AB’den Türkiye’ye dev kaynak

AB_tr_en_colorTürkiye, AB’den “katılım öncesi” yardımlar almaya devam ediyor.

Türkiye ile Avrupa Komisyonu arasında katılım öncesi yardımın ikinci dönemine yönelik imzalanan çerçeve anlaşma kapsamında Türkiye’ye 2014-2020 döneminde 4,5 Milyar avro kaynak sağlanacak.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile AB arasında tesis edilen mali işbirliği kapsamında Türkiye’nin faydalandığı Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (IPA) 2014-2020 yıllarından oluşan ikinci döneminde Türkiye’ye sağlanacak 4,5 milyar avroluk hibenin kullanımına ilişkin anlaşma imzalandı.

Açıklamada, IPA 2 çerçevesinde AB’nin Türkiye’ye yapacağı mali yardımın uygulanmasına ilişkin anlaşmayı, AB Bakanlığı Müsteşarı ve Ulusal IPA Koordinatörü Büyükelçi Rauf Engin Soysal’ın imzaladığı bildirildi.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, 2007 yılından bu yana IPA çerçevesinde Türkiye’nin faydalandığı yardımların kullanımına 2014
-2020 döneminde de devam edilecek.

Türkiye’ye tahsis edilen 4,5 milyar avro kaynak, Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde çevre, rekabetçilik ve yenilikçilik, ulaştırma, istihdam, sosyal politika ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, enerji, içişleri, yargı ve temel haklar, sivil toplum ile tarım ve kırsal kalkınma alanlarında yer alan program ve projelerin finansmanında kullanılacak.

Kaynak

British Airways Dalaman’a tarifeli sefer düzenleyecek

ATM Dalaman Dış Hatlar Genel Müdürü Güvenç, “British Airways, Nisan 2015’den itibaren Dalaman’a haftanın 4 günü uçuş gerçekleştirecek” açıklamasında bulundu

ATM Dalaman Dış Hatlar Genel Müdürü Hamdi Güvenç,British Airways‘in 2015 yaz döneminde Dalaman’ın da dahil olduğu 5 yeni noktaya uçuş gerçekleştireceğini bildirdi.

Güvenç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Nisan 2015’de başlaması planlanan Dalaman uçuşlarının haftanın dört günü gerçekleştirileceğini belirterek, “British Airways ile görüşmelerimiz geçen sene başladı. Bu görüşmeler sonucunda bu sene için charter seferler düzenlemeye başladılar. British Airways, Nisan 2015’den itibaren Dalaman’a haftanın 4 günü uçuş gerçekleştirecek” dedi.

Yaşanan gelişmeyi Muğla ve Türkiye turizmi açısından olumlu bulduğuna işaret eden Güvenç, “British Airways bir marka ve ulusal bayrak taşıyıcısı. Onların, buraya uçması demek İngilizlerin bölgemize ilgisini daha da artıracak. Bölgede yaşayan çok sayıda İngiliz vatandaşı var. Onları da sevindirecek bir gelişme. British Airways’in başlatacağı uçuşlar bölge turizminin gelecekte ivme kazanmasını sağlayacak. Bu nedenle ATM Dalaman Havalimanı’nın bu hamlesi Türk turizmi ve Muğla açısından büyük başarı” diye konuştu.

Kaynak

Altuntaş: İnovasyon Girişimciliğin Sigortasıdır

Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı Baybars Altuntaş, girişimcinin yükselen başarı haritasını “Girişkenlik, inovasyon, girişimcilik, pazarlama-satış, markalaşma, kurumsallaşma, franchising (sözleşmeye dayalı, direkt bütünleşmiş pazarlama sistemi), liderlik ve melek yatırımcılık” başlıkları ile özetledi

Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı Baybars Altuntaş, girişimcinin yükselen başarı haritasını “Girişkenlik, inovasyon, girişimcilik, pazarlama-satış, markalaşma, kurumsallaşma, franchising (sözleşmeye dayalı, direkt bütünleşmiş pazarlama sistemi), liderlik ve melek yatırımcılık” başlıkları ile özetledi. 

