Okul Öncesi Yaş Grubu Çocukları ve Pazarlama

Alışveriş deneyimleri hakkında cevaplar:
*-Sinan, (5 yaş): “işe gitmezsek paramız biter, o zaman kartla alışveriş
yaparız.”
*-Defne, (5 yaş): “pahalı olunca kart veririz”
*-Görkem, (5 yaş): “Karta para ödemiyoruz”
*- İlayda, (3 yaş): “Kart para yerine geçiyor ama ürün almak için sadece
kart değil paraya da ihtiyaç var”
*-Arda, (5 yaş): Ödemeyi nasıl yapıyorsun?
-Kartla
-Kart yoksa nasıl ödersin?
-Nakit
-Nakit ne demek?
-Para.
Pazar ve Ürün Hakkında
*-Sinem, (5 yaş): Pazar, şeylerin alındığı yer; pazarda herşey ürün.
Yumurta, kıyafet, peçete, forma var. Çarşıda çok şey var, oyuncak bile
var.
Migros’ta daha çok mağaza var, pazar bile var.
Markalar Hakkında
*-Nelerin markası olur?
-Araba, süt, çikolata…
Reklam Hakkında
*-“Reklam müzikli bişey, televizyonda çıkan”
*-“Reklam insanlara bilgi veriyor. Buradaki (market resmini göstererek)
eşyaların kaç para olduklarını insanlara söylüyor.”
*-“oyuncağı reklamlarda gördüm”.

Böyle söylüyor çocuklar.

Yapılan bir araştırmaya göre çocuklarımızın pazarlama kavramlarına yakınlığı, algıları ve farkındalığı konusunda ölçülmeye çalışılmıştır.

Elde edilen sonuçlara göre, çocukların 3 yaşından itibaren pazarlamayla ilgili temel kavramların anlamlarını öğrenmeye başladıkları, bu yaştan itibaren alışveriş, para, market, pazar kavramlarını doğru anlamlarıyla kullandıkları, para ve ürün alma verme davranışlarını sergileyebildikleri, 4 yaşından itibaren ise müşteri, AVM, kredi kartı, indirim, etiket, ambalaj, marka, alışveriş sepeti kavramlarına da doğru anlamları yükledikleri ve etiket kavramının öğrenilmesiyle birlikte ürün etiketinin de göstermeye başladıkları tespit edilmiştir. Bu bul- gular ışığında 3 ile 4-5 yaşındaki çocuklar arasında pazarlama kavramlarına yönelik bilişsel farklılıkların bulunduğu ancak davranışsal anlamda belirli farklar olmadığına ulaşılmıştır. Bu farkın çocukların okul öncesi eğitimde geçirdikleri süre, ebeveynleriyle yaşadıkları alışveriş deneyimlerinin artması, ailelerinin sosyo-ekonomik durumları nedeniyle çeşitli uyaranlara (daha fazla alışverişe çıkma, anne-babanın araba sahipliği ve markaya duyulan ilgi, vs.) daha fazla/daha az maruz kalmalarından kaynaklandığı söylenebilir.

Çocukların pazarlama kavramlarına yönelik biliş ve davranış düzeyle- rinin belirlenmesi pazarlama uzmanlarına çocukların ve dolaylı olarak ailelerinin hedef alındığı pazarlama uygulamalarına ışık tutması beklenmektedir. Aile sorumluluğu ve eğitim açısından ele alındığında, çocukların bu konulardaki farkındalığı onlara kendi seçimlerini daha bilinçli olarak yapabilmeleri için hazırlanmış bir zemin olarak görülebilir. Bu bağlamda konu, hem alışveriş pratiğindeki kuralları öğrenme, hem de küçük yaştaki tüketiciler olarak haklarının farkındalığını bilgilenme yoluyla kavrama açısından eğitmenler, aileler ve pazarlamacılar için önem- li bir özel alan olarak ele alınmaya değerdir.

Çocukların pazarlama kavramları hakkındaki farkındalığı firmalar tarafından reklam, satış geliştirme ve satış yeri kampanyalarında dikkate alınabilir. Özellikle çocuklar tarafından doğru algılanan kavram ve terimlerin seçimi; doğru algılanmayanların kullanılmasından kaçınma gibi bir titizlik hedef kitle filtrasyonunda kılavuz olabilir.

