Japon bankası BTMU Türkiye’de

The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (BTMU) Üst Yöneticisi (CEO) Nobuyuki Hirano, İstanbul’da kurduğu iştiraki BTMU Turkey AŞ’nin resmi açılışını, yaptığı global açıklamayla duyurdu. BTMU Turkey, BTMU’nun yüzde 100 hisse sahipliğinde, 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası ödenmiş sermaye ile kurumsal bankacılık ve operasyonları alanında faaliyet gösterecek.

BTMU’dan yapılan açıklamada, BTMU’nun yüzde 100 iştiraki olarak Türkiye’de faaliyet gösteren tek Japon bankası BTMU Turkey AŞ’nin resmi açılışının gerçekleştirildiği belirtildi.

BTMU CEO’su Nobuyuki Hirano, konuya ilişkin açıklamasında, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın merkezindeki konumuyla Türkiye’nin jeopolitik önem taşıdığını belirterek,  Türkiye ekonomisinin son 10 yılda gösterdiği istikrarlı büyümeyle çarpıcı bir performans sergilediğini ve küresel ekonomik krizleri atlatarak dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldiğini ifade etti.

Türkiye’nin yaş ortalaması 30 olan 75 milyonluk nüfusunun tüketim ve zengin iş gücüyle doğrudan yabancı yatırımlar için cazip bir pazar olarak öne çıktığına işaret eden Hirano, yakın zamana kadar daha çok otomotiv sektöründeki yatırımların öne çıktığı Türkiye’de son yıllarda ev elektroniği, eczacılık, kozmetik ve tıbbi cihazlar alanlarındaki yatırımların da boy göstermesinin Japon ve diğer yabancı firmaların ilgisini çektiğini kaydetti.

Hirano, 1986’dan bu yana Temsilcilik Ofisi ile Türkiye’de varlığını sürdürmekte olan BTMU’nun yerel ekonomi konusunda uzmanlık sağlayabilecek iyi bir konumda bulunduğunu belirterek, “Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ile yakın bağları bulunan BTMU, TYDTA ile mart 2011’de işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı imzalamış ve iki kurum ortaklığında Japon yatırımcılar için seminerler düzenlenmiştir. BTMU yerel iştiraki BTMU Turkey aracılığıyla mevcut çalışmalarını güçlendirerek geniş spektrumlu finansal hizmetleri ile müşterilerinin Türkiye’de büyümesini destekleyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

BTMU Turkey, BTMU’nun yüzde 100 hisse sahipliğinde, 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası ödenmiş sermaye ile kurumsal bankacılık ve operasyonları alanında faaliyet gösterecek.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

 

Garanti Bankası Çağrı Merkezi’ne iki ödül birden!

Çağrı Merkezi, dünyanın önde gelen çağrı merkezi sektörü birliği Contact Center World tarafından 2013 En İyi Performans Sıralaması Ödülleri’nde (Top Ranking Performers Awards) iki ayrı ödülün sahibi oldu. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın önde gelen şirketleri arasından yapılan değerlendirme sonucunda “En İyi Teknoloji İnovasyonu – İçsel Çözüm” kategorisinde altın madalya kazanan Garanti Bankası Çağrı Merkezi, “En İyi Satış Kampanyası” kategorisinde ise bronz madalya ile ödüllendirildi. Bankacılık ve sigortacılık başta olmak üzere çeşitli sektörlerden profesyonellerin objektif görüşlerine dayanılarak yapılan değerlendirmenin ödül töreni Viyana’da gerçekleştirildi. Garanti Bankası Çağrı Merkezi, “En İyi Teknoloji İnovasyonu – İçsel Çözüm” kategorisinde kazandığı altın madalya ile Türkiye’yi, Kasım ayında Las Vegas’ta gerçekleştirilecek ve tüm bölgelerden ödül sahibi kuruluşların yarışacağı Contact Center World 2013 Global Awards’da temsil etme ayrıcalığına sahip oldu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.marketingturkiye.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=12337:garanti-bankas-car-merkezine-iki-oeduel-birden&catid=65:guencel-haberler&Itemid=160

Perakendeciler yurt dışına açılıyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün, “Türk’ün olduğu her yerde,perakende sektörüyle biz de var olmak istiyoruz” dedi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Aygün, perakende sektöründe yurt dışına açılabilmek için hukuksal ve fiziksel alt yapının oluşturulmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Aygün, yurt dışında da şubeleşme çalışmalarının olacağı haberini vererek, “Almanya’da yaklaşık 5 milyonluk bir Türk nüfus söz konusu. Orada çok sayıda perakende sektörüne hizmet veren vatandaşımız var. Almanya’nın Frankfurt şehrinde 15 yerel market bir araya gelmiş ve dernek kurmuşlar. Onlar da derneğimize üye olmak istiyor. Türk’ün olduğu her yerde perakende sektörüyle biz de var olmak istiyoruz” diye konuştu.

