3. havalimanı için tarih verildi!

3. Havalimanı inşaatı haziran ayında resmi olarak başlıyor. Türk- Arap Ekonomi Forumu’nda konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Basından görebildiğim kadarıyla temelleri haziran ayında atılacak. Temelleri atılacaksa muhtemelen bahsettiğiniz hususlar çözülmüştür. 3. Havalimanı Türkiye’nin olmazsa olmazı. Aslında bizim hemen bir havalimanına ihtiyacımız var. Atatürk Havalimanı kapasitesinin çok ötesinde çalışıyor. Birçok ülkenin uçuş talebini karşılayamıyoruz. En son Körfez’e yaptığımız ziyarette bu konuda çok şikayet aldık, hatta şikayet değil, ‘Siz bizim havayollarının Atatürk Havalimanına uçmasına izin vermezseniz biz de Türk Hava Yolları’nı sınırlarız’ şeklinde tehditler aldık ama çözüm ürettik. Devlet olarak 3. Havalimanı’nın bitmesi için tam bir seferberlik ilan edilmesi gerekiyor. Bu havaalanı bitmezse Türk turizmi ve havacılık sektörü olumsuz etkilenecek, onun için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu havaalanını en kısa sürede bitirmemiz lazım. Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı yavaş yavaş kapasitesinin ötesinde bir noktaya geçiyor. Atatürk Havalimanı’nda bir genişlemeye gidiyoruz. Mevcut kargo terminalini yıkacağız, yeni bir kargo terminali yaptık. O kargo terminali yerine yolcu terminali yapacağız. Askeri bir saha vardı, biz orayı aldık uçaklar için park yerine dönüştürüyoruz, yeni taksi yolları yapıyoruz. Orada bir teneke mahallesi var onu da yıkıyoruz. Biz harıl harıl Atatürk Havalimanı’nın kapasitesini genişletmeye ve önümüzdeki birkaç yıl idare edecek noktaya getirmeye çalışıyoruz. 3. Havalimanı’nın temeli atıldıktan sonra hızlı şekilde gider.”

Reuters’a bilgi veren konu hakkı sahibinde bir kaynak, “İstanbul Yeni Havalimanı’nın temelinin Haziran ayının ilk yarısında atılması öngörülüyor, temel atma törenine Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılması planlanıyor. Başbakan’ın programına göre net bir tarih belirlenmesi öngörülüyor” demişti.

 

kaynak

TÜPRAŞ lider, THY yükselişte!

Capital dergisi, Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması ‘Capital500’ü yayınladı. İşte o şirketler…

