Operatörler mobil pazarlamada ortaklık yaptı

Avea, Turkcell ve Vodafone kurdukları şirket ile mobil pazarlamada altyapılarını birleştirecekler.

Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt, geçtiğimiz haftalarda İngiltere’de üç operatörün mobil pazarlamada ortak bir şirket kurarak, tek bir şirket üzerinden altyapılarını birleştirme kararı aldıklarını belirterek “Biz de inceliyoruz” dedi.

Mobil Pazarlama Birliğinin (MMA) Türkiye ayağının düzenlediği, “MMA İstanbul Mobil Pazarlama Sohbetleri 2011” toplantısında Avea, Turkcell ve Vodafone operatörlerinin genel müdür yardımcıları “Mobil Pazarlama Çağında Mobil Operatör Vizyonu” panelinde biraraya geldi.

Panelde konuşan Gökhan Öğüt, mobil pazarlamanın bu kadar önem kazandığı dönemde, bir pazarlama yöneticisinin bu imkanı kullanmaması için bir neden görmediğini söyledi.

Mobil pazarlamanın daha da büyüyebilmesi için operatörler tarafından çok güzel girişimler olduğuna işaret eden Öğüt, “Geçtiğimiz haftalarda İngiltere’de bir girişim açıklandı. Üç operatör ortak bir şirket kurarak mobil pazarlamada, mobil ticarette ve özellikle mobil finans alanlarında tek bir şirket üzerinden altyapılarını birleştirme kararı aldılar. Bu, hem medya temsilcilerine hem de reklam verenlere tek bir noktadan, tek bir arayüzden bütün mobil kullanıcılara ulaşabilmek için gerekli planlamayı tek bir noktadan yapabilme şansı veriyor. Biz de inceliyoruz” diye konuştu.

Avea yatırım yapıyor

Avea Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan da mobil pazarlama mecrasını kullanan markaların daha çok finans sektöründe olduğunu belirtti.

Mobil pazarlamanın büyümesi için Avea olarak yeni bir altyapı yatırımı yaptıklarını ifade eden Kaplan, “Milyon dolarlık girişim. Bu iş için özel bir direktörlük kurduk. Avea adına bu alanda çok büyük potansiyel görüyoruz ve yatırım yapıyoruz” diye konuştu.

Turkcell’in hedefi 150 milyon dolar

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayraktar ise yapılan bir araştırmaya göre cep telefonunun, günün yüzde 91’inde insanların 1 metre yakınında olduğunu ve bu cep telefonu ekranının gittikçe akıllandığını, Türkiye’de satılan telefonların yüzde 26’sının artık akıllı cihazlar haline geldiğini kaydetti.

Bayraktar, “2010’u sektör olarak sadece mobil pazarlamada 110 milyon dolar gibi kapattık, bu yılı da 150 milyon dolar gibi rakamla kapamayı öngörüyoruz” dedi.

İzinli veri tabanında 12 milyon kişiyi geçtiklerine de dikkati çeken Bayraktar, bu rakamın önümüzdeki günlerde büyüyeceğini düşündüklerini söyledi.

 

 

 

kaynak

Turkcell Global Bilgi 2013 yılında yüzde 40 büyüdü

Turkcell Global Bilgi, 2013 yılında yüzde 40 büyürken, 20 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi.

Turkcell açıklamasına göre, Turkcell Global Bilgi, son bir yıl içerisinde yurt içinde Sivas, Siirt, Trabzon ve Şanlıurfa lokasyonları, yurt dışında ise Rusya ofisi ile yaptığı toplam 20 milyon lira yatırımla yüzde 40’lık büyüme kaydetti.

Turkcell Global Bilgi, 2014 büyüme hedefini ise yüzde 30 olarak belirledi.

Turkcell Global Bilgi gerçekleştirdiği iş birlikleri neticesinde 7’si bakanlık olmak üzere 11 kamu kuruluşunun 12 farklı projesinde vatandaşa hizmet sunuyor. 2013’te, 2012 yılına oranla yüzde 40’lık bir artışla yaklaşık 34 milyon vatandaşa hizmet veren Turkcell Global Bilgi, 83 milyon dakika üretim gerçekleştirdi.

