Ulusoy Elektrik 13.40-16.00 TL fiyat aralığından halka açılıyor

Elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında kullanılan ekipmanları üretmek amacıyla kurulan ve şu an 4 ortaklı bir aile şirketi olarak varlığını sürdüren Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. halka açılıyor. 40.000.000 TL sermayesi bulunan Şirket’in ortaklarından Sait Ulusoy, Kubilay Hakkı Ulusoy ve Enis Ulusoy’a ait toplam 12.000.000 TL nominal değerli paylar 13,40 TL – 16,00 TL fiyat aralığından satışa sunulacak. Fazla talep gelmesi durumunda ise aynı ortaklara ait toplam 1.800.000 TL nominal değerli paylar da satışa sunulabilecek.

Payların halka arzına ilişkin izahnamenin 5 Kasım’da Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandığı halka arzda talep toplama tarihleri 13-14 Kasım olarak belirlendi. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin Global Koordinatör ve Tek Talep Toplayıcı olarak aracılık ettiği bu arzda 18 aracı kurumdan oluşan bir yurtiçi konsorsiyum da kuruldu. Halka arzda payların yüzde 10’u yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 20’si yurtiçi kurumsal yatırımcılara, yüzde 70’i ise yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 2009 yılından bu yana her yıl yayınlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması sonuçlarına göre 2013 yılında ilk 500 içerisinde 393. sırada yer alan Ulusoy Elektrik Türkiye elektromekanik sektöründe %37’lik pazar payına sahipken TİM‘in hazırladığı 2013 “Türkiye’nin En Büyük İlk 1000 İhracatçı Firması” verilerine göre genel sıralamada 205. sırada yerini aldı.

Şirket Cezayir’de yeni bir hücre montaj tesisi kurmayı planlıyor. Rusya ve Endonezya’da devlet kurumlarına satış  yapılabilmesini ya da devlet kurumlarının açacağı mal alım ihalelerine katılabilmeyi sağlayacak olan ve halihazırda sonuna yaklaşılan onay süreçlerinin 2015 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor. Ulusoy Elektrik’in hedef pazarları içerisinde Fas, Tunus gibi Kuzey Afrika ülkeleri, Ortadoğu, körfez ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Avrupa ve Güney Amerika pazarları bulunuyor.

 

 

 

kaynak

İhracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 artışla 12 milyar 93 milyon dolar oldu.

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, şubat ayı ihracat rakamlarını Denizli İhracatçılar Birliğinde düzenlenen basın toplantısında açıkladı.Ekşi, şubat ayında ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 artışla 12 milyar 93 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Kaynak

Zeybekci: Yılda ortalama yüzde 15 ihracat artışı sağlandı

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son 12 yılda ortalama yüzde 15 civarında bir ihracat artışı sağlandığını belirterek, “Önümüzdeki dönemde de buna yakın bir performansla devam etmemiz gerekiyor” dedi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son 12 yılda 36 milyar dolardan 152 milyar dolara gelinen bir süreçte, yılda ortalama yüzde 15 civarında bir ihracat artışı sağlandığını belirterek, “Önümüzdeki dönemde de buna yakın bir performansla devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ortaklaşa düzenlenen Sektör Değerlendirme 1. Toplantısı’nda konuşan Zeybekci, Türkiye’nin bugüne kadarihracat artışında dünyada en fazla artış sağlayan ilk 3 ülkeden biri olduğunu kaydetti.

Türkiye’de bir çok sektörün ve bir çok kentin inanılmaz başarılar sağladığını, bazı kentlerin 10-12 katına kadar ihracatartışı gerçekleştirdiğini anlatan Zeybekci, Türkiye’nin 2023ihracat hedefini ihracatçılardan aldıkları rakamlarla mütevazi bir şekilde oluşturduklarını ifade etti.