TÜPRAŞ’ın 47 milyar liralık cirosu ile zirveye çıktığı listede OVM Petrol Ofisi ikinci, THY ise 2 basamak yükselişle üçüncü sırada yer aldı. Capital500 listesindeki şirketler kârlılıklarını ise yüzde 22.5 arttırdı
CAPITAL Dergisi, 1998’den bu yana her yıl yayınladığı Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması ‘Capital500’ün 2012 yılı sonuçlarını açıkladı. Tüpraş, 2012 yılında 47 milyar TL’lik cirosu ile ‘Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesi ‘İSO500’den sonra ‘Capital500’de de Türkiye’nin en büyüğü oldu. Listede 20.2 milyar TL’lik cirosuyla OMV Petrol Ofisi, Türkiye’nin ikinci büyük şirketi olurken, son yıllarda ciddi bir büyüme atağı yapan Türk Hava Yolları ise 15 milyar TL’yi bulan cirosuyla üçüncü büyük şirketi olarak dikkat çekti.
5 YILIN EN İYİ KÂRLILIĞI
Bu yıl, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Capital500 araştırmasına, kârlılıktaki müthiş ivme damgasını vurdu. Şirketler kârlılıklarını yüzde 22.5 artırarak, 2008 yılından bu yana devler kulübünde yaşanan en büyük artışa imza attılar. Hiç kuşkusuz bu yükselişte Capital500 şirketlerinin çoğunun geçtiğimiz yılı verimlilik adına önemli çalışmalarla geçirmesinin payı büyük. Cirosal anlamda ise Capital500 şirketlerinin büyüme hızında önemli bir kan kaybı söz konusu. Bir önceki yıl yüzde 35 büyümeye imza atan şirketler, bu yıl tek haneye düşerek yüzde 9.7’lik bir büyüme sergilediler. Ancak lige girme çıtasındaki yükseliş hâlâ sürüyor.
İLK 10’UN PAYI YÜZDE 25
Türkiye’nin devler liginin en tepesinde yer alan ilk 10 şirketin payı, son 4 yıldır değişmiyor. 2006-2008 arasında yüzde 25’in üzerinde seyreden bu oran, yüzde 25’e sabitlenmiş durumda. İlk 10 şirket, kârlılıkta başarılı bir performansa sahip. Toplam kârın yüzde 33’ü bu devler tarafından gerçekleştiriliyor. İhracat içindeki payı yüzde 15,4 olan ilk 10 dev, toplam istihdamın ise yüzde 12,6’sını yapıyor. İlk 10’a ilişkin söylenecek başka bir önemli gelişme de geçen yıla göre yaşanan değişim. Ford Otosan ve Ereğli Demir Çelik bu yıl ilk 10’dan çıkarken Enka ve Arçelik giriş yaptı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk 10’da enerji-petrol sektöründen şirketlerin ağırlığı var.
7 YILDIR İLK 2 AYNI
Capital500, araştırmasının son 10 yılında ilk 10’da yer alan şirket ve sektörlerde önemli değişiklikler meydana geldi. 1997 verileriyle yapılan ve 1998’de yayınlanan ilk çalışmada, lider Arçelik’i Ford ve Mercedes-Benz Türk izliyordu. 1998-2000 yılları arasındaki 3 araştırmada da dayanıklı tüketim ile otomotivin devleri ilk 3 sırayı paylaştı. Değişim ise 2001’de başladı. 1994’te kurulan GSM sektörünün genç şirketi Turkcell, 2001 ve 2002’de ikincilik koltuğuna oturdu. Akaryakıt sektörünün iki temsilcisi Petrol Ofisi ve BP ilk 3’e girdi. 5 yıl Türkiye’nin en büyük özel şirketi unvanını koruyan Petrol Ofisi, 2006’da Tüpraş’ın devreye girmesiyle 2’nciliğe geriledi. Bu iki şirket 7 yıldır
ilk 2’de.
Enerjinin cirosu yüzde 20’yi aştı
Devler liginde sektörel anlamda son 4 yıldır istikrarlı bir tablo söz konusu. Enerji ve petrol sektörü geçen yıl 29 şirketle cirodan yüzde 19 pay alırken bu yıl 37 şirketle yüzde 20,3’lük pay almış durumda. Enerjinin cirodan aldığı payın artmasında listeye giren şirket sayısının yüzde 27,5 artmasının yanı sıra listede yer alan şirketlerin enerji yatırımlarında önemli bir artış yapmaları da önemli bir faktör.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/tupras-lider_-thy-yukseliste/498050/

 

THY özelleşiyor mu?

THY, sermayesindeki kamu payının özelleştirilmesine yönelik açıklamada bulundu

Türk Hava Yolları (THY), Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun THY sermayesindeki kamu payının özelleştirilmesi sürecine yönelik belirlenmiş bir kararının bulunmadığını bildirdi.

THY’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Sermayesindeki yüzde 49,12 oranındaki kamu payı özelleştirme kapsam ve programında bulunan Türk Hava Yolları AO, Türk Ticaret Kanunu, SPK ve ilgili mevzuata göre ticari faaliyet gösteren bir özel hukuk tüzel kişisidir. THY sermayesinde bulunan kamu payının özelleştirme çalışmalannda idaremize yardımcı olmak üzere danışmanlık hizmeti alımına ilişkin yapılan Danışmanlık Hizmet Alım Sözleşmesi 03.03.2013 tarihinde sona ermiştir.

4046 sayılı özelleştirme uygulamaları hakkında kanun ve ilgili mevzuat uyarınca danışmanlık hizmeti alımı çerçevesinde, THY sermayesindeki kamu payı ile ilgili olarak idareye yardımcı olmak üzere, THY, bağlı ortaklık ve iştiraklerinin idari, mali, hukuki durumlarının, maliyet yapılarının analizi, operasyonel performanslarının belirlenmesi, büyüme stratejilerinin, gelişiminin ve faaliyetlerinin izlenmesi, değerlendirilmesi, raporlanması ve gerektiğinde özelleştirme stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olmak üzere havayolu sektörüne yönelik teknik bilgi ve tecrübe birikimini haiz bir danışmandan danışmanlık hizmeti alınması planlanmaktadır.Bu aşamada, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun THY sermayesindeki kamu payının özelleştirilmesi sürecine yönelik belirlenmiş bir karan bulunmamaktadır.”