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği (AGİD), Çukurova Bilişim Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Derneği (ÇUBİTED)’nin ortaklaşa Shereton Otel’de gerçekleştiği ‘Adana Melek Yatırımcılar ve Girişimcilik Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Baybars Altuntaş, Türkiye’de girişkenlik ve girişimcilik kavramlarının birbirine karıştığını söyledi. Her aklına iş fikri gelenin bir şekilde kendisini girişimci kabul ettiğini belirten Altuntaş, “Dünyanın içinde bulunduğu bu ekonomik krizde artık bir şeyi iki, üç, beş kez düşünmeden karar aşamasına geçmemiz biraz zor oluyor. Bu işin de sırı da inovasyondan (yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün ya da hizmet) geçiyor.” dedi. 

‘TÜKETİCİ ‘BU NEYMİŞ’ DEDİĞİ AN SAHAYA ÇIKMA VAKTİ GELMİŞTİR’

Girişimcilikte inovasyonun önemini pet su şişesini eline alarak örnekleyen Altuntaş, yenilik yapmayı, ürüne yeni bir şey katmayı bu adımın sigortası olarak değerlendirdi. Altuntaş, söyle devam etti: “Neticede ben bu suyun köşede satıldığını görüyorum. Biliyorum ki arkadaş bu suyu çok iyi satıyor. Bende diğer köşeye bir su marketi açayım su satayım, dersin. Sonra dayanıyorum reklama. Bir bakıyorum ki arkadaşımın su satışları artıyor. Verdiğim reklamlarla arkadaş satışı yapıyor ben yapamıyorum. Bu nasıl oluyor diye düşünüyorum. Köşedeki arkadaş yıllarca bu işi yapıp, tüketicinin aklında bir marka değeri oluşturmuş. Arkadaşın 2 liraya sattığı suyu bende 2 liraya sattığımda insanların içinden su içmek geçer; ama riske girmek istemez. Tüketici akılıdır, yıllardır kullandığı suyu tercih eder. Ben reklamlarımla kürek çekerim, arkadaş yer. Çünkü benim ürünümde bir yenilik yok. Ben sadece arkadaşın yaptığı işi almış kopyalamışım. Halbuki, ‘benim suyumu içerseniz güzel rüya görürsünüz, başınızın ağrısı geçer, daha akıllı olacaksınız, gözünüz akmayacak’ gibi bir yenilik katabilseydim, tüketicimiz yeni markalara prim verir. Yani ‘şu suyu bir deneyeyim’ diyebilir. Tüketici ‘bu neymiş’ dediği andan itibaren benim sahaya çıkma vaktim gelmiş demektir. Eğer bu yeniliği katamazsam o verdiğim reklamlarla ben köşedeki dükkanın ekmeğine yağ sürerim, iş yaptığımı sanırım; ama işi başkası yapar. Bu yüzden yenilik yapmak, ürüne yeni bir şey katmak farklı bir hizmet ortaya koymak; girişimciliğin sigortasıdır.”

AKILLI GİRİŞİMCİ RİSK ALMAZ

Akılı girişimcinin risk almadığını, çünkü onun inovasyon yaptığını ifade eden Baybars Altuntaş, yenilik dolayısı ile bu kişilerin risk almadığını savundu. Tüketicinin mutlaka yeni şeyleri bir kez denemek istediğine işaret eden Altuntaş, girişimcinin pazarlama ve satış aşamasını ‘ölüm vadisi’ olarak değerlendirdi. İşin başında girişimcinin eşi, dostu, banka gibi yerlerden finansman bulabileceğini dile getiren Altuntaş, ”Fakat pazarlama ve satış aşamasında çok kolaylıkta finansman bulma ihtimalin yoktur. Çünkü iş bir noktaya gelene kadar ben herkese hayallerimi bir şekilde pazarladım. Yapacaklarıma herkes inandı. Bize borç verip yürümemizi sağladılar. Artık bu kişi ve kurumlara gitme ihtimalim yok. Alacakları tek bir cevap var: Bilançonu görelim. İşin başında bilanço yokken insanları ikna etmek kolaydı. Pazarlama ve satış aşamasında ‘ne kadar sattığını bir görelim ki’ paraya verebilelim, sorusuyla karşılaşırsınız. O yüzden pazarlama satış aşaması ölüm vadisi, diyoruz. Bu vadiden geçerken ‘müşteri ve melek yatırımcı’ gibi iki arkadaş var. Ürünü satabilirsem, ölüm vadisini geçerim. Melek yatırımcı bana inanırsa işin nasıl büyüyeceğini bilirim. Pazarlama satış aşamasında geçemesek köşeyi tersine dönmüş olursunuz. Girişimcinin efendisi tüketicidir.” diye konuştu. 

