Markalar Arasındaki Rekabette Yeni Trend: #bendgate

Markalar Arasındaki Rekabette Yeni Trend: #bendgate    

Apple’ın yeni akıllı telefonları iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın 9 Eylül 2014’te tanıtılmasından sonra, daha 1 ay geçmeden iPhone 6 Plus’ın büküldüğüne ilişkin videonun yayımlanmasıyla akıllı telefon piyasasında Apple’ı hedef alan ve Apple’a gönderme yapan reklamlar yapıldı. İşin garip tarafı bu reklamlara sadece akıllı telefon pazarının önemli oyuncuları değil, diğer markalar da katıldı. Ortaya da aşağıdaki gibi dikkat çekici ve tüketicileri gülümseten reklamlar çıkmış oldu.

Samsung: Eğrilebilir. Bükülmez. #GalaxyNoteEdge

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LG: Bizim telefonumuz bükülmez, esnek tasarlanmıştır. #bendgate

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HTC: Cepleriniz gibi en zorlu ortamlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. #HTCOneM8

33

 

 

 

 

 

Nokia: Bükülecek mi? Bu ya da şu tarafı bile olsa fark etmez. #bükülemez #bendgate

44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nestle Kitkat: Bükmedik, kırdık. #bendgate #iPhone6plus

55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Heineken: Endişeye gerek yok. Bu bize her zaman olur. Sevgili Apple… #BendGate

66

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chex Mix:Bazı şeyler büküldüğünde daha iyidir. #BendGate #iPhone6plus

77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pringles:Birazcık bükülmede sorun ne ki? Bükülme kuralları! #bendgate

88

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coca-Cola: Biz şimdiye kadar sadece tüm doğru yerleri bükmekteyiz. #bendgate99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzdeki rekabet ortamının ne kadar kızıştığını gösteren bu olay, markaların sosyal medya sayesinde her olayı kendileri açısından avantaja çevirmesi boyutuyla da dikkate değerdir.

Notlar:

* Markaların tweetleri, mashable.com ve creativecriminals.com sitelerinden derlenmiştir.

** Bu yazı 30 Eylül 2014 tarihinde Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal Webde Pazarlama Stratejileri adlı blog sitesinde yayımlanmıştır.

 

Google kazanıyor, Apple kaybediyor

Google, Apple`ın dünyanın en değerli şirketi unvanını ele geçirdi.

 

Millward Brown`ın Dünyanın en değerli 100 markası BrandZ araştırmasına göre Apple yüzde 20 değer kaybederek 148 milyar dolara geriledi.

Google ise yüzde 40 büyüyerek 159 milyar dolarlık bir değere ulaştı.

Google`ın bu atılımını yeni yatırımları Google Glass, Android ortaklıkları ve akıllı saatler sağladı.

Google bu sayede son çeyrekte 15.4 milyar dolar ciro yaparak 3.45 milyar dolar kar elde etti.

328382

Aynı araştırmaya göre internet devi Facebook da yükselişte.Yüzde 68 büyüme kaydeden sosyal paylaşım platformu,36 milyar dolarlık değeri ile 21`inci sırada yer alıyor.

328383

 

En hızlı bübüyenlerden biri de Çin merkezli internet devi Tencent.

Yüzde 97 büyüme ile 53 milyarlık değere ulaşan internet şirketi 7 basamak yükselerek 14`üncü sıraya yükseldi.

Millward Brown`ın verilerine göre, Samsung yüzde 21, Yahoo yüzde 44 ve Siemens ise yüzde 36 büyüme kaydetti.

328384

Twitter 14 milyar dolarlık değeri ile 71`inci, LinkedIn 12 milyar dolarlık değeri ile 78`inci sırada yer aldı.

 

kaynak

Ve Nokia isminin tarih olması kesinleşti!

Önceki haberlerimizde, Nokia isminin artık Microsoft tarafından kullanılmayacağını ve bir efsanenin tarihin tozlu sayfalarına karışacağını sizinle paylaşmıştık. Nokia için nihai geri sayım başladı.