 

Okul Öncesi Yaş Grubu Çocukların Pazarlama
Kavramları Farkındalığı1,Zeki Atıl BULUT,Feyza TEKİNBAŞ,Muazzez BABACAN,

http://betadergi.com/uploads/pdf/okul-oncesi-yas-grubu-cocuklarin-pazarlama-kavramlari-farkindaligi-1.pdfScreen shot 2014-11-18 at 15.27.18

Kredi kartı harcamaları 90.3 milyar liraya ulaştı

TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka istatistiklerine göre, 22-29 Kasım tarihleri arasında mevduat bankalarının tüketici kredileri yüzde 0,56 oranında artışla 232 milyar 75 milyon 855 bin liraya, kredi kartı harcama tutarı yüzde 0.96 oranında yükselişle 90 milyar 336 milyon 230 bin liraya çıktı.
Söz konusu dönemde taksitli ticari krediler ise yüzde 1.35 artışla 115 milyar 192 milyon 12 bin lira oldu.

Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 99 milyar 699 milyon 713 bin lirası konut, 7 milyar 822 milyon 246 bin lirası taşıt ve 124 milyar 553 milyon 896 bin lirası da diğer kredilerden oluştu.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla mevduat bankalarındaki tüketici kredileri yüzde 27.29 oranında, taksitli ticari krediler de yüzde 41.99 oranında arttı.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Kredi kartı taksidine 9 ay sınırı

BDDK Başkanı Öztekin, kredi kartı taksitlerini 9 ayla sınırlandıracaklarını açıkladı. Binek araç kredilerine ‘konut’taki uygulama geldi

Kredi kartlarıyla ilgili yapılacak düzenlemenin ayrıntıları netleşti. Hazırlanan taslağa göre; genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacak.

Elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ayı geçemeyecek.

Beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı ise 12 ay olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, “Bireysel Kredilerle İlgili Üç Yeni Düzenleme Taslağı”na dair basın açıklaması yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Orta Vadeli Plan (OVP) ve 2014 Yılı Programında öngörüldüğü üzere, tasarrufların artırılması ve artan yurtiçi tasarrufların üretken yatırımlara yönlendirilmesi amacı doğrultusunda, Kurumumuz tarafından bireysel kredilere ilişkin üç yeni düzenleme taslağı hazırlanmıştır. Bu yolla hane halkları borçluluğunun daha sağlıklı gelişmesine ve nihayetinde Türkiye ekonomisinin yüksek ve istikrarlı büyüme dinamiği yakalamasına katkı verilmesi amaçlanmıştır.

Düzenleme taslaklarından biri ile kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlamalar getirilmektedir. Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacaktır. İlaveten, farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları öngörülmektedir. Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir.

Taşıt kredilerine ‘konut’taki uygulama geldi

Bir diğer düzenleme taslağı ile, binek araç ediniminde kullanılacak taşıt kredilerine de yeni sınırlamalar getirilmiştir. Bu sektörde kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecektir.

Hazırladığımız düzenleme taslağında kredilendirme oranı, taşıt değerinin elli bin Türk Lirası ve altı olması halinde %70; taşıt değerinin elli bin Türk Lirasını aşması halinde ise bedelin elli bin Türk Lirasına kadar olan kısım için %70, elli bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için %50 olarak sınırlandırılmaktadır.

Yeni düzenleme taslağı çerçevesinde, konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin ise 48 ayı geçmemesi öngörülmektedir.

Türkiye ekonomisinin istikrarlı büyümesini sürdürmesi yolunda görev alanımıza giren konular tarafımızdan hassasiyetle takip edilmekte ve yüksek sorumluluk bilinci ile gerekli tedbirler alınmaktadır.

Sisteme yönelik risk unsuru olma potansiyeli taşıyan hususlar kurumumuz tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu çerçevede, son dönemde ilgi çeken türev işlemler de yakından izlenmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde, türev işlemlere yönelik yeni düzenlemeler uygulamaya geçirilebilecektir.”

BDDK Başkanı Mukim Öztekin vatandaşları ayrıca “içeriğini bilmedikleri türev ürünlerini satın almamaları” noktasında da uyardı.

Kaynak

Kredi kartıyla bunu yapan yandı!

Kredi kartı ile alışveriş yapılmış gibi göstererek vatandaşa nakit verip karşılığında komisyon alan kuyumcu ve beyaz eşya satıcıları artık tefeci muamelesi görecek.

