Çift kameralı ıphone zengin etti!

Aplle’ın çift kameralı İphone çıkaracağı söylentisi o sistemi imal eden tek şirketin hisselerini yüzde 7 yükseltti.

Aplle firmasına yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Iphone‘a çift kamera sistemi eklenecek. Telefon bu sayede DSLR kalitesinde görüntüler sunabilecek.

HİSSELER HAREKETLENDİ

Haber borsa’da da hareketliliğe sebep oldu.Çift kameralı sisteminin dünyadaki tek imalatcısı olan Altek firmasının hisseleri dün %7 oranunda arttı. Bu dalgalanma arkasından yabancı yatırımcıların olabiliceği belirtiliyor.

ÇİFT KAMERA YÜKSEK KALİTE FOTOĞRAF VİDEO DEMEK

Çift kamera yapılandırmaları ileri bir teknoloji. Bu yılın başlarında çıkan HTC One M8’deki Duo Camera derinlik özelliğine sahip. Fotoğraf ve vidolarada derinlik hissinin artarak gerçeğe daha yakın olmalarını sağlıyor. Ayrıca çift kamera sistemi 3D çekim yapılmasınada imkan veriyor

 

 

 

kaynak

Nod Bluetooth yüzük ile hayat parmaklarınızın ucunda

Hayatı parmaklarınızın ucunda yaşamak istiyorsanız eğer Nod Bluetooth yüzükle bunu gerçekleştirebileceksiniz.

Nod Bluetooth yüzük Kaliforniyalı bir grup mühendis tarafından hayata geçirilmiş bir proje. Bluetooth bağlantısına sahip su geçirmeyen plastik yapısı bulunan bir yüzük düşünün. Bu yüzük ile akıllı telefonları,tabletleri ve akıllı televizyonları artık dokunmadan yönetebileceksiniz.

Kaliforniyalı bir grup mühendis tarafından hayata geçirilen Nod Bluetooth yüzüğün ön sipariş fiyatı 150$ .Hayatı parmaklarınızın ucuna almanızı sağlayacak bu cihazın Leap motion gibi tamamiyle vücuttan özgür ve bağımsız çalışan jest denetçileri mevcut.Tam donanımıyla karşımıza çıkan Nod Bluetooth yüzük iddialı geldi.

 

 

 

kaynak

Operatörler mobil pazarlamada ortaklık yaptı

Avea, Turkcell ve Vodafone kurdukları şirket ile mobil pazarlamada altyapılarını birleştirecekler.

İSTANBUL – Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt, geçtiğimiz haftalarda İngiltere’de üç operatörün mobil pazarlamada ortak bir şirket kurarak, tek bir şirket üzerinden altyapılarını birleştirme kararı aldıklarını belirterek “Biz de inceliyoruz” dedi.

Mobil Pazarlama Birliğinin (MMA) Türkiye ayağının düzenlediği, “MMA İstanbul Mobil Pazarlama Sohbetleri 2011” toplantısında Avea, Turkcell ve Vodafone operatörlerinin genel müdür yardımcıları “Mobil Pazarlama Çağında Mobil Operatör Vizyonu” panelinde biraraya geldi.

Panelde konuşan Gökhan Öğüt, mobil pazarlamanın bu kadar önem kazandığı dönemde, bir pazarlama yöneticisinin bu imkanı kullanmaması için bir neden görmediğini söyledi.

Mobil pazarlamanın daha da büyüyebilmesi için operatörler tarafından çok güzel girişimler olduğuna işaret eden Öğüt, “Geçtiğimiz haftalarda İngiltere’de bir girişim açıklandı. Üç operatör ortak bir şirket kurarak mobil pazarlamada, mobil ticarette ve özellikle mobil finans alanlarında tek bir şirket üzerinden altyapılarını birleştirme kararı aldılar. Bu, hem medya temsilcilerine hem de reklam verenlere tek bir noktadan, tek bir arayüzden bütün mobil kullanıcılara ulaşabilmek için gerekli planlamayı tek bir noktadan yapabilme şansı veriyor. Biz de inceliyoruz” diye konuştu.

Avea yatırım yapıyor

Avea Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan da mobil pazarlama mecrasını kullanan markaların daha çok finans sektöründe olduğunu belirtti.