Ekonominin tek başına bir bakanlığın işi olmadığını, topyekün, ülkenin tamamını ilgilendiren bir durum olduğunu belirten Zeybekci, 2014 ihracat hedefini hatırlatarak, “Son 4-5 yılda gördük ki bir rakamın etrafında fazla oyalanmaya, bir bölgede fazla durmaya başladık. Biz bu oyalanmamızı bir tehlike olarak görmüyoruz ama bir değerlendirmemiz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Son 12 yılda 36 milyar dolardan 152 milyar dolara gelinen süreçte, yılda ortalama yüzde 15 civarında bir ihracat artışı sağlandığına dikkati çeken Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzdeki dönemde de buna yakın bir performansla devam etmemiz gerekiyor. Bugüne kadarki ürün, pazar, hammadde ve enerji bileşenlerimizle bunu yapabildik. Ama hissettiğimiz kadarıyla, ben sizlerin de duygu ve düşüncelerini gayet iyi biliyorum, biraz tedirginiz. Bu 500 milyar dolarlık hedefle ilgili hafif tedirginliklerimiz var. Onun için bizim yeniden gerek hammadde, gerek enerji, gerek pazarlar, gerek tüketim alışkanlıkları, gerekse dağıtım ağları anlamında da yeniden değerlendirmek gibi çalışma yapmamız gerektiğine inanıyorum. Onun için bugün buradayım. Bugün herşeyi açık konuşacağız, herşeyi açık olarak dokümanları kayıtlara geçireceğiz, aldığımız ödevleri bakanlıklar olarak çalışacağız.”

Toplantıda TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de sektörlerin ihracatla ilgili sorunlarını dinleyeceklerini söyledi.

 

 

 

 

kaynak

Korsan yazılım lideri Türkiye ABD’nin kıskacında

Lisanssız yazılım ve orijinal olmayan donanım konusunda adeta savaş açan ABD aralarında Çin, Brezilya, Tayland ve Hindistan menşeli tekstil, lastik ve hava taşıtı üreten 5 firma hakkında haksız rekabet ile ilgili hukuki mevzuatları devreye alarak yasal işlem başlattı. Lisanssız yazılım ve orijinal olmayan donanım kullanım oranı yüzde 62’ye yükselen Türkiye, yüzde 42 olan dünya ve yüzde 32 olan Avrupa ortalamasını geride bıraktı. ABD’nin Çin, Brezilya, Tayland ve Hindistan’dan sonra Türk firmalarına karşı da aksiyon alabileceğini söyleyen Beceni-Türkekul-Sevim Avukatlık Ortaklığı Yönetici Ortağı Yasin Beceni, “Şirketlerimiz vakit geçirmeden bünyelerinde Fikri Haklar Yönetim Birimi oluşturmalı. Burada görevlendirilecek olan kişiler şirketin kullandığı yazılım ve donanımların orijinalliğini sürekli takip ederek, ihtiyaca uygun olarak bunların yenilenmesini sağlamalı” dedi.

Haksız rekabetin tanımı değişti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) işbirliği ile düzenlenen “Amerika’ya İhracatta Fırsatlar ve Öneriler” konulu seminerde konuşan Yasin Beceni haksız rekabetle ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Dürüst ticareti oluşturabilmek için tedarikten üretimde, satıştan organizasyona kadar bütün süreçlerde hukuka uygun şekilde davranılması gerekiyor. Dürüst ticaret yapma ilkesi özellikle son 10 yılda ön plana çıktı. Ayrıca 60 yıldır da tüm dünyada haksız rekabete karşı ticari mevzuatlar oluşturulmuş bulunuyor. Ancak yıllar geçtikçe, teknoloji kullanımı yaygınlaştıkça ve ekonomi küreselleştikçe dünyada haksız rekabetin tanımı da değişiyor” şeklinde konuştu. Eskiden haksız rekabet bir markanın benzerini kullanarak, ondan yararlanmak anlamına gelirken, günümüzde üretim ve dağıtım süreçlerinde kurallara uyulmadan yaratılan şartların da haksız rekabeti oluşturduğuna dikkat çeken Yasin Beceni, “Haksız rekabetin şekli değişti ve günümüz şartlarına göre yeniden yorumlanması gerekiyor” dedi.

