Casper Türkiye’nin teknolojisini “yeni”liyor

Eski bilgisayarı bırak yenisini al.

Türkiye’den en yaygın bayi ağı ile sektörün lider firması Casper, şimdi de Türkiye’nin teknolojisini yeniliyor. Casper, çalışır durumdaki eski bilgisayarlarını bayilerine getiren tüketicilere 300 TL indirim sağlayarak, en çok tercih edilen üstün performanslı, tam donanımlı Casper Nirvana Dizüstü’lere kavuşturacak.

Türkiye’nin teknolojisi Casper ile yenileniyor. Markası ne olursa olsun çalışır durumdaki masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarını Casper bayilerine getirenler, en yeni teknolojilerle donatılmış Casper Nirvana Dizüstü’ne 300TL, Casper Nirvana Masaüstü’ne ise 200 TL indirimle sahip oluyor. Bu sayede herkesi en yeni teknolojiyle tanıştırmayı hedefleyen Casper, düşük performansa ve yüksek enerji tüketimine sahip eski ürünlerin geri dönüşümüne yardımcı olarak doğanın korunmasına da destek oluyor.

Casper Bilgisayar Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yalçın Yıldırım, kampanyada amacın, herkesin son teknolojiyi kullanması olduğuna dikkat çekerek; “Casper’ı kurduğumuz ilk günden beri hedefimiz, en gelişmiş teknolojileri, en hızlı şekilde kullanıcılarla buluşturmak. Özellikle Windows XP desteğinin sona ermesi sebebiyle güvenlik açığı oluşan bilgisayarlarda, değişim neredeyse kaçınılmaz. Bize düşen, kullanıcılara avantaj sunmaktı, gerçekleştirdik. Bu kampanyayla herkesin, ihtiyacı doğrultusunda, en yeni teknolojiye geçişini kolaylaştırıyoruz” dedi.

En yeni teknolojiye ulaşmak herkesin hakkı

Kampanya dahilinde sunulan Casper Nirvana dizüstü bilgisayarlar, yüksek teknolojik nitelikleriyle eğlence verimlilik arayışındaki tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Casper Nirvana modellerinde Windows 8.1 işletim sistemi, 4. Nesil Intel® Core™ işlemciler, NVIDIA Optimus teknolojisine sahip harici ekran kartları bulunuyor.

Microsoft Türkiye Tüketici Ürünlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsü, Casper’in düzenlediği kampanyanın özellikle 8 Nisan’da resmi desteği sona eren Windows XP işletim sistemini kullanmaya devam eden kullanıcıların günümüz teknolojileriyle tanışması için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Windows 8.1 ile gelen çağdaş yeniliklerin günümüz teknolojilerini çok daha verimli kullanmanın yanı sıra, güvenliği de büyük ölçüde endişe konusu olmaktan çıkardığını söyleyen Tüzünsü, “Dokunmatik kullanım desteği, çalışmalarınıza her yerden ulaşmanızı sağlayan bulut hizmetleri ve çağdaş yenilikleriyle Windows 8.1 çalışmayı ve eğlenceyi gerçek bir keyfe dönüştürüyor. Casper’in sunduğu bu cazip kampanyayla herkesi yeni nesil keyif ve verimliliği yaşamaya davet ediyoruz.” dedi.

Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ediz Altun, “Türkiye’de bugün her 6 bilgisayar sahibinden 1’i, 4 yıl önce en iyisi olarak değerlendirip aldığı dizüstü bilgisayarı ile bugün birçok uygulama ve araçtan gerçek anlamda yararlanamıyor. Bırakın 4 yılı, teknolojideki hızlı değişim ve hayatımıza her gün giren yenilikler nedeniyle sadece birkaç ay önce aldığınız cihazlar bile yetersiz kalabiliyor. Yenilenmeyen cihazlar kullanıcıları için zorluklar çıkarabiliyor. Yeni kampanyasıyla Casper kullanıcılara 4. Nesil Intel® Core™ işlemcili bilgisayar sahibi olma ve yeni teknolojiler sayesinde hayatın içinde çok daha hızlı yer alma şansı sunuyor” diye konuştu.