Mobil pazarlamanın büyümesi için Avea olarak yeni bir altyapı yatırımı yaptıklarını ifade eden Kaplan, “Milyon dolarlık girişim. Bu iş için özel bir direktörlük kurduk. Avea adına bu alanda çok büyük potansiyel görüyoruz ve yatırım yapıyoruz” diye konuştu.

Turkcell’in hedefi 150 milyon dolar

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayraktar ise yapılan bir araştırmaya göre cep telefonunun, günün yüzde 91’inde insanların 1 metre yakınında olduğunu ve bu cep telefonu ekranının gittikçe akıllandığını, Türkiye’de satılan telefonların yüzde 26’sının artık akıllı cihazlar haline geldiğini kaydetti.

Bayraktar, “2010’u sektör olarak sadece mobil pazarlamada 110 milyon dolar gibi kapattık, bu yılı da 150 milyon dolar gibi rakamla kapamayı öngörüyoruz” dedi.

İzinli veri tabanında 12 milyon kişiyi geçtiklerine de dikkati çeken Bayraktar, bu rakamın önümüzdeki günlerde büyüyeceğini düşündüklerini söyledi.

 

 

 

 

 

kaynak

Microsoft Nokia anlaşması çok yakında

Microsoft Nokia anlaşması, tüm bölgelerden gerekli izinlerin alınmasının ardından nihayet bu hafta içerisinde tamamlanacak.

Bir zamanlar dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Nokia’nın telefon bölümü, geçtiğimiz yılın sonunda Microsoft tarafından yaklaşık 7 milyar dolar tutarındaki bir anlaşmayla satın alınmıştı. Ancak iki firma arasındaki anlaşmanın tamamlanması ve anlaşmanın uygulamaya konulacağı bölgelerde gerekli izinlerin alınması için uzunca bir süre beklenmesi gerekti. Microsoft Nokia anlaşması, işler beklendiği gibi gitseydi geçtiğimiz ay sonlanacaktı.

Ancak Çin ve Hindistan gibi iki önemli akıllı telefon pazarında, biraz da rakip firmaların katkısıyla ortaya çıkan sorunlar anlaşmanın tamamlanmasını zorlaştırdı. Buna rağmen Microsoft Nokia anlaşması önünde duran engeller sonunda ortadan kalkmış gibi görünüyor. Finli telefon üreticisi Nokia, dün yaptığı açıklamayla iki firma arasındaki anlaşmanın 25 Nisan’da tamamlanacağını duyurdu.

 

 

 

 

kaynak

Ve Nokia isminin tarih olması kesinleşti!

Önceki haberlerimizde, Nokia isminin artık Microsoft tarafından kullanılmayacağını ve bir efsanenin tarihin tozlu sayfalarına karışacağını sizinle paylaşmıştık. Nokia için nihai geri sayım başladı.

Yıllar önce; pazarda Apple ve Samsung ikilisinin inanılmaz hakimiyeti bulunmadan önce, Finlandiyalı teknoloji devi Nokia, açık ara dünya lideriydi. Nokia, her bütçeye uygun telefonlar yaparak öne çıksa da, özellikle amiral gemilerinde, daima, en azından bir noktayı eksik bırakmakla eleştirilse de, birinciliğini koruyordu. Ne var ki üst seviyeden Apple’ın ve her seviyeden Samsung’un yükselişi ile kazın ayağı değişti. Nokia, düşük denilebilecek bir rakam karşılığında yazılım devi Microsoft’un himayesi altına girdi.

Daha önceki haberlerimizde de paylaştığımız gibi, Microsoft, Nokia ismini tarihten silmeye hazırlanıyor. Microsoft İcra Kurulu Başkanı Stephen Elop, “Evet Nokia ismi artık var olmayacak. Yeni marka ismi hakkında çalışmalarımız sürüyor. Gerekli yasal sürecin ardından isim değişikliğine gideceğiz. Size söyleyebileceğim şey ise; yeni ismin pazara hükmedeceğidir. İsmin ne olacağı yönündeki kararımızı birkaç hafta içerisinde açıklayacağız.” açıklamasında bulundu.

nokia-600-600x407-640x360

kaynak

Özel numara çılgınlığı Türkiye’ye de sıçradı!