ABD ihracatçıya “korsan kullanıyorsan gelme” diyor

Dünya’da artık şirketlerin bilişim teknolojileri ve uygulamaları kullanarak pazarlarda rekabet üstünlüğü sağladıklarını bildiren Yasin Beceni, “Ar-Ge yapmadan ve bilişim teknolojilerini kullanmadan pazarlarda kalıcı olamazsınız. Bu kadar yoğun bilgi teknolojileri kullanımı olan bir ortamda, lisanssız yazılım ve orijinal olmayan donanım kullanımı, sizi dürüst ticaretin dışına itiyor. Korsan ürün kullanıyorsanız, dürüst ticaretten haksız rekabet zeminine geçiş yapmış oluyorsunuz” dedi. Yazılım ve donanım firmalarının müşterilerini korumak amacı ile hukuka başvurduklarını ifade eden Yasin Beceni, “Özellikle ABD bu konuda oldukça ciddi önlemler almaya başladı ve haksız rekabet yasalarını oldukça katı hale getirdi. Eğer siz lisansız yazılım ve orijinal olmayan donanım kullanarak üretim yapıyorsanız ve bu ürünü ABD’ye ihraç etmek istiyorsanız, ticaretiniz doğrudan engellenebiliyor. Kısacası ürünlerinizin ABD’de dolaşımı ortadan kalkıyor. Bunun yanı sıra itibar ve ticaret kaybına uğruyorsunuz” diye konuştu.

Çin, Brezilya, Tayland ve Hindistan zor durumda

ABD’nin korsan yazılıma adeta savaş açtığını kaydeden Yasin Beceni, şu anda Çin, Brezilya, Tayland ve Hindistan menşeli 5 firmaya kırmızı kart gösterildiğini açıkladı. Türkiye’nin korsan yazılım ve donanım konusunda ciddi sorunları olduğuna dikkat çeken Yasin Beceni, “Ülkemiz korsan yazılım kullanımında yüzde 62’lik bir orana sahip. Dünya ortalamasında bu oran yüzde 42. Avrupa’da ise yüzde 32. Dünya ve Avrupa ortalamasına baktığımızda bu kadar büyük bir korsan yazılım kullanımına sahip olmamız, ülkemiz açısından oldukça kötü bir imaj. Bu tablo Türkiye’de fikri haklar konusunda soru işaretleri oluşmasına neden olurken, ABD’ye ihracat yapan şirketler için de artık tedbir alma zamanının geldiğine işaret ediyor. ABD Çin, Brezilya, Tayland ve Hindistan’dan sonra Türkiye’yi de aynı klasmanda değerlendirebilir. Bu tehlike maalesef ki var” şeklinde konuştu.

Şirket bünyelerinde Fikri Haklar Yönetim Birimi oluşturulmalı

Türk şirketlerinin bu tehlike karşısında alması gereken önlemleri açıklayan Yasin Beceni, “Öncelikle şirketlerimizin lisanslı yazılım ve orijinal donanım kullanmaları gerekiyor. Bunu yapabilmek için de şirketlerimiz kendi içlerinde Fikri Haklar Yönetim Birimi oluşturmalı. Elimizdeki değerler ve bu değerlerin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili şirket içerisinde bir farkındalık yaratılmalı. Bilişim teknolojileri bir değer olarak gösterilmeli ve lisanslı hale getirilmeli” dedi. Şirketlerin fikri haklar ile ilgili planlama yapması gerektiğini de vurgulayan Yasin Beceni, “İlgili birimler eğitilerek, bu konudaki bilinç geliştirilmeli. Yazılım ve donanımların orijinalliği sürekli takip edilmeli. İhtiyaca uygun olarak bunların yenilenmesi sağlanmalı. Yazılım ve donanımları üreten şirketler ile ciddi bir iş birliği içerisinde olunmalı” dedi.