Yargıtay, aynı gün hiçbir satış yapmamasına rağmen POS cihazı üzerinden satış gerçekleştirilmiş gibi yapılan işlemde alınan komisyonla kredi kartının ait olduğu bankanın aldığı komisyonun karşılaştırılması gerektiğini, eğer fark varsa burada tefecilik suçunun oluştuğunu belirtti. Olay, Bolu’da bir vatandaşın kuyumcu hakkında dava açmasıyla başladı. Kuyumculuk yapan sanığın POS cihazı tefeciliği yaptığı iddiasıyla yargılaması Bolu 2.Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yapıldı.

Star’ın haberine göre mahkeme, sanığın beraatine karar verdi. Karara yapılan itirazı görüşen Yargıtay 5.Ceza Dairesi, yerel mahkeme kararını oybirliğiyle bozdu. Dairenin bozma gerekçesinde kuyumcu olan sanığın işyerinde herhangi bir alışveriş yapılmadığı halde, yapılmış gibi gösterildiğini belirtti. Kararda, ‘Alışveriş yapılmış gibi kendilerine para ihtiyacı nedeniyle başvuran kişilere ait kredi kartlarıyla POS cihazı aracılığıyla işlem yapıp, gerçek olmayan bu alışveriş tutarından belli bir komisyon kesintisi yapıldığı’na dikkat çekti.

KAZANÇ AMACI VAR

Yargıtay “Bu nedenle bankaya komisyon ödememeleri veya kredi kartı sahiplerinden aldıkları komisyon miktarından az ödemeleri halinde, eylemlerin kazanç elde etmek maksadıyla başkasına ödünç para verme niteliğinde olduğu kabul edilmelidir” dedi. Yargıtay, yerel mahkemeden sanıklara ait pos cihazlarının ait oldukları bankalara veya Bankalararası Kart Merkezi’ne başvurularak suç tarihinde yapılan işlemlerin talep edilmesini istedi. Yargıtay, “Pos cihazlarından yapılan alışverişler karşılığında komisyon ödeyip ödemedikleri ve ödemişlerse miktarları sorulup gerektiğinde bilirkişiden ek rapor alınarak hasıl olacak sonuca göre hüküm kurulsun” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.internethaber.com/kredi-kartiyla-bunu-yapan-yandi-569479h.htm

 

AKILLI YAZARKASA İÇİN EK SÜRE

Maliye Bakanlığı, POS özellikli akıllı yazarkasaların kullanımı için geçiş süresi verdi.

Kayıt dışı ile mücadele kapsamında mükellefi teknolojik denetime alan Maliye Bakanlığı, POS özellikli akıllı yazarkasaların kullanımı için geçiş süresi verdi.

Uygulama 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren başlayacak olmasına rağmen yazar kasa üreticisinden faturası olan işletmelere ilave 90 günlük süre tanınıyor. Normalde geçiş süresi 15 gün olarak uygulanıyor. Düzenleme kapsamında kredi kartı ile tahsilat yapmasına rağmen fiş kesmeyen işletmeler Maliye’nin radarına takılmış olacak. Mobil EFT-POS özelliği olan cihazların  önümüzdeki aybaşından itibaren kullanılması sadece işletmeler için geçerli olmayacak. Yol kenarı otopark hizmeti veren mükelleflerin de yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özelliği olanları kullanması gerekiyor. Edinilen bilgilere göre yeni cihazlar POS özellikli oldukları için bankacılık açısından yazılım hazırlanması gerekiyor. Bu süreç uzun zaman aldığı için uyuma ilişkin bazı sorunlar ortaya çıktı. Gelir İdaresi Başkanlığı uygulamaya başlangıç süresi olan 1 Temmuz tarihinden ise geri adım atmıyor. Ancak mobil POS cihazı kullanarak satış yapanların herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmaması için üretici firmalardan cihazlarına ilişkin fatura alması gerekiyor.

Ödeme kaydedici cihazlara yönelik çalışma başlatan İdare bu kapsamda esnafı anlık takip ve denetime tabi tutmuş olacak. Normal esnafın akıllı yazar kasaya geçiş tarihi ise 2016 yılı olarak belirlendi. İdare’nin hazırladığı ‘Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kılavuzu’na göre akaryakıt pompalarına bağlanan ödeme kaydedici cihazların teknik altyapısı daha güçlü olacak. Düzenleme hakkında bilgi veren Maliye kaynakları geçiş süresi için 90 gün tanınmasının bankacılıkla ilgili altyapının tamamlanması ile alakalı olduğunu belirterek, “1 Temmuz olan uygulama süresinde ise geri adım atılmadı. İdare kayıt dışı ile mücadele kapsamında bu konuya özel önem veriyor. Bu hüküm eylem planında da yer alıyor. Çok sayıda işletme kredi kartı ile tahsilat yapmasına rağmen fiş kesmeyebiliyor.” dedi.