Yıllar önce; pazarda Apple ve Samsung ikilisinin inanılmaz hakimiyeti bulunmadan önce, Finlandiyalı teknoloji devi Nokia, açık ara dünya lideriydi. Nokia, her bütçeye uygun telefonlar yaparak öne çıksa da, özellikle amiral gemilerinde, daima, en azından bir noktayı eksik bırakmakla eleştirilse de, birinciliğini koruyordu. Ne var ki üst seviyeden Apple’ın ve her seviyeden Samsung’un yükselişi ile kazın ayağı değişti. Nokia, düşük denilebilecek bir rakam karşılığında yazılım devi Microsoft’un himayesi altına girdi.

Daha önceki haberlerimizde de paylaştığımız gibi, Microsoft, Nokia ismini tarihten silmeye hazırlanıyor. Microsoft İcra Kurulu Başkanı Stephen Elop, “Evet Nokia ismi artık var olmayacak. Yeni marka ismi hakkında çalışmalarımız sürüyor. Gerekli yasal sürecin ardından isim değişikliğine gideceğiz. Size söyleyebileceğim şey ise; yeni ismin pazara hükmedeceğidir. İsmin ne olacağı yönündeki kararımızı birkaç hafta içerisinde açıklayacağız.” açıklamasında bulundu.

nokia-600-600x407-640x360

kaynak

Pebble 2013′te 400.000 Saat Satmayı Başardı

Pebble‘ın 2013 yılında 400.000 akıllı saat satmayı başardığı ve 2014′te bu rakamı ikiye katlamayı amaçladığı belirtiliyor.

Pebble firmasının CEO’su olan Eric Migicovsky, Fortune dergisine verdiği röportajda akıllı saat pazarının geleceğine dair görüşlerini paylaştı ve firmasının geçtiğimiz yılki satış rakamlarını teknoloji dünyasıyla paylaştı. Giyilebilir teknolojilerin hızla yükseldiği bu günlerde, akıllı saatler özellikle ön plana çıkıyor vePebble bugüne kadar bu alanda iz bırakmayı başaran firmaların başında geliyor.

Sony ve Samsung gibi teknoloji devi firmalar da son dönemde akıllı saat pazarına yöneldi ve kendi ürünleri olan Sony Smartwatch 2 ve Samsung Galaxy Gear gibi cihazları piyasa sürdü. Ancak teknoloji dünyasının en tepesinden gelen bu rakiplere karşı durmayı başaran Pebble, belki de bugüne kadar akıllı saat pazarında kayda değer bir iz bırakmayı başaran tek firma. Tabii Google’ın geçtiğimiz günlerde Android Wear işletim sistemini duyurması ve özellikle akıllı saatlere yönelik olarak hazırlanan bu işletim sisteminin teknoloji devlerine sunduğu imkanlar Pebble için bu durumun değişmesine sebep olabilir.

Google’ın yeni işletim sisteminin gerçekten de akıllı saat pazarında önemli bir etki yaratacağını Eric Migicovsky de kabul ediyor ama buna karşılık vermek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmekten de kaçınmıyor. Oldukça başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten Migicovsky, 2013 yılında 400.000′den fazla akıllı saat sattıklarını belirtiyor ve son dönemde yaşanan gelişmelere rağmen önümüzdeki yıl bu rakamı iki katına çıkarmayı amaçladıklarını söylüyor.

 

 

 

 

 

kaynak

Samsung’dan markalı cadde açıklaması

Nispetiye’ye ismini vermek istediği söylenen marka, iddiaya açıklık getirdi.

 

MediaCat’e konuşan NHaber Ajans Sahibi Aydın Coşkuntürk, marka-tüketici ilişkisine yeni bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan ‘Belediye Sosyal Alanlar Projesi’ konusunda sorularımızı yanıtladı. Coşkuntürk söyleşide, belediyelere ait cadde, sokak, park, bahçe, spor merkezi, sağlık ocağı ve otobüs durağı gibi alanların adlarının markalara kiralanması temeline dayanan proje ile ilgilenen markalar arasında Samsung’un ismini de anmıştı.

