Apple Store Türkiye 5 Nisan’da Açılıyor

Apple Store’nin ülkemizde bir süredir açıklanması beklenmekteydi. Son olarak açılışın 5 Nisan’da yapılacağı kesinleşti.

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple’ın Türkiye’deki mağazası Apple Store için hazırlıklar bir süredir devam etmekteydi. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Apple CEO’su Tim Cook ülkemize gelmiş Apple Store Türkiye hakkında bilgi almıştı. Merakla beklenen mağazanın ne zaman açırılacağı duyuruldu. İstanbul Beşiktaş’taki Zorlu Center’de bulunan Apple Store kapılarını 5 Nisan tarihinde açacak.

Saat 10:00′da açılacak olan bu mağaza 2.000 m2 büyüklüğündeki alan üzerine kurulu. Bunun yanında İstanbul’da ikinci bir Apple Store mağazasının da geleceği söylenmekte. Apple’ın “İstanbul’a doğru yola çıktık. Apple Store, Zorlu Center. 5 Nisan’da oradayız.” ile duyurduğu Apple Store Türkiye, benzersiz bir tasarıma sahip. Camdan oluşan bir tasarıma sahip Apple Store Türkiye ülkemize hayırlı olsun.

 

33-640x360

 

 

kaynak

 

Türk firmaları 2014’te e-ticaret ile atağa kalkacak

E-ticaret alt yapı sağlayıcılarından PlatinMarket kurucusu ve genel müdürü Fatih Balkan, e-ticaret’teki büyümeyi ve Türkiye e-ticaret sektörünün 2014 yılındaki yerini anlattı.

PlatinMarket 2004 yılından bugüne kobilerin e-ticaret sektörüne kolayca girmesi için anahtar teslimi e-ticaret paket programları üretir. İşletmelere birkaç gün içerisinde e-ticaret yapabilecekleri platformun hizmetini sağlar.

2012’ye kıyasla Türk e-ticaret sektöründe 2013 yılında neler değişti?

Ülkemizde internet kullanıcı sayısının artışına paralel olarak, e-ticaret kanalı ile alışveriş yapan kişi sayısındaki artış sektörün pazardaki payını büyük oranda arttırdı. E-ticaret sistem sağlayıcılar için ise bu durum artışla aynı oranda paralellik göstermese de, geçmiş yıllara oranla sanal mağaza sayısında artış ve müşteri memnuniyetine yönelik artı kalite getirdi. Kalkınma Bakanlığı’nın, İnternet Girişimciliği ve E-ticaret konulu 2013 araştırmasında da ülkemizde internet kullanıcı sayısının 37 milyona ulaştığı belirtildi. BKM verilerine göre e-ticaretin büyümesinde bir gösterge olarak kabul edilen internetten yapılan kartlı ödemelerde, Avrupa ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke, Türkiye oldu.

Türkiye’deki e-ticaret altyapı sistemleri 2013’ü nasıl geçirdi? Bu alandaki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz? 2014’te bu rekabet nasıl olacak?

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak zorunda olan tüm sistem sağlayıcıları kendilerini ve yazılımlarını geliştirmek ve kalitelerini artırmak zorundadır. Sistem sağlayıcılar içerisinde yazılım ve altyapı sistemlerinin birbirine yakın özelliklere ve aynı düzeye ulaşması, rekabeti ve kaliteyi arttırırken kendini yenilemeyen sistem sağlayıcılarını sektörde devre dışı bırakmıştır. Yeni yıl ile beraber artık sektörde liderliğe soyunacak olan sistem sağlayıcıları, hizmet sundukları müşterilerine daha fazla fayda yaratarak diğerlerinden sıyrılarak zirveye ulaşabilir. PlatinMarket olarak 2014 yılında önceki yıllarda olduğu gibi yine zirvede olacağız; ama sadece müşterilerin takip ettiği bir marka olarak değil, sektördeki diğer tüm firmaların gözlerinin üzerimizde olacağı bir lider olarak sektöre öncülük edip radikal devrimler gerçekleştireceğiz.

Platinmarket olarak 2013 yılını nasıl geçirdiniz? Hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirdiniz?

Sektördeki 10. yılımıza girerken tecrübemizi bir kat daha arttırdık. Bu tecrübe ile müşterilerimize e-ticarette daha fazla verim sağlama yollarını aradık, bulduk ve gerçekleştirdik. Sistemimize kattığımız yenilikler, entegrasyonlar ve konfigürasyonlar ile daha fazla kullanıcıya ve daha fazla farklı taleplere cevap verip, fayda sağlamalarına olanak sunduk. Ülkemiz ve dünya konjönktürü gelişime açık olsa da, yaşanan kısa süreli menfi iktisadi dalgalanmalar tüm sektörü etkiledi. Hem girişimcileri hem sistem sağlayıcılarını etkileyen bu dalgalanma ve daralmaya rağmen PlatinMarket’in fayda amaçlı, müşteri odaklı hizmet kalitesi beklenen hedeflere ulaşmamızda ana unsur olmuştur.