TÜRKİYE’DE İŞLER MEZARA KADARDIR

Türkiye’de bir işadamının genellikle mezara kadar aynı işi yapmasını eleştiren Altuntaş, OECD’in bir raporuna göre girişimci yeni bir işe girdiğinde ortalama 7 yıl sonra o uğraşla ilgili motivasyonunu kaybettiğini belirtti. Bu sürede kişinin her şeyi keşfettiğini ve artık renk körlüğünün başladığını kaydeden Altuntaş, “Girişimcinin bulunmaz hint kumaşı olmasının sebebi, hiç kimsenin göremediğini gören, kimsenin koklayamadığını koklayan, kimsenin alamadığı riskleri alabilendir. Bu özellikler herkeste olmaz. 7 yıl sonra motivasyonumuzu kaybetsek de o işe devam ediyoruz. Çünkü bu olumsuzluğun farkında olmuyoruz. Biz buna ömür boyu devam eden işler süreci diyoruz. Ülkemizdeki süreç budur; özetle mezara kadar. Yurt dışında işler böyle gitmiyor. Yurtdışında satılabilecekse, halka açılabilecekse o işe yatırım yapılır. Yoksa aile işletmesi olarak kalıyor.” şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE MELEK YATIRIMIN EN HIZLI GELİŞTİĞİ ÜLKE 

Amerika’da 270 bin melek yatırımcının geçen yıl 20 milyar dolar yatırım yaptığını açıklayan Baybars Altuntaş, Avrupa’da 75 bin girişimcinin 2013’te 5.1 milyar Euro melek yatırım gerçekleştiğini vurguladı. Türkiye’de melek yatırımcılığın çok hızlı geliştiğini hatırlatan Altuntaş, Avrupa’de Melek Yatırımcılık Kanunu olan ikinci ülke özelliğini taşıdığını bildirdi. Altuntaş, şunları söyledi: “Çok sonraları oyuna girdik. Ama önemli aşama kaydettik. Dünyada yüzde 75’lik en yüksek vergi teşviki Türkiye’de. Bunu da iyi değerlendirmek lazım. Bu sistemin başarıya ulaşması için devletin şunu görmesi gerekir: Biz bu vergi iadelerini yaptık, buna karşılık biz bu kadar istihdam yaptık, denilmeli. Bu teşvik işin ‘gel gel’ kısmıdır.”

AGİD Başkanı Seyfettin Alpat ise düzenledikleri “Ufku zorlayanlar” programlarıyla bugüne kadar 25 seçkin işadamının tecrübelerini paylaştıklarını aktardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, oda başkanları ile çok sayıda işadamının katıldığı organizasyona sponsor olan firmalara plaket verildi.

Kaynak

İran: Avrupa’ya Gazının Türkiye’den Taşıyacak

İran, Avrupa’ya gaz taşımak için Türkiye’den geçecek 640 kilometrelik bir boru hattı inşa edecek..

İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Ali Majedi, ülkesinin Avrupa’ya gaz taşınması konusunda Türkiye’den geçecek bir boruhattını, en uygun rota olarak gördüğünü söyledi.

Fars Haber Ajansına göre, Ali Majedi “İran’ın gazın Avrupa’ya taşınması için Türk boruhattı en mantıklı yol gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

640 KİLOMETRELİK BORU HATTI

İki ülke yetkilileri arasındaki görüşmelere değinen Majedi, “Bunu Türkiye ile konuştuk. Ve 640 kilometrelik boru hattı döşeyerek İran’ın Türkiye’ye gaz ihracatı kapasitesini bir kat artırmak mümkün” dedi.

İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Avrupa’daki gaz tüketimin 2030 yılına kadar artacağına işaret ettikten sonra da “İran’ın Avrupa’ya gaz sevkiyatındaki payı, kapasitemiz ve (İran ile 6 büyük ülke arasındaki) gelecek görüşmelere bağlı” sözlerini de kullandı.