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/THY-ozellesiyor-mu/148847

 

THY’nin 100. Yıl Hedefi

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, hedeflerinin, Cumhuriyetin 100. yıldönümü olan 2023’te dünyanın en iyi havayolu şirketi durumuna gelmek olduğunu bildirdi.

“Gulf Business” adlı dergide yer alan habere göre Kotil, dünyanın en güçlü ağına sahip olmayı hedeflediklerini belirtti. Kotil, “THY’nin genel müdürü olduğum ilk günden bu yana vizyonum, THY’yi her bakımdan en iyi havayolu şirketi haline getirmekti. 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023’te bu hedefimize ulaşmayı umuyoruz” ifadesini kullandı.

Artan yakıt fiyatları, durgun Avrupa ekonomisi ve en önemlisi tırmanan rekabet düşünüldüğünde bu hedefin kolay olmadığını söyleyen uzmanların aksine, “Biz kendimizle yarışıyoruz, başkalarıyla değil. Eğer yolcularadaha ucuz ve daha iyi hizmet sunarsak, bizi seçeceklerdir” diyen Kotil, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim büyüme hedefimiz, maliyetlerimizi keserken, koltuk sayısı ve filoyu güçlendirmek. Sonbirkaç yıldır maliyetlerimizi sabit tuttuk. İlk olarak da işçilik ücretlerimizi yüksek tutmadık ve verilmliliği artırmak için en son teknolojiyi kullandık. Biz stratejimizi, en kötü senaryoyu düşünerek belirliyoruz. Her zaman bu stratejiyi uyguladğımız için bir problemle karşılaşmayacağız.”

Haberde, artan filo ve alanlarıyla, Star Allience üyesi olan THY’nin yolcu sayısını ve gelirini önemli oranda artırdığı vurgulandı.

Öte yandan, THY’nin, 2012’de bir önceki yıl taşıdığı yolcu sayısını yüzde 20 artırarak 39 milyonyolcu taşıdığı ve bu sayıyı daha da artırarak bu yıl 46 milyona, 2020’ye gelindiğinde ise 90 milyona ulaştırmayı, şu an 1000 olan uçuş sayısını da 2000’e çıkarmayı hedeflediği kaydedildi.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.haber365.com/Haber/THYnin_100_Yil_Hedefi/

 

Pegasus Yatırımları Hızlandırdı

Kırgızistan’da havayolu satın alarak Uzakdoğu’nun kapısını açan Pegasus, gözünü yeni yatırımlara dikti

Pegasus’un Genel Müdürü Sertaç Haybat, “Bişkek’te arkadan dolanıp puan aldık. Benzer hamleleri diğer bölgelerde de yapmak istiyoruz” dedi. Haybat, İstanbul-Moskova’nın çoklu tayine açıldığını, bu hatta talip olduklarını söyledi.

Hürriyet’in haberine göre, geçtiğimiz günlerde 100 uçak siparişi veren ve halka açılanleri çeken Pegasus yurtdışında büyümesini sürdürüyor. Yurtdışındaki 41’inci uçuş noktası, Barcelona seferlerine geçtiğimiz hafta içinde başlayan şirketin yeni rotaları ise Doha ve Atina olacak. İstanbul-Barcelona seferlerini haftanın her günü karşılıklı olarak gerçekleştiren Pegasus İspanya’nın başkenti Madrid’e de uçmak için çalışma başlatacak.

ÇOKLU TAYİNE AÇILDI

Pegasus’un davetlisi olarak gittiğimiz Barcelona’da Genel Müdür Sertaç Haybat, Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk ve Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nadir Kabaş ile şirketin hedeflerini ve son dönemde havacılık sektöründe yaşanan gelişmeleri konuştuk. Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Rusya arasında yapılan anlaşmayla İstanbul-Moskova hattı çoklu tayine açıldı. Bu hat üzerinde yeni havayolu şirketleri de yolcu taşıyabilecek. Bugüne kadar Rus tarafından Aeroflot, Türkiye tarafında ise THY bu seferleri gerçekleştiriyordu.

NİYE HAT VERMEDİLER

Haybat, Sivil Havacılık’ın vereceği yeni frekanslara talip olduklarını belirterek şunları söyledi: “Tabii bu frekanslar umarız yine THY’ye verilmez. Zamanında benzer bir olay Kiev’de yaşandı fakat frekansları bize vermediler. Bunu hangi kriterlere göre belirliyorlar bilmiyoruz. ‘Kiev’de bize niye hat verilmiyor’ diye sorduk. Tüm uçuşlar Atatürk Havalimanı’ndan olsun diye verilmediğini, Atlas Jet’i tercih ettiklerini söylediler. Ancak Atlas, Kiev’e uçmayınca, yeni frekansı bu kez THY’ye verdiler. THY bu uçuşu şimdi Sabiha Gökçen’den gerçekleştiriyor.”

