Samsung’un tablet pazarındaki payı büyüyor

ABD’de yapılan bir araştırma gösteriyor ki, Apple her ne kadar bölgedeki tablet pazarında lider olsa da Samsung’un payı da gün geçtikçe artıyor.

Son yıllarda gösterdiği yükselişle bilgisayarları geride bırakmayı başaran tabletler, bugünlerde birçok farklı marka tarafından üretiliyor olsa da teknoloji devleri Apple ve Samsung tablet pazarını büyük ölçüde elinde tutuyor. Ancak özellikle Kuzey Amerika’da Apple, rakiplerine fark atarak tablet pazarını ele geçirmiş durumdaydı. Samsung bu güne kadar tablet pazarında Apple’ın gerisinde kalmış olsa da, gün geçtikçe bölgedeki varlığını arttırıyor.

Araştırma şirketi Chitika tarafından ABD’deki kullanıcılara yönelik olarak yapılan araştırma gösteriyor ki, Güney Koreli teknoloji devi Samsung bölgedeki pazar payını hızla arttırıyor. Firma 2014 yılı ikinci çeyreği itibariyle bölgedeki tablet satışlarının yüzde 8.3′ünü elde ederken, iPad’in bölgedeki kullanımı ise yüzde 77.2′ye geriledi. Yüzde 77.2′lik pazar payı Apple’ın açık ara önde olduğunu gösterse de, firmanın geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte yüzde 81.3′lük payı bulunduğu dikkate alındığında tablet pazarından pay kabettiği görülüyor.

 

 

 

 

 

kaynak

Casper Türkiye’nin teknolojisini “yeni”liyor

Eski bilgisayarı bırak yenisini al.

Türkiye’den en yaygın bayi ağı ile sektörün lider firması Casper, şimdi de Türkiye’nin teknolojisini yeniliyor. Casper, çalışır durumdaki eski bilgisayarlarını bayilerine getiren tüketicilere 300 TL indirim sağlayarak, en çok tercih edilen üstün performanslı, tam donanımlı Casper Nirvana Dizüstü’lere kavuşturacak.

Türkiye’nin teknolojisi Casper ile yenileniyor. Markası ne olursa olsun çalışır durumdaki masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarını Casper bayilerine getirenler, en yeni teknolojilerle donatılmış Casper Nirvana Dizüstü’ne 300TL, Casper Nirvana Masaüstü’ne ise 200 TL indirimle sahip oluyor. Bu sayede herkesi en yeni teknolojiyle tanıştırmayı hedefleyen Casper, düşük performansa ve yüksek enerji tüketimine sahip eski ürünlerin geri dönüşümüne yardımcı olarak doğanın korunmasına da destek oluyor.

Casper Bilgisayar Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yalçın Yıldırım, kampanyada amacın, herkesin son teknolojiyi kullanması olduğuna dikkat çekerek; “Casper’ı kurduğumuz ilk günden beri hedefimiz, en gelişmiş teknolojileri, en hızlı şekilde kullanıcılarla buluşturmak. Özellikle Windows XP desteğinin sona ermesi sebebiyle güvenlik açığı oluşan bilgisayarlarda, değişim neredeyse kaçınılmaz. Bize düşen, kullanıcılara avantaj sunmaktı, gerçekleştirdik. Bu kampanyayla herkesin, ihtiyacı doğrultusunda, en yeni teknolojiye geçişini kolaylaştırıyoruz” dedi.

En yeni teknolojiye ulaşmak herkesin hakkı

Kampanya dahilinde sunulan Casper Nirvana dizüstü bilgisayarlar, yüksek teknolojik nitelikleriyle eğlence verimlilik arayışındaki tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Casper Nirvana modellerinde Windows 8.1 işletim sistemi, 4. Nesil Intel® Core™ işlemciler, NVIDIA Optimus teknolojisine sahip harici ekran kartları bulunuyor.

Microsoft Türkiye Tüketici Ürünlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsü, Casper’in düzenlediği kampanyanın özellikle 8 Nisan’da resmi desteği sona eren Windows XP işletim sistemini kullanmaya devam eden kullanıcıların günümüz teknolojileriyle tanışması için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Windows 8.1 ile gelen çağdaş yeniliklerin günümüz teknolojilerini çok daha verimli kullanmanın yanı sıra, güvenliği de büyük ölçüde endişe konusu olmaktan çıkardığını söyleyen Tüzünsü, “Dokunmatik kullanım desteği, çalışmalarınıza her yerden ulaşmanızı sağlayan bulut hizmetleri ve çağdaş yenilikleriyle Windows 8.1 çalışmayı ve eğlenceyi gerçek bir keyfe dönüştürüyor. Casper’in sunduğu bu cazip kampanyayla herkesi yeni nesil keyif ve verimliliği yaşamaya davet ediyoruz.” dedi.

Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ediz Altun, “Türkiye’de bugün her 6 bilgisayar sahibinden 1’i, 4 yıl önce en iyisi olarak değerlendirip aldığı dizüstü bilgisayarı ile bugün birçok uygulama ve araçtan gerçek anlamda yararlanamıyor. Bırakın 4 yılı, teknolojideki hızlı değişim ve hayatımıza her gün giren yenilikler nedeniyle sadece birkaç ay önce aldığınız cihazlar bile yetersiz kalabiliyor. Yenilenmeyen cihazlar kullanıcıları için zorluklar çıkarabiliyor. Yeni kampanyasıyla Casper kullanıcılara 4. Nesil Intel® Core™ işlemcili bilgisayar sahibi olma ve yeni teknolojiler sayesinde hayatın içinde çok daha hızlı yer alma şansı sunuyor” diye konuştu.

Hayatın ve teknolojinin gerisinde kalmayın

Stoklarla sınırlı kampanya, sunduğu güçlü performansın yanı sıra, şık ve modern tasarımlarıyla da beğeni toplayan Casper Nirvana dizüstü ve masaüstü bilgisayarları kapsıyor. 4. Nesil Intel® Core™ işlemcileriyle, 5 yıl önceki teknolojilere kıyasla 10 kata kadar daha fazla performans sağlayan Casper Nirvana modelleri, 3 saniyeden kısa sürede uyku modundan çıkıyor. Ayrıca bilgisayarınıza uygulamaları iki kat daha hızlı yüklerken, saniyeler sizi yormuyor. 2 kat daha iyi 3D grafik performansı ve daha hızlı video kodlama özelliği, Nirvana kullanıcılarına ayrıcalık yaşatıyor.

 

 

 

kaynak

Microsoft’tan hareket sensörlü klavye

Microsoft Research tarafından geliştirilen hareket sensörlü klavye, Windows kullanıcılarının bazı uygulamaları el hareketleriyle kontrol etmesini sağlıyor.

Teknoloji devi Microsoft tarafından 1991 yılında kurulan ve bünyesinde kendi alanlarında önde gelen bilimadamlarını, mühendisleri, fizikçileri ve matematikçileri barındıran Microsoft Research departmanı, bilgisayar kullanımını önemli ölçüde değiştirebilecek yeni bir donanım geliştirdi. Bahsettiğimiz bu yeni donanım, geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından tanıtılan yeni hareket sensörlü klavye.

İlk bakışta standard bir klavye gibi görünen bu hareket sensörlü klavye, yüzeyinin altında barındırdığı sensörler sayesinde kullanıcıların el hareketlerini algılayabilir. Bu sayede Windows 8 kullanıcılarının uygulamalar arasında daha hızlı geçiş yapmasını sağlayabilen cihaz, Modern UI kullanıcı arayüzü içerisinde yer alan özelliklerden de faydalanabiliyor. Şimdilik Bing Maps ve Microsoft Office gibi uygulamalarla uyumlu olan cihaz, bu uygulamaların kullanımını çok daha kolay ve hızlı bir hale getirebiliyor. Microsoft Research tarafından geliştirilen bu yeni klavyenin, bilgisayarda oyun oynama deneyimini de önemli ölçüde geliştirebileceği söyleniyor.

 

 

 

kaynak

BlackBerry Classic Kasım’da geliyor

BlackBerry’nin MWC 2014’de duyurduğu Blackberry Classic modelinin Kasım ayında satışa sunulacağı açıklandı.

BlackBerry Classic modelinin Kasım ayında satışa sunulacağı açıklandı. BlackBerry CEO’su John Chen’in USA Today’e yaptığı açıklamalar doğrultusunda, BlackBerry’nin fiziksel klavyeye sahip Classic adlı telefonun 2014’ün ikinci yarısında piyasada olacağını açıkladı. Bold modelinin gelişmiş versiyonu olan BlackBerry Classic’de, klavye ve dokunmatik ekran, hızlı internet, multimedya kapasitesine sahip tarayıcı gibi özellikler bulunacak.