KaynakPirateSoftware

İHRACATTA ALMANYA BAŞI ÇEKİYOR

Türkiye, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde en fazla ihracatı 5 milyar 359 milyon dolar ile Almanya’ya gerçekleşti.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye, 2023 hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracat miktarına ulaşmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Son yıllarda ihracat pazarını genişletmek için bir çok ülkeye iş gezileri düzenleyen ekonomi yönetimi ihracat artışında büyük rol oynadı. Beş kıtada yaklaşık 168 ülkeye mal satan Türkiye Ocak-Mayıs döneminde Honduras’tan Ruanda’ya, Zimbabve’den Cibuti’ye toplam 59 milyar 643 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Bu dönemde en fazda ihracat yapılan ülke 5 milyar 359 milyon 54 bin dolarla Almanya oldu. Almanya’yı 4 milyar 541 milyon 352 bin dolar ile Irak, 3 milyar 261 milyon 206 bin dolarla İngiltere izledi.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.paralimani.com/ihracatta-almanya-basi-cekiyor-haberi-28397

 

Hayat Kimya ihracatta ilk 100’de

Temizlik ve kişisel bakım ürünleri üreticisi Hayat Kimya, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “2012 yılında ihracat yapan ilk bin firma” araştırmasına göre 55 bin üye firma arasından 70’inci sırada yer alarak ilk 100 firma arasına girdi

2012 yılının en büyük bin ihracatçısı, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2002 yılından beri düzenlenen ‘İhracatta İlk Bin’ araştırmasına göre Hayat Kimya ilk 100 firma arasında yer aldı.

TİM’in yaptığı araştırmaya göre Hayat Kimya, bir önceki yıla oranla ihracat rakamını artırarak Türkiye’nin en büyük ihracatçıları sıralamasında 70’inci sırada yer aldı. 5 kıtada 80 ülkeye ihracat gerçekleştiren Hayat Kimya, tamamen yerli sermaye olarak uluslararası alandaki büyümesine hız kesmeden devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.perakende.org/gida-disi/hayat-kimya-ihracatta-ilk-100de-1342792582h.html

 

İhracat Şampiyonu Tüpraş Oldu

TİM Başkanı Büyükekşi, 2012 yılı ihracat şampiyonunun 5.04 milyar dolarla Tüpraş olduğunu açıkladı.

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2012 yılı ihracat şampiyonları sıralamasında Tüpraş’ın 5.04 milyar dolarla birinci, Ford Otosan’ın 3.19 milyar dolarla ikinci, Oyak Renault’nun 3.15 milyar dolarla üçüncü olduğunu açıkladı.Büyükekşi, TİM’in “2012 Yılı İlk 1000 İhracatçı Firma Araştırması” sonuçlarını, düzenlediği basınla paylaşım toplantısında duyurdu. Türkiye’nin 2011 yılında 134.6 milyar dolar olan ihracatının, 2012 yılında 152.5 milyar dolara yükseldiğini söyleyen Büyükekşi, özellikle ilk bin ihracatçı firmanın 2011 yılında 87.2 milyar dolar olan ihracatının, 2012 yılında 88.2 milyar dolara çıktığını ve sadece yüzde 1’lik bir artışın söz konusu olduğunu söyledi.İHRACATTAN KÜÇÜK FİRMALAR DAHA FAZLA PAY ALIYOR

İlk bin ihracatçının toplam ihracat içindeki payına bakıldığında, burada hedeflerine uygun bir gelişim yaşandığına dikkati çeken Büyükekşi, “Örneğin 2008’de ilk bin ihracatçı, ihracatın yüzde 70’ini yaparken, 2009’da yüzde 62, 2010’da yüzde 64, 2011’de yüzde 64 ve 2012 yılında yüzde 57.9’unu gerçekleştirdi. Yani bunun manası ihracat, belli bir oranda daha büyük firmalardan, daha küçük ölçekli firmalara doğru tabanını genişletmeye başladı. Böylelikle de küçük ve orta ölçekli firmalar ihracattan daha fazla pay almaya başladı. Bu, önemli bir göstergesi” değerlendirmesinde bulundu.