Dubai’de ortaya çıkan çılgınlık Türkiye’ye de sıçradı. Satış sitelerine verilen yüzlerce ilan üzerinden astronomik rakamlar talep ediliyor

 Altı üstü telefon hattı deyip geçmeyin, önemsemediğiniz veya farkına varmadığınız telefon numaraları sizi hiç beklemediğiniz bir anda zengin edebilir. Öyle ki; internette bazı siteler üzerinden satılığa çıkartılan özel telefon numaraları için adeta bir daire parası isteniyor.

Geçtiğimiz aylarda Dubai’de yaşayan çılgın bir prensin akıllara durgunluk veren kararla 3 milyon dolara 666 666 66 66 nolu telefon numarasını satın alması sonrası gündeme gelen özel telefon numarası çılgınlığı Türkiye’ye de sıçradı.

10 BİN TL’DEN BAŞLAYIP SINIRLARI ZORLUYOR

Ellerindeki farklı seri ve dizilimdeki numaraları internette faaliyet gösteren ilan siteleri üzerinden satışa çıkartan hat sahipleri bu numaralar için Dubai prensi kadar olmasa bile inanılması güç rakamlar talep ediyor. Önem derecesine göre 10 bin TL’den başlayan hat fiyatları 200 bin TL gibi astronomik rakamlara kadar çıkabiliyor.

EN ÇOK ONLAR İLGİ GÖSTERİYOR

Sayıları her geçen gün artan yüzlerce ilandaki bir birinden farklı özellikteki numaralar genellikle iş insanları, taraftarlar ve siyasetçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. İş dünyasında giyim kuşamından bindiği araca kadar herşeyiyle ön planda olmayı seven iş insanları özel numaralar ile prestijini arttırmayı hedeflerken, taraftarlar takımlarına bağlılıklarını siyasetçiler ise seçim bölgelerindeki seçmenin gönlünü fethedeceğini düşünüyor.

SAHİBİNDEN 3+1 DAİRE FİYATINA NUMARA

Satışa çıkartılan hatlar arasında en yüksek fiyatlar hafızalarda rahat kalabilecek olan tek veya iki rakamın ard arda dizilmesiyle oluşan telefon numaralarına isteniyor. Bu şekilde olan rakamlar arasında en yüksek fiyat ise İstanbul Bakırköy’de bir bayi tarafından satışa çıkartılan 05xx 533 33 33 numaralı hatta ait. İlan sahibi söz konusu hat için tam 175 bin TL para talep ediyor.

FANATİKLER DE UNUTULMADI

Satışa çıkartılan numaralara bakıldığında giydiği ve kullandığı herşeyiyle taraftarı olduğu takımına bağlılığını gösteren fanatiklerin de unutulmadığı görülüyor. Başlangıcı, ortası veya sonunda takımların kuruluş yıllarına ait tarihlerin bulunduğu hatlarda satışa çıkartılanlar arasında. Bu hatlar arasında en fazla ücret ise Fenerbahçe ve Beşiktaş için isteniyor. Öyle ki 1905 ve 1907 tarihlerinin geçtiği numaralar için ortalama 100 bin TL’lik bir ücret talep ediliyor.

PAZARLIĞIN UCU AÇIK!

Söz konusu numaralar için pazarlığın ise ucu açık. Çünkü; Türkiye’de bu alanda oturmuş henüz bir piyasa rakamı yok. O yüzden de hat sahipleri belirledikleri fiyatları kafalarına göre koyuyor. Yani bazı istisnai numaralar haricinde çetin pazarlık sonrası belirtilen fiyatların çok altında istenilen hattın satın alınması mümkün. Hattını 100 bin TL’den satışa çıkartan bir vatandaşın söyledikleri de bunu doğruluyor. Kendisine bir firma tarafından en son 20 bin TL’lik teklif yapıldığını ifade eden şahıs, firmanın kendisine tekrardan geri dönüş yapması halinde hattını verilen teklif üzerinden satmaya razı olduğunu söylüyor.

ÇOK İLGİNÇ İLAN YAZILARI

Astronomik rakamların talep edildiği numaralar için verilen ilanlarda yapılan açıklamalarda çok ilginç. Ev ve araba satar gibi ilan yazısı yazan satıcıların yaptığı açıklamalar işin ne kadar ciddiye alındığını gözler önüne seriyor. İlanlarda genellikle ev ve araba satışlarında dile getirilen “sahibinden az kullanılmış hat”, “borçsuz temiz hat”, “Alıcısını utandırmayacak prestijli numaralar” ve “ilk sahibinden” şeklinde ifadeler kullanıldığı görülüyor.