Hayatın ve teknolojinin gerisinde kalmayın

Stoklarla sınırlı kampanya, sunduğu güçlü performansın yanı sıra, şık ve modern tasarımlarıyla da beğeni toplayan Casper Nirvana dizüstü ve masaüstü bilgisayarları kapsıyor. 4. Nesil Intel® Core™ işlemcileriyle, 5 yıl önceki teknolojilere kıyasla 10 kata kadar daha fazla performans sağlayan Casper Nirvana modelleri, 3 saniyeden kısa sürede uyku modundan çıkıyor. Ayrıca bilgisayarınıza uygulamaları iki kat daha hızlı yüklerken, saniyeler sizi yormuyor. 2 kat daha iyi 3D grafik performansı ve daha hızlı video kodlama özelliği, Nirvana kullanıcılarına ayrıcalık yaşatıyor.

 

 

 

kaynak

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Kapıda

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Kapıda

Ülkemizde genellikle yayın tarihinde yürürlüğe giren yasalar bu kez değişik bir uygulama ile karşımızda.Özellikle bankacılık sisteminde tüketicileri ilgilendiren düzenlemelere uyum sağlanması akımından bu sürenin anlam kazandığı düşünülmektedir.

28.11.2013 tarihinde 28835 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, 4077 Sayılı Kanunun yerine yayın tarihinden 6 ay sonra geçecektir. 5 kısım ve 34 maddeden oluşan 4077 Sayılı Kanun, 6502 Sayılı Kanunda 9 kısım ve 88 maddeye kavuşmuştur.

6502 sayılı kanundan önceki kanunlara bakıldığında, 4822 Sayılı Kanunla Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun temeli, 23 Şubat 1995 tarihinde kabul edilerek 8 Mart 1995 tarih ve 22221 Sayılı T.C. Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe giren 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun olduğu; 4077 Sayılı Kanunun da 13 Haziran 2003’de yürürlüğe giren 4822 Sayılı Kanundan temel aldığı ve 4822 Sayılı kanunla Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun adını taşıdığı bilinmektedir. Avrupa Birliği uyum süreci içinde daha uygar ve ihtiyaçlara cevap veren bir yasa özelliği taşıyan 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile, 2007 yılında bazı maddelerde yapılan değişikliklerle tüketici lehine olan haklarda artış ve esneklik sağlanmıştır.

28.11.2013 tarihinde 28835 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, temelde tüketici haklarının türünde değil kapsamında genişleme sağlayan yeni kanuna göre özellikle yaptırımların açıklığa kavuşması ve hukuki ilişkilerin düzenleyici ve emredici konularını detaylandırmaktadır.

Belli başlı değişikliklere kısaca göz atılacak olursa yeni tüketici yasası kapsamı genişletilerek ve günümüz koşullarına uyarlanarak, tüketiciye daha çok koruma kalkanı yaratan bir nitelik kazanmıştır. Üzerinde teknik ve hukuki olarak tartışma bulunan bazı konuları göz ardı ederek kısaca şu konuların öne çıktığı görülmektedir.

1)Ayıplı mallarda tüketicilerin hakları satıcı/üreticilerin yükümlülükleri yeniden belirlenmiştir.

2)Konut kredisindeki erken ödeme tazminatı düşürülmüştür.

3)Ön ödemeli konut satışlarında sözleşmeden dönme ve teslim süresi yeniden düzenlenmiştir.

4)İşyeri dışında (kapıdan) yapılan satışlarda tüketicileri daha iyi koruyacak tedbirler alınmıştır.

5)Mesafeli sözleşmelerle ilgili teknolojideki gelişime paralel olarak tüketicilere ilave koruma sağlanmıştır.

7)Tüketici sorunları hakem heyetlerinin ismi tüketici hakem heyeti olarak değiştirilerek, anlaşmazlığa konu olan bedel sınırları yükseltilmiştir.

download

 

Panasonic, Türkiye’de klima pazarına da girdi

Suzuki, “Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek” dedi.

Panasonic Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Shigeo Suzuki, Türkiye’de 2010 mali yılında iki haneli pazar paylarına ulaştıklarını belirterek, “Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek” dedi.