İHRACATIN NEREDEYSE YÜZDE 50’SİNİ İLK 500 GERÇEKLEŞTİRDİ

Büyükekşi, ihracatta ilk 500 ve ikinci 500’e bakıldığında, 88.2 milyar dolarlık ihracatın yüzde 85.4’ünü ilk 500’ün, yüzde 14.6’sını ise ikinci 500’ün gerçekleştirdiğini bildirdi. Türkiye’nin 152.5 milyar dolarlık toplam ihracatının 49.6’sını ilk 500 ihracatçı firma, yüzde 8.5’ini ikinci 500 ihracatçının gerçekleştirdiğini söyleyen Büyükekşi, “Geri kalan yüzde 41.9’luk kısmını ise 56 bin ihracatçı gerçekleştiriyor, toplamda” diye konuştu.

İlk bin ihracatçı firmanın yüzde 67.9’unun üretici ihracatçı olduğunu belirten Büyükekşi, “Bu ilk bin firmanın yüzde 21’i grup dış ticaret şirketi, yüzde 10.9’u ise dış ticaret şirketlerinden oluşuyor” dedi. Gerçekleşen ihracatın yüzde 86.6’lık kısmının sanayi ürünlerinden oluştuğunu belirten Büyükekşi, ihracatın yüzde 11.6’sının tarım ürünleri, yüzde 1.8’inin ise madencilik ürünlerinden oluştuğunu kaydetti.

EN ÇOK İHRACATI OTOMOTİV YAPIYOR

Büyükekşi, ilk bin ihracatçı firmanın sektörel performans dağılımına bakıldığında, en çok ihracatı sırasıyla yüzde 19.69’luk oranla otomotiv, yüzde 15.05 ile çelik, yüzde 12.93 ile kimyevi maddeler, yüzde 10.84 ile hazırgiyim ve konfeksiyon, yüzde 10.33 ile elektrik elektronik, makine ve bilim sektörlerinin gerçekleştirdiğin açıkladı. İhracatçı ilk bin arasında en çok 158 şirket ile hazır giyim ve konfeksiyon firmasının yer aldığına dikkati çeken Büyükekşi, bu sektörü 113 firma ile çelik, 92 firma ile kimyevi maddeler ve mamülleri sektörü, 76 firma ile otomotiv, 72 firma ile hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörünün izlediğini bildirdi.

BÖLGESEL DAĞILIM

İhracatçı ilk bin firmanın bölgesel dağılımına bakıldığında, ilk sırada 595 firma ile Marmara Bölgesi’nin yer aldığını söyleyen Büyükekşi, ikinci sırada 123 firma ile Ege Bölgesi’nin geldiğini kaydetti. Sektörel ve bölgesel düzeyde 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan 12 firma olduğunu belirten Büyükekşi, “Bu, 2011’de de 12’yimş, 2012’de de 12 firma… Çünkü, 2023 yılında hedefimiz 1 milyar dolar üzerinde ihracat yapan firma sayısının 50 olması. Bu da şu açıdan önemli, şu anda 12 görünüyor ancak, 1 milyar dolar sınırına yaklaşan 9 tane daha firmamız var. Özellikle 29 diğer firmamızın bu değeri aşması ile 10 yılda 50 firmamızı biz böylelikle 1 milyar dolar üzerine çıkarmanın önemli ve yakın bir hedef olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

500 MİLYON İLE 1 MİLYAR DOLAR ARASI 11 FİRMA İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ

Büyükekşi, 2012 yılında 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında ihracat yapan 11 firmabulunduğunu, bu rakamın 2011 yılında 10 olduğunu açıkladı. Yine 2012 yılında 100 milyon dolar ile 500 milyon dolar arasında 117 firmanın ihracat gerçekleştirdiğini, bu rakamın da 2011’de 118 olduğunu açıklayan Büyükekşi, “2012’de 50 milyon ile 100 milyon dolar arası ihracat yapan 187 firma, 25 milyon ile 50 milyon dolar arası ihracat yapan 419 firma var ve bu rakam 2011’de 392 firmaydı. Yine, 14 milyon dolar ile 25 milyon dolar arası ihracat yapan 254 firma bulunuyor. Bu rakam 2011’de 282 olmuştu. 500’ün firmanın ihracatı 36.1 milyon dolar olurken, bininci firmanın ihracatı 19.2 milyon dolar” diye konuştu.