Sektörde bankalara dış kaynak hizmeti sunan ilk 3 firma arasında yer alan Turkcell Global Bilgi, müşteri sayısını 6’ya çıkararak, 2013 yılında finans sektöründe yüzde 110’luk bir büyüme gerçekleştirdi. Turkcell Global Bilgi, geçen yıl özel sektörde portföyüne yeni müşteriler yüzde 50’lik büyüme kaydetti.

2008 senesinde Ukrayna’da faaliyete aldığı çağrı merkeziyle Türkiye’nin yurt dışında hizmet veren ilk ve halen tek çağrı merkezi olan Turkcell Global Bilgi, Ukrayna ve Belarus’ta toplam 5 lokasyonla çalışmalarını yürüterek, Ukrayna’nın en hızlı büyüyen dış kaynak çağrı merkezi oldu ve ikinci sıraya yerleşti.

Turkcell Global Bilgi, 2013’te Rusya’da hizmete giren satış ofisiyle de Rusya’nın telekom, finans ve medya sektörlerinin önde gelen firmalarına hizmet vermeye başladı.

Bir yıl içerisinde Rusya dış kaynak çağrı merkezi pazarındaki en büyük ilk 10 çağrı merkezi arasına giren şirket, Rusya’ya hizmet verdiği lokasyonlarda büyüyerek kapasitesini daha da artırmayı hedefliyor.Turkcell Global Bilgi, 2014’te yurt dışı hizmetleri için 2 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

2010 yılında 1 milyon ses tanıma kaydı olan şirket, bugün 10 milyonu aşkın ses tanıma kaydı ile “dünyanın en hızlı ve en büyük ses tanıma çözümü”nü Turkcell abonelerine sunuyor. Turkcell Global Bilgi, kimlik doğrulama sürecini ortalama 20 saniye kısaltan “Ses Tanıma” teknolojisiyle bugüne kadar 10 milyon Turkcell abonesi tarafından 40 milyondan fazla kullanıldı.

Şirket, aboneler için teyit ve kimlik doğrulaması gerektiren konularda, anne kızlık soyadı ya da son fatura tutarı gibi ek sorulara gerek kalmadan yönlendirme sağlayarak, ortalama teyit süresini ortalama 5 saniyeye indiriyor.

Şu an toplam 12 bin çalışanla çalışmalarını yürüten Turkcell Global Bilgi, 2014’te 2500 kişiye daha istihdam sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen  Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan, Turkcell Global Bilgi olarak başarılarının sırrının şirketi kurumsal müşterilerinin ana iş hedeflerine ortak bir şirket olarak konumlandırmaları olduğunu belirtti.

Teknolojik altyapı ve 15 yıllık müşteri deneyimi tecrübesiyle kurumsal müşterilerin kendi işlerine daha iyi odaklanmasını sağladıklarını ve müşteri adına iş yükünü ve kalite sorumluluğunu üstlendiklerini ifade eden Pekkan, müşterilerin ana hedeflerini ve ihtiyaçlarını, verecekleri hizmeti kurgularken kullanmanın kendileri için çok kritik olduğunu bildirdi.

Pekkan, 2013 yılının geleceğe yatırım yapma konusunda önemli adımlar attıkları bir yıl olduğunu belirterek, kamu, finans ve özel sektörden 15 yeni kurum ve firmayı müşteri portföylerine ekleyip hizmet ağını genişlettiklerini dile getirdi.

Son kullanıcıların iletişim kurmak istedikleri kanal tercihi ve müşterin hedeflerini göz önünde bulundurarak en doğru kanallar üzerinden amaca en uygun  hizmetleri sunduklarını aktaran Pekkan, teknoloji altyapıları ve yazılımları ile hizmet vermeyi sürdürürken, müşterilerin telefon dışında diğer tüm hizmet kanalları ile entegre ettikleri IVR, e-posta, internet sitesi, mobil uygulama, sosyal medya gibi kanallardan da kusursuz ve kesintisiz hizmet almasını sağladıklarını vurguladı.

Pekkan, yaptıkları tüm bu çalışmalar neticesinde müşterilerden aldıkları olumlu geri dönüşlerin ve uluslararası arenada kazandıkları ödüllerin  şirketin en büyük motivasyon kaynağı olduğunu kaydetti.