Kaynak

AB’nin Enerjisi Türklerden Sorulacak

Rusya’nın inşa etmeyi planladığı Güney Akım projesi tehlikeye girdi. Avrupa Birliği’nin artık tek umudu TANAP’ın ev sahibi Türkiye.
Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik sürerken, Avrupa Birliği (Ab) üyesi ülkelerin neredeyse tamamı doğalgaz ve petrol ihtiyacının yüzde 100’ünüRusya’dan karşılıyor. Rusya’nın vanaları kapatması demek bu ülkelerdeki ekonomik aktiviteyi durduracağı gibi insani olarak da bu ülkelere büyük zarar verecek.İşte bu yüzden Ab dikkatli adımlar atmak zorunda.

AVRUPA’DA İŞLER DEĞİŞTİ

Ab’nin, enerji güvenliği kapsamında uygulamaya almaya hazırlandığı projelerden biri de Güney Akım’dı. Karadeniz’in altından geçerekUkrayna’yı by-pass edecek boru hattı için gerekli onayı alan Ruslar inşaata önümüzdeki ay başlamayı planlıyordu. Fakat Avrupa’da işler değişti…

AVRUPA’NIN TEK UMUDU TANAP OLACAK

Son olarak Avrupa’da siyasi gelişmelerin boru hattı görüşmelerini olumsuz etkilediği belirtiliyor. Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, “Gazprom’a ayrıcalık tanımak önceliklerim arasında değil” ifadesini kullandı. Rusya ve Ukrayra arasındaki gerginliğin Avrupa’ya yansımaması için geliştirilen bu projenin tehlikeye girmesiyle birlikteAvrupa’nın tek umudu TANAP olacak.

TÜRKİYE ENERJİDE BÖLGENİN KALBİ OLACAK

Projenin neredeyse tamamı Türk topraklarından geçeceği için Türkiyeenerjide bölgenin kalbi olacak. Hem boru hattından kendisi için gerekli gazı alacak hem de transit ücretle kasasını dolduracak.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik sürerken, Avrupa Birliği (Ab) üyesi ülkelerin neredeyse tamamı doğalgaz ve petrol ihtiyacının yüzde 100’ünüRusya‘dan karşılıyor. Rusya‘nın vanaları kapatması demek bu ülkelerdeki ekonomik aktiviteyi durduracağı gibi insani olarak da bu ülkelere büyük zarar verecek.İşte bu yüzden Ab dikkatli adımlar atmak zorunda.

AVRUPA’DA İŞLER DEĞİŞTİ

Ab‘nin, enerji güvenliği kapsamında uygulamaya almaya hazırlandığı projelerden biri de Güney Akım’dı. Karadeniz‘in altından geçerekUkrayna‘yı by-pass edecek boru hattı için gerekli onayı alan Ruslar inşaata önümüzdeki ay başlamayı planlıyordu. Fakat Avrupa‘da işler değişti…

AVRUPA’NIN TEK UMUDU TANAP OLACAK

Son olarak Avrupa‘da siyasi gelişmelerin boru hattı görüşmelerini olumsuz etkilediği belirtiliyor. Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, “Gazprom’a ayrıcalık tanımak önceliklerim arasında değil” ifadesini kullandı. Rusya ve Ukrayra arasındaki gerginliğin Avrupa‘ya yansımaması için geliştirilen bu projenin tehlikeye girmesiyle birlikteAvrupa‘nın tek umudu TANAP olacak.

TÜRKİYE ENERJİDE BÖLGENİN KALBİ OLACAK

Projenin neredeyse tamamı Türk topraklarından geçeceği için Türkiyeenerjide bölgenin kalbi olacak. Hem boru hattından kendisi için gerekli gazı alacak hem de transit ücretle kasasını dolduracak.

İLK GAZ 2018’DE AKACAK

TANAP, 2018 yılından itibaren başlangıçta yıllık 16 milyar metreküp gaz taşımaya başlayacak. Türkiye hattan 6 milyar metreküplük doğalgazı aldıktan sonra kalan 10 milyar metreküp Avrupa’ya iletilecek. Hattın ikinci etabı tamamlandığında 31 milyar metreküplük yıllık kapasiteye ulaşması bekleniyor Türkiye bölümünün yaklaşık 1,830 km olması beklenen TANAP boru hattı 20 ilden geçecek.

KUZEY Irak’TAN DA MÜJDE YAKIN

TANAP, Türkiye için tarihi bir proje. Fakat Türkiye’nin enerji alanındaki önemini ortaya koyan diğer bir gelişme de Kuzey Irak’ta yaşanıyor. KuzeyIrak petrolünün Ceyhan üzerinden dünyaya açılması konusunda artık Erbil ve Bağdat arasındaki görüşmelerde sona gelindi.