Chen, kullanıcılarının sevdiği ve benimsediği teknolojiyi geliştirdiklerini ve MWC 2014’de duyurdukları birçok yenilik ve modelin Kasımdan itibaren kullanıma sunulacağını açıkladı.

 

 

blackberry-640x360

 

 

kaynak

Blackberry’nin güvenlik açığı kapatıldı

BlackBerry Messenger için yayınlanan yeni güncelleme sayesinde, Heartbleed kaynaklı güvenlik açıklıkları giderilecek.

Heartbleed güvenlik açığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmış ve geçtiğimiz iki yıl içinde birçok önemli sitede yer almasıyla tüm internet dünyasında büyük bir telaşa sebep olmuştu. Heartbleed güvenlik açığından etkilendiği söylenen platformlardan biri de BlackBerry’nin mesajlaşma servisi BlackBerry Messenger’dı. Ancak açıklığın ortaya çıkmasının ardından harekete geçen firma, yeni yayınladığı güncellemeyle bu açıklığı kapattı.

BlackBerry yöneticisi Scott Totzke, geçtiğimiz hafta konuyla ilgili açıklamada bulunmuş ve gerekli önlemlerin alındığındı söylemişti. Totzke’nin söz verdiği üzere yeni güncelleme yayınlandı ve bugün itibariyle yeni güncelleme Android kullanıcılarına yönelik olarak sunuldu. Heartbleed sebebiyle ortaya çıkabilecek güvenlik açıklıklarını gidermek adına gerekli adımlar atılmış olsa da, BlackBerry yaptığı açıklamayla BBM kullanan Android kullanıcılarının zaten büyük bir risk altında olmadığını vurguluyor. BlackBerry’den yapılan açıklamaya göre firma tarafından uygulanan güvenlik önlemleri, bu tür güvenlik açıklıklarının kullanıcıları etkilemesini oldukça güçleştiriyor.

blackberry-640x360 (1)

 

 

kaynak

Trafik Olayları Özelliği İle Yolların Hakimi Olun!

Yandex.Navigasyon’un “Trafik Olayları” özelliği ile yolların hakimi olun.

Hayatı kolaylaştıran uygulamalarıyla fark yaratan Yandex, trafikte saatler geçiren kullanıcılarına daha fazla yardımcı olabilmek için Yandex.Navigasyon uygulamasına yeni bir özellik ekledi. Uygulamaya eklenen “Trafik Olayları” özelliği sayesinde artık kullanıcılar sadece trafik yoğunluğunu öğrenmekle kalmıyor; genel trafik durumunu etkileyen trafik kazaları, yol çalışmaları, arızalı trafik lambaları, açık bırakılmış rögar kapakları ve daha bir çok anlık değişkenden de haberdar olabiliyor.

Yandex’in sevilen uygulaması Yandex.Navigasyon, Türkiye’deki kullanıcılarına sağladığı olanaklar odağında geliştirilerek güncellendi. Uygulamaya yeni eklenen “Trafik Olayları” özelliği ile kullanıcılar yolda karşılaştıkları ve trafiği etkileyen tüm olayları özel simgelerle harita üzerinde işaretleyebiliyor. Yol güzergahlarına eklenen bu uyarı simgeleri, diğer Yandex.Navigasyon kullanıcıları tarafından gerçek zamanlı olarak görülebiliyor. Ayrıca konuşma baloncuğu simgesi ile dileyen kullanıcılar, söz konusu durumlarla ilgili olarak haritaya yorumlar da ekleyebiliyor. Eklenen yorumlar sayesinde belirtilen trafik olayı hakkında tüm kullanıcılar en güncel bilgiye ulaşabiliyor.
Harita üzerinde tüm “Trafik Olayları”nı görebilmek için; Yandex.Navigasyon ekranındaki “Ayarlar” bölümünden, “Kaza”, “Yol çalışması” gibi olaylara ait simgelerin aktif hale getirilmesi yeterli. oluyor.
iOS, Android ve Windows Phone sürümleri bulunan Yandex.Navigasyon hakkında detaylı bilgiyi navi.yandex.com.tr’den edinebilirsiniz.

 

5-640x360

 

 

kaynak

LG akıllı ampullerini duyurdu

LG akıllı ampullerini duyurdu. Akıllı telefon, akıllı bileklik, akıllı yüzükten sonra ampuller de artık akıllı.