2014’te Platinmarket olarak kullanıcılara ne gibi hizmetler sunmayı planlıyorsunuz? Önümüzdeki yılda hedefleriniz nelerdir?

2014 yılında yüzde 100’den daha fazla bir büyüme hedefliyoruz. Şirket içi dinamiklerimizi ve iş akışlarımızı tamamen yeniledik. Artık müşterilerimize eticaret yazılımının yanı sıra katma değer servisler ile bizleri tercih etmelerinde ne derece dogru karar verdiklerini göstereceğiz. Artık müşterilerimizin PlatinMarket’i bir e-ticaret platformu değil bir kazanç platformu olarak görmelerini sağlayacağız. Bunun için çalışmalarımız son safhalara geldi. 2014’ün ilk aylarında yeni servislerimizi açıklayacağız. Şimdilik sürpriz olarak kalmasını istiyoruz.

2014’te Türk e-ticaretini neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

2013 ile beraber devlerin önceleri burun kıvırdığı e-ticaret sektörüne, C2C tabanlı dev şirketlerin girişi ve mobil telefonlardaki artışla artan mobil ticaret, yeni yılda sektörün hacmini ve toplam ticaret hacmindeki e-ticaretin payını artıracak. Rekabet daha da sertleşip, kalite ve müşteri memnuniyeti maksimum seviyede tutulacak.

E-ticaret sektörüne yeni giren ve altyapı hizmeti almak isteyen girişimciler paket seçimlerinde nelere dikkat etmeliler?

Dikkat etmeleri gereken öncelik; girişimcinin alacağı faydadır. Girişimci, ilk olarak kendine şunu sormalı. Fiyat mı? Kalite mi? Hizmet mi? Yoksa hepsi mi? Çünkü temin edeceği yazılımın ve sunulacak teknik desteğin karşılığı elde edeceği kazanç ile doğru orantılıdır. Görsellik, güvenlik ve güvenilirlik yani 3G kuralı. Bunu girişimciye sağlayacak yazılımda; kesintisiz, hızlı ve güvenli server hizmeti, müşterisine sunacağı sayıca fazla ödeme altyapısı ve ilk bakışta müşterinin gözünde güven sağlayacak görsellik. Ve tabii ki her talebinizde size sunulacak tecrübeli, güler yüzlü destek hizmeti.

Kaynak

Axis Kağıthane AVM açıldı

Hayat Holding ve Sur Yapı ortaklığının 250 milyon dolarla hayata geçirdiği Axis Kâğıthane AVM Cendere Caddesi’nde açıldı.

110 perakende mağazasını bünyesinde barındıran Axis Kağıthane’nin, iki grubun toplam kiralanabilir alanları 150 bin metrekareyi aşacak yatırımların ilk halkası olduğu belirtiliyor.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas Axis Kağıthane’nin ardından 2013 yılında bir ve 2014 yılında da 2 AVM daha açmayı hedeflediklerini belirterek, “Axis çevre ilçelerden de kolay ulaşılabilir olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle hem bölge hem de çevre halkının ihtiyaçlarına çözüm noktası olacağına inanıyoruz” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : http://www.perakende.org/alisveris-merkezleri/axis-kagithane-avm-acildi-1342792685h.html

Media Markt, İstanbul’daki 10’uncu mağazasını açtı

Media Markt, Türkiye’deki 28’nci, İstanbul’daki 10’ncu mağazasını Kağıthane Axis AVM’de bugün saat 8.00’de açtı

Media Markt Kağıthane mağazasının açılışını Media-Saturn Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür (COO) Marcus Tengler ve Media-Saturn Satınalmadan Sorumlu Genel Müdür Aziz Süzer (CPO), Media Markt Kağıthane Mağaza Genel Müdürü Figen Çoban gerçekleştirdi. Kağıthane Axis AVM içerisinde 3 bin metrekarelik bir alanda bulunan Media Markt Kağıthane mağazası, 50 bin çeşit dünya markası ürünü İstanbullu teknoloji tutkunlarıyla buluşturdu. Açılışta kampanyalı fiyatlarıyla cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, GSM aksesuarları ve küçük ev aletleri yoğun ilgi gördü.

Media-Saturn Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Marcus Tengler, Media Markt olarak 2013 yılını İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra özellikle yeni bölgelerde açılan mağazalarla, Anadolu’da büyüme yılı ilan ettiklerini söyledi. Tengler, “İstanbul’da 28’nci mağazamızı açtık, ardından Aydın mağazamız ile Anadolu’daki büyümemizi hızlandıracağız. Gaziantep ve Şanlıurfa mağazalarımızı da bu yıl içinde açacağız. 2013 yılını 32 mağaza ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.perakende.org/teknoloji-marketleri/media-markt-istanbuldaki-10uncu-magazasini-acti-1342792675h.html

Ülker, DiaSA’da neler yapacak ?

DiaSA’yı bünyesine katan Ülker’in şemsiye kuruluşu Yıldız Holding, yeni dönemde neler yapacak ? DiaSA devam edecek mi, ŞOK bünyesine katılacak mı ? İçki satılacak mı ? Murat Ülker bu soruları cevapladı.