Suzuki, Panasonic klima ve ısı sistemlerinin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Panasonic için en stratejik pazarlardan biri olduğunu belirterek, burada tüketici elektroniğinde 1 numaralı marka olmak 2 haneli pazar payına ulaşmak için önemli yatırım yaptıklarını anlattı.

Tüketici elektroniğinin çeşitli kalemlerinde faaliyetlerine değinen Suzuki, çoğunda hedefledikleri çift haneli pazar paylarını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türkiye’de 143 yetkili servisimiz var. Bunlar vasıtasıyla ürünümüzü kullanan 5 binden fazla kişiyle görüştük yüzde 99’u hem ürünlerden hem de aldıkları hizmetlerden memnun olduklarını ifade ettiler. Türkiye’de, geçen ayın sonunda biten 2010 mali yılında ilk yıl hedeflerimize ulaştık. Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek. Bunun için portföyümüzdeki ürünleri çeşitlendireceğiz ve çevreciliğe önem vereceğiz” diye konuştu.

Panasonic Elektronik A.Ş. Ev Aletleri-Klima Avrupa Genel Müdürü Enrique Vilamitjana da Türkiye’nin kendileri için çok stratejik ve ciddi bir pazar olduğunu vurgulayarak, Panasonic’in Türkiye’de klima sistemleriyle büyümek istediğini belirtti.

Vilamitjana, sadece ev ısıtma ve soğutma sistemleri değil işyerlerine ve büyük binalara yönelik ısıtma ve soğutma çözümleri de sunduklarını anlattı.

Avrupa Klima ve Ev Uygulamaları Satış Müdürü Marc Diaz ise Türkiye’deki hedeflerine ulaşmak için dağıtım ağlarını genişleteceklerini, sunacakları ürünleri çeşitlendireceklerini ve ürünleri arasında havadan suya ısı pompaları ve gazlı ısı pompalarının da yer alacağını, markalaşma çalışması yaparak Panasonic markasını öne çıkaracaklarını ve Türkiye’de marka yoluyla farkındalığı artıracaklarını söyledi.

Panasonic Türkiye Klima Satış ve Pazarlama Müdürü Melis Bozoğlu da bu yıl geniş bir ürün gamına sahip duvar tipi klimalar ile piyasanın en verimli ürünleri olan havadan suya ısı pompalarını sunacaklarını anlattı.

Bozoğlu, ürünleri arasında sensörleri sayesinde odadaki insan varlığını ve hareket seviyesini algılayıp sıcaklığı ona göre ayarlayan, bu şekilde yüzde 30’a kadar tasarruf sağlayan Etherea, ofisler ve büyük binalar için VRF Eco i serisi değişken debili soğutma sistemleri, doğalgaz ve LPG ile çalışan M serisi gazlı ısı pompaları ve Aquarea havadan suya ısı pompalarının yer alacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

kaynak

 

 

Kullanmadığınız hesabınız varsa kapattırın!

Bankalar, kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerinde hesap işletim ücreti alacak. Kullanılmayan hesapları kapatmak için son tarih ise 28 Nisan.

28 Mayıs’ta yeni Tüketici Kanunu yürürlüğe girecek.

Buna göre, bankalar kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacak.

Nasıl kapattırılır?

Kapatılmak istenen hesaba bağlı otomatik fatura ödemeleri veya sigorta talimatları bulunması durumunda öncelikle bunların iptal edilmesi gerekiyor.

Hesabınızda para bırakmayın. 10 kuruş dahi para varsa bu para nakit çekilebiliyor ya da aynı bankadaki başka bir hesaba veya başka bankadaki bir hesaba transfer edilebiliyor.

Tüketicileri hesaplarını telefonla kapattırmamaları konusunda uyaran Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Müşteri hizmetlerini arayıp hareketsiz hesaplarını yönelik telefonla kapatma talebinde bulunanların yıllar sonra karşısına hesap işletim ücretinden birikmiş borç, icra ya da kara liste çıkabilir” demişti.