İnternet üzerinden satışa çıkartılan bazı telefon numaraları ve istenen rakamlar şöyle:

05xx 333 33 33 – 175 bin TL
05xx 455 34 34 – 160 bin TL
05xx 055 55 55 – 150 bin TL
05xx 363 1903 – 120 bin TL
05xx 361 61 61 – 100 bin TL
05xx 651 51 51 – 100 bin TL
05xx 223 0532 – 100 bin TL
05xx 888 88 88 – 90 bin TL
05xx 70000 24 – 90 bin TL
05xx 276 76 76 – 85 bin TL
05xx 666 66 66 – 80 bin TL
05xx 317 1903 – 80 bin TL
05 xx100 1907 – 80 bin TL
05xx 6000007 – 80 bin TL
05xx 500 3000 – 75 bin TL
05xx 888 06 06 – 60 bin TL
05xx 544 44 44 – 40 bin TL
05xx 643 1907 – 30 bin TL
05xx 542 42 42 – 30 bin TL

 

 

 

 

kaynak

Kullanmadığınız hesabınız varsa kapattırın!

Bankalar, kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerinde hesap işletim ücreti alacak. Kullanılmayan hesapları kapatmak için son tarih ise 28 Nisan.

28 Mayıs’ta yeni Tüketici Kanunu yürürlüğe girecek.

Buna göre, bankalar kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacak.

Nasıl kapattırılır?

Kapatılmak istenen hesaba bağlı otomatik fatura ödemeleri veya sigorta talimatları bulunması durumunda öncelikle bunların iptal edilmesi gerekiyor.

Hesabınızda para bırakmayın. 10 kuruş dahi para varsa bu para nakit çekilebiliyor ya da aynı bankadaki başka bir hesaba veya başka bankadaki bir hesaba transfer edilebiliyor.

Tüketicileri hesaplarını telefonla kapattırmamaları konusunda uyaran Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Müşteri hizmetlerini arayıp hareketsiz hesaplarını yönelik telefonla kapatma talebinde bulunanların yıllar sonra karşısına hesap işletim ücretinden birikmiş borç, icra ya da kara liste çıkabilir” demişti.

 

 

 

kaynak

ZTE Star 1 duyuruldu

ZTE’nin LTE destekli ve 5 inç ekrana sahip yeni akıl telefon modeli ZTE Star 1 duyuruldu. Şık tasarımıyla dikkat çeken telefonda Full HD çözünürlüğünde ekran yer alıyor.

Çinli üretici ZTE, yeni akıllı telefon modeli ZTE Star 1’i resmen duyurdu. ZTE Star 1 ile ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda çeşitli sızıntı görselleri ortaya çıkmıştı. Görüntülerin üzerinden 1 hafta bile geçmeden ZTE, Star 1’i resmen duyurdu. 5 inç boyutunda ve 1920x1080p çözünürlüğünde OGS ekranla gelen ZTE Star 1, 178 derece görüş açısına sahip.

Qualcomm’un Snapdragon 400 çip setini kullanan telefonda 4 çekirdekli 1.6GHz’lik işlemci, Adreno 305 grafik işlemcisi ve 2GB RAM görev yapıyor. 8 mega piksel çözünürlüğündeki arka kamera çift LED flaşla desteklenmiş ve telefonun ön bölümündeyse 5 mega piksel çözünürlüğünde kamera yer alıyor. 16GB dahili depolama alanıyla birlikte gelen ZTE Star 1’in kapasitesi microSD kart desteği sayesinde 64GB’a kadar arttırılabiliyor. ZTE Star 1’de 4G LTE, 3G, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, USB OTG ve GPS bağlantı teknolojileri bulunuyor

Android 4.4 KitKat işletim sistemini kullanan ZTE Star 1, 2.300mAh kapasiteli bataryayla desteklenmiş. Pembe, siyah ve beyaz olmak üzere 3 farklı renk seçeneğiyle satışa sunulan ZTE Star 1, 225 Dolar fiyat etiketine sahip. Telefonun ay sonundan itibaren satışa sunulması bekleniyor.

