas ortaklığı ile Çankırı’ya dev bir lastik fabrikası kuruyor.

Türkiye’nin batısında ve avantajlı teşvik kapsamında bulunan Çankırı, son zamanlarda yatırımcıların gözde yatırım alanlarından oldu. Kurşunlu ilçesine kurulan dünyanın en büyük ikinci seramik fabrikasından sonra Japonların da ilgisini çeken Çankırı, büyük yatırımlarla geçmişte yaşanan göçü tersine çevirmeye hazırlanıyor.

Japon yatırımcıların gelişi ile birlikte Çankırı-Ankara karayolunun 40’ncı kilometresinde Tüney Köyü mevkiinde kurulan Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) altyapı çalışmaları tüm hızıyla sürerken, yeni yatırımcılar da bölgeye yatırım için sıraya girmiş durumda. Japon yatırımcıları Çankırı’ya yönlendiren ve Yenikent OSB’nin kuruluşu için yoğun çaba sarfeden Ak Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, altyapı çalışmalarının gelecek aylarda tamamlanacağını ve birkaç ay sonra Japon-Türk firmalarının işbirliğinde kurulacak olan 516 milyon dolar yatırım maliyeti olacak fabrikanın temelinin atılacağını söyledi. Filiz, Yakınkent OSB’ye kurulacak fabrikaların Çankırı’da işsizliğin çözümünde önemli rol oynayacağını, göçü tersine çevireceğini de sözlerine ekledi.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da Yakınkent OSB’nin müteşebbis heyetinin oluşturulduğunu ve bölgede altyapının kısa sürede tamamlanacağını belirtti. Özcan, “Japonlar yeni OSB’nin lokomotifi olacak. Yeni yatırımlar için çok sayıda firma müracaat etmiş durumda, onları da değerlendiriyoruz. Her alanda yapılan yatırımlarla Çankırı’da güzel şeyler oluyor” diye konuştu. Yeni yatırımları için sık sık Çankırı’ya gelen Japon heyetleri, yerel yönetimle de iyi bir diyalog içinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’i de sık sık ziyaret eden Japonlar, özellikle yapılan kültürel çalışmaları yakından takip ediyorlar.

Japon Sumitomo firmasının yetkilisi Norifumi Fujimoto da Çankırı’da kendilerine gösterilen ilgiden büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Fujimoto, “Lastik fabrikası için çalışmalar hızla sürüyor. Fabrikamız 2015’in temmuz ayında ilk lastiği üretecek. Çankırı’ya yapılan yatırım, Türkiye’nin gelişmesi ve bölgenin kalkınması açısından büyük bir adımdır. Şirket merkezi Çankırı’dadır. Çankırılılarla güç birliği içinde önümüze çıkan tüm sorunları aşabileceğimizi düşünüyorum. Şirketimiz tam kapasiteyle çalışmaya başladığında 2 bin kişi istihdam edilecek” dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://haber.stargazete.com/ekonomi/japonlardan-cankiriya-dev-yatirim/haber-767542

 

Sütaş’tan Bingöl’e 30 milyon euro’luk yatırım

 

Sütaş, Bingöl’e başlangıç bedeli 30 milyon euro olan yatırım yapma kararı aldı. Bin kişiye iş imkanı sağlayacak yatırım, bölgede sevinçle karşılandı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı ve Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Bingöl’de yatırım yapılacak olan bölgede incelemelerde bulundu. Yılmaz, bölgede hakim olan barış süreciyle birlikte yatırım kararı aldıklarını söyledi.

Muharrem Yılmaz, “Burada süt fabrikası, yem fabrikası, damızlık çiftlikleri, geri dönüşüm tesisleri, enerji tesisleri hepsi bir arada olacak ve bölgedeki bitkisel üretime de çok önemli bir model oluşturacak” dedi. Bingöl’ün 6’ncı teşvik bölgesinde bulunduğuna işaret eden Yılmaz, bu şehre yatırım yapmak için 1 milyar liranın üzerinde yatırım için teşvik belgesi alanlar olduğunu, Sütaş’ın ilk adımı atmasıyla diğer girişimcilerin de yatırım için cesaretleneceğini ifade etti.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, Sütaş’ın yapacağı yatırımla Bingöl’deki işsizliği büyük oranda bitireceğini kaydetti. Çalbay, “Sütaş yetkilileri başlangıç için bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Ancak ben bunu 50 bin olarak değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.