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanılmasına ilişkin kademeli geçiş olacak. Ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananların, önümüzdeki ay başından itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özellikli cihazları kullanmaları gerekiyor. Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz modellerinin mükelleflerce kullanılabilmesi için, bakanlıkça belirlenmiş şartları haiz olduğunun onaylanmış olması gerekiyor. Teknik incelemeler ise TÜBİTAK tarafından yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.paralimani.com/akilli-yazarkasa-icin-ek-sure-haberi-28708/

 

Tüketici kredileri ve taksitli ticari krediler arttı

Mevduat bankalarının 7 Haziran tarihinde tüketici kredileri 208,8 milyar liraya ve taksitli ticari kredileri 99,6 milyar liraya yükseldi.Merkez Bankası Haftalık Para ve Banka istatistiklerine göre, 7 Haziran – 31 Mayıs döneminde mevduat bankalarının tüketici kredileri 1,3 milyar liralık artışla 208,8 milyar liraya ve taksitli ticari kredileri 1,1 milyar liralık artışla 99,6 milyar liraya ulaştı.

Aynı dönemde kredi kartı harcama tutarı 299 milyon liralık azalışla 82,8 milyar liraya oldu.

Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 90,1 milyarı konut, 7,6 milyarı taşıt kredisi ve 111,1 milyar lirası da diğer kredilerden oluştu.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla mevduat banklarındaki tüketici kredileri yüzde 22,1, taksitli ticari krediler yüzde 28,9 oranında arttı.

Bir haftalık dönemde mevduat banklarındaki tüketici kredileri yüzde 0,6, taksitli ticari krediler yüzde 1,15 oranında arttı.

Bireysel ve kurumsal kredi kartları ile yapılan harcamalar 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 29,6 oranında artış gösterdi. Kredi kartı harcama tutarının 46,3 milyarı taksitli ve 36,5 milyar lirası taksitsiz olarak gerçekleşti.

Finansman şirketlerinin aynı dönemde kullandırdıkları tüketici ve taksitli ticari kredi tutarı 11 milyar 907 milyon lira oldu. Bu tutar geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29,4 artış kaydetti.

Bankacılık sektörünün toplam menkul değerleri (net) 7 Haziran – 31 Mayıs haftasında yüzde 0,56 azalarak 229,9 milyardan 228,5 milyar liraya geriledi.

 

 

 

 

 

Merkez Bankası’ndan ‘dolandırıcılık’ açıklaması

Merkez Bankası, dolandırıcılık teşebbüslerine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, ” Bankamızın işlemleri için belirli bir tutarın bir banka hesabına yatırılması veya kredi kartıyla ödeme yapılması gibi uygulamaları bulunmamaktadır. Söz konusu taleplerle karşılaşanların durumu savcılıklara ve emniyet birimlerine bildirmeleri, mağduriyetlerin ve bu tür dolandırıcılık teşebbüslerinin önlenmesi bakımından önem göstermektedir” denildi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle ; “Bankamıza ulaşan şikayetlerden, bazı vatandaşlarımızın telefonla aranarak kendilerinden Bankamızca yapılacağı vaadedilen işlemler için para talep edildiği anlaşılmaktadır. Bankamızın işlemleri için belirli bir tutarın bir banka hesabına yatırılması veya kredi kartıyla ödeme yapılması gibi uygulamaları bulunmamaktadır. Söz konusu taleplerle karşılaşanların durumu savcılıklara ve emniyet birimlerine bildirmeleri, mağduriyetlerin ve bu tür dolandırıcılık teşebbüslerinin önlenmesi bakımından önem göstermektedir.”

Kaynak : http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/merkez-bankasindan-dolandiricilik-aciklamasi.html

İnternet alışverişinde rekor kırdık

Türkiye’de yılda 150 milyona yakın internetten ödeme işlemi yapılıyor.

 

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen, 2. E-Ticaret Konferansı ve Fuarında internet üzerinden yapılan e-ticaret satışları ile ilgili önemli veriler aktarıldı. 2. E-Ticaret Konferansı ve Fuarında konuşan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko’nun aktardığı BKM verilerine göre Türkiye’nin e-ticaret tablosu şöyle:

– 2009-2012 yılları arasında dünyada ödeme hacmi sadece yüzde 16 artarken, aynı dönemde ülkemizde internetten kartlı ödeme hacmi yüzde 41 arttı.