Turkcell Global Bilgi olarak 2014 yılında da kurumsal müşterilerinin iş hedeflerine ortak olmaya devam edeceklerini ifade eden Pekkan 2014 yılında sektördeki liderliklerini yeni müşterilerle ve gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yapacakları yatırımlarla büyüyerek sürdürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Pekkan, 2013 yılında kamu ve finans sektöründe gerçekleştirdikleri başarıyı devam ettirerek;  yüz yüze kanallar, kalite değerlendirme çözümleri, finans sektörüne yönelik tahsilat ve satış gibi çağrı merkezi dışındaki potansiyel alanlardaki fırsatları da değerlendireceklerini dile getirdi.

 

 

 

 

kaynak

Turkcell üçlü SIM dönemini başlattı

Turkcell, çeşitlenen SIM kartlarını tedarikçileriyle birlikte geliştirdiği üçlü SIM formatında bir araya getirdi.

 Turkcell, çeşitlenen SIM kartlarını tedarikçileriyle birlikte geliştirdiği üçlü SIM formatında bir araya getirdi. 

Turkcell açıklamasına göre, ihtiyaca göre üç ayrı SIM kart boyutunu bir araya getiren “Üçlü SIM”, mevcut SIM kart fiyatlandırmasıyla aynı koşullarda sunuluyor.

Standart, Mikro ve Nano SIM kartlardan oluşan Üçlü SIM, kullanıcının cihazına uygun kartı herhangi bir satış kanalına başvurmaksızın kolayca seçmesini ve istediğinde geriye döndürebilmesini sağlıyor. Üçlü SIM; tek sefer kırıldığında Standart, iki sefer kırıldığında Mikro-SIM, üçüncü kez kırıldığında ise Nano-SIM boyutu alıyor. Eski haline getirmek için mağazaya yapılacak bir ziyarete ya da adaptöre gerek kalmıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Acar, cep telefonlarındaki çeşitliliğin SIM kartlara da yansıdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kimi zaman standart SIM kartlara kimi zaman da mikro ya da nano SIM kartlara ihtiyaç duyuyoruz. Hatta telefonumuzu değiştirdiğimizde, daha önce küçülttüğümüz kartımızı eski haline döndürmek sorun olabiliyor. Müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak amacıyla dünyada ilk olma özelliği taşıyan bir çözümü sunuyoruz: Üçlü SIM.

Bu inovatif tasarım, tıpkı bir ‘matruşka’ gibi istendiğinde iç içe geçirilebilen ve birbirinden ayrılabilen üç ayrı kartı tek bir SIM kartta bir araya getiriyor. Üstelik Üçlü SIM’in adaptör olarak kullanılabilmesi, harici adaptörlerden ve SIM kartı kesmekten kaynaklanan olası cihaz sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Geçtiğimiz şubat ayında Mikro-DUO (tek kartta iki SIM) kartı sunmuştuk, şimdi de teknik açıdan çok detaylı bir geliştirmeyle farklı kalınlıklara sahip SIM kartları tek gövde üzerinde birleştiren ‘Üçlü SIM’i müşterilerimizle buluşturuyoruz. Turkcell olarak, yeni teknolojileri sürekli takip ediyor, müşteri memnuniyeti deneyimini her geçen gün daha ileri taşımak için durmaksızın mükemmelin peşinde koşuyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Turkcell MTN Group’a dava açtı

Turkcell, Güney Afrikalı MTN Group’a, İran’daki mobil lisansı dolayısıyla meydana gelen zararlardan ötürü dava açtı

 

Türkiye’nin en büyük cep telefonu operatörü Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş, İran‘daki mobil lisansı konusunda illegal olduğunu iddia ettiği faaliyetlerinden ötürü meydana gelen zararlardan dolayı Güney Afrikalı MTN Group Ltd.’e dava açtı.

Turkcell, 2005’te MTN’e verilen lisansı, Güney Afrikalı şirketten alma çabalarının son ayağı olarak Johannesburg mahkemesine istihkak davası açtı.

İstanbullu şirket, Mart 2012’de ABD’de MTN aleyhinde,İran‘daki lisansını kaybetmesine yol açtığı gerekçesiyle 4.2 milyar dolarlık dava açmıştı. Turkcell, Afrika’nın en büyük kablosuz operatörünün yetkililere rüşvet verdiği, İranlı ve Güney Afrikalı liderler arasındaki toplantıları organize ettiği ve İran‘da kablosuz hizmet sağlayıcılığı için lisans alması karşılığındaİran‘a silah ve Birleşmiş Milletler’de oy vaad ettiğini ileri sürdü. Turkcell, Mayıs’ta bu davayı geri çekti.