LG, bugün LG Smart Lighting adını verdiği akıllı ampullerini duyurdu. Bu ampuller hem Android hem de iOS telefon ve tabletler üzerinden kontrol edilebilmekte. Firma tarafından yapılan açıklama ile bu ampullerin düşük voltajlı olduğu bilinmekte. 10 yıldan daha fazla kullanılabilen bu ampuller Android 4.3 ile iOS 6 üzeri cihazlar ile birlikte çalışabilmekte

Oyun oynarken, kitap okurken, müzik dinlerken veya diğer durumlarda ışığı dilediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz. Farklı renklerede yanabilen bu ampuller için ayrıca güvenlik modu bulunmakta. Bu sayede evden uzak olduğunuzda işinize çok yarayacak. Bunun yanında telefon ve tabletlerinizde kolay bir şekilde kontrol etmeniz için farklı modlar yer almakta. LG Smart Lighting adına sahip bu ampuller 32 dolarlık fiyatı ile meraklı kullanıcıları bekliyor.

 

lg-akilli-ampul-scroll-600x384-640x360

 

 

kaynak

Yerli cep ayda 150 bin satıyor

Telpa Başkanı Sebahattin Yaman, General Mobile’ın Discovery serisi ürünlerde ayda 150 bin adet satış yaptığını açıkladı

Telpa şirketler grubu bünyesinde bulunan yerli cep telefonu markası General Mobile, cep satışında aylık 200 bin sınırını zorluyor. Discovery serisiyle büyük talep gören marka, yeni modeli Elite’i de ‘selfie dostu’ cep telefonu olarak piyasaya sundu.
Telpa Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, 22 yıldır sektörde faaliyet gösterdiklerini belirterek, “General Mobile markasını 2013’te bünyemize kattık. Cep telefonundaki akıllı dönüşüme tanıklık ediyoruz. Artık satışların yüzde 85’i akıllı cep segmentinde gerçekleşiyor” dedi.
Yeni cep telefonu modellerinde Discovery serisiyle önemli bir ivme yakaladıklarını da dile getiren Yaman, “Discovery geçen yıla damgasını vurdu. En çok satan akıllı telefon unvanını bu yıla da taşıdı. İlk modelde üretim talebin arkasında kaldı. Haziran ayından beri ayda 150-200 bin adetlik satış yaptık. Yeni piyasaya sunduğumuz Discovery Elite’le de ayda 50 bin adetlik satış rakamını yakalamayı hedefliyoruz” diye konuştu. Yaman, Türkiye’deki cep telefonu sektörünü de şöyle değerlendirdi:

‘Selfie dostu’ yeni model

“Takside getirilen sınırlama sektörü yüzde 15-20 arasında küçültecek. Ayda 1 milyon, yıl sonunda ise 10-11 milyon adet satış olacağı tahmin ediliyor. Artık talebin yüzde 85’i akıllı ceplere kaydı.”

General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü ise, Discovery ürün serisini Elite’le taçlandırdıklarını belirterek, 16 megapiksel arka, otofokuslu 8 megapiksellik ön kamerasıyla ‘selfie dostu’ olarak 25 Mart’ta satışa çıkaracaklarını aktardı.
Cep telefonu kameralarındaki gelişimden bahseden Gölcü, “Cepler artık fotoğraf makinesi telefon karışımı hale geldi. Ama ilk başlarda cep telefonlarının ana kameraları hep büyüdü. Ama ön kameraları hep ihmal edildi. Oysa insanlar ön kameranın da kalitesini artmasını istiyor. Elite’le kullanıcılara bu şansı veriyoruz. Selfie çekimine çok uygun bir model” şeklinde konuştu.
Gölcü, cep telefonun özellikleri hakkında da şu bilgileri verdi: “2 GB’lik modelinin fiyatı 999 TL, 16 GB’lik modelinin fiyatı ise 1299 TL olacak. 5.5 inç’lik ekranı var. Selfie dostu menüleri, özel selfie albümü ve otofokuslu ön kamerası bulunuyor. Flaşlı ve geniş açılı arka kamerasıyla 7 saniyede 40 kare çekilebiliyor. Dokun-odakla, görüntü sabitleme, yüz ve gülücük yakalama özellikleri de var.”