EN FAZLA İHRACAT ALMANYA’YA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
İlk bin ihracatçı firmanın ihracatını en çok yüzde 9.8’lik oranla Almanya’ya gerçekleştirdiğini açıklayan Büyükekşi, bu ülkeyi yüzde 6.8 ile İngiltere, yüzde 6.5’le Irak, yüzde 5.4’le İtalya, yüzde 5.4’le Fransa, yüzde 4.6’yla ABD, yüzde 4.3’le Rusya’nın takip ettiğini kaydetti. Bu yıl 464 ihracatçısı ile en başarılı ilin İstanbul olduğunu açıklayan Büyükekşi, İstanbul’u Gaziantep, İzmir, Kocaeli, Bursa’nın izlediğini bildirdi. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilinin 38.9 milyar dolar ile İstanbul olduğunu açıklayan Büyükekşi, İstanbul’u 11.8 milyar dolar ile Kocaeli, 6.3 milyar dolar ile Bursa, 5.2 milyar dolar ile İzmir ve 4 miyar dolar ile Gaziantep’in takip ettiğini açıkladı.
KARLILIK ORANLARI DÜŞTÜ
Büyükekşi, ilk 500 içerisindeki ihracatçı firmaların ortalama karlılığının yüzde 6.35 olurken, ikinci 500’de karlılık oranının yüzde 5.82’i bulduğunu, karlılık oranlarının 2011’e göre ortalama yüzde 1 puan artmasına karşın, bu artışın 2009 ve 2010 yıllarının gerisinde kaldığının altını çizdi. Büyükekşi, “İlk 500’ün karlılığı 2010 yılında yüzde 7.48 olurken, bu 2011’de yüzde 5.22, 2012’de yüzde 6.35 oldu. Burada baktığınızda, firmaların karlılığının 2009 ve 2010 yılından sonra bariz bir şekilde aşağı doğru gittiği görülüyor. En iyi olduğu yıl 2009 yılı, ondan sonra kademeli olarak bir düşüş var” diye konuştu.

İLK 500’DE ORTALAMA ÇALIŞAN SAYISI 757

2012 yılında ilk 500 içerisindeki firmaların ortalama çalışan sayısının 757 olduğunu söyleyen Büyükekşi, bu rakamın ikinci 500’de 339 kişiyi bulduğunu bildirdi. Ayrıca 1-99 arası işçi çalıştıran firmalarda ortalama 16 beyaz yakalı bulunduğunu ifade eden Büyükekşi, çalışan sayısı bin ve üzeri olan firmalarda bu rakamın 697’ye çıktığını kaydetti. İlk bin firmanın cirolarının yüzde 2.9’unu tanıtım ve pazarlama harcamalarına ayırdığını söyleyen Büyükekşi, ikinci 500 firmada bu harcamaların yüzde 3.61’i bulduğuna dikkat çekti.

2012 YILINDA EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLK ÜÇ FİRMA

Büyükekşi, 2012 yılının en büyük ihracatçı firmaları sıralamasında Tüpraş’ın 5 milyar 42 milyon 507 bin 649,95 dolarla birinci, Ford Otosan’ın 3 milyar 198 milyon 669 bin 149,25 dolar ile ikinci, Oyak Renault’nun 3 milyar 152 milyon 967 bin 150,14 dolarla üçüncü olduğunu açıkladı. Tüpraş’ın ihracatını, 2011 yılına göre yüzde 18 arttırdığını açıklayan Büyükekşi, “Tüpraş’ı bu başarısından dolayı tebrik ediyoruz. Türkiye’nin ihracat artışı yüzde 13.5 olurken, burada yüzde 18’lik bir artış var. Sıralamada bir değişiklik yok. 2011 yılında da ikinci ve üçüncü sırasıyla Ford Otosan ve Oyak Renault’du” dedi.