Ülker markalarını çatısı altında bulunduran Yıldız Holding Başkanı Murat ÜlkerDiaSA’yı aldıktan sonra neler yapacaklarını anlattı. DiaSA’nın İspanyol yöneticisi, içki alımını kesmiş bile.

Fenerbahçeliliği ile bilinen Murat Ülker, Avrupa Liginde yarı final oynayan FenerbahçeBenficamaçını Şürkü Saraçoğlu Stadı’nda gazetecilerle birlikte izledi. Maç öncesinde gazetecilerle sohbet eden Murat Ülker, DiaSA’nın satış sürecini anlattı.

Gazeteciler, Ülker’e ilk olarak “Ben müşterilerime rakip olmam” sözü hatırlattı. Murat Ülker de konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Babam rahmetli Sabri Ülker, ‘Müşterilerine rakip olma’ diyordu. Ben de onun sözünü aktarmıştım. Ben bakkal dükkanı açmıyorum. Yani, yine sözüm söz. Satışa çıkan market zincirini bünyemize katıyoruz. Bu alanda bakkallarla bağlantılı en önemli işimiz Bizim Toptan. Orada da bakkallara toptan satış yapıyoruz.”

TEKLİF BİZDEN GİTMEDİ DIASA’DAN GELDİ

İlk teklifin kendilerine DiaSa yönetiminden yöneldiğini belirten Ülker şöyle devam etti: “DiaSa yönetimi, ‘Bizi alın’ diye geldi. Biz de şartımızı koyarak masaya oturduk. Kendilerine, ‘Bizimle iş bitene kadar başkalarıyla görüşmeyin” dedik. Yani münhasırlık istedik. Masaya oturduktan sonra DiaSa’yı devralma konusunda anlaşmaya imza attık. Şimdi başta Rekabet Kurulu izinleri olmak üzere işlemlerin bitmesini bekleyeceğiz. Birkaç ay içinde bu işlemlerin biteceğini düşünüyoruz.” Murat Ülker’e 1.200 Dia mağazasının Şok bünyesine katılıp katılmayacağı sorulduğunda da şunları söyledi: “Dia’nın patronu Şok oldu. Şok Marketler’in Yönetim Kurulu Başkanlığını Cengiz Solakoğlu yürütüyor. Koç Holding’in eski üst düzey yöneticilerinden olan Cengiz Bey, Ülker’de de bağımsız üyemiz. O bizi yönlendirecek. Ancak, ilk planımız Dia’yı da ayrı marka olarak sürdürmek. Dia markasını kullanma hakkını da aldık. En azından devirden sonra 6 ay kadar ayrı marka olarak sürdüreceğiz. Başarılı olup olmadığını göreceğiz. Sonra karar vereceğiz. Eğer, Şok ve Dia ayrı markalar halinde başarılı şekilde yoluna devam edebilirse, o yönde ilerleriz.”

İÇKİ DE, SİGARA DA SATILMASINI İSTEMİYORUM

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ülker’e Şok Marketler’i devraldıktan sonra alkollü içki satışı yapmadıkları hatırlatıldı. DiaSA’da benzeri bir yola başvurulup vurulmayacağı soruldu: “DiaSA’nın İspanyol yöneticisi bizim genel tavrımızı sanırım biliyordu. Ya da soruşturup öğrendi. İmza aşamasına yaklaştığımızı gördüğü andan itibaren alkollü içki alımını kesmiş. DiaSA’nın İspanyol yöneticisi, mağazalardaki alkollü içki stoğunun birkaç aylık devir işlemleri sırasında bitmesini hedeflemiş olmalı. Biz devralana kadar da stokları tükenir sanıyorum. Sağlığa zararlı ürünleri pazarlamak istemiyoruz. Ben de arada puro içiyorum ama yapabilsem marketlerimizde sigara da satılmasını istemem. Ancak, şimdilik öyle bir karar veremiyoruz.”

MAĞAZALARI TEBDİLİ KIYAFET GEZMEYE BAŞLADI

DiaSa’yı satın alma sözleşmesine imza atmaları sonrasında mağazaları gizli müşteri gibi incelemeye başladığını anlatan Murat Ülker, gözlemlerini şöyle paylaştı: “Geçen gün bir DiaSA mağazasına girdim. Bir paket kepekli galeta aldım. Kasadaki hanım, ‘Bir alana ikincisi bedava kampanyamız var’ diyerek ikincisini verdi. Ardından bir başka mağazaya daha gittim. Oradan da aynı galetayi aldım. ‘Bir alana ikincisi bedava’ kampanyasını hatırlatmak şöyle dursun, ödemeyi yapmak için kasiyerin yerine geçmesini bir süre bekledik. DiaSA mağazalarını gezip göreceğiz, eksiklerini, aksaklıkları belirleyeceğiz. Daha iyi nasıl yöneteceğimize karar vereceğiz.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/ulker-diasa-da-neler-yapacak-/ekonomi/ekonomidetay/27.04.2013/1699400/default.htm