Kaynak

 

Perakende devine iflas şoku!

Praktiker‘in iflas erteleme isteğine mahkemeden ret

 

 Zarar nedeniyle Türkiye’deki varlıklarını satmaya çalışan Alman yapı market zinciri Praktiker’in kontrol altında iflas erteleme başvurusu, İstanbul Anadolu 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce reddedildi.Mahkeme, “Hep zarar göstermişsiniz” diyerek, verdiği kararında Praktiker’e elindeki mağazaları tasfiye etmesi yönünde bildirimde de bulundu. Temyiz süresi geçtiği için Yargıtay, yerel mahkemenin kararını onadı. Türkiye’ye 1998 ylında gelen Pratiker, 300’den fazla yerel tedarikçi ile çalışıyordu.

Panasonic, Türkiye’de klima pazarına da girdi

Suzuki, “Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek” dedi.

Panasonic Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Shigeo Suzuki, Türkiye’de 2010 mali yılında iki haneli pazar paylarına ulaştıklarını belirterek, “Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek” dedi.

Suzuki, Panasonic klima ve ısı sistemlerinin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Panasonic için en stratejik pazarlardan biri olduğunu belirterek, burada tüketici elektroniğinde 1 numaralı marka olmak 2 haneli pazar payına ulaşmak için önemli yatırım yaptıklarını anlattı.

Tüketici elektroniğinin çeşitli kalemlerinde faaliyetlerine değinen Suzuki, çoğunda hedefledikleri çift haneli pazar paylarını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türkiye’de 143 yetkili servisimiz var. Bunlar vasıtasıyla ürünümüzü kullanan 5 binden fazla kişiyle görüştük yüzde 99’u hem ürünlerden hem de aldıkları hizmetlerden memnun olduklarını ifade ettiler. Türkiye’de, geçen ayın sonunda biten 2010 mali yılında ilk yıl hedeflerimize ulaştık. Yeni mali yılda hedefimiz geçen yıla göre yüzde 40’lık büyüme ve iki haneli pazar payımızı sürdürmek. Bunun için portföyümüzdeki ürünleri çeşitlendireceğiz ve çevreciliğe önem vereceğiz” diye konuştu.

Panasonic Elektronik A.Ş. Ev Aletleri-Klima Avrupa Genel Müdürü Enrique Vilamitjana da Türkiye’nin kendileri için çok stratejik ve ciddi bir pazar olduğunu vurgulayarak, Panasonic’in Türkiye’de klima sistemleriyle büyümek istediğini belirtti.

Vilamitjana, sadece ev ısıtma ve soğutma sistemleri değil işyerlerine ve büyük binalara yönelik ısıtma ve soğutma çözümleri de sunduklarını anlattı.

Avrupa Klima ve Ev Uygulamaları Satış Müdürü Marc Diaz ise Türkiye’deki hedeflerine ulaşmak için dağıtım ağlarını genişleteceklerini, sunacakları ürünleri çeşitlendireceklerini ve ürünleri arasında havadan suya ısı pompaları ve gazlı ısı pompalarının da yer alacağını, markalaşma çalışması yaparak Panasonic markasını öne çıkaracaklarını ve Türkiye’de marka yoluyla farkındalığı artıracaklarını söyledi.

Panasonic Türkiye Klima Satış ve Pazarlama Müdürü Melis Bozoğlu da bu yıl geniş bir ürün gamına sahip duvar tipi klimalar ile piyasanın en verimli ürünleri olan havadan suya ısı pompalarını sunacaklarını anlattı.

Bozoğlu, ürünleri arasında sensörleri sayesinde odadaki insan varlığını ve hareket seviyesini algılayıp sıcaklığı ona göre ayarlayan, bu şekilde yüzde 30’a kadar tasarruf sağlayan Etherea, ofisler ve büyük binalar için VRF Eco i serisi değişken debili soğutma sistemleri, doğalgaz ve LPG ile çalışan M serisi gazlı ısı pompaları ve Aquarea havadan suya ısı pompalarının yer alacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

kaynak

 

 

Özel numara çılgınlığı Türkiye’ye de sıçradı!