Perakende sektöründe 1995 yılına kadar Türkiye’de uluslararası firma olmadığını, yabancı marketlerin gelişiyle onları örnek alarak sektörün geliştiğini ifade eden Aygün, şunları kaydetti: “1995 yılına kadar geleneksel kanalda perakende yapıyorduk. O yıllarda uluslararası firmaların, Türkiye’ye girişi perakende sektörü için adeta bir milat oldu. Yabancı marketlerin yaptığı perakendeciliği detaylı şekilde izledik ve inceledik. Gördük ki bizler de onlar gibi organize olup, perakende sektöründe daha başarılı noktalara gelebiliriz.” Aygün, uluslararası firmalara ayak uydurabilmek ve ilerleyen zamanlarda yarışabilmek için gelişmeleri dikkatli şekilde takip ettiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Perakende sektöründe uluslararası firmalara ayak uydurmayan marketler, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Yerel perakende alanında faaliyet gösteren firmaların çoğunluğu bunu anladı ve yurt dışına açılmak için çalışmalara başladı. Şu anda yerli firmaların, şube sayısı oldukça çoğaldı. Hatta uluslararası firmaların şube sayısına ulaşan, yerelden çıkmış dünyaya açılmış temsilcilerimiz var.” Türkiye Perakendeciler Federasyonuna üyeleri arasında Orta Doğu ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde organize gıda perakende sektöründe araştırmalarını sürdüren firmalar olduğunu dile getiren Aygün, şöyle konuştu: “İran’da faaliyete başlayan, Azerbaycan’da perakende firmasına ortak olmuş ve bizim ortaklığımızdan çıkmış yurt dışına açılarak büyümeyi hedefleyen firmalarımız var. Türkiye sınırları içine hapsolmak istemiyoruz. Hem ülkemizde perakendenin bütün yeniliklerini uygulamak hem de yurt dışına açılarak sektördeki yenilikleri takip ederek bunları Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Bunun dışında neler yapabiliriz diye detaylı bir şekilde incelemelerimize devam ediyoruz.” -Perakende, Türkiye’den hızlı büyüdü- Aygün, Türkiye’deki organize perakendenin büyüme oranının her zaman genel büyümenin üzerinde seyrettiğine dikkati çekerek, Türkiye’nin, son 3-4 yıldır yüzde 7 ile 9 oranında büyürken, perakende sektörünün yüzde 17 ile 20 oranında büyüme gösterdiğini, bu yılda büyümenin artarak devam edeceğini belirtti.

Türkiye’nin Uluslararası Para Fonuna (IMF) borcunu kapatması ve kredi notunun yükselmesinin de firmalara itici güç olacağını ve motivasyonlarını artıracağını vurgulayan Aygün, ancak perakende sektöründe düzeltilmesi gereken unsurlar bulunduğuna da işaret etti. Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Organize yerel perakendeciler ile toptan ve perakende satışı yapan bazı ürünlerin KDV oranı arasında fark var. Bu konunun düzeltilmesi için yetkililerle görüştük. Bazı ürünlerin girişinde KDV yüzde 1 iken, satın alan perakendeci için çıkış KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanıyor. Arada yüzde 7’lik fark var, neticede bu tüketiciden çıkıyor. Toplu tüketim diye tabir edilen noktalarda bu ürünler yüzde 1 KDV ile giriyor, yüzde 1 ile satılıyor. Burada devletin bir kaybı oluyor. Hem de yüzde 7 oranında gerçekleşen kayıp, haksız rekabet oluşturuyor. Bu haksız rekabetin önüne geçilmesi lazım.” Aygün, ülke sınırları dışındaki ilk derneğin Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti’nde faaliyete başladığını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Kurulduğu yıldan bu yana perakendeciliği geliştirmek, güçlendirmek ve rekabet seviyesini yukarıya çekmek için el birliğiyle çalıştık. Şu anda 15 perakende derneğimiz var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile 16’ıncı derneğimizi hizmete açtık. Organizasyonlarımıza da katılmaya başladılar, yavru vatan, perakende sektöründe aktif bir şekilde çalışıyor. Ülke sınırları dışındaki örgütlenmelerimiz artarak devam edecek.”

 

 

 

Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/perakendeciler-yurt-disina-aciliyor/ekonomi/detay/1713400/default.htm