Turkcell, “MTN aleyhine, şirketin illegal faaliyetlerinden ötürü meydana gelen zararlardan dolayı Johannesburg’da South Gauteng Yüksek Mahkemesi’ne dava açtığını”, “farklı bir yargıya başvurma kararının ise prosedürel nedenlerden kaynaklandığını” söyledi.

Yatırımcı ilişkileri müdürü Nik Kershaw,  MTN’nin henüz Turkcell’in dava tutanağını almadığını ve aldığında iddialara karşı kendini savunacağını söyledi.

“Mahkemenin, açılan davanın tutanaklarını bize vermesini beklemek zorundayı” diyen Kershaw, “Mahkemeye hangi iddialarla başvurulduğunu görmek güç” dedi.

 

 

 

 

 

kaynak

Konuşmada Vodafone yatırımda Telekom

Yılın ikinci çeyreğinde abone başı en fazla konuşturan ve mesajlaştıran cep telefonu operatörü Vodafone oldu. En fazla yatırımı Türk Telekom yaptı.

Yılın ikinci çeyreğinde abone başı aylık ortalama 383 dakika ile en fazla konuşturan, 878 mesajla da en fazla mesajlaştıran cep telefonu operatörü Vodafone oldu.

Söz konusu dönemde en fazla yatırımı 332,3 milyon lira ile Türk Telekomyaparken, en fazla net satış gelirini 2 milyar 317,7 milyon lira ile Turkcell, abone başı ortalama en fazla aylık geliri ise 23,51 lira ile Avea elde etti.

AA muhabirinin, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2013 yılı İkinci Çeyrek Pazar Verileri’nden yaptığı hesaplamalara göre, yılın ikinci çeyreğinde GSM şirketleri arasında en fazla net satış gelirini, abone sayısına paralel olarak Turkcell elde etti.

Haziran ayı sonu itibarıyla 34,66 milyon aboneye sahip şirket, bu dönemde 2 milyar 317,7 milyon lira net satış geliri sağladı.

Turkcell‘in ardından 1 milyar 434,2 milyon lira ile 19,47 milyon abonesi olan Vodafone ve 1 milyar 5 milyon lira ile 13,89 milyon aboneye sahip Avea geldi. Türk Telekom‘un bu dönemdeki net satış geliri ise 1 milyar 820,6 milyon lira oldu.

Konuşma arttı, kısa mesaj azaldı

Uzun dönemdir düşme eğilimi devam eden sabit abone sayısı ilk çeyreğe göre yüzde 3 artışla 13,96 milyona yükselirken, sabit pazarda bu dönemde toplam 4,4 milyar dakika ses trafiği gerçekleşti. Buna karşılık mobil pazarda hem abone sayısı hem de trafik miktarı artmaya devam etti.

Yılın ikinci çeyreği itibarıyla mobil pazarda abone sayısı 68,03 milyonu bulurken, 47,76 milyar dakika da ses trafiği gerçekleşti.

Trafiğin büyük bir kısmını (yüzde 87,2) mobilden mobile giden trafik oluşturdu. Nisan-Haziran döneminde toplam ses trafiği ilk çeyreğe göre yüzde 10,6 artarak 52,2 milyar dakika oldu.

İkinci çeyrekte abone başına 323 dakika mobil telefonla aylık ortalama  konuşma süresi ile Türkiye bu konuda Avrupa’nın zirvesindeki yerini korurken, Vodafone da bu dönemde aylık ortalama 383 dakika konuşma süresi ile abone başı en çok konuşturan işletmeci oldu. Avea bu dönemde abone başı aylık 377 dakika, Turkcell ise 272 dakika konuşturdu.

En fazla mesajı da Vodafone’lu attı

Yılın ikinci 3 aylık döneminde ilk çeyreğe göre yüzde 2,04 azalışla toplam 44 milyar 969 milyon kısa mesaj atıldı.

En fazla mesajlaştıran GSM şirketi ise abone başı aylık ortalama 878 mesajla Vodafone oldu. Bu dönemde Avea’da abone başı 731, Turkcell‘de 511 mesaj atıldı.