Coşkuntürk’ün Nispetiye Caddesi’ne talip olduğunu söylediği marka, konu hakkında aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

“İnternet sitenizde yer verilen haberde Samsung’un bir cadde adına talip olduğu bilgisine yer verilmiştir. Ancak Samsung olarak söz konusu proje ile ilgili birebir herhangi bir görüşme gerçekleşmemiş ve haberde yansıtıldığı gibi bir talebimiz olmamasının yanı sıra yalnızca medya satın alma ajansımız ile söz konusu firma arasında bir görüşme olmuş ve konu onlarla paylaşılmıştır. Dolayısı ile Samsung’u bağlayan; bağlayıcılığı bulunan hiç bir iletişim ve/veya görüşme ne bu firma ne de medya satın alma şirketimizle yapılmamıştır.”

Kaynak

Akıllı bileklik dönemi

Son dönemlerin en popüler ürünlerinden olan giyilebilir teknolojilerdeki rekabet akıllı bilekliklere taşınıyor. Kullanıcıların attıkları adımları sayan cihazlar özellikle günlük aktivitelerini takip ediyor.

Hayatımıza son dönemlerde giren yeniliklerin arasında giyilebilir teknoloji ürünleri bulunuyor. Akıllı gözlüğü, akıllı saati ve akıllı bilekliği derken birçok yeni ürün konsepti kullanıcılara sunuluyor. Her ne kadar giyilebilir teknoloji ürünleri ilgi çekici olsa da hayatımızdaki yerini ne olacağı henüz tam olarak bilinemiyor. Ancak akıllı bileklikler, son dönemlerde akıllı saatlerin popüler olmasına karşın hem üreticiler hem de kullanıcılar açısından oldukça dikkat çekiyor. Geçen hafta düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde Sony, Samsung ve Huawei gibi teknoloji devlerinin akıllı bileklik modellerini tanıtması, bu ürünlerin 2014 yılına damga vuracağını bir kez daha kanıtladı.

Modeller artıyorAkıllı bileklikler, akıllı telefonlarla kullanılabilecek cihazlar. Bilekliklerde bulunan ‘bluetooth’ bağlantısı bu cihazların akıllı telefonlara bağlanabilemesini sağlıyor. Akılllı bilekliklerin özellikleri başında akıllı telefonlara gelen bildirimleri bileklikten görebilmek bulunuyor. E-posta, kısa mesaj, sosyal ağlar gibi bildirimler kullanıcılara akıllı bileklikler üzerinden ulaştırılabiliyor. Ancak akıllı bilekliklerin en dikkat çeken özellikleri başında sağlık uygulamaları bulunuyor. Kullancıların günlük aktivitelerini ölçebilen akıllı bileklikler, atılan adım sayısı, yürüme mesafesi ve hatta kalp atışı gibi birçok farklı ölçümün yapılabilmesini sağlıyor. Akıllı bileklik, akşama kadar tüm ölçümleri gerçekleştiriyor. Kullanıcılar akşam yatmadan önce tüm aktivitelerini akıllı telefonlar üzerinden görebiliyor. Bu yüzden akıllı bilekliklerin kullanıcıların hayatına daha yakın durduğu ifade edilebilir.

 Kaynak

Dünyanın en büyük televizyonu

Samsung’un piyasaya sürmeye hazırlandığı 110 inç UHDTV devasa televizyonun yanında daha önce ki modeller çok küçük kalacak.

Bu ürünün CES’te görücüye çıkması bekleniyor ancak fiyatı hakkında henüz yapılmış resmi bir açıklama yok .

Samsung’un yeni dev televizyonunun öncelikle Çin de piyasaya sürüleceği ve Çin’i Orta doğu ülkeleri ve birkaç Avrupa ülkesinin izleyeceği gelen haberler arasında. 110 inçlik Dünyanın en geniş Televizyonu olacak olan televizyonun en merak edilen yanı elbette ki fiyatı , bir önceki model olan 85 inçlik televizyonun fiyatının 40 bin dolar olduğunu göz önüne alırsak 110 inçlik devin bu fiyattan daha yukarılarda olacağını ön görebiliriz .