– Bugün Türkiye’de yılda 150 milyona yakın internetten ödeme işlemi yapılıyor. Bundan üç sene önce, 2010’da bu işlem sayısı yalnızca 75 milyondu; ikiye katlandı.

– Mevcut kredi kartlarının üçte birinden fazlası sanal pos’larda kullanıldı; toplam 56 milyon kredi kartının 20 milyonu ile internetten ödeme yapıldı.

– 2010’da her 100 TL’lik kart işleminin 6 TL’si internetten gerçekleştirilirken, 2013’te bu rakam 8 TL’nin üzerine çıktı. Ortalama işlem tutarı ise 171 TL’den, 197 TL’ye yükseldi.

– İnternetten ödemelerin en yoğun yapıldığı, seyahat, taşımacılık, giyim, elektronik gibi sektörlerde kartlı işlemler hızla arttı. Türkiye’de 2012 yılında 7.5 milyar TL seyahat, 750 milyon TL giyim, 4.1 milyar TL tutarında alışveriş yapıldı.

“Hedefimiz Türkiye’den 10 küresel marka çıkarmak”

Soner Canko’nun ardından kürsüye çıkan T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, “2016 yılında internet ekonomisinin 4,2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bizim de bu perspektif doğrultusunda Türkiye olarak 2023 yılındaki hedefimiz, o tarihe kadar 10 küresel marka yaratmış olmak. Bu hedef dahilinde, yeni çıkacak markaların da yer alabileceğine inancımız tam” diyerek e-ticaret sektörüne yeni atılmış girişimcilere de umut veren bir açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Internetten-alisverisinde-rekor-kirdik/148569/

 

Kredi Çekenler Faiz Ödemeyecek!

TMSF batık bankalardan kredi çekenlere kolaylık getirdi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), batık bankalardan devrolan bireysel kredi alacakları için başlattığı kampanyayla 31 Aralık tarihine kadar borcunu ödeyenlerin yüzde 375’lere varan gecikme faizinden kurtulacağı bildirildi.
TMSF’den yapılan yazılı açıklamaya göre, kampanyayla, borçlulara yüzde 100 faiz indirimi uygulanacağı belirtilirken, TMSF’ye devrolmadan önce batık bankalardan Tüketici Kredisi, Kredili Mevduat Hesabı, Kredi Kartı, Konut Kredisi ve Taşıt Kredisi alıp ödemeyenlerin, borçlarının ana parasını ödeyerek dosyalarını kapatabileceği kaydedildi.
Açıklamada yer verilen bilgilere göre, 2001 krizinden etkilenen ve borçlarını ödeme güçlüğü çeken yaklaşık 32 bin bireysel kredi borçlusu, kampanyayla geçmiş yıllara ait yıllık yüzde 375’lere varan gecikme faizi yükünden kurtulmuş olacaklar. 31 Aralık 2013’e kadar geçerli olacak kampanyayla borçlarını ödeyenlerin mali ve yasal kısıtlamalarının kaldırılarak borçlarının sona erdiğine ilişkin yazılı döküman da sunulacak.
Başvuru yapan borçlulara kampanya süresince her hangi bir haciz işlemi yapılmayacağı belirtilen açıklamada “Süre bitiminde borçlarını ödemeyenler hakkında TMSF amme alacağının tahsili için etkin bir şekilde yasal takip işlemi başlatacak” uyarısı yapıldı.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Ayrıca söz konusu alacaklar fon mevzuatı gereği 20 yıllık zaman aşımı süresine tabi olduğundan ve yapılan itirazlar icra takiplerini durdurmadığından bu kişiler hakkında da takip ve haciz işlemleri gerçekleştirilecek.
TMSF, kampanyadan faydalanmak sureti ile borçlarını ödemek isteyen borçlular için II. Tahsilat Daire Başkanlığı bünyesinde 6 ödeme masası oluşturdu. Ayrıca dosyaları takip eden 250 sözleşmeli avukatlık bürosu kampanya sürecinde görev alacak. Borçlular “bireysel@tmsf.org.tr” adlı elektronik posta adresinin yanı sıra 212 3401435, 212 3401487, 212 3401444, 212 3402297, 212 3402238, 212 3402061 no’lu telefonlardan ve 212 2884714 numaralı faksa başvuru yapabilecek.”