Yatırımın büyüğü Türk Telekom‘dan

Yılın ikinci çeyreğinde Türk TelekomTurkcell, Vodafone ve Avea tarafından toplam 755,8 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi.

Türk Telekom 332,3 milyon lira yatırım yaparken, GSM şirketleri arasında en fazla yatırım yapan şirket ise 208 milyon lira ile Turkcell oldu. Yılın ikinci çeyreğinde Avea 112,2  milyon lira, Vodafone da 103,3 milyon lira yatırım yaptı.

Buna karşılık yılın ikinci çeyreğinde en fazla abone başı geliri 23,51 lira ile Avea elde elde etti. Bu dönemde abone başı ortalama aylık gelir Türk Telekom‘da 22,53, Vodafone’da 22,50 veTurkcell‘de ise 22,26 lira oldu.

En çok aranan kısa numara “112 Sıhhi İmdat” oldu

Yılın ikinci üç aylık döneminde mobil şebekelerden ve Türk Telekom hatlarından en fazla trafik gönderilen ve alınan ülke Almanya olurken, en fazla aranan kısa numarayı ise “112 Sıhhi İmdat” hattı oluşturdu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.cnnturk.com/2013/ekonomi/sirketler/09/09/konusmada.vodafone.yatirimda.telekom/722761.0/index.html

 

4G ile hız rekoru kırdı

İletişim şirketi Turkcell, dördüncü nesil (4G) telekom servislerinin hızları ile ilgili bir deney yaptı. Huawei’nin teknik katkı sunduğu deneyde 900 Mbps’e varan hızlar ölçüldü.

Konuya dair açıklamalarda bulunan Turkcell Genel Müdür Süreyya Ciliv, şunları ifade etti: “Bundan 4 sene evvel tüm Türkiye’nin hayatını değiştiren bir yeniliği hayata geçirdik. 3G hızında internet, mobilitede momentum oluşturdu. Her an, her yerden bilgiye erişebilmek bir lüks olmaktan çıktı. Geçen sene de 3G şebekemizin tamamını Çift Taşıyıcılı internet teknolojisiyle yenileyerek mobil internet hızımızı ikiye katladık ve 43,2 Mbps’ye varan hızlara çıkardık. Mobil internetin yanı sıra Turkcell Superonline ile müşterilerimize 1.000 Mbps sabit internet hızı sunuyoruz. Turkcell 3G şebekesinin yüzde 91’ini ışık hızında olan bu fiber ağımız taşıyor. Turkcell, müşterilerine en iyi kalitede 3G hizmeti sunmak için bugüne kadar yaptığı yatırımlar sonucunda elde ettiği altyapı gücünü, paralel teknolojileri deneyimlemek için başlattığı çalışmalara da yansıttı.

Son deney ile hız ibresi 900 Mbps’ye dayandı. Laboratuvar ortamında yaptığımız deney ile bir Türkiye rekoruna imza attık. Dünyada da bu hızları sınayan sayılı operatörler arasına girdik. Bu hızlara imkân tanıyacak olan LTE Advanced teknolojisi, yani 4G’nin en ileri seviyesi ile ilgili çalışmalarımızı Türkiye ile paylaşmayı diledik. Mobil internette hız çıtasının her gün arttığı dönemde insanımızı ileri teknolojiyle tanıştırmanın, teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

 

 

 

 

 

 
Kaynak:http://www.ihlassondakika.com/haber/4G-ile-hiz-rekoru-kirdi_570306.html

 

TÜPRAŞ lider, THY yükselişte!

Capital dergisi, Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması ‘Capital500’ü yayınladı. İşte o şirketler…

