Hubble, çok uzak galaksileri görüntüledi

Hubble Uzay Teleskobu, 13,2 milyar yıl öncesine ait çok uzak galaksileri görüntüledi.

Hubble’ın görüntülediği galaksilerin, daha önce hiç gözlemlenmediği ve 13,2 milyar yıl öncesine ait oldukları bildirildi. Astronomlar, Hubble’ın bu bebek yıldızlardan oluşan kümeleri görmesinin hiç beklenmediğini söyledi.

Görüntüler, Büyük Patlama’dan sadece 500 milyon yıl sonraki bir evreni gözler önüne sererken, bu dönemde bebek galaksilerin büyük bölümünün hacminin, Samanyolu’nun yüzde biri kadar olduğu bellirtildi.

Hubble’ın çektiği görüntüler, Amerikan Astronomi Topluluğu’nun Washington’da düzenlediği konferansta sunuldu.

 

 

 

 

Kaynak

Güneş fırtınası Dünya’yı etkileyecek

Güneş’te önceki gün meydana gelen büyük patlamanın ardından oluşan güneş fırtınası Dünya’nın yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (UUİ) etkiliyor.

Güneş fırtınasının elektronik aletleri etkilemesi olasılığı nedeniyle UUİ’ye ikmal malzemeleri götürecek Cygnus yük gemisinin dün yapılacağı duyurulan fırlatılışı bugüne ertelendi.

Cygnus yük gemisini UUİ’ye götürecek insansız Antares roketini üreten Orbital Science Şirketi baş teknik yetkilisi Antonio Elias, dün yaptığı açıklamada, Güneş’ten gelen parçacıkların roketteki elektronik aygıtları etkileme ihtimali nedeniyle ABD’nin Virginia eyaletindeki Wallops adasından yapılacak fırlatılışın bugüne ertelendiğini duyurdu. Elias roketin, bugün TSİ 20.07’de uzaya gönderileceğini sözlerine ekledi.
Cygnus yük gemisi UUİ’ye ikmal malzemelerinin yanı sıra bir eğitim projesi çerçevesinde getirilen karıncaların da aralarında bulunduğu çeşitli bilimsel deneyler götürecek.

NASA’dan bugün yapılan açıklamada da Güneş’ten gelen parçacıklardan oluşan serpintinin UUİ’de görev yapan 6 astronot için tehdit oluşturmadığı bildirildi. Açıklamada, Cygnus yük gemisinin güneş patlamaları sırasında ortaya çıkacak radyasyona dayanacak şekilde imal edildiği vurgulandı.

Cygnus’un Aralık 2013’te yapılması planlanan uçuşu UUİ’nin soğutma sisteminde ortaya çıkan arıza nedeniyle ertelenmişti. Önceki gün için planlanan fırlatılış da aşırı soğuk hava nedeniyle ikinci kez yapılamamıştı. Cygnus’un uzaya fırlatılışının, Güneş fırtınası nedeniyle dün de 3. kez ertelenmesi UUİ’nin uzay görevinin 4 yıl daha uzatılması sonucunu doğurdu. Bu, UUİ’nin 2020’de sona ermesi planlanan görevinin 2024’e uzatılacağı ve UUİ’deki mürettebat üzerindeki zaman baskısının azalacağı anlamına geliyor. NASA’nın insanlı keşif çalışmaları bölümü şefi Bill Gerstenmaier, bugün yaptığı açıklamada “Bu NASA için önemli bir artı” dedi.

Güneş’te meydana gelen patlamalar sonucu Güneş’in korona adı verilen üst tabakasından uzaya yayılan elektron ve protonlardan oluşan, plazma halindeki yüklü parçacıklara Güneş rüzgarı deniyor. Bu parçacıkların Dünya’nın manyetik alanına etki etmesine de Güneş fırtınası adı veriliyor.

Bilim adamları Güneş fırtınasının insanlar üzerinde zararlı etkisinin bulunmamasına karşın kamu hizmet sistemleri, uçak seferleri, uydu ağları ve kısaca GPS adı verilen küresel konumlama sistemi cihazlarında aksaklıklara yol açabileceğine işaret ediyor.

Güneş fırtınası ayrıca genellikle kuzey ülkelerinde görülen, kuzey ışıkları olarak adlandırılan gökyüzünde oluşan renkli ışık oyunlarının kutupların ilerisindeki bölgelerde de görülmesine yol açıyor.

ABD uzay hava tahmini uzmanı Joe Kunches, önceki gün Güneş’te meydana gelen büyük patlama nedeniyle oluşan Güneş rüzgarlarının bugünden itibaren Dünya’yı etkisi altına alacağını söyledi. Kunches, bunun, Dünya’nın manyetik alanını etkilemesi ve kutup ışıklarının güneye doğru genişlemesine neden olacağını belirtti.

ABD’deki Alaska Jeofizik Enstitüsü’nden yapılan açıklamada da Güneş fırtınası nedeniyle Kanada’nın büyük bir kısmıyla ABD’nin kuzey kesimlerinde bugünden itibaren kuzey ışıklarının görülebileceği bildirildi.

GPS cihazlarını bozma olasılığı bulunan Güneş fırtınası nedeniyle kutup bölgeleri çevresindeki uçuş