Hasta odaklı uzman eczacılar yetiştirilecek!

Hasta odaklı uzmanlık eğitimi alan eczacıların yetiştirilmesine yönelik kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Hasta odaklı uzmanlık eğitimi alan eczacıların yetiştirilmesine yönelik Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, İstanbul’da Tahkim Merkezi kurulmasına dair tasarının görüşmeleri yarım bırakılarak, uzman eczacı yetiştirilmesine teklifin görüşmelerine geçildi.

Kabul edilen kanuna göre, eczacılığın herhangi bir uzmanlık dalında uzman olmak ve unvanı ilan edebilmek için Sağlık Bakanlığı’nca kabul ve ilan edilen Türkiye eğitim kurumlarınca verilmiş veya yabancı memleketlerin eğitim kurumlarından biri tarafından tasdik edilmiş ve Sağlık Bakanlığı’nca tescil olunmuş bir uzmanlık belgesini haiz olunacak.

Eczacılıkta uzmanlık eğitimlerine, merkezi olarak yapılacak “eczacılıkta uzmanlık sınavı” ile girilecek.

Uzmanlık dallarının eğitim müfredatları ve bu müfredatlara göre uzmanlık dallarının temel uygulama alanları ile görev ve yetkilerinin çerçevesi “Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu” tarafından belirlenecek.

Kanunla, 56 kadro ihdas ediliyor.

Teklifin yasalaşmasının ardından TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, birleşimi 11 Kasım Salı günü saat 15.00’de toplanmak üzere kapattı.

26

Kaynak

 

Emekli Esnafın Maaş Kesintisi Kaldırılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın emekli maaşlarındaki kesintinin kalkması gerektiğini söyledi.

Esnaf sanatkar kesiminin her anlamda elini taşın altına koymaya ve Türkiye için tüm imkânlarını seferber etmeye hazır olduğunu anlatan TESK Genel Başkanı Palandöken, “Esnafımızın ayakta kalabilmesi ve faaliyetlerini sürdürebilmesi için bazı öncelikli taleplerinin zaman kaybedilmeden yerine getirilmesi gerekir” dedi.

Esnaf temsilcilerini ve çeşitli esnaf gruplarını ziyaret ederek yerinde sorunlarını dinleyen Palandöken yaptığı açıklamada, “Esnaf ve sanatkârlarımızın istihdama sağladıkları katkı küçümsenmeyecek kadar yüksek. Küçük işletmelerin korunması gerektiğine ilişkin AB ilkesi dikkate alınarak, istihdam oluşturmaya yönelik devlet destekleri, özellikle 1-9 işçi çalıştıranlar olarak tabir ettiğimiz işletmeleri kapsayacak biçimde yeniden düzenlenmelidir. En önemlisi kendi nam ve hesabına çalışanlara bağlanan ortalama yaşlılık aylığının, geçinme endekslerine göre yetersiz olması nedeniyle, emekli esnaf ve sanatkârların yaşlılık aylıklarından yapılan yüzde 15’lik Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi kaldırılmalıdır” ifadesini kullandı.

Kaynak

THY özelleşiyor mu?

THY, sermayesindeki kamu payının özelleştirilmesine yönelik açıklamada bulundu

Türk Hava Yolları (THY), Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun THY sermayesindeki kamu payının özelleştirilmesi sürecine yönelik belirlenmiş bir kararının bulunmadığını bildirdi.

THY’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Sermayesindeki yüzde 49,12 oranındaki kamu payı özelleştirme kapsam ve programında bulunan Türk Hava Yolları AO, Türk Ticaret Kanunu, SPK ve ilgili mevzuata göre ticari faaliyet gösteren bir özel hukuk tüzel kişisidir. THY sermayesinde bulunan kamu payının özelleştirme çalışmalannda idaremize yardımcı olmak üzere danışmanlık hizmeti alımına ilişkin yapılan Danışmanlık Hizmet Alım Sözleşmesi 03.03.2013 tarihinde sona ermiştir.

4046 sayılı özelleştirme uygulamaları hakkında kanun ve ilgili mevzuat uyarınca danışmanlık hizmeti alımı çerçevesinde, THY sermayesindeki kamu payı ile ilgili olarak idareye yardımcı olmak üzere, THY, bağlı ortaklık ve iştiraklerinin idari, mali, hukuki durumlarının, maliyet yapılarının analizi, operasyonel performanslarının belirlenmesi, büyüme stratejilerinin, gelişiminin ve faaliyetlerinin izlenmesi, değerlendirilmesi, raporlanması ve gerektiğinde özelleştirme stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olmak üzere havayolu sektörüne yönelik teknik bilgi ve tecrübe birikimini haiz bir danışmandan danışmanlık hizmeti alınması planlanmaktadır.Bu aşamada, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun THY sermayesindeki kamu payının özelleştirilmesi sürecine yönelik belirlenmiş bir karan bulunmamaktadır.”

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/THY-ozellesiyor-mu/148847

 

Lüks araçtaki ÖTV vurgunu tarihe karışıyor

Bakan Şimşek, lüks araç satışında uygulanan ÖTV’ye ilişkin Maliye’nin kaybının 100 milyon TL olduğunu belirterek “Yeni düzenlemeyle söz konusu miktar devletin kasasına girecek” dedi.

Alkolle ilgili düzenlemeleri de içeren ve kamuoyunda “torba yasa” olarak bilinen Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda geçtiğimiz hafta kabul edildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayını bekleyen düzenleme, lüks araçların satışına ilişkin de önemli yenilikler getiriyor.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, motorlu araçlar üzerinden alınan ÖTV’nin, bayinin aracı, nihai tüketicilere satışı aşamasında tahsil edildiğini ve vergi tutarının, satış bedeline kanunda belirlenen oranın uygulanmasıyla hesaplandığını söyledi.

Lüks araçların satışında uygulanan bu yöntemle Maliye’nin kaybının yaklaşık 100 milyon lira olduğuna dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti:

“Son olarak, Meclis’te kabul edilen düzenlemeye göre, bayinin aracı satış bedeli ve alış bedeli ile araç ithal edilmişse ithalatta hesaplanan KDV matrahı, yurt içinde imal edilmişse imalatçının satış bedeli üzerinden hesaplanacak vergi tutarlarından en fazla olan tutar, ÖTV olarak ödenecek. Yani, konuya ilişkin verdiğim örneğe bakacak olursak, satışı yapılan bu aracın ÖTV matrahı 200 bin lira değil, 500 bin lira olacak. Böylece devletin kasasına girecek ÖTV miktarı da artacak. Yeni kanunla bayiler artık ÖTV matrahını aşındıramayacak ve 100 milyon lira devletin kasasına girecek.”

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/188080–luks-aractaki-otv-vurgunu-tarihe-karisiyor

Kamu ihalelerinde yerli malı zorunluluğu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, “Kamu İhale Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle Türkiye’de üretilen ürünlerin kullanımı zorunlu hale getirilecek” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kamu İhale Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile Türkiye’de üretilen ürünlerin kullanımının zorunlu hale getirileceğini bildirdi.

13. KOMATEK İş Makinaları Fuarı’nın açılışını yapan Ergün, bir gazetecinin “Türkiye’de yerli iş makinaları üretilmesi ve ihraç edilmesine rağmen bazı belediyelerin iş makinalarını yurtdışından alıyor. Bununla ilgili bir çalışma var mı?” sorusu üzerine, Türkiye’de üretilen iş makinalarını hem özel sektör hem kamu kuruluşları hem de kamuya iş yapan firmaların “gönüllü olarak” kullanmasını istediklerini söyledi.

Ergün, şöyle konuştu:

“Biz bu konuyla ilgili Bilim Teknoloji Yüksek Kurulunda bir karar çıkarmıştık. Bu karar çerçevesinde Kanun çalışmalarımız da devam ediyor. Yakın bir zamanda kamu alımların Türkiye’de üretilen ürünlerin kullanımını belirli kriterlerle zorunlu hale getiren düzenlemeyi yapmış olacağız.”

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/187514–kamu-ihalelerinde-yerli-mali-zorunlulugu