Microsoft okullar için tablet üretecek

Microsoft’un okullarda kullanılmak üzere tablet geliştirdiği ve tabletin 300 doların altında konumlandıracağı ortaya çıktı.

Okullar için tablet geliştirme fikri yeni bir gelişme değil. One Laptop Per Child, Aakash ve Fatih projesi gibi projelerle okullara ve öğrencilere tablet ve bilgisayar desteği sağlanmaya çalışıyor.Microsoft ise 300 doların altında fiyatlandıracağı tabletiyle eğitim kurumlarına girmeyi hedefliyor.

YouthSpark inisiyatifi adlı proje altında Microsoft ve birçok tablet üreticisi bir araya gelerek 300 dolar altında tablet üretimine destek veriyorlar. Araştırma ve değerlendirmelerin alınabilmesi için cihaz hafif olacak ve zengin medya, kod ve uygulama desteğini kaldırabilecek sağlam tasarımla gelecek. Fujitsu Stylistic Q704, ASUS Transformer Book T100, Lenovo ThinkPad 11e, Acer Travelmate TMB113-E, Dell Veniue 11 Pro ve tabi ki Apple iPad gibi modeller hem eğitim kurumları hem de öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Microsoft’un yeni hamlesinin zaten mevcut rakipler göz önüne alındığında zorlu bir pazara adım attığını söyleyebiliriz. Microsoft’un bu hamlesinin pazara hareketlilik getireceğini savunanlar da bulunuyor.

 

 

 

 

kaynak

Panasonic, Türkiye’de klima pazarına da girdi

Suzuki, “Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek” dedi.

Panasonic Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Shigeo Suzuki, Türkiye’de 2010 mali yılında iki haneli pazar paylarına ulaştıklarını belirterek, “Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek” dedi.

Suzuki, Panasonic klima ve ısı sistemlerinin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Panasonic için en stratejik pazarlardan biri olduğunu belirterek, burada tüketici elektroniğinde 1 numaralı marka olmak 2 haneli pazar payına ulaşmak için önemli yatırım yaptıklarını anlattı.

Tüketici elektroniğinin çeşitli kalemlerinde faaliyetlerine değinen Suzuki, çoğunda hedefledikleri çift haneli pazar paylarını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türkiye’de 143 yetkili servisimiz var. Bunlar vasıtasıyla ürünümüzü kullanan 5 binden fazla kişiyle görüştük yüzde 99’u hem ürünlerden hem de aldıkları hizmetlerden memnun olduklarını ifade ettiler. Türkiye’de, geçen ayın sonunda biten 2010 mali yılında ilk yıl hedeflerimize ulaştık. Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek. Bunun için portföyümüzdeki ürünleri çeşitlendireceğiz ve çevreciliğe önem vereceğiz” diye konuştu.

Panasonic Elektronik A.Ş. Ev Aletleri-Klima Avrupa Genel Müdürü Enrique Vilamitjana da Türkiye’nin kendileri için çok stratejik ve ciddi bir pazar olduğunu vurgulayarak, Panasonic’in Türkiye’de klima sistemleriyle büyümek istediğini belirtti.

Vilamitjana, sadece ev ısıtma ve soğutma sistemleri değil işyerlerine ve büyük binalara yönelik ısıtma ve soğutma çözümleri de sunduklarını anlattı.

Avrupa Klima ve Ev Uygulamaları Satış Müdürü Marc Diaz ise Türkiye’deki hedeflerine ulaşmak için dağıtım ağlarını genişleteceklerini, sunacakları ürünleri çeşitlendireceklerini ve ürünleri arasında havadan suya ısı pompaları ve gazlı ısı pompalarının da yer alacağını, markalaşma çalışması yaparak Panasonic markasını öne çıkaracaklarını ve Türkiye’de marka yoluyla farkındalığı artıracaklarını söyledi.

Panasonic Türkiye Klima Satış ve Pazarlama Müdürü Melis Bozoğlu da bu yıl geniş bir ürün gamına sahip duvar tipi klimalar ile piyasanın en verimli ürünleri olan havadan suya ısı pompalarını sunacaklarını anlattı.

Bozoğlu, ürünleri arasında sensörleri sayesinde odadaki insan varlığını ve hareket seviyesini algılayıp sıcaklığı ona göre ayarlayan, bu şekilde yüzde 30’a kadar tasarruf sağlayan Etherea, ofisler ve büyük binalar için VRF Eco i serisi değişken debili soğutma sistemleri, doğalgaz ve LPG ile çalışan M serisi gazlı ısı pompaları ve Aquarea havadan suya ısı pompalarının yer alacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

kaynak

 

 

Microsoft Nokia anlaşması çok yakında

Microsoft Nokia anlaşması, tüm bölgelerden gerekli izinlerin alınmasının ardından nihayet bu hafta içerisinde tamamlanacak.

Bir zamanlar dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Nokia’nın telefon bölümü, geçtiğimiz yılın sonunda Microsoft tarafından yaklaşık 7 milyar dolar tutarındaki bir anlaşmayla satın alınmıştı. Ancak iki firma arasındaki anlaşmanın tamamlanması ve anlaşmanın uygulamaya konulacağı bölgelerde gerekli izinlerin alınması için uzunca bir süre beklenmesi gerekti. Microsoft Nokia anlaşması, işler beklendiği gibi gitseydi geçtiğimiz ay sonlanacaktı.

Ancak Çin ve Hindistan gibi iki önemli akıllı telefon pazarında, biraz da rakip firmaların katkısıyla ortaya çıkan sorunlar anlaşmanın tamamlanmasını zorlaştırdı. Buna rağmen Microsoft Nokia anlaşması önünde duran engeller sonunda ortadan kalkmış gibi görünüyor. Finli telefon üreticisi Nokia, dün yaptığı açıklamayla iki firma arasındaki anlaşmanın 25 Nisan’da tamamlanacağını duyurdu.

 

 

 

 

kaynak

Bu akıllı telefon 66 gün kullanılabiliyor

Philips’in yeni akıllı telefonu Philips W6618’de 5300mAh kapasiteli batarya görev yapıyor. Bu devasa batarya kapasiteli cihaz 66 saat bekleme, 33 saat konuşma süresine sahip.

Akıllı telefonların en büyük problemi kısa sürede biten bataryaları ve yanınızda taşımak zorunda olduğunuz şarj aparatları. Her yıl bir öncekine göre daha güçlü cihazlar çıkmasına rağmen akıllı telefonların kullanım süreleri çok fazla uzaya bilmiş değil. Yeni modelde kapasiteler arttırılsa da, şuan için yeterli seviyede değiller. Analistler akıllı telefonlardaki batarya problemini çözecek firmanın, geleceğe yön vereceği görüşündeler.

Philips’in Çin pazarında satışa sunduğu yeni Android işletim sistemli akıllı telefon modeliyse devasa batarya kapasitesiyle şarj problemini bir nebze olsa da ortadan kaldırabilmiş. 5300mAh kapasiteli bataryanın kullanıldığı telefon, Çin’de 1.699 Yuan’dan yaklaşık olarak 273 Dolardan satışa sunuldu. Philips W6618’deki 5300mAh kapasiteli batarya çıkarılamıyor ancak 66 gün bekleme, 33 saat konuşma süresi sunuyor.

11.6 mm kalınlığındaki Philips W6618, piyasadaki rakiplerinden oldukça kalın bir yapıya sahip. Philips’in amiral gemisi olmaya oldukça uzak yapıdaki telefonda, 960×540 piksel qHD çözünürlüğünde 5 inç ekran, 1.3GHz’lik 4 çekirdekli MediaTek işlemci, 1GB RAM , 4GB dahili depolama alanı, microSD kart desteği, çft SIM ve Android 4.2 Jelly Beran işletim sistemi bulunuyor. Philips W6618 şuan için sadece Asya pazarında satışa sunulmuş durumda. Telefonun Asya dışındaki ülkelerde satışa sunulmaması bekleniyor.

philips-640x360

 

 

kaynak

Pebble 2013′te 400.000 Saat Satmayı Başardı

Pebble‘ın 2013 yılında 400.000 akıllı saat satmayı başardığı ve 2014′te bu rakamı ikiye katlamayı amaçladığı belirtiliyor.

Pebble firmasının CEO’su olan Eric Migicovsky, Fortune dergisine verdiği röportajda akıllı saat pazarının geleceğine dair görüşlerini paylaştı ve firmasının geçtiğimiz yılki satış rakamlarını teknoloji dünyasıyla paylaştı. Giyilebilir teknolojilerin hızla yükseldiği bu günlerde, akıllı saatler özellikle ön plana çıkıyor vePebble bugüne kadar bu alanda iz bırakmayı başaran firmaların başında geliyor.

Sony ve Samsung gibi teknoloji devi firmalar da son dönemde akıllı saat pazarına yöneldi ve kendi ürünleri olan Sony Smartwatch 2 ve Samsung Galaxy Gear gibi cihazları piyasa sürdü. Ancak teknoloji dünyasının en tepesinden gelen bu rakiplere karşı durmayı başaran Pebble, belki de bugüne kadar akıllı saat pazarında kayda değer bir iz bırakmayı başaran tek firma. Tabii Google’ın geçtiğimiz günlerde Android Wear işletim sistemini duyurması ve özellikle akıllı saatlere yönelik olarak hazırlanan bu işletim sisteminin teknoloji devlerine sunduğu imkanlar Pebble için bu durumun değişmesine sebep olabilir.

Google’ın yeni işletim sisteminin gerçekten de akıllı saat pazarında önemli bir etki yaratacağını Eric Migicovsky de kabul ediyor ama buna karşılık vermek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmekten de kaçınmıyor. Oldukça başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten Migicovsky, 2013 yılında 400.000′den fazla akıllı saat sattıklarını belirtiyor ve son dönemde yaşanan gelişmelere rağmen önümüzdeki yıl bu rakamı iki katına çıkarmayı amaçladıklarını söylüyor.

 

 

 

 

 

kaynak

Dünyanın en başarılı akıllı telefonu OnePlus geliyor

OnePlus firmasının OnePlus One adını verdiği ve dünyanın en iyi akıllı telefonu olduğu iddia edilen cihaz hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo’dan ayrılan yöneticiler ile CyanogenMod’un yaratıcısı olan Steve Kondik tarafından kurulan yeni akıllı telefon üreticisi OnePlus, pazara çok iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların en iyisine layik olduğunu söyleyen firma OnePlus One adındaki cihaz üzerinde çalışmakta. İddialara göre dünyanın en başarılı akıllı telefonu olacak olan OnePlus One‘de 2.3 GHz saat hızındaki Snapdragon 800 işlemci, 5 inç büyüklüğündeki 1080p ekran, 3GB RAM ve 16 ile 64 GB dahili depolama alanı olacağı söylenmekte.

Bunun dışında firmanın cihazı öne çıkaran özelliklerinden biri de malzeme kalitesinin yüksek olması. Çok kaliteli bir malzemeden yapılacağı ve metal gövdeye sahip olacağı söyleniyor. Carl Pei’de bu konuda telefonun büyük ekrana sahip olacağı ve tek elle kullanabileceğini söylemiş. İnce gövde ve yuvarlatılmış köşeler ile başarılı bir kontrol sunması bekleniyor. Stereo hoparlörün yer alacağı OnePlus One için yazılım bölümünde CyanogenMod çalışmalarını devam ediyor. 2 yıl boyunca desteğini devam ettireceğini söyleyen bu firmanın neler yapacağı da merak konusu. Ayrıca cihazın 400 doların altında bir fiyat ile satılacağı da biliniyor.

SIM kilidi olmadan satışa sunulacak bu cihazın Avrupa ve Amerika’da satışa sunulacağı biliniyor. 2014′ün ikinci çeyreğinde gelmesi beklenen cihaz merakla bekliyor. Ayrıca cihazın kısa süre önce ortaya çıkan AnTuTu Benchmark sonuçları ile Galaxy Note 3 gibi cihazları geride bıraktığı görülüyor. Apple ve Samsung’u yıkacak şirket olarak nitelendirebileceğimiz OnePlus‘un adımlarını merakla sizler gibi takip ediyoruz.

 

-ne-lus-scroll-600x336-640x360

 

 

 

kaynak

Manisa’da çamaşır makinesi üretecek

İtalyan Indesit Company Türkiye ’deki 20. yılında ikinci fabrika yatırımını gerçekleştirdi. Yatırım maliyeti toplam 35 milyon euro olan ve yılda 1 milyon 400 bin adet çamaşır makinesi üretim kapasitesi olacak fabrika 750 kişiye istihdam sağlayacak. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 32 bin metrekare alana kurulan ve Indesit’in 1994’te üretime geçen soğutucu fabrikasına komşu inşa edilen fabrika 1 Ekim 2014’te üretime geçecek ve yıllık üretiminin yüzde 75’i Türkiye dışına ihraç edilecek. Fabrikanın Manisa’da düzenlenen açılış töreninde konuşan Indesit Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Marco Milani, son fabrika ile birlikte 20 yılda Türkiye’deki toplam yatırımlarının 150 milyon euroya ulaştığını açıkladı. Indesit Company’nin İtalya, Portekiz, Rusya, İngiltere ve Ukrayna’da üretim ve satış rakamları ile liderliği kovaladığını anlatan Milani, Türkiye’deki yatırım süreçleri ile ilgili şu yorumu yaptı: “Türkiye, bir çok global marka için olduğu gibi bizim için de önemli bir başarı hikayesinin adresi oldu. Türkiye’deki yatırımlarımız nedeniyle başarılı ve kararlı ekonomi politikalarının olumlu sonuçlarından yararlanıyoruz. Türkiye, stratejik konumu, istikrarlı ekonomisi, genç nüfusu ve dinamik iş gücü gibi avantajlarının yanı sıra son dönem imza attığı ekonomik başarılarla da Indesit Company için faaliyet gösterdiği coğrafyada en önemli ülkelerden biri haline geldi. Türkiye’deki pazar payımız yüzde 9’a ulaştı. 320 satış noktamız var ve istihdamımız bin kişiye ulaştı.”

Yüzde 80’i ihracata
3 milyonluk üretim ile bin 750 kişilik istihdam hedeflediklerini anlatan Milani, “Türkiye’de inanılmaz başarılar yakaladık ve Türkiye Indesit için öncelikli bir konumda. Önümüzdeki 10 yıl içinde yatırımların devam edeceğini söyledi. Milani, beklentileri ile ilgili ise şöyle konuştu: “Bizim Türkiye’de yaptığımız yatırımlar Türkiye ile ilgili değil. Bunun yüzde 80’i ihraç edilecek. Hiçbir şekilde büyümede bir değişiklik beklemiyoruz ne Türkiye ne de Avrupa için küçülme söz konusu değil. Avrupa’nın kötü yılları krizli yılları geçti.”

Kaynak

Hyundai i10’un yeni yüzü ortaya çıktı

Hyundai İzmit fabrikasında üretilip, çoğunluğu Avrupa pazarlarına satılacak i10, ilk kez yüzünü gösterdi.

Hyundai’nin İzmit’te üretip 30’dan fazla ülkeye satacağı i10’un yeni yüzü ortaya çıktı. Satış fiyatı belli değil ama beklenti 28 bin TL civarında olması yönünde

Eylül sonunda satışına başlanacak yeni model ile birlikte Hyundai’nin toplam ihracatı 3 milyar TL’ye yükselecek. Hyundai’nin geçtiğimiz yıl başlattığı 1,1 milyar TL’den fazla tutardaki yatırımı tamamlandı.

Küçük sınıfta yer alacak yeni i10 modelinin üretimiyle birlikte Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nın yıllık üretim kapasitesi 200 bin adedin üzerine çıkıyor. Büyük çoğunluğu Avrupa pazarlarında satılacak i10, ilk kez önümüzdeki ay düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda resmi olarak tanıtıldıktan sonra satışa sunulacak. Yeni i10, Avrupa ülkelerinin de dahil olduğu 30’dan fazla ülkeye ihraç edilecek.

İKİ MOTOR SEÇENEĞİ BULUNUYOR
Hyundai i10 küçük otomobil sınıfında yer almasına rağmen, boyutlarına bakıldığı zaman bir üst sınıf modellerle rekabet edebilecek bir model. Ilk etapta 1.0 lt ve 1.2 lt benzinli olmak üzere iki motor seçeneğinin sunulacağı otomobilin fiyatı henüz açıklanmadı. Ancak, 28 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.internethaber.com/hyundai-i10un-yeni-yuzu-ortaya-cikti-568611h.htm

 

 

Intel’in kazançları sert düştü

Teknoloji devlerinden Intel’in satış tahminleri, kişisel bilgisayar pazarındaki düşüşün etkisiyle beklentiyi tutturamadı

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel Corp., kişisel bilgisayar pazarındaki düşüşün, en büyük işini olumsuz etkilemesiyle 3 çeyrekte bazı beklentilerin altında 3. çeyrek satış tahmininde bulundu.

Şirket, mevcut dönemde gelirin 500 milyon dolarlık hata payıyla 13.5 milyar dolar olacağını öngördü. Analistler, satışların 13.7 milyar dolar olmasını bekliyordu.

Tüketicilerin, şirketin satışlarının en büyük kısmını kapsayan kişisel bilgisayarlardan, akıllı telefon ve tabletlere yönelmesiyle Intel‘in geliri 2. çeyrekte de düşerek, kazançların azaldığı 4. çeyreğine işaret etti. Wasatch Advisors Inc.’in fon yöneticilerinden Michael Shinnick, düşüşü durdurmak ve büyümeyi canlandırmak için Intel‘in daha fazla telefon ve tablet üreticisini kendi işlemcilerini kullanmaya ikna etmesinin gerektiğini belirtti.

Geleneksel PC’lerin düşüşte olduğunu tartışmasız bir durum olduğuna dikkat çeken Shinnick, “Mobil araçlardan pay alabilirler mi?” sorusunu yöneltti.

Intel’in bilançosunu açıklaması sonrasından hisseleri seans sonrası işlemlerde yüzde 4.3 değer kaybederek hisse başına 23.10 dolara geriledi. Intel hisseleri bu yıl yüzde 17 artış kaydederek, yüzde 28 yukarıda seyreden Philadelphia Yarı iletken endeksinin gerisinde kaldı.

 

 

 

 

Kaynak: http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1394887-intelin-kazanclari-sert-dustu

Mostphotos’tan Türkiye’ye yatırım

İsveç’in en büyük dijital imaj bankası artık Türkiye’de. Uluslararası yatırım ağının ilk noktası olarak Türkiye’yi seçen Mostphotos, tüm hizmetlerini Türkçe web sitesinde kullanıcılarına sunuyor. Yüklenen lokal ve uluslararası görsellere ulaşmak isteyenlere anında ulaşım hizmeti veren dijital imaj bankası, çektiği fotoğrafları veya hazırladığı ilüstrasyonları satmak isteyenlere de kolay hizmet sunuyor.

Ücretsiz üyelik yapılabilen, editoryal filtrelemeye takılmadan, görselleri anında satışa sunma veya satın alma imkanı tanıyan Mostphotos, İsveç’ten sonra ilk olarak Türkiye pazarına açılıyor. Kullanıcılar, dünyanın herhangi bir yerinden, şehirden, sokaktan, partiden, havadan, karadan, denizden, plajdan, binadan, parktan, mekandan ünlü isimlerin görsellerinden pek çok imajı satabiliyor.

Görsel çeşitliliği artıyor

Mostphotos’a fotoğraf, illüstrasyon ve vektörel (çizim programlarında üzerinde oynanabilen) görseller ekleyen kullanıcılar profillerini diledikleri gibi organize edip sergileyebiliyor, ileride satın almak isteyebilecekleri, beğendikleri görselleri, farklı fotoğrafçıların fotoğrafları, farklı temaları toplayarak hesaplarında kendi koleksiyonlarını oluşturabiliyor.

Aynı zamanda dijital imaj bankasında sanatçılar, kendi web sitesini yapmasına gerek kalmadan Mostphotos’da kendi portfolyolarını oluşturup başkalarıyla paylaşabiliyor. Kullanıcı ister profesyonel ve ünlü bir fotoğrafçı olsun, ister bir amatör, her koşulda satılan görsel için yüzde 50 komisyon eser sahibinin oluyor. Görsel başına düşen değer ise satın alan kullanıcının seçtiği pakete göre değişkenlik gösteriyor. Filtrelemeye takılmaması sebebiyle de görsel ihtiyacı olan kişiler alışılagelmiş grafik çizimler ve birbirine benzeyen görsellerden daha fazlasını bulma şansı yakalıyor.

Mostphotos CEO’su Victor Sundén, “Uluslararası kullanıcılarımızı artırmak için ilk olarak Türkiye’ye açılma kararı aldık” dedi. Mostphotos Türkiye Ortağı Ceyhun Cingi ise Türkiye’nin kısa zaman içerisinde Mostphotos için önemli bir pazar niteliği taşıyacağını belirtti.

Stok imaj siteleri arasında en hızlı büyüyen Mostphotos, önümüzdeki 24 ay içerisinde görsel arşiv sayısı ile dünyanın en büyük stok imaj sitesi olmayı hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.marketingturkiye.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=11006:mostphotostan-tuerkiye-yatrm-&catid=65:guencel-haberler&Itemid=160