KORUMACILIK KALMADI

Kamunun çoğu zaman THY’nin arkasında yer aldığını ve onlara destek verdiğini söyleyen Haybat bu konuda nihai çözümün THY’deki kamu hisselerinin satışından geçtiğini anlattı. Bugün havayolu taşımacılığında korumacılığın 1980’lerde kaldığının altını çizen Haybat, “Bugün Almanya’da kimse Lufthansa’yı korumaya çalışmıyor. İsviçre SwissAir’i korudu mu? Şirket battı. Havayollarını korumak ancak geri kalmış ülkelerde olur” şeklinde konuştu.

Yeni havalimanının parası yolcudan çıkar

SERTAÇ Haybat yeni havalimanı ihalesini Limak-Cengiz-Kolin-MAPA- Kalyon beşlisinin KDV dahil yaklaşık 26 milyar Euro’ya almasıyla ilgili bir soru üzerine de asıl Atatürk Havalimanı’na yazık olduğunu söyledi. Haybat, “İhalede çok büyük rakamlara ulaşıldı. Çok güzel bir proje fakat burada asıl önemli olan bu paranın kim tarafından ödeneceği. Projede havaalanı vergisi 20 Euro. Bu rakam Atatürk’te 15 dolar. Sabiha Gökçen’de ihale öncesinde 12 Euro’yken ihale sonrasında bir anda 15 Euro’ya çıkarıldı. Aradaki 3 Euro’nun yarısı işletmecinin yarısı ise Devlet Hava Meydanları’nın kasasına giriyor. Şimdilik yeni havalimanı için vergi 20 Euro olarak belirlendi. Fakat bunun artmayacağının garantisi yok. Tabii bu vergi aynen tüketiciye yansıtılacak. Yani ihaleyi kazanan grup yılda 1 milyar Euro kira ödeyecek fakat aslında bu para vatandaşın tüketicinin cebinden çıkacak” dedi.

Yeni Bişkek’ler yolda

PEGASUS geçtiğimiz yıl Kırgızistan’da faaliyet gösteren Manas Air’in yüzde 49’unu satın almış, bu hamlesiyle de Uzakdoğu’nun kapısını açmıştı. AtlasJet de şu anda Kırgız Havayolları’yla flörtte. Şirketlerin tek hedefi buradan Uzakdoğu’ya açılmak. Mevzuat gereği şu an başta Çin olmak üzere bölgeye sadece THY, direkt uçabiliyor. Bişkek operasyonunda bir anlamda arkadan dolaşıp puan aldıklarını dile getiren Pegasus Genel Müdürü Sertaç Haybat, yakın zamanda benzer operasyonları farklı bölgelerde de yapabileceklerinin sinyalini şöyle verdi: “Bişkek için Türkiye’den tayin imkanımız olmadı. Bunun üzerine Kırgizistan’da bir havayolu şirketi satın aldık. Seferleri İstanbul çıkışlı yapıyoruz. Tek bir uçak İstanbul’dan çıkıyor ve orada bir saat kaldıktan sonra yeniden İstanbul’a dönüyor. Bundan sonra ülkede bir havayolu geliştirme işimiz olacak. Asya’yı Bişkek üzerinden bağlayan bir havayolu geliştirmeye çalışacağız. Buradan Hong Kong’a uçabilirsiniz, Çin’e uçabilirsiniz, Kore’ye uçabilirsiniz. Stratejik olarak Asya’nın tam ortasında. Kırgizistan bu açıdan çok önemli. Bölgedeki önemli şehirlere 5 saatlik mesafede. Tabii bu konuda arayışlarımız devam ediyor. Bişkek modelini başka bölgelere de uygulayabiliriz. Tabii burada önemli olan bize değer katması ve yerel mevzuatın bunu yapmaya imkan vermesi. Ama bu bölgenin Rusya olmayacağını söyleyebilirim.”

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Pegasus-yatirimlari-hizlandirdi/147152

 

e-Vize Uygulaması Başladı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Maliye Bakanı Şimşek ve İçişleri Bakanı Güler, e-vize uygulamasıyla ilgili konuştu.