Dubai’de ortaya çıkan çılgınlık Türkiye’ye de sıçradı. Satış sitelerine verilen yüzlerce ilan üzerinden astronomik rakamlar talep ediliyor

 Altı üstü telefon hattı deyip geçmeyin, önemsemediğiniz veya farkına varmadığınız telefon numaraları sizi hiç beklemediğiniz bir anda zengin edebilir. Öyle ki; internette bazı siteler üzerinden satılığa çıkartılan özel telefon numaraları için adeta bir daire parası isteniyor.

Geçtiğimiz aylarda Dubai’de yaşayan çılgın bir prensin akıllara durgunluk veren kararla 3 milyon dolara 666 666 66 66 nolu telefon numarasını satın alması sonrası gündeme gelen özel telefon numarası çılgınlığı Türkiye’ye de sıçradı.

10 BİN TL’DEN BAŞLAYIP SINIRLARI ZORLUYOR

Ellerindeki farklı seri ve dizilimdeki numaraları internette faaliyet gösteren ilan siteleri üzerinden satışa çıkartan hat sahipleri bu numaralar için Dubai prensi kadar olmasa bile inanılması güç rakamlar talep ediyor. Önem derecesine göre 10 bin TL’den başlayan hat fiyatları 200 bin TL gibi astronomik rakamlara kadar çıkabiliyor.

EN ÇOK ONLAR İLGİ GÖSTERİYOR

Sayıları her geçen gün artan yüzlerce ilandaki bir birinden farklı özellikteki numaralar genellikle iş insanları, taraftarlar ve siyasetçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. İş dünyasında giyim kuşamından bindiği araca kadar herşeyiyle ön planda olmayı seven iş insanları özel numaralar ile prestijini arttırmayı hedeflerken, taraftarlar takımlarına bağlılıklarını siyasetçiler ise seçim bölgelerindeki seçmenin gönlünü fethedeceğini düşünüyor.

SAHİBİNDEN 3+1 DAİRE FİYATINA NUMARA

Satışa çıkartılan hatlar arasında en yüksek fiyatlar hafızalarda rahat kalabilecek olan tek veya iki rakamın ard arda dizilmesiyle oluşan telefon numaralarına isteniyor. Bu şekilde olan rakamlar arasında en yüksek fiyat ise İstanbul Bakırköy’de bir bayi tarafından satışa çıkartılan 05xx 533 33 33 numaralı hatta ait. İlan sahibi söz konusu hat için tam 175 bin TL para talep ediyor.

FANATİKLER DE UNUTULMADI

Satışa çıkartılan numaralara bakıldığında giydiği ve kullandığı herşeyiyle taraftarı olduğu takımına bağlılığını gösteren fanatiklerin de unutulmadığı görülüyor. Başlangıcı, ortası veya sonunda takımların kuruluş yıllarına ait tarihlerin bulunduğu hatlarda satışa çıkartılanlar arasında. Bu hatlar arasında en fazla ücret ise Fenerbahçe ve Beşiktaş için isteniyor. Öyle ki 1905 ve 1907 tarihlerinin geçtiği numaralar için ortalama 100 bin TL’lik bir ücret talep ediliyor.

PAZARLIĞIN UCU AÇIK!

Söz konusu numaralar için pazarlığın ise ucu açık. Çünkü; Türkiye’de bu alanda oturmuş henüz bir piyasa rakamı yok. O yüzden de hat sahipleri belirledikleri fiyatları kafalarına göre koyuyor. Yani bazı istisnai numaralar haricinde çetin pazarlık sonrası belirtilen fiyatların çok altında istenilen hattın satın alınması mümkün. Hattını 100 bin TL’den satışa çıkartan bir vatandaşın söyledikleri de bunu doğruluyor. Kendisine bir firma tarafından en son 20 bin TL’lik teklif yapıldığını ifade eden şahıs, firmanın kendisine tekrardan geri dönüş yapması halinde hattını verilen teklif üzerinden satmaya razı olduğunu söylüyor.

ÇOK İLGİNÇ İLAN YAZILARI

Astronomik rakamların talep edildiği numaralar için verilen ilanlarda yapılan açıklamalarda çok ilginç. Ev ve araba satar gibi ilan yazısı yazan satıcıların yaptığı açıklamalar işin ne kadar ciddiye alındığını gözler önüne seriyor. İlanlarda genellikle ev ve araba satışlarında dile getirilen “sahibinden az kullanılmış hat”, “borçsuz temiz hat”, “Alıcısını utandırmayacak prestijli numaralar” ve “ilk sahibinden” şeklinde ifadeler kullanıldığı görülüyor.