THY İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ
Soruları da yanıtlayan Büyükekşi, bir soru üzerine, “THY ile işbirliği yapıyoruz. Her yeni açılan hatta, THY bize 100 tane bilet tahsis ediyor. Biz sadece ihracatçılarımız vergisini ödüyor. 40 kişiyi geçmemek üzere heyet yapıyoruz. Bu sene planladığımız 25 tane seyahat var yıl sonuna kadar. Bu 25 ülkenin 17 tanesi Afrika ülkesi. Hepsi yeni açılan hatlar, Kamerun’dan tutun İsfahan’a kadar. Bu şekilde ihracatçıları yeni pazarlarla tanıştırıyoruz. Şirketlerin sahiplerini de değil, daha çok ihracat, pazarlama müdürlerini yani direk o işi yapacak kişileri götürüyoruz. 700-900 dolar gibi çok ucuz fiyatlar…, Mesala şimdi Malezya’ya götürüyoruz 800 dolar. Her şey dahil. Devletten de bir kuruş yardım almadan. Zaten 40 kişiyi geçmiyoruz, iki-üç günde doluyor” diye konuştu.

DÜNYADA BİRÇOK ÜLKENİN İHRACATI DÜŞÜYOR, ARTAN ÜLKE ÇOK AZ
İhracat pazarlarında kriz nedeniyle daralma olduğu, bu daralmayı hissedip hissetmedikleri yönündeki bir başka soruya Büyükekşi, “Hissediyoruz tabii ki… En büyük sorun Avrupa Birliği’nde. Çünkü AB’de önemli bir kriz halen devam ediyor. Geçen sene yüzde 6 düşüş vardı, bu sene orada bir toparlama olur diye bekliyorduk, ancak maalesef toparlanma söz konusu değil. Aynı sıkıntılar devam ediyor ve son günlerde Fransa’yla ilgili büyük sıkıntılar olma ihtimali var. O nedenle rakamlara pazarlardaki daralmanın yansıması son derece normal. Çünkü, dünyada şu anda bir çok ülkenin ihracatı düşüyor. Artışı bırakın, ihracatı artan ülke çok az. İlk G20, OECD ülkeleri olsun ihracatı artan hemen hemen yok gibi bir şey” diye yanıt verdi.

KARLILIK DÜŞÜŞÜNÜN NEDENİ PARİTE FARKI VE AB’DEKİ SIKITILAR

Büyükekşi, karlılıktaki düşüş nedenlerinin sorulması üzerine, “AB’deki kriz bizim ihracatımızı geçen yıl yüzde 6 düşürdü. Bu da bize olumsuz yansıyor. Bu bir. İkincisi, otomotiv endüstrisi ihracatçı birliğimiz bana, geçen yıl sekizinci ayda ‘sadece 1 milyar dolar partiden kaybımız var’ demişti. Euro dolar paritesinden, ilk sekiz ayda sadece 1 milyar dolar. Yani parite farkı var, AB’deki sıkıntılar var. Aynı şekilde hazır giyimde de benzer sıkıntılar var” diye açıkladı. Büyükekşi, 6.bölgeye yapılan gezilerden anlamlı bir sonuç elde edilip edilmediği yönündeki birbaşka soruya, “Şanlıurfa’da çok büyük hareketler var” demekle yetindi.

TÜKİYE’NİN İLK 10 ÜRETİCİ İHRACATÇI FİRMASI (2012)
-Tüpraş 5 milyar 042 milyon dolar

-Ford Otosan 3 milyar 198 milyon dolar

-Oyak Renault 3 milyar 152 milyon dolar

-Tofaş 1 milyar 949 milyon dolar

-Arçelik 1 milyar 942 milyon dolar

-Habaş 1 milyar 490 milyon dolar

-İçdaş Çelik 1 milyar 228 milyon dolar

-Toyota Otomotiv 1 milyar 162 milyon dolar

-Petkim 966 milyon dolar

-Bosch 854 milyon dolar

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/ihracat-sampiyonu-tupras-oldu/86719