 

 

 

kaynak

Halkın ekonomiye olan güveni hızla azalıyor

Mayıs 2013’ten Şubat 2014’e Tüketici Güven Endeksi yüzde 42 geriledi. Güvensizlik, özellikle 17 Aralık operasyonunun yaşandığı aydan sonra derinleşti. TÜİK Tüketici Güven Endeksi de hızla aşağı seyrediyor.
1214161820

Tüketicinin geleceğe ilişkin beklentilerini belirlemeye, güvenini, tüketme eğilimlerini ölçmeye yarayan beklenti anketleri, sokaktaki insanın içine kapanmaya başladığını, tüketmemeye ve temkinli davranmaya, bunu özellikle de TL’nin değer kaybının başladığı Mayıs 2013’ten itibaren yapmaya başladığını ortaya koyuyor. Mayıs 2013’te ABD-Fed’in para politikasını sıkılaştırma kararının yerel paralarda, dolayısıyla TL’de yol açtığı değer kaybı, tüketicinin geleceğe ilişkin güven duygusunu da olumsuz etkiledi. Güven bunalımının özellikle 17 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası derinleştiği anlaşılıyor.

17 ARALIK CNBC-e ekonomi kanalının her ay açıkladığı beklenti anketlerinin şubat ayına ilişkin olanı için ön bulgular açıklandı. Buna göre, şubat ayı tüketici güven ön endeksi ocak ayına göre yüzde 13 azaldı ve Kasım 2008’den bu yana en düşük değere düştü. Tüketim eğilimlerini öngörmeye yarayan endeks ise Şubat’ta üçte bir oranında, yani yüzde 33 geriledi. Tüketicinin kişisel finans durum beklentisindeki kötüleşmenin artmasıyla Tüketici Beklenti Endeksi de şubatta Ocak ayına göre yüzde 5,5 geriledi. Tüketicinin Mayıs 2013’te başlayan güven azalması, Fed kararlarının uygulanmasının ertelenmesi ve TL’nin değer kaybının durması ile ekim-kasım aylarında yeniden düzelmekle beraber, 17 Aralık operasyonları ile hızla artmış görünüyor. Mayıs 2013’ten Şubat 2014’e Tüketici Güven endeksi yüzde 42 azalmış görünürken bunun dörtte üçünün Aralık sonrası olması dikkat çekiyor. 18 Şubat tarihli Vatan’daki köşesinde Prof.Dr.Asaf Savaş Akat, endeksleri şöyle yorumladı; “CNBC-e tüketim endeksleri şubat sonuçları yayınlandı. İki aydır hepsinde sert düşüş var. Hatta biri küresel kriz döneminin bile altına indi. Kötü haberdir. Ekonominin ilk çeyrekte daralma ihtimali güçleniyor.”

TÜİK-OCAK 2014 Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi ise 2014 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında düşüş göstermişti. Aralık ayında 75 olan endeks Ocak ayında 72,4 değerine düşmüştü. TÜİK anketine göre hanelerin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında azaldı. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı. TÜİK’in şubat bulguları, bu ay sonunda yayımlanacak.

Kaynak

Besicilere Müjde!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Et ve Süt Kurumu tarafından sözleşmeli besicilik yapanlara büyükbaş kesim bedellerinin tamamının peşin ödeneceğini açıkladı.

KESİM BEDELLERİ PEŞİN ÖDENECEK

Sözleşmeli besicilere serbest kesimden farklı olarak yaz primi ve sözleşme primi olarak kilogram başına 43 kuruş ilave ödemenin getirildiğini belirten Eker, “Et ve Süt Kurumu, sözleşmeli büyükbaş hayvan kesimleriyle ilgili daha önce kestirdiği hayvanın parasını yarısını peşin, yarısını da bir ay vade ile veriyordu. Bugünden itibaren tamamını peşin ödeyecek. Diğer yandan sözleşmeli besicilere kilogram başına 43 kuruş ilave kesim parası verilecek. Kilogramı 17,68 liraya kesmiş olacak. Sözleşmeli besicilik yaz primi uygulama dönemi 1 Haziran-30 Eylül tarihlerinden 1 Mayıs-30 Eylül tarihleri arasında yeniden düzenlendi. Yani Mayıs ayında kesim için sözleşme yapan besicilerimiz de yaz priminden yararlanacak. Serbest kesim yaptıran besicilerimizin yüzde 50 peşin, kalan 30 gün olan ödemeleri, yüzde 50 peşin, kalan 15 gün sonra ödenmek üzere yeniden düzenlendi” diye konuştu.