TÜPRAŞ’ın 47 milyar liralık cirosu ile zirveye çıktığı listede OVM Petrol Ofisi ikinci, THY ise 2 basamak yükselişle üçüncü sırada yer aldı. Capital500 listesindeki şirketler kârlılıklarını ise yüzde 22.5 arttırdı
CAPITAL Dergisi, 1998’den bu yana her yıl yayınladığı Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması ‘Capital500’ün 2012 yılı sonuçlarını açıkladı. Tüpraş, 2012 yılında 47 milyar TL’lik cirosu ile ‘Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesi ‘İSO500’den sonra ‘Capital500’de de Türkiye’nin en büyüğü oldu. Listede 20.2 milyar TL’lik cirosuyla OMV Petrol Ofisi, Türkiye’nin ikinci büyük şirketi olurken, son yıllarda ciddi bir büyüme atağı yapan Türk Hava Yolları ise 15 milyar TL’yi bulan cirosuyla üçüncü büyük şirketi olarak dikkat çekti.
5 YILIN EN İYİ KÂRLILIĞI
Bu yıl, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Capital500 araştırmasına, kârlılıktaki müthiş ivme damgasını vurdu. Şirketler kârlılıklarını yüzde 22.5 artırarak, 2008 yılından bu yana devler kulübünde yaşanan en büyük artışa imza attılar. Hiç kuşkusuz bu yükselişte Capital500 şirketlerinin çoğunun geçtiğimiz yılı verimlilik adına önemli çalışmalarla geçirmesinin payı büyük. Cirosal anlamda ise Capital500 şirketlerinin büyüme hızında önemli bir kan kaybı söz konusu. Bir önceki yıl yüzde 35 büyümeye imza atan şirketler, bu yıl tek haneye düşerek yüzde 9.7’lik bir büyüme sergilediler. Ancak lige girme çıtasındaki yükseliş hâlâ sürüyor.
İLK 10’UN PAYI YÜZDE 25
Türkiye’nin devler liginin en tepesinde yer alan ilk 10 şirketin payı, son 4 yıldır değişmiyor. 2006-2008 arasında yüzde 25’in üzerinde seyreden bu oran, yüzde 25’e sabitlenmiş durumda. İlk 10 şirket, kârlılıkta başarılı bir performansa sahip. Toplam kârın yüzde 33’ü bu devler tarafından gerçekleştiriliyor. İhracat içindeki payı yüzde 15,4 olan ilk 10 dev, toplam istihdamın ise yüzde 12,6’sını yapıyor. İlk 10’a ilişkin söylenecek başka bir önemli gelişme de geçen yıla göre yaşanan değişim. Ford Otosan ve Ereğli Demir Çelik bu yıl ilk 10’dan çıkarken Enka ve Arçelik giriş yaptı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk 10’da enerji-petrol sektöründen şirketlerin ağırlığı var.
7 YILDIR İLK 2 AYNI
Capital500, araştırmasının son 10 yılında ilk 10’da yer alan şirket ve sektörlerde önemli değişiklikler meydana geldi. 1997 verileriyle yapılan ve 1998’de yayınlanan ilk çalışmada, lider Arçelik’i Ford ve Mercedes-Benz Türk izliyordu. 1998-2000 yılları arasındaki 3 araştırmada da dayanıklı tüketim ile otomotivin devleri ilk 3 sırayı paylaştı. Değişim ise 2001’de başladı. 1994’te kurulan GSM sektörünün genç şirketi Turkcell, 2001 ve 2002’de ikincilik koltuğuna oturdu. Akaryakıt sektörünün iki temsilcisi Petrol Ofisi ve BP ilk 3’e girdi. 5 yıl Türkiye’nin en büyük özel şirketi unvanını koruyan Petrol Ofisi, 2006’da Tüpraş’ın devreye girmesiyle 2’nciliğe geriledi. Bu iki şirket 7 yıldır
ilk 2’de.
Enerjinin cirosu yüzde 20’yi aştı
Devler liginde sektörel anlamda son 4 yıldır istikrarlı bir tablo söz konusu. Enerji ve petrol sektörü geçen yıl 29 şirketle cirodan yüzde 19 pay alırken bu yıl 37 şirketle yüzde 20,3’lük pay almış durumda. Enerjinin cirodan aldığı payın artmasında listeye giren şirket sayısının yüzde 27,5 artmasının yanı sıra listede yer alan şirketlerin enerji yatırımlarında önemli bir artış yapmaları da önemli bir faktör.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/tupras-lider_-thy-yukseliste/498050/

 