Basın toplantısında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Turizmde dünyada 6. konumdayız. Mal ihracatından sonra en büyük gelir kalemimiz turizm” dedi.

“Türkiye’ye gelen misafirlerin hayatlarını ne kadar kolaylaştırırsak, ülkemiz kazanacak” ifadesini kullanan Şimşek, e-Vize uygulamasının, kamunun verimli çalışabileceğini, etkin ve kaliteli hizmet sunabileceğini dünyaya örnek olacak bir sistemle gösterdiğini söyledi.

Bakan Şimşek, bir gazetecinin, “Vatandaşların talep etmeleri halinde alacakları ikinci pasaport için harç ödenecek mi?” sorusunu da “Biz değerli kağıtlardan tabii ki harç alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz. Dünyada kesin olan iki şey var. Ölüm ve vergiler” şeklinde yanıtladı.

İçişleri Bakanı Güler

İçişleri Bakanı Muammer Güler ise “Pasaport kontrolünü çabuklaştıracak yeni bir uygulamayı başlattık. Artık pasaportlardaki çipler okutularak tüm bilgiler alınabilecek” şeklinde konuştu.

Göç Yönetimi Genel Müdürlüğünü faaliyete geçirdiklerini kaydeden Bakan Güler,  ”Bir sene içerisinde emniyet teşkilatınca yürütülen vize ve ikamet işlemleri, Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü gibi sivil bir otorite tarafından yürütülecek” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da  Türkiye’nin Türk Hava Yolları (THY) ile ülkeye giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarına elektronik ortamda vize vermeye başladığını belirterek, “Bu devrim mahiyetinde bir uygulamadır. Şu anda bu uygulamayı bu çapta yapan herhangi bir ülke yok” dedi. Avrupa Birliği’ne de “Derhal vizeleri kaldırın” çağrısını yapan Davutoğlu, “Türkiye sizden fersah fersah ileride çağdaş uygulamalara imza atıyor. Kendinize güvenemezseniz bir müddet sonra çağın gerisinde kalırsınız” dedi.

Sınır kapılarında uygulanan bandrol vizenin yerini alan ve geçen hafta uygulamaya konulan elektronik vizenin (e-vize) çağdaş ve insan onuruna yakışır bir uygulama olduğunu belirten Davutoğlu, “Bu devrim mahiyetinde bir uygulamadır. Şu anda bu uygulamayı bu çapta yapan herhangi bir ülke yok” dedi.

Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın da pratik yaklaşımıyla yeni bir uygulamaya daha başlayacaklarını belirterek, “Eğer bir işadamı herhangi bir ülkeye vize başvurusunda bulunmuşsa ve o sebeple pasaportunu yanında bulunduramıyorsa ve ikinci bir ülkeye başvuramıyorsa, kendilerine ikinci bir pasaport geçici olarak verilebilecek. İki ülke için de aynı anda vize işlemi yapılabilecek. Bu olağanüstü bir kolaylık işadamlarımız açısından” dedi.

2 dakika 14 saniyede vize

17 Nisan’da başlatılan uygulamayla yılda 7,5 milyon yabancıya elektronik ortamda vize verilecek. 600 bin kişinin ise yine konsolosluklardan vize almaya devam edeceği öngörülüyor. Uygulamanın başladığı günden bu yana 2 bine yakın e-vize verildi. Elektronik ortamda vize almak yaklaşık 2 dakika 14 saniye sürüyor.

Ayrıca, yurtdışındaki THY ofislerine kiosklar kurulacak ve böylece yolcular pasaportlarını okutarak buradan da kolayca vize alabilecek.

Önümüzdeki 3-4 ay içinde sınırda vize verme uygulamasının tamamen kaldırılması düşünülüyor.
Yeni uygulamayla havaalanlarında oluşan kilometrelerce kuyrukların önüne geçilmesi planlanırken, sistem sayesinde Asya ve Afrika’dan gelecek turist ve işadamı sayısında artış bekleniyor.

E-vizeler www.evisa.gov.tr adresi üzerinden istenilen bilgilerin eksiksiz girilmesi ve başvuruların onaylanmasının ardından gerçekleştirilen online ödeme sonrası indirilebilecek.
E-vize uygulaması yalnızca turistik ve ticari amaçlı seyahatler için geçerli olacak. İş ve eğitim gibi diğer amaçlarla yapılacak seyahatler için gerekli vizeler, yine büyükelçilikler ve konsolosluklar tarafından verilecek.

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/haberler/166437–e-vize-uygulamasi-basladi