İlk bakışta bu devasa Televizyonu hangi evde ve hangi oda izleyeceğim diye düşünebilirsiniz çünkü gerçekten de 110 inçlik dev televizyon 2.6 metreye 1.8 metre ölçüleriyle büyük boy bir yataktan daha büyük ölçülere sahip. Bu boyutta ki bir televizyonu elbette ki normal standartlarda ki bir evde yada oda da izlemek imkansız zaten Samsung’un da 110 inçlik dev televizyonunu satmak için belirlediği hedef kitle VIP müşteriler , büyük kapsamlı şirketler ve büyük haber ajansları .

tv-buyuk-640x360

 

kaynak

LG’den akıllı saat

Teknoloji dünyasında dolaşan bir söylentiye göre çıkarmış olduğu akıllı telefonlarla adından fazlaca söz ettiren LG vatandaşı ve rakibi Samsung gibi akıllı saat piyasasına girmeyi hedefliyor .

LG’nin ilk akıllı saatini 2014 yılı içerisinde piyasaya sürmesi bekleniyor ancak şirketten şuan için yapılan resmi bir açıklama yok . Yeni akıllı saatin LG’nin yeni çıkardığı G2 den sonra gelecek olanmodel G3 ile birlikte piyasaya sürüleceği de  söylentiler arasında yer alıyor .

Daha önce Sony ve Motorola da akıllı saat modellerini tanıtmıştı son olarakta LG’nin akıllı saati hakkında gelen söylentiler doğrultusun da şüphesiz akıllı telefon dünyasından sonra 2014 yılında popülerliğini arttıracak olan akıllı saatler daha çok firma tarafından farklı modeller ve farklı özellikler ile karşımıza çıkmaya devam edecek .

 

 

 

 

 

 

kaynak

Samsung’un dev telefonu satışa sunuluyor!

Galaxy Grand 2 yeni yılda ilk olarak Hindistan’da satışa sunulacak.

Büyük erkanlı telefonlar kategorisinin mutlak hakimi olan Samsung, 5-inç üzeri bir ekran ile donattığı Galaxy Grand 2 modelini resmen duyurmuştu. Bu kategoride Galaxy Note serisi ile üst seviye cihazlar sunan Samsung’un Galaxy Grand serisinde ise daha makul telefonlar sunarak kullanıcı kitlesini genişletmek istiyor.

Samsung telefonu yeni yılla birlikte ilk olarak Hindistan’da satışa sunacak. Yeni yılın ilk çeyreğinde ise Galaxy Grand 2’nin dünya genelinde birçok ülkede raflardaki yerini alması bekleniyor. Telefon için tavsiye edilen satış fiyatı ilse 370 dolar (yaklaşık olarak 770 lira) olarak belirlendi.

Galaxy Grand 2’nin donanım bilgilerini özetleyecek olursak; 5.25-inç boyutunda HD çözünürlüklü TFT LCD ekran, 1.2GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli bir işlemci, 1.5GB RAM, 8GB dahili depolama, 64GB’ye kadar microSD kart desteği, 8MPçözünürlüklü arka kamera, Android 4.3 işletim sistemi ve 2.600mAh kapasiteye sahip çıkarılabilir pil.

 

 

 

 

 

 

 

kaynak

Galaxy S5 gözden tanıyacak.

Samsung’un merakla beklenen modeli S5 mart ayında gözden tanıma sensörlü modeliyle satışa çıkacak.

Mobil dünyasının en büyük devlerinden birisi olan Samsung yeni amiral gemisinin çalışmalarına başladı.

Geçtiğimiz yıllarda Samsung’un piyasaya sürdüğü Galaxy S ve Galaxy Note serileri kullanıcıları tarafından büyük ilgi görmüştü. Özellikle son amiral gemisi Galaxy S4 ile gündeme bomba gibi düşen Samsung, merakla beklenen samsung Galaxy S5’in çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz Eylül ayında çıkan iPhone 5S ‘in parmak izi sensörüne karşı atak olarak Samsung’da S5 modelinde göz tarama sistemini kullanacak.

Samsung’un patent ile ortaya çıkan tasarıya göre  kamera, mesafe sensörü, güç kaynağı ışık yayan ve ışık alıcı  gibi özelliklerle göz tarama sistemi yeni akıllı telefonda ilk kez yer alacak.

 

 

 

 

 

 

kaynak