Nobel İlaç Turkcell ile mobilize oldu

Turkcell ve Nobel İlaç, teknoloji temelli iş birliği için anlaştı. Sahip olduğu 1.700 telefon hattını Turkcell’e taşıyan Nobel İlaç bir sonraki adım olarak İnsan Kaynakları sistemine Turkcell’in Mobil İmza teknolojisini entegre etti. Şirketin Mobil İmza abonesi 1.700 hattı ile tüm bordro ve performans süreçlerinde elektronik kimlik doğrulama işlemini her an her yerden kolaylıkla gerçekleştirebilir konuma geldi. Turkcell iş birliği, şirketin saha operasyonlarına da yansıyor: Tüm saha ekipleri 3G’li Windows 8 tablet ve Turkcell T serisi akıllı telefonlar ile mobilize hale getirildi. Sipariş sisteminden CRM uygulamasına birçok yazılımın çevrimiçi kullanılmasını sağlayacak bu cihazlar iş süreçlerinde gözle görülür verimlilik artışı sağlayacaktır. Sahada faaliyet gösteren araçlar için de öncelikle güvenlik ve buna ek olarak da tasarruf ve verimlilik çözümleri hedefleniyor. Ağustos ayından itibaren Nobel İlaç’a ait 600’ün üzerinde araç, Turkcell’in Araç Takip sistemi ile donatılacak. Böylelikle Nobel yönetimi gereksiz hızlı araç kullanımlarının önüne geçmeyi ve istenmeyen bir kaza anında en kısa sürede araca ve yolcularına ulaşmayı hedefliyor. Turkcell ve Nobel İlaç aynı zamanda sahada bilgilendirme, anket ve sınav gibi uygulamalar için Mobil Eğitim çözümünü uygulamaya koymak için görüşmelerini sürdürüyor.

 

 

 

 

Kaynak: http://www.marketingturkiye.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=12336:nobel-lac-turkcell-ile-mobilize-oldu&catid=65:guencel-haberler&Itemid=160

Turkcell’e Yasal Düzenleme

Bir önceki genel kurulunu toplayamayan Turkcell’e yasal düzenleme geliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK), ‘halka açık’ şirketlerin yönetim kurullarına belli şartlarda resen üye atama yetkisi veriliyor.

Radikal’in haberine göre AKP ’li milletvekillerince Meclis Başkanlığı’na sunulan ‘torba yasa’ teklifinde, doğrudan Turkcell ’i etkileyecek bir düzenleme de yer alıyor. Bilindiği üzere Turkcell’de üç yönetim kurulu üyesinin görev süresi dolduğu için genel kurul toplanamamıştı. Turkcell, 24 Haziran’da da genel kurulunu yapmayı planlıyor ancak yine yapamama durumuyla karşı karşıya kalabilir. Söz konusu yasa teklifiyle SPK’ya, halka açık şirketlerin yönetim kurullarına üye atama yetkisi verilerek Turkcell’deki tıkanıklığın da aşılması amaçlanıyor.

Teklife göre, SPK, halka açık ortaklıkların yönetim kurullarında, yönetim kurulu üyelerinin tamamının veya bir kısmının görev süresinin dolması veya üyeliklerinin boşalması sebebiyle yönetim kurulu toplantı yeter sayısının sağlanamaması ve görev süresi dolan veya üyeliği boşalan yönetim kurulu üyelerinin yerlerine görev sürelerinin bitimini veya üyeliğin boşalmasını takip eden 30 gün içerisinde yeni yönetim kurulu üyelerini seçmek üzere genel kurulun toplanamaması veya genel kurulda yeter sayıda yönetim kurulu üyesinin seçilememesi durumunda, genel kurulca yeni üyeler seçilinceye veya başka üyeler atayıncaya kadar görev yapmak üzere, yönetim kurulu toplantı yeter sayısını sağlayacak asgari sayıda yönetim kurulu üyesini resen atayacak.

Görev süresi dolan yönetim kurulu üyeleri, SPK tarafından atama yapılıncaya kadar görevine devam edecek. SPK, resen atama sonucunda geriye kalan boş üyelikler için, kurumsal yönetim ilkelerinde sayılan bağımsızlık kriterlerini sağlayan, boş üye sayısının 3 katı kadar kişiyi halka açık ortaklığın ortaklarından aday göstermelerini talep edecek. Kurul bu talebini, pay oranlarını dikkate alarak belirleyecek ve bu esaslara uygun olarak atama yapacak. Olağan genel kurul toplantısını kanuni süresi içerisinde üst üste iki hesap dönemi içerisinde yapmayan ve yönetim kurulu üyeleri kısmen veya tamamen SPK tarafından atanan halka açık ortaklıklarda genel kurulun yetkileri, Yatırımcı Tazmin Merkezi tarafından kullanılabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.borsagundem.com/haber/Turkcell-e-yasal-duzenleme/150326/

 

 

Turkcell’e iki dünya birinciliği

Turkcell, tüm dünyaya örnek gösterilen inovatif çözümleriyle ses getirmeye devam ediyor. Turkcell, dün gece Londra’da sahiplerini bulan Global Telecoms Business İnovasyon Ödülleri’nde Ericsson’la birlikte hayata geçirdiği “Anlık Ücretlendirme” ve Neural Technologies ile tasarladığı Bütünsel Risk Yönetimi Projesi’ ile iki birincilik kazandı. Her iki proje de hizmette inovasyon ana dalında ödüllendirildi.

“Turkcell inovasyon konusunda haklı bir üne sahip”
Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Turkcell inovasyon konusunda haklı bir üne sahip. Ar-Ge ve inovasyon merkezimiz Turkcell Teknoloji’nin en önemli hedefi, Türkiye’de Türkiyeli mühendisler ile telekom sektöründe dünya çapında ürün ve servisler geliştirmek. Ericsson işbirliği ile hayata geçirdiğimiz ve dünyada mobil operatörler açısından bir ilk olan bu proje de bunun en güzel örneklerinden biri. Mutlu ve gururluyuz” dedi.

“Türkiye’nin bu konuda öncü olması çok önemli”
Ericsson Türkiye Ülke Müdürü Ziya Erdem, “Ericsson ve Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon merkezlerinin birlikte geliştirdiği ve dünyada ilk kez bir mobil operatör tarafından kullanılan “Anlık Ücretlendirme” çözümü ile kazandığımız dünya birinciliğinden dolayı gururluyuz. Ericsson ve Turkcell globalde yapmış olduğu stratejik ortaklık sayesinde, gerçek zamanlı ücretlendirme ürünlerini Türkiye’de Turkcell’in taleplerine göre şekillendirip, tüm dünyadaki müşterilerine sunacak. Türkiye’nin bu konuda öncü olması çok önemli. Daha proje bitmeden, Amerika’dan, Avrupa’dan, Asya ve Afrika’dan birçok operatör, bizim oluşturduğumuz referans yapıyı örnek alarak çalışmalara başladılar. Bu proje sayesinde, bugüne kadar 20’nin üzerinde ülkeden görüşme talebi aldık ve almaya devam ediyoruz.

Ericsson olarak, telekom sektörüne yönelik tasarlanan ve halen kullanılmakta olan çok sayıda teknolojinin geliştiricisiyiz. Telekom teknolojileri ve servisleri alanındaki liderliğimizi, geliştirdiğimiz çözüm ve sahip olduğumuz patentlere borçluyuz. Türkiye’de telekomünikasyon pazarının gelişmesi, operatörlerin büyümesi ve kârlılıklarının daha ileri taşınması adına, hayatı kolaylaştıran, maliyetleri azaltan ve çevrenin korunmasına katkısı olan yeni teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.
Anlık ücretlendirme : Dünyada bir ilk…
Faturalı abonelerin fatura konusunda karşılaşabilecekleri tüm sürprizleri ortadan kaldıran, faturalarda kontrolü ve şeffaflığı beraberinde getiren “anlık ücretlendirme” uygulaması, tüm faturalı abonelere verilen hizmetler için uygulanabiliyor. Gerçek zamanlı kullanıcı uyarı sistemi, hem yurtiçi hem de yurtdışı kullanım belli bir seviyeye geldiği zaman devreye giriyor. Harcama ve fatura miktarı kontrol olanağı içeren sistem dünyada ilk defa bir mobil operatör tarafından kullanılıyor.

İnovatif risk değerlendirmesi
Turkcell’in çözüm ortağı Neural Technologies ile birlikte geliştirdiği, ödül alan diğer projesi de; kar amacı taşıyan dolandırıcılık vakalarının tespiti ve engellenmesi için bütünsel bir risk değerlendirme altyapısı sunuyor. Bu yeni altyapı, riskli müşterinin olduğu kadar bayilerin de birçok parametreye göre risk değerlendirmesini yaparak olası dolandırıcılık vakalarının hızlı ve etkin tespitine imkan sağlıyor.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.marketingturkiye.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=10894:turkcelle-iki-duenya-birincilii-&catid=65:guencel-haberler&Itemid=160