-tar1-640x360

 

 

 

kaynak

İşte Avea’nın yeni akıllı cebi

Avea, kendi markasını taşıyan üçüncü akıllı telefonu “Avea inTouch 3”ü satışa sundu.

Gelişmiş kamera özellikleri, çift çekirdekli işlemcisi ile dikkat çeken Avea inTouch 3, operatör markalı “ilk 4,5 inç ekranlı” akıllı telefon olma özelliğine sahip.

Gerek gelişmiş özellikleri gerekse çok uygun fiyatı ile piyasadaki akıllı telefonlar arasında dikkat çeken Avea inTouch 3, eğlenceden sosyal medyaya kadar günlük yaşamın bir parçası olup, kullanıcının hayatını kolaylaştıracak ve bir çok ön yüklü uygulaması ile akıllı telefon deneyimi yaşamak isteyen müşterilere hitap ediyor.

Avea inTouch 3’e 24 ay taahhütle tarifeye ek ayda 1 TL’den başlayan fiyatlarla veya peşin 549 TL ödeyerek sahip olunabilecek. Kampanya kapsamında Avea inTouch 3’ü satın alanlara ise, Avea Bulut’ta 12 ay boyunca 4GB saklama alanı ve 3 ay boyunca aylık 50 Şarkı İndirme Paketi de hediye edilecek.

Avea inTouch 3’ün teknik özellikleri

Ekran: 4,5 inç (480*854)

Kamera: 5 MP auto focus flashlı Arka-0.3 MP Ön Kamera

Kamera Özellikleri: Yüz Tanıma, Gülümseme Tanıma, Panaromik Resim çekme, HDR kalitesinde çekim yapabilme

İşlemci: 1,3 GHz çift çekirdekli işlemci

RAM: 1 GB

Dahili Hafıza: 4GB

Pil: 1800 mAh

İşletim Sistemi: Android 4.2.2 Jelly Bean

Boyutlar: 135 x67,5 x9.2 mm

Ağırlık: 140 gr.

Renk Seçeneği: Siyah, Beyaz

avea-intouch

Dünyanın en başarılı akıllı telefonu OnePlus geliyor

OnePlus firmasının OnePlus One adını verdiği ve dünyanın en iyi akıllı telefonu olduğu iddia edilen cihaz hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo’dan ayrılan yöneticiler ile CyanogenMod’un yaratıcısı olan Steve Kondik tarafından kurulan yeni akıllı telefon üreticisi OnePlus, pazara çok iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların en iyisine layik olduğunu söyleyen firma OnePlus One adındaki cihaz üzerinde çalışmakta. İddialara göre dünyanın en başarılı akıllı telefonu olacak olan OnePlus One‘de 2.3 GHz saat hızındaki Snapdragon 800 işlemci, 5 inç büyüklüğündeki 1080p ekran, 3GB RAM ve 16 ile 64 GB dahili depolama alanı olacağı söylenmekte.

Bunun dışında firmanın cihazı öne çıkaran özelliklerinden biri de malzeme kalitesinin yüksek olması. Çok kaliteli bir malzemeden yapılacağı ve metal gövdeye sahip olacağı söyleniyor. Carl Pei’de bu konuda telefonun büyük ekrana sahip olacağı ve tek elle kullanabileceğini söylemiş. İnce gövde ve yuvarlatılmış köşeler ile başarılı bir kontrol sunması bekleniyor. Stereo hoparlörün yer alacağı OnePlus One için yazılım bölümünde CyanogenMod çalışmalarını devam ediyor. 2 yıl boyunca desteğini devam ettireceğini söyleyen bu firmanın neler yapacağı da merak konusu. Ayrıca cihazın 400 doların altında bir fiyat ile satılacağı da biliniyor.

SIM kilidi olmadan satışa sunulacak bu cihazın Avrupa ve Amerika’da satışa sunulacağı biliniyor. 2014′ün ikinci çeyreğinde gelmesi beklenen cihaz merakla bekliyor. Ayrıca cihazın kısa süre önce ortaya çıkan AnTuTu Benchmark sonuçları ile Galaxy Note 3 gibi cihazları geride bıraktığı görülüyor. Apple ve Samsung’u yıkacak şirket olarak nitelendirebileceğimiz OnePlus‘un adımlarını merakla sizler gibi takip ediyoruz.

 

-ne-lus-scroll-600x336-640x360

 

 

 

kaynak