Kredi Hacmi 1 Trilyonu Aştı

Bankacılık sektörü kredi hacmi 1 trilyon 101 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Haftalık Bülteni’nde açıkladığı geçici verilere göre; bankacılık sektöründe krediler toplamı (mali kesime verilenler dahil) 14 Mart 2014 itibarıyla 7 Mart haftasına göre yüzde 0.8 oranında, 8 milyar 433 milyon TL tutarında artışla 1 trilyon 92 milyar 684 milyon TL’den 1 trilyon 101 milyar 117 milyon TL’ye yükseldi. Krediler 2013 yılı sonuna göre yüzde 3.4 oranında, 34 milyar 406 milyon TL tutarında, 2013 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 31.7 oranında, 265 milyar 259 milyon TL tutarında artış gösterdi.

14 Mart 2014 itibarıyla mali kesim hariç krediler toplamı bir önceki haftaya oranla yüzde 0.8 oranında artışla 998 milyar 139 milyon TL’den 1 trilyon 6 milyar 129 milyon TL’ye yükseldi. Mali kesim hariç krediler 2013 yılı sonuna kıyasla 37 milyar 323 milyon TL, 2013 yılının aynı dönemine kıyasla 244 milyar 105 milyon TL artış yaşandı.

TÜKETİCİ KREDİLERİ

14 Mart 2014 itibarıyla mali kesim hariç, katılım bankalarının dahil edildiği tüketici kredileri bir önceki haftaya göre; yüzde 0.4 oranında artışla 252 milyar 26 milyon TL’ye yükseldi. Tüketici kredileri 2013 yılı sonuna göre yüzde 1.6 oranında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 23.8 oranında artış gösterdi.

KONUT KREDİLERİ

Tüketici kredilerinin dağılımı incelendiğinde konut kredileri 14 Mart 2014 itibarıyla 112 milyar 296 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Konut kredileri bir önceki haftaya göre; yüzde 0.2 oranında artarken, 2013 yılının sonuna oranla yüzde 1.9 oranında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 23.6 oranında artış gösterdi.

TAŞIT KREDİLERİ

Taşıt kredileri 14 Mart itibarıyla 7 Mart’a göre 37 milyon TL azalışla 8 milyar 111 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. 14 Mart itibarıyla taşıt kredileri 2013 yılı sonuna göre yüzde 5.2 oranında azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.6 oranında artış yaşandı.

İHTİYAÇ KREDİLERİ

14 Mart 2014 itibarıyla bankacılık sektörünün verdiği ihtiyaç kredileri bir önceki haftaya göre; 411 milyon TL artarak 87 milyar 720 milyon TL oldu. İhtiyaç kredileri 2013 yılı sonuna oranla yüzde 1.3, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 21.9 oranında arttı. Anılan bir haftalık dönemde diğer tüketici kredileri ise yüzde 0.8 oranında artışla 43 milyar 899 milyon TL’ye yükseldi.

Kaynak

Markette ‘yakın takip’ dönemi!

İşte cebinize gelecek yeni mesajlar

Apple’ın geçen yaz tanıttığı iBeacon sistemi, başta perakende olmak üzere şirketlere müşteri avlama konusunda yepyeni fırsatlar sunuyor. Taze simitten PC’lere kadar ürünler, “Gel beni al” diye mesaj atacak.

Apple’ın geliştirdiği ve küresel standart haline getirmek için hazırlandığı yeni iBeacon teknolojisi, kısa mesafeli haberleşme teknolojisini yeni bir boyuta taşımak üzere. Mağazalara yerleştirilen iBeacon sensörleri ve akıllı telefonlara yüklenen küçük bir uygulama ile kullanıma hazır halâ gelen sistem, başta perakende olmak üzere doğrudan müşteriye satış anlamında şirketlere yepyeni fırsatlar sunuyor. ABD’de Apple’ın yanı sıra Macy’s’in kullandığı sistem, Avrupa’da İngiltere’de test edilmeye başlandı.