İnternet üzerinden satışa çıkartılan bazı telefon numaraları ve istenen rakamlar şöyle:

05xx 333 33 33 – 175 bin TL
05xx 455 34 34 – 160 bin TL
05xx 055 55 55 – 150 bin TL
05xx 363 1903 – 120 bin TL
05xx 361 61 61 – 100 bin TL
05xx 651 51 51 – 100 bin TL
05xx 223 0532 – 100 bin TL
05xx 888 88 88 – 90 bin TL
05xx 70000 24 – 90 bin TL
05xx 276 76 76 – 85 bin TL
05xx 666 66 66 – 80 bin TL
05xx 317 1903 – 80 bin TL
05 xx100 1907 – 80 bin TL
05xx 6000007 – 80 bin TL
05xx 500 3000 – 75 bin TL
05xx 888 06 06 – 60 bin TL
05xx 544 44 44 – 40 bin TL
05xx 643 1907 – 30 bin TL
05xx 542 42 42 – 30 bin TL

 

 

 

 

kaynak

8 futbol sahası büyüklüğünde lojistik merkezi

SERTRANS Logistics,  genel merkezini ve bazı depolarını 8 futbol sahası büyüklüğündeki yeni lojistik merkezinde bir araya topladı.

25’inci yılına Hadımköy’deki yeni lojistik merkezinde giren Sertrans Logistics, yeni merkeziyle Türk lojistik sektöründeki ilk Leed sertifikasına sahip tesis binalarından birine sahip oldu. 50 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu yeni lojistik merkezinin, toplam 42 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olduğunu ifade eden Sertrans Logistics Genel Müdürü Nilgün Keleş, “38 bin metrekare gümrüklü ve gümrüksüz depo alanı, 2 bin metrekare müstakil inşa edilmiş ADR-tehlikeli maddeler deposu ve 2 bin 500 metrekare büyüklüğünde genel müdürlük binasından oluşan merkez, ADR/Tehlikeli Maddeler deposu ile İstanbul Avrupa yakasının ilk müstakil ADR depoları arasında yer alıyor” dedi.

E-LOJİSTİK MERKEZİ

Yeni lojistik merkezi olarak Hadımköy’ün seçilmesinde en önemli nedenin, sahip olduğu stratejik lokasyon olduğunu belirten Keleş, “Hadımköy Lojistik Merkezi’miz Çatalca ve Halkalı gümrüğüne 20 kilometre, Ömerli Tren İstasyonu’na 1.5 kilometre, TCDD Lojistik köyüne ve MÜSİAD Sanayi Bölgesi’ne 3 kilometre, Ambarlı Limanı’na 20 kilometre, Atatürk Havalimanı’na ise 30 kilometre mesafede yer alıyor. Yeni merkezimiz için, bu denli önemli başka bir stratejik nokta bulmamız zordu” diye konuştu. Hadımköy’de yeni açılan lojistik merkezinde e-lojistik hizmetleri için ayrılmış toplam 18 bin metrekare alan bulunduğunun altını çizen Keleş, “e-ticaret yapan firmaların ihtiyaç duyduğu ürün birleştirme ve promosyonel dönem hazırlıkları gibi katma değerli hizmetleri de veren Sertrans Logistics’in e-lojistik hizmetlerindeki hasarsızlık oranı yüzde 99.9, Sertrans Logisitics, 2013 yılı Eylül ayında faaliyete geçen Hadımköy’deki yeni lojistik merkezinde başta tekstil, otomotiv, ilaç, kozmetik ve kimya sektörleri olmak üzere tüm sektörlere lojistik hizmet sunuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak

Praktiker’in iflas erteleme isteğini mahkeme reddetti

Zarar nedeniyle Türkiye’deki varlıklarını satmaya çalışan Alman yapı market zinciri Praktiker’in kontrol altında iflas erteleme başvurusu, İstanbul Anadolu 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce reddedildi.

Mahkeme, “Hep zarar göstermişsiniz” diyerek, verdiği kararında Praktiker’e elindeki mağazaları tasfiye etmesi yönünde bildirimde de bulundu. Temyiz süresi geçtiği için Yargıtay, yerel mahkemenin  kararını onadı. Türkiye’ye 1998 ylında gelen Pratiker, 300’den fazla yerel tedarikçi ile çalışıyordu.

Kaynak