Perakende satış hacmi arttı

Artış 2014 yılı ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı ocak ayı Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,5 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,4 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 14,2 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 7 arttı.

-Perakende ciro arttı-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,3 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 17,9 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 17,8 arttı.

Kaynak

Türkiye’de Porsche patlaması!

Yükselen döviz kurları birçok lüks otomotiv markasının satışlarını vururken bazı markalar ise Ocak’ta uçuşa geçti

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanan  2014 Ocak ayı  perakende satış rakamlarına göre binek otomobil pazarı yüzde 5.57 daralırken, hafif ticari araçlar pazarında daralma yüzde 8 seviyesinde oldu.
Dolar ve euro kurlarında yaşanan sert artışın ik etkilerinin görüldüğü ocak ayında, özellikle ithal otomotiv markaları satışlarda büyük darbe alsa da bazı markaların ocak ayında yeni modellerin ve kampanyaların etkisiyle satış patlaması gerçekleştirdiği dikkat çekti.

En çarpıcı artış ise Porsche satışlarında yaşandı. Ferrari,Aston Martin,  Bentley, Lamborghini, Maserati ocak ayında hiç satış yapamazken (grey market hariç), Porsche geçen yılın ocak ayına göre satışlarını yüzde 181 artırdı. 2013 yılının ocak ayında 16 Porsche‘nin satıldığı Türkiye‘de bu yılın ocak ayındaki satış rakamı 45’e yükseldi.
Daha alt segmentlerde ise Proton yüzde 267’lik satış artışıyla, yeni Forester modelini piyasaya süren Subaru ise yüzde 253’lük satış artışıyla pazarda şov yaptı. Toyota binek araçlarda yüzde 81, Seat yüzde 77, Volvo yüzde 54 satış artışı gerçekleştirdi. Satışlarını binek otomobil pazarında artıran diğer markalar ise Mitsubishi, Nissan, Renault, Mazda, Volkswagen, Skoda, Honda oldu.

Hafif ticari araç pazarında ise en büyük patlama Dacia’dan geldi. Binek otomobil pazarında satışları 5’te bire yakın gerileyen Dacia, hafif ticari araç satışlarını ise 2013 yılının ocak ayına göre yüzde 3088 oranında artırdı ve 16’dan 510’a çıkarttı. Isuzu ve Iveco’nun da satışlarını artırdığı pazarda Kia, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Toyota, Volkswagen, satış artıran diğer markalar oldu.

 

 

 

 

kaynak

DHL Supply Chain’den sektöre özel depo yatırımı

Yaklaşık 1 yılda inşaatı tamamlanan Esenyurt deposu için 5 milyon doların üzerinde yatırım yapan DHL Supply Chain Türkiye, yeni tesisinde perakende ve teknoloji sektörüne hizmet verecek. Şirket yaptığı yeni yatırımlarla büyümeye devam edeceğinin sinyalini veriyor

 

Sağlık, teknoloji, perakende, tüketici ürünleri, otomotiv, kimya ve sanayi gibi sektörlerdeki uzmanlığıyla şirketlere rekabet avantajı sağlayan DHL Supply Chain Türkiye, perakende ve teknoloji sektörlerine hizmet vermek üzere inşa ettiği Esenyurt 3 deposunun açılışını gerçekleştirdi.

DHL Supply Chain Türkiye’nin Esenyurt’ta konuşlanan 20 bin metrekarelik yeni tesisi, İstanbul’a olan yakınlığıyla perakende ve teknoloji sektörlerinin lojistik ihtiyaçlarına çok hızlı yanıt verecek. Şirket böylece depolama kapasitesini de artırarak toplam depolama alanını 400 bin metrekareye çıkardı. Tesisin tamamı faaliyete geçtiği zaman bulunduğu bölgede 200 kişiye istihdam sağlayacak.

En yeni lojistik ve tedarik zinciri yönetimi teknolojilerinin kullanılacağı tesisin, perakende ve teknoloji sektörlerine yönelik depolama uygulamaları konusunda bir lojistik üssü olması bekleniyor. TEM’e ve Atatürk Havalimanına çok yakın mesafede olan tesis, Mayıs ayında hizmete girdi. Avantajlı konumu ile dikkat çeken tesis, 12 metre yüksekliğinde ve 21 rampaya sahip.

DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı yeni tesis açılışı hakkında düşüncelerini “DHL Supply Chain olarak ülkemizde sektörlerin dünya klasmanında rekabet edebilmesi için yatırımlarımıza devam ederek, halihazırda verdiğimiz tüm depolama ve dağıtım hizmetlerinde Avrupa ve dünya ile yarışacak standartları yakaladık. Esenyurt’ta açılan yeni tesisimiz de ülkemizdeki firmalara dünya standartlarında hizmet vermek üzere tasarlandı ve hizmete açıldı. Bu tesisimizde müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel optimal çözümler sunacağız. Moda ve teknoloji sektörlerindeki hızlı değişen trendlere uygun olarak üretim/ithalat sürecinden pazara ulaşıma kadar geçen zamanı miminuma indirgemek hedeflerimiz arasında. DHL Supply Chain Türkiye olarak bu yıl içerisinde yapacağımız yeni bir depo açılışı ile toplam depolama alanımızın büyüklüğünü 425.000 metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz” diyerek paylaştı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.perakende.org/hizmet/dhl-supply-chainden-sektore-ozel-depo-yatirimi-1342792987h.html

 

Migros’un sahibi BC yeni yatırım peşinde

Türkiye’nin önde gelen perakende zincirlerinden Migros’un sahibi BC Partners’tan yeni yatırım sinyali geldi

BC Partners Yönetici Ortağı Nikos Stathopoulos, “Türkiye’de defansif olan, nüfusu kullanan sektörler, piyasa lideri konumundaki kuruluşlar ilgimiz çekiyor” diye konuştu.

Stathopoulos, “Bu koşullara uygun fırsat olursa değerlendiririz. Buna uyan sektörlerden biri perakende, biri sağlık” şeklinde konuştu. BC Partners’ın Migros’a beş yıl önce yatırım yaptığını hatırlatan Stathopoulos, “Ortalama bir yatırımda 5-7 yıla kadar kalıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.perakende.org/guncel/migrosun-sahibi-bc-yeni-yatirim-pesinde-1342792967h.html

 

Türkiye- Kuveyt Gayrimenkul Zirvesi Eylül’de

Türkiye’de ve uluslararası alanda gayrimenkul işbirlikleri gerçekleştiren INREMA ve Dubai merkezli AYN Group tarafından düzenlenen Kuveyt Gayrimenkul Zirvesi 2013, 17-18 Eylül 2013 tarihinde Kuveyt’te iki ülkenin sektör temsilcilerini buluşturuyor.

 

 

Bu yıl ilk defa düzenledikleri zirvede önceliklerinin mütekabiliyet yasasını anlatmak olduğunu vurgulayan INREMA Genel Koordinatörü Gökhan Ilgar, dünya petrol rezervinin yüzde 10’una sahip Kuveyt’in gayrimenkul yatırımlarında en çok Türkiye’yi tercih ettiğini söylüyor.

Türkiye gayrimenkul sektörünün lider kurum ve kuruluşlarının desteği ile gerçekleşecek zirvede, beş ayrı konu başlığı ele alınacak. ‘Mütekabiliyetin kaldırılmasının yabancı yatırımcılara getirdiği avantajlar’ başlığının ön plana çıkacağı zirvede; ‘Türk gayrimenkul sektörünün bugünü ve geleceği’, ‘Türkiye’de gayrimenkul yatırım fırsatları’, ‘Türk gayrimenkul sektörüne Kuveyt’ten bakış’ ve ‘Arap yatırımının Türkiye’deki geleceği’ sektör temsilcileri ve uzmanları tarafından ele alınacak.

Başta gayrimenkul müteahhitlik şirketleri olmak üzere, GYO, mimar, danışmanlık, bilişim, AVM, perakende, otel, bankacılık gibi alanlarda çok geniş bir katılımcı profilini buluşturacak olan Kuveyt Gayrimenkul Zirvesi’ne, Türkiye’den ve Kuveyt’ten bine yakın ziyaretçi kabul edilecek.

Kuveyt’in tercihi Türkiye!

Eylül 17-18 tarihlerinde iki gün boyunca düzenlenecek Kuveyt Gayrimenkul Zirvesi 2013’ün her iki ülke arasında öneli iş bağlantılarının gerçekleşmesine zemin hazırlayacağını kaydeden Gökhan Ilgar, “Bu zirve sayesinde; dünya petrol rezervinin yüzde 10’una sahip Kuveyt’in gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği ikinci ülke olan Türkiye’nin gayrimenkul potansiyelini anlatabileceğiz” diyor.

Kuveyt’in, Mayıs 2012 tarihinde çıkan mütekabiliyet yasasından sonra Türkiye’den en fazla gayrimenkul alan körfez ülkesi olduğunu da hatırlatan Ilgar “Kuveyt zirvesi ile ilgili ön taleplere baktığımızda gayet olumlu bir tablo ile karşılaşmaktayız. Gayrimenkul sektörünün temsilcileri artık tüm dünyayı dolaşarak, vizyonlarını genişletmektedirler. Kuveyt ismini duyan tüm profesyoneller tarafından katılım adına olumlu dönüşleri alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye yatırım merkezine dönüştü

Mart 2013 tarihinde gerçekleşen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’de de yer aldıklarını vurgulayan INREMA Pazarlama Müdürü Mustafa Kılıç ise “Son birkaç yılda ekonominin güvenli bölgeleri sayılan ülkelerdeki sıkıntılar, yatırımcı pozisyonundaki petrol zengini ülkeleri yeni yatırım ve yaşam bölgeleri arayışına yönlendiriyor. Türkiye‘nin bu süreçteki sosyo-ekonomik performansı, petrol zengini ülkeler başta olmak üzere diğer Müslüman ülkeler açısından da bir yatırım merkezine dönüştürdü” diyor.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.haberler.com/turkiye-kuveyt-gayrimenkul-zirvesi-eylul-de-4720184-haberi/

Axis Kağıthane AVM açıldı

Hayat Holding ve Sur Yapı ortaklığının 250 milyon dolarla hayata geçirdiği Axis Kâğıthane AVM Cendere Caddesi’nde açıldı.

110 perakende mağazasını bünyesinde barındıran Axis Kağıthane’nin, iki grubun toplam kiralanabilir alanları 150 bin metrekareyi aşacak yatırımların ilk halkası olduğu belirtiliyor.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas Axis Kağıthane’nin ardından 2013 yılında bir ve 2014 yılında da 2 AVM daha açmayı hedeflediklerini belirterek, “Axis çevre ilçelerden de kolay ulaşılabilir olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle hem bölge hem de çevre halkının ihtiyaçlarına çözüm noktası olacağına inanıyoruz” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : http://www.perakende.org/alisveris-merkezleri/axis-kagithane-avm-acildi-1342792685h.html

Yasa perakendecileri böldü

 Yeni Tüketici Yasa Taslağı perakendecileri ikiye böldü. Bazı markalar, 12 ay boyunca yapılan indirimlere sınırlama getirilmesini isterken, bazıları da “Bu durum serbest ekonomiye aykırı” dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı Yeni Tüketici Yasa Taslağı, tüketiciler lehine ‘devrim’ yaratırken, perakendecileri ise ikiye böldü. Bir kısım perakendeci indirimlerin sürekli değil, belli dönemlerde yapılmasını isterken, diğer kesim de bu durumun serbest ekonomi kurallarına aykırı olduğu iddiasıyla karşı çıktı.

Rapor hazırlıyorlar
Yabancı markaların Türkiye temsilcilerinden oluşan Tescilli Markalar Derneği (TMD), indirimin belli dönemlerle sınırlandırılmasını talep eden bir raporu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na sundu. Derneğin başkanı Tahsin Özlenir, çıkan taslakta indirimin net çerçevesinin çizilmediğini belirterek, “Yeni bir rapor üzerinde çalışıyoruz. Bu raporu datekrar bakanlığa ileteceğiz” dedi.

Haksız rekabete karşıyız
TMD’nin Avukatı Vehbi Kahveci ise, yasa taslağında ‘Tasfiye dolayısıyla indirim’ denilerek yıl boyu yapılan kampanyalar sınırlanacak’ maddesinin tam anlamıyla perakendecilerin talebini karşılamadığını söyledi. Ancak bu maddenin de çok önemli olduğunu belirten Kahveci, “Tasfiye kelimesini kötüye kullananlar ve aylarca bu şekilde satış yapanlar var” dedi. Kahveci, firmaların sezon açılır açılmaz yüzde 70’lere varan indirimlerinin haksız rekabete yol açtığını, tüketicilerin kandırıldığını da sözlerine ekledi.

Serbest piyasa kurallarına ters
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, hiçbir Avrupa ülkesinde indirim dönemiyle ilgili yasal sınırlama olmadığını söyledi. Doğan, alışverişe tüketicilerin karar verdiğini belirterek, “Firma isterse kendi stratejisini oluşturur, müşterilerini belirler, indirime girmez” dedi. Süvari’nin patronu Ahmet Coşkun da piyasanın kendi rekabet dinamikleri olduğunu ifade etti.

İndirim sadece günü kurtarıyor
Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, her firmanın düzensizce yaptığı indirimin tüketiciyi rahatsız eden bir boyuta geldiğini söyledi. Firmaların ürünü baştan doğru fiyatlandırmadığını anlatan Arar, şöyle konuştu: “İndirimle kârsızlık baş gösteriyor. Firmalar günü kurtarıyor. İndirimin belli tarihte ve gerçekçi olması şart…”

İndirimde düzen isteyen perakendeci ne diyor?
İndirim dönemleri 1 Ocak- 28 Şubat ve 1 Temmuz- 31 Ağustos olmalı
İndirim dönemleri haricinde indirim reklamına (Vitrinlerde, yazılı görsel basın, sms, posta, e-mail) izin verilmemeli
İndirim dönemleri haricinde sadece mağaza içlerinde etiket üzerinde indirim fiyatları belirtilerek ve mağaza stokunun yüzde 30’unu aşmamak kaydıyla indirimli satışlara izin verilmeli
‘Yüzde 50’ye varan oranlarda indirim’ gibi kampanyalarda, üst limit indirime söz konusu olan ürünlerin en azından yüzde 10’u için geçerli olmalı
Fabrika satış mağazaları (outlet) ve Outlet Alışveriş Merkezleri’ne yerleşim alanlarının dışında izin verilmeli.

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.perakende.org/guncel/yasa-perakendecileri-boldu-1342792638h.html

Nebim, müşterileri ve çözüm ortakları ile bir araya geldi.

Perakendeci, toptancı ve üretici firmalara yönelik Kurumsal Kaynak Planlama çözümleriyle “Nebim”, müşterileri ve çözüm ortaklarının katılımıyla Nebim Planet 2013 etkinliğini bu yıl da İstanbul’da gerçekleştirdi.

ERP yazılım üreticisi ve uygulayıcısı Nebim, müşterileri ve çözüm ortaklarıyla bir araya geldiği “Nebim Planet” etkinliğini geçtiğimiz günlerde Grand Hyatt İstanbul’da gerçekleştirdi. Yaklaşık 350 Nebim müşterisi ve çözüm ortağının katıldığı etkinlikte; Dagi, Damat-Tween/D’S Damat, İpekyol ve Süvari gibi, sektörlerinde lider firmaların yöneticileri, Nebim V3 ERP yazılımı ile ilgili başarı hikayelerini ve görüşlerini sundu.

Nebim Planet 2013; CRM alanında uzman North Atlantic firmasının “Perakendede CRM ve Müşteriyi Tanımanın Önemi” sunumu ve Veri Fone firmasının “Verifone VPlatform Çözümünün Nebim V3 ile Entegrasyonunu” anlattığı sunumu ile devam etti. Etkinliğe ayrıca perakende dünyasının duayenlerinden Cem Mergen de “Perakendede Bilgiyi Yönetmek” konulu sunumu ile katıldı.

2013’ün ilk dört ayında yüzde 27’lik büyüme
Nebim Planet açılış konuşmasını gerçekleştiren Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı; Türkiye, Rusya ve Azerbaycan ile birlikte 60’ın üzerinde çözüm ortağı ve 450 kişilik bir ekiple hizmet verdiklerine ve en yakın zamanda Kazakistan, Ukrayna ve Almanya’da da çözüm ortaklarını Nebim dağıtım kanalına ekleyerek Nebim’in bölgedeki destek yapısını genişletmeyi hedeflediklerine değindi.

Taşçı, değerlendirmesinde “2013’ün ilk dört ayını 2012’nin ilk dört ayı ile karşılaştırdığımızda yaklaşık yüzde 27’lik bir büyüme ile kapadık. Yılsonunda yüzde 35’lik bir büyüme hedefliyoruz” dedi. Taşçı ayrıca Nebim V3’ü kullanan firmaların sayısının 350’yi geçtiğinden de bahsetti.

Nebim V3 gelişmeye devam ediyor
Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu ise gerçekleştirdiği sunumda Nebim V3 ürün stratejisini paylaştı. Demiroğlu, 2012 yılı içerisinde Nebim V3’e TMS/TFRS ile ilgili yenilikler, özellikle yurt dışı ortaklıkları olan firmaların finans ve muhasebe alanında kullandıkları yeni raporlar, yeni bir finans bütçesi uygulaması, dış ticaret uygulamaları, insan kaynakları uygulamalarında yenilikler ve Avrupa, Ortadoğu ve Azerbaycan ile ilgili yerel gereksinimleri karşılayan özellikler eklendiğinden bahsetti.

2013 yılında Nebim V3’ün kapsamını daha da genişletmeye devam ettiklerine değinen Demiroğlu; taksitli satış ve sonradan teslim süreçlerinin zenginleştirildiğinin, Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’ın yerel gereksinimlerine özel yeniliklerin geliştirildiğinin ve Eylül sonunda çıkacak olan yeni Nebim V3 versiyonunda optik perakendecileri için yeni uygulamaların ekleneceğinin altını çizdi. Aynı zamanda e-fatura ve e-defter uygulamalarının da Nebim V3’e eklenmekte olduğu Demiroğlu’nun verdiği bilgiler arasındaydı.

Damat-Tween/D’S Damat’ta Nebim V3 ERP
Nebim ile 17 yıldır uzun soluklu bir işbirliği içerisinde olan Orka Group’un CFO’su Burhan Çamlıca konuşmasına Orka Group’un yeni ERP olarak Nebim V3’ü seçtiğini belirterek başladı. Çamlıca, “İki markadan oluşan Orka Group, 210 mağazadan oluşan global bir marka. 2000 çalışanı ile faaliyetini sürdüren bir marka olarak, uzun yıllardır işbirliğimiz olan Nebim ile ilişkimizi bir adım ileri taşıdık ve Nebim V3 ERP projesine başladık” dedi.

Orka Group’un Nebim ile bir tedarikçi firma ilişkisinden daha önde bir işbirliği olduğunun altını çizen Çamlıca, neden Nebim V3’ü seçtiklerini açıkladı: ”Bir Turquality firması olarak büyümeyi ve yurt dışı pazarlarda artan ivmeyi devam ettirmek için bir adım atmamız gerekiyordu. Nebim V3’ün çok lisanlı oluşu, farklı ülkelerde farklı lokal izinlerin alınmış olması, eğitim olanakları, yurt dışı işbirliklerinde kendi danışmanlarını oluşturmuş olması gibi pek çok özellik ön plana çıktı. Tüm bu özelliklerin bize uygulama ve canlıya geçiş sürecine çok avantaj sağlayacağını gördük.”dedi.

İpekyol’da Nebim V3 ile Merchandise Planlama
Nebim V3 ERP’ye geçişiyle sektörde önemli bir yankı uyandıran İpekyol’un Tedarik Zinciri Direktörü Özlem Tektaş Çelikkanat ve Perakende Direktörü Onur Tusa Baykal, Nebim V3 projesinin detaylarını ve 2013 yılında gelinen noktayı Nebim Planet katılımcıları ile paylaştı.

İlk olarak söze başlayan Özlem Tektaş Çelikkanat; sunumuna “2012 yılında Nebim V3’ü canlı kullanmaya başladık. 2013 yılına geldiğimizde yıllardır hepimizin hayali olan Merchandise Planning uygulamasına başladık. Planlamayı dört ana fonksiyon olarak belirledik: Kanal planı, kategori planı, Range Plan ve asorti planı. Bu fonksiyonları da iki faza ayırdık. Kanal ve kategori planlarını içeren ilk fazı hemen, sonraki fazı ise akabinde kullanıma alacağız” şeklinde bir giriş yaptı.

Bu noktada sunuma dahil olan Onur Tusa Baykal; “Bizim için bu projede en enteresan olan konulardan biri, ‘Like for Like’ kavramını nasıl yapacağımız sorusuydu. Nebim bu noktada bize ‘benzer mağaza kavramı’ çözümünü getirdi. Yeni mağaza açacağımız zaman bu yeni mağazayı hangi mağazaya benzeteceğimizi söylediğimiz anda hemen o ekranda detayları görebiliyoruz” dedi.

İpekyol’da Nebim V3 ile entegre E-Ticaret Web Sitesi
İpekyol firmasından bir başka konuşmacı olan Bilgi Teknolojileri ve Lojistik Direktörü Şevket Çelikkanat ise sunumunda bir e-ticaret web sitesi için neye ihtiyaç olduğu, gerekli sistemi nasıl kurmak gerektiği ve İpekyol’un Nebim V3 ERP ile entegre bir şekilde bunu nasıl gerçekleştirdiğini Nebim Planet katılımcıları ile paylaştı.

Süvari’de Nebim V3 ile Ürün Yönetimi ve Yurt Dışında Mağazacılık
Nebim Planet’e daha sonra konuşmacı olarak, yurt içi ve yurt dışında toplam 108 mağaza ile hizmet veren Süvari firmasından Ürün Yönetimi Uzmanı Erkan Arslan katıldı. Mağazaların artmasıyla daha canlı verilere, daha farklı ürün yelpazesine ihtiyaç duyan Süvari’nin, kampanya ve kategori gruplarını yönetme ile ilgili ihtiyaçlar doğrultusunda Nebim ile tanıştığına değindi.

2001 yılında başlayan Nebim işbirliğinden ve 11 yılsonunda Süvari’nin mağazalarını artırması, gelişimi ve büyümesi ile birlikte ortaya çıkan ihtiyaçlardan bahseden Arslan; “Nebim V3’e geçiş sebebimiz, Süvari markasının bir 2023 yılı hedefi olan yurtdışı noktalarını artırmasından dolayıdır. Yurt dışı operasyonlarında da yurt içinde olduğu gibi anlık dokunuşlar ile büyük etkiler yaratmayı hedefliyorduk. Bu anlamda Nebim V3’ün çoklu dil seçeneği ve yurt dışında yerel para birimleri özelliği bizi Nebim V3’e yönlendirdi. Artık Rusya, Kazakistan ve Ukrayna mağazalarımız Nebim V3 POS ve Store ekranlarında kendi alfabeleri ile işlemleri daha hızlı gerçekleştirebiliyorlar” şeklinde konuştu.

Dagi’de Nebim V3 ile Finans Yönetimi ve Muhasebe
Dagi Muhasebe Müdür Yardımcısı Vedat Şengöz sunumuna şu değerlendirme ile başladı: “Dagi ve Nebim’in yollarının kesişmesi, 2012 yılında üretim ve iş hacminin artmasıyla daha hızlı veri yönetimi ihtiyacının doğması ile başladı. Bu ihtiyaçlara en iyi cevap verebilecek olan yazılım firmasını Nebim olarak belirledik. 2012 yılı başlarında Nebim V3’ü tüm noktalarımızda ve tüm süreçlerimizde canlı olarak kullanmaya başladık. Nisan itibarıyla da üretim ve tedarik ile entegre kullanmaya başladık. Markamızdaki bütün süreçlerimizde üretimden, hammaddesinden, satımına kadar her noktada Nebim V3’ü kullanmaktayız.”

North Atlantic’ten Perakendede CRM ve Müşteriyi Tanımanın Önemi
Nebim Planet’in ikinci bölümü, CRM alanında uzman bir danışmanlık firması olan North Atlantic’in Yönetici Ortağı Kerem Topuz’un “Perakendede CRM ve Müşteriyi Tanımanın Önemi” sunumu ile başladı. Topuz’un sunumunun ardından sahneye çıkan Nebim Ürün Yöneticisi Abdullah Bekmezci ise “Nebim V3 ile CRM” adlı sunumunda Nebim V3’ün, Topuz’un perakendeci firmalar için önerdiği müşteri odaklı yapıya geçiş yol haritasında andığı tüm CRM gereksinimlerini nasıl karşıladığını katılımcılar ile paylaştı.

Nebim V3’ün VeriFone VPlatform ile Entegrasyonu
VeriFone Perakende Çözümler Satış Direktörü Neda Seçkin ise sunumunda “Verifone VPlatform Çözümünün Nebim V3 ile Entegrasyonunu” anlattı. Seçkin’in VPlatform’u tanıttığı sunumdan sonra saneye çıkan Nebim Ürün Yöneticisi Abdullah Bekmezci ise Nebim V3’ün VeriFone VPlatform ile nasıl entegre olduğunun detaylarını katılımcılar ile paylaştı.

Sarar’da Nebim Üretim
Daha sonra Nebim Üretim Müdürü Yılmaz Akgül, Nebim’in üretim yazılımları ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Erkek giyimin öncü firmalarından Sarar’ın dört fabrikasında Nebim’in üretim çözümlerinin kullanılmaya başlandığını vurgulayan Akgül; gerçekleştirilen projede koleksiyon planlama, kumaş planlama, barkodlu üretim takip, mağazacılık entegrasyonu, üretim verimliliği ve yurtdışı entegrasyonu ile ilgili süreçler olduğunu katılımcılar ile paylaştı.

Nebim Planet 2013, kapanış kokteyli ile sona erdi.

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.perakende.org/yazilim/nebim-musterileri-ve-cozum-ortaklari-ile-bir-araya-geldi-1342792621h.html

Güven Hizmette Arttı, 2 Sektörde Azaldı

Mayıs ayında hizmet sektöründe artan güven, inşaat ve perakende ticaret sektörlerinde azaldı.

TÜİK verilerine göre Mayıs ayında hizmet sektöründe artan güven, inşaat ve perakende ticaret sektörlerinde azaldı.

Konuya ilişkin raporun detayları şöyle:

Bir önceki ayda; 110,8 olan hizmet sektörü güven endeksi 112,6 değerine yükselirken; 113,6 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 113,5 değerine ve 92,6 olan inşaat sektörü güven endeksi 91,5 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksi %1,6 arttı

Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemdeki iş durumu, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmelerindeki iyileşmeden kaynaklandı. Söz konusu alt endeksler Mayıs ayında bir önceki aya göre sırası ile %5,2 ve %8,2 artarken; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi %6,1 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi %1,2 azaldı

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin Mayıs ayında bir önceki aya göre %3,8’lik düşüşünden kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise bir önceki aya göre %3,2 oranında arttı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,1 azaldı

Perakende ticaret sektöründeki iyimser görünüm Mayıs ayında da devam etti. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki %6,9’luk ve mevcut mal stok seviyesi alt endeksindeki %2,7’lik kötüleşmeler Mayıs ayında perakende ticaret sektörü güven endeksinin bir önceki aya göre %0,1 oranında azalmasına neden oldu. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksi ise bir önceki aya göre %13 arttı.

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Guven-hizmette-artti-2-sektorde-azaldi/147052/

 

Elektrik piyasasına rekabet incelemesi

Rekabet Kurulu tarafından elektrik enerjisi toptan ve perakende satış piyasaları hakkında piyasa incelemesi başlatıldı.

Rekabet Kurumu internet sitesinde yayımlanan duyuruda, elektrik piyasasının kendine özgü niteliklerinin yanında bugüne kadar Rekabet Kurumu tarafından elektrik piyasalarına yönelik yapılan incelemeler ve elektrik sektöründe benzer serbestleşme sürecinden geçen ülkelerin deneyimlerinin bu sürecin oldukça meşakkatli olduğunu gösterdiği belirtildi.

Duyuruda, elektriğin istikrarlı, şeffaf ve rekabetçi bir piyasa ortamında yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulmasının hedeflendiği elektrik piyasalarının serbestleşme sürecinde, elektrik dağıtım özelleştirmelerinin tamamlanması ve Elektrik Piyasası Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte yeni bir aşamaya girildiği ifade edildi.

Bu aşamada, elektrik toptan satış piyasasının oluşturulması ve tüketicilerin serbestleşme sürecinden yeterli faydayı elde edebilmesinin sağlanmasının ön plana çıktığı kaydedilen duyuruda, şöyle denildi:

“Bu çerçevede, bahse konu süreçte rekabetçi yapıyı olumsuz etkileyebilecek unsurların tespiti, bu kapsamda piyasanın gelişmesine yönelik rekabet politikası önerilerinin oluşturularak kamuoyu ile paylaşılması yoluyla bu alandaki tartışmalara katkı sağlanması ve sektörün rekabetçi yapısına ilişkin kurumsal bilgi birikiminin derinleştirilmesi amacıyla elektrik toptan ve perakende satış piyasalarına ilişkin bir piyasa incelemesi yapılmasına karar verilmiştir.”

 

 

 

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/185291–elektrik-piyasasina-rekabet-incelemesi