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.finansgundem.com/haber/kredi-cekenler-faiz-odemeyecek/339470#ixzz2UzX8JRQy

 

 

CordisNetwork Ürün Yelpazesini Genişletiyor

CordisNetwork, bireysel bankacılık ürün yelpazesine kredi kartını ekledi.

2017’de büyükler liginde olmayı hedefleyen Odeabank, CordisNetwork’ten bankacılık kartlı ödeme sistemleri operasyonu hizmeti almaya hazırlanıyor.

Cardtek Group performans ve işlevsellik alanındaki ileri teknoloji ürün ve hizmetlerini üst seviyeye taşıyan grup şirketlerleriyle hizmet çeşitliliğini uluslararası pazarda artırmaya devam ediyor. 15 yıl aradan sonra BDDK’dan sıfırdan banka kurma iznini alan ve kuruluşundan bu yana 11 şube, 7.450 müşteri sayısı ve 7,8 milyar TL aktif bilanço büyüklüğüne ulaşan Odeabank, 2017’de büyükler liginde olmayı hedefliyor. Odeabank ve CordisNetwork arasında yeni gerçekleştirilen anlaşmaya göre CordisNetwork, bankacılık kartlı ödeme sistemleri operasyonunda Odeabank’a hizmet sağlayıcı kuruluş olarak destek verecek. CordisNetwork, yakın dönemde Cardtek Group’un ödeme sistemlerinin tamamını destekleyen ürün ve çözümlerini operasyonel dış kaynak kullanımı yöntemiyle diğer banka ve şirketlere de sunmaya hazırlanıyor.

Projeyle birlikte CordisNetwork’ün deneyimli ve konusunda uzman personelinin tüm bilgi birikimini Odeabank müşterilerinin hizmetine sunulacağını belirten Cardtek Group Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Akgün, Odeabank’a ana bankacılık paketi ve diğer alt modülleri ile entegrasyon sağladıklarını söyledi. Akgün sözlerini şöyle sürdürdü: “CordisNetwork olarak ürün ve çözümlerimizi operasyonel dış kaynak kullanımı yöntemiyle banka ve şirketlere sunacağız. Böylece hizmet alan kurumlar operasyon giderlerini en düşük maliyet ve en yüksek kalitede elde ederken pazarlama karmasının 4P’si olan ürün, promosyon, fiyat ve lokasyona yoğunlaşabilme ve rekabette daha avantajlı bir konuma gelebilme şansına sahip olabilecekler. Odeabank müşterileri de bu avantajdan öncelikle faydalanmış olacaklar. Tüm bunlara ek olarak Cardtek Group ürün ailesinin bankacılık yazılımları, CordisNetwork’ün parametrik ve modüler altyapısı ile sadece ihtiyaç duyulan ya da hedeflenen ürünlere ilişkin hizmet alınabilmesine olanak sağlayacak.”

Odebank Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Küçük ise bankanın kuruluş sürecinde özellikle bireysel ve ticari segmentteki müşterilerininin karşısına diğer bankacılık ürünlerinde olduğu gibi kredi kartlarında da rekabetçi servisler ile çıkmak istediklerini söyledi. Tayfun Küçük sözlerine şöyle devam etti: “Bireysel bankacılıktaki hedeflerimiz doğrultusunda kredi kartları bizim için önemli faaliyet alanlarından biri olarak yer aldı. Hızlı ve kapsamlı bir değerlendirmeden sonra Cardtek Group’un temel bankacılık sistemimizle de entegre olan OCEAN sisteminde karar kıldık. 4 ay gibi kısa bir sürede kredi kartı sistemimizi ayağa kaldırıp sertifikasyonlarımızı tamamlayıp pilot kullanıma başladık. Piyasanın güçlü markalarından biri ile program ortaklığı anlaşmamızı yaptık ve buna paralel olarak sistemlerinizi entegre çalışır hale getirme konusunda son aşamaya geldik.

Kart geliştirimlerimizin yanısıra kart operasyonları konusunda da Cardtek Group bünyesinde yer alan CordisNetwork şirketinden destek alıyoruz. Kurduğumuz iş birliğini kart alanında yeni ve öncü teknolojilerin ülkemize getirilmesi ve piyasaya uyarlanması ile büyütecek ve örnek servis uygulamaları ile piyasada aktif rol alacak bir banka olacağız.”

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.haberler.com/cordisnetwork-urun-yelpazesini-genisletiyor-4677884-haberi/