Bingöl Genç İşadamları Derneği Başkanı Medeni Arifoğlu da, coğrafyanın yatırım için bakir olduğunu kaydetti. Arifoğlu, “Bütün köyler neredeyse hayvancılığı bıraktı. Ovalar bomboş, insanlar tekrar hayvancılığa yönelir” diye konuştu.

Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ise kararın şehirde büyük bir sevinçle karşılandığını söyledi. İlde halkın yüzde 40’ının geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığına işaret eden Koç, “Son yıllarda hayvancılık bitme noktasına gelmişti. Bu yatırımla hayvancılığın tekrar canlanacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.perakende.org/gida/sutastan-bingole-30-milyon-euroluk-yatirim-1342792702h.html

 

Apple istihdamını %46 artırmaya hazırlanıyor

Teknoloji devi Apple, California’daki birimindeki istihdamı 2016’ya kadar yüzde 46 artırmayı planlıyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple Inc., evi California’daki istihdamı 2016’da yeni genel merkezleri kuruluncaya kadar yüzde 46 yükselterek 23,400 kişiye çıkarmayı planlıyor. Apple’ın istihdamını artırmasının ardından yıllık toplamda 2.9 milyar dolar ücret ödeyeceği tahmin ediliyor.

iPhone ve iPad’lerin üreticisi olan şirket, California’nın Cupertino kasabasındaki çalışanlarının baz maaşlarının da geçtiğimiz yılki 2 milyar dolar seviyesinden aynı oranlarda artmasını bekliyor.

Ayrıca Apple, ABD’nin rakibi Samsung’a açtığı patent davasını da kaybetti.

Uluslararası Ticaret Komisyonu Apple’ın Samsung’un patentini ihlal ettiğine karar verdi. Karar, iPad ve iPhone’un bazı eski modellerinin ABD’deki satışının yasaklanabileceği anlamına da geliyor.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1369369-apple-istihdamini-46-artirmaya-hazirlaniyor

 

Sanayide istihdam arttı

Sanayide istihdam 2013 yılı 1. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,7, çalışılan saat yüzde 2, brüt ücret-maaş yüzde 12,6 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin sanayi işgücü girdi endekslerini temel yılda yapılan değişikliğe göre açıkladı.

Buna göre, 2005=100 temel yıllı olarak yayınlanan sanayi işgücü girdi endekslerinin (sanayi istihdamendeksi, sanayide çalışılan saat endeksi ve sanayide brüt ücret-maaş endeksi) ekonomideki gelişmeler nedeniyle güncelliğini kaybetmesi ve sektör ağırlıklarındaki değişmeler nedeniyle 2010=100 temel yıllı olarak hesaplandı.

Karşılaştırılabilirliği sağlamak amacıyla 2010 temel yıllı endeksleri, 2005 yılına kadar geri çekildi.

Yeni temel yıl dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre, sanayi istihdam endeksi (2010=100 temel yıllı) 2013 yılı 1. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,7, bir önceki çeyreğe göre 0,3 arttı. Üç aylıksanayi istihdam endeksi 113,3 oldu.

Sanayide çalışılan saat endeksi bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2 arttı, bir önceki çeyreğe göre aynı kaldı. Üç aylık sanayide çalışılan saat endeksi 111,8 olarak gerçekleşti.

Sanayide brüt ücret-maaş endeksi 2013 yılı 1. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,6, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 arttı. Üç aylık sanayide brüt ücret-maaş endeksi 141,6 oldu.

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/187475–sanayide-istihdam-artti