152 gram ağırlığında

– 5.5 inç’lik Full HD ve Gorilla Glass 3 ekran
– 16 MP arka, 8 MP ön otofokuslu kamera
– Android 4.2 işletim sistemi
– 3 GB hafıza, 32 depolama alanı
– 2.2 Gigahertz Qualcomm işlemci
– NFC desteği ve Wi-Fi özelliği
– 152 gram ağırlığında
– Siyah, beyaz renk seçeneği

 

 

 

 

kaynak

iTunes’dan 65 Milyar uygulama indirildi

iTunes App Store üzerinden bugüne kadar 65 milyar uygulamanın indirildiği Apple tarafından açıklandı.

iTunes App Store üzerinden bugüne kadar indirilen uygulamaların sayısı Apple tarafından yapılan açıklamayla duyurldu ve tüm teknoloji dünyasında şaşkınlık yarattı. Daha düşük maliyetli iPad 4′ün tanıtımı için düzenlediği basın toplantısı esnasında konuya değinen Apple, bu güne kadar ne kadar uygulamanın indirildiğini açıkladı. Apple’ın açıklamasına göre bu güne kadar dünya genelinde 155 ülkeye yayılan Apple kullanıcıları iPhone, iPad ve iPod touch’larına 65 milyar uygulama indirdi.

Apple yaptığı açıklamayla geliştirilmiş App Store’da iOS kullanıcılarının iPhone, iPad ve iPod touch cihazları için bir milyondan fazla uygulamanın sunulduğuna vurgu yaptı. iTunes App Store’un dünya genelinde 155 ülkeden kullanıcıya hizmet verdiğine dikkat çeken Apple, bu uygulamaların 500.000′inden fazlasının özellikle iPad’lere yönelik uygulamalar olduğunu belirtti. iPad özel olarak geliştirilen uygulamaların sayısının geçtiğimiz yıl 300.000′in altında olduğu göz önüne alınacak olursa, sadece bir yılda görülen bu gelişme oldukça etkileyici.

Bugüne kadar 65 milyardan fazla uygulamanın indirildiği iTunes App Store’daki çeşitliliğe dikkat çeken Apple, kullanıcılara gazetelerden oyunlara, spordan eğitime birçok farklı alanda 24 kategori sunulduğunu belirtti.

 

 

 

 

kaynak

Çocuklara özel YouTube hazırlanıyor

Çocuklara özel YouTube üzerinde çalışmaların başladığı ve 10 yaşın altında çocuklara yönelik olacağı belirtiliyor.

Çocuklara özel YouTube hazırlamak için çalışmalara başlandı. Dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube, çocuklara uygun olabilecek bir versiyonunu oluşturmak için uğraşıyor. 10 yaşının altındaki çocuklar için güvenli bir platform yaratmak isteyen internet devi, çocukların ailelerinin denetimine ihtiyaç duymadan rahatça video izleyebileceği bir versiyon oluşturmak istiyor. Çocuklara özel YouTube sayesinde ebeveynler, çocuklarının video izlerken sakıncalı görülebilecek içeriklere denk gelmesi hakkında endişelenmekten kurtulacak.

YouTube’a benzer bir tasarıma sahip olması beklenen bu çocuklara özel YouTube versiyonunda, ailelerin zararlı olarak değerlendirebileceği içerikler ve yorumlar filtrelenmiş olacak. YouTube tarafından geliştirilen bu yeni versiyon, özellikle çocuk sahibi kullanıcılar için oldukça elverişli gibi görünüyor. Ancak belirtmekte fayda var ki YouTube’un üzerinde çalıştığı bu yeni platform henüz yapım aşamasının ilk aşamasında ve hayata geçirilmesi için uzun bir süre beklenmesi gerekebilir.

Ayrıca bu tür kapsamlı bir filtrelemenin hayata geçirilmesi oldukça zorlu bir süreç gibi görünüyor. YouTube’ın kullanıcılarına istedikleri videoları yükleme imkanı sunduğu göz önüne alıncak olursa, her videonun çocuklara uygun olup olmadığının denetlemesi oldukça sıkıntılı bir süreç gibi görünüyor. Dolayısıyla hazırlık aşamasında olan çocuklara özel YouTube platformu için özel bir yükleme sistemi uygulanması ve kullanıcıların sadece çocuklar için hazırlanmış videolar yüklemeyi kabul ettiği bir sistem oluşturulması daha olası görünüyor.

-ou-ube-scroll-640x360

 

kaynak