YAKIN TAKİP BAŞLIYOR

iBeacon sistemi kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını bölgesel harita bilgileriyle kaydediyor. Böylece tüketici ilgi alanına uygun bir mağazanın yanından geçerken, mağazadan kullanıcının cep telefonuna ürün teklifleri geliyor. Kullanıcı mağazaya girdiğinde ise ürünler hangi rafta olduklarını cep telefonuna bildiriyor. Bluetooth’un yeni düşük enerji standardına (BLE) uygun olarak çalışan sistem, sadece Apple’ın iOS 7’si ile değil Android’in 4.3 versiyonundan yüksek işletim sistemi kullanan cihazlarla da anlaşabiliyor. Mevcut teknolojiyle 10 metre mesafeye kadar bağlantı sağlanabiliyor. Bağlantı düşük enerjili BLE sistemi üzerinden olduğu için mobil cihazların akülerine daha az iş düşecek. Pek çok şirket NFC adı verilen kısa mesafeli iletişim teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojide mobil cihaz üreticilerinin öne çıkardığı özellik ise mobil ödeme kolaylığı sağlamak. Apple ise iBeacon ile kısa mesafeden ödemenin yanı sıra müşteriye yönelik doğrudan pazarlamayı da ön plana çıkarıyor.

10 METREYE KADAR İZLİYOR

NASIL ÇALIŞIYOR?

-Kullanıcı cep telefonuna iBeacon uygulamasını yüklüyor.
-Mağazalar mekânlarına sistemi destekleyen sensörler yerleştiriyor.
-Eğer tüketicinin tercihleri hakkında bilgi varsa müşteri mağazaya yaklaştığında doğrudan öneriler geliyor.

AVANTAJLARI NEDİR?
-Mobil cihazlara 10 metreye kadar ulaşım imkânı var.
-Mekân içerisinde kılavuzluk, mekân dışında bölgesel pazarlama ve mobil ödeme fırsatları geliyor.
-iOS7 ve Android’in 4.3 üzeri işletim sistemleriyle uyumlu.

NE SAĞLIYOR?

-Müşteri isterse alışveriş süresince tüm indirim ve fırsatlar konusunda bilgi alabiliyor.
-Ödeme için kasaya yaklaşıldığında PayPal gibi mobil ödeme teklifi geliyor.
-Bu aşamada doğrudan sanal kartı üzerinden ödeme de yapılabiliyor.

 

market

 

 

kaynak

 

 

 

 

Tüketiciyi aldatmanın cezası büyük olacak

Televizyon ve gazetelerde tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmalara uygulanacak ceza tutarı, yeni yılda 91 bin 370 lira olarak belirlendi.

 

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı hareket edenlere uygulanan idari para cezaları, yeni yıldan itibaren yüzde 3,93 arttırıldı. Buna göre satıcılar, tüketici ile müzakere etmeden, tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan koşullara sözleşmede yer vermeleri halinde 149 lira idari para cezası ödeyecek.

Satışa sunulan ayıplı malların ya da ambalajlarının üzerine ”özürlüdür” ibaresi yazmayan, tüketici sözleşmelerini 12 punto ve koyu siyah harflerle düzenlemeyen, taksitli satış, devre tatil, paket turu sözleşmelerine aykırı hareket eden firma ve satıcılar 302 lira para cezası ödeyecek.

Kampanyalarda satış ve teslim tarihi ile ilgili bilgileri tüketiciye sunmayan ve kapıdan satışlarda kurallara aykırı edenler de 759 lira ceza ödemek zorunda kalacak.

Tüketicinin kullanımına sunulan mal ve hizmetlerin kişi beden ve ruh sağlığı ile çevreye zararlı veya tehlikeli olabilmesi durumunda, bu malların emniyetle kullanılabilmesi için üzerine veya kullanım kılavuzlarına, bu durumla ilgili açıklayıcı bilgi ve uyarıları, açıkça görülecek ve okunacak şekilde koymayan üretici, imalatçı veya ithalatçılara 3 bin 43 lira, satıcılara ise 606 lira ceza kesilecek.

İlgili bakanlıklar tarafından belirlenen kurallara aykırı olarak tüketiciye mal ve hizmet sunanlara 7 bin 612 lira ceza verilecek.

Kitap, dergi, ansiklopedi, afiş, bayrak, poster, sözlü veya görüntülü manyetik bant veya optik disk gibi kültürel ürünler dışında mal ya da hizmetin taahhüdü ve dağıtımını yapan süreli yayın kuruluşlarına 15 bin 226 lira ceza verilecek.

Televizyon ve gazetelerde tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapanlara uygulanacak ceza tutarı da cep yakacak. Tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici reklam ve ilanlar ile örtülü reklam yapanlara 91 bin 370 lira ceza uygulanacak.

İlgili bakanlıktan izin almadan kampanyalı satış yapanlar 121 bin 826 lira ceza ödeyecek.

“Denetimleri yoğunlaştırdık”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, tüketicilerin haklarını korumak amacıyla son yıllarda denetimleri yoğunlaştırdıklarını söyledi.

AB direktiflerine tam uyumun sağlanması ve uygulamada yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla hazırladıkları Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 28 Mayıs 2014’te de yürürlüğe gireceğini anımsatan Yazıcı, bu sayede Türk tüketicisinin çağdaş ülkelerdeki tüketicilerle aynı haklara sahip olacaklarını vurguladı.

Bugün her il ve ilçede en az bir tane olmak üzere toplam 975 tüketici sorunları hakem heyetinin faaliyet gösterdiğini belirten Yazıcı,  tüketicinin korunması ile ilgili kuralların, sadece tüketiciyi değil, ülke ekonomisini de koruduğunu kaydetti.

Tüketicilerin bilinçlendirilmesinin önemine işaret eden Yazıcı, “Tüketicilerin korunmasının en iyi yolu, onları sahip oldukları yasal haklar konusunda bilinçlendirmek, haklarını aramaları konusunda teşvik etmek ve yönlendirmektir. Zira hak arandıkça haksızlıklar azalacaktır. Bizler de bakanlık olarak tüketicilerimizi aldatanlara asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

Tüketicinin korunması yönünde bakanlığın yürüttüğü çok sayıda faaliyet bulunduğunu dile getiren Bakan Yazıcı, tüm önlemlere rağmen mağdur olan tüketicilerin tüketici sorunları hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerine başvurabileceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Twitter’ı arşivleyen şirket Apple’ın oldu

Apple, Twitter’da her gün yüz milyonlarca tweet’i analiz eden Topsy şirketini satın aldı.

ABD’li elektronik devinin sürpriz satın alım için 200 milyon dolar harcadığı belirtildi.

Apple, Twitter’ın hayata geçtiği 2006’dan bu yana mikroblog sitesinde paylaşılan 425 milyardan fazla tweet’i arşivleyen Topsy şirketini bünyesine kattı.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, şirketlere reklam stratejilerini güçlendirmek için Twitter verileri satan şirket için Apple 200 milyon dolarlık ödeme yaptı.

Apple’ın, iOS ve OS X platformlarına uyumlu olan ve çoktandır ortaklığı bulunan Twitter’ın analiz firmasını satın almasının sebebi kesin değil. Analistler, Apple’ın belli ürünlerinin promosyonu için Topsy’nin teknolojisi ve mühendislerinden yararlanabileceğini düşünüyor.

WSJ’nin haberine göre, Apple arama algoritmalarını güçlendirerek kullanıcıların daha fazla ilgi gösterdiği ürünleri ve uygulamaları tespit edebilir, trendleri izleyebilir. Dahası, Twitter bilgilerini değerlendirerek Apple uygulamalarının reklamları genel kullanıcıya değil, bireysel kullanıcılara odaklı hale gelebilir.

WSJ, Topsy’den  iTunes ve iRadio’nun da fayda sağlayabileceğini ve doğru reklamın doğru tüketiciye sunulması aşamasında Apple’ın sosyal verilerden yararlanabileceğini belirtti. Ayrıca, Topsy’nin trend veri arşivi Siri aramalarını güçlendirmek için kullanılabilir.

Apple, Topsy’i satın alarak şirketin sahibi olduğu 10’dan fazla sosyal medya taraması ile veri analizi patentini de eline geçirdi.

 

 

 

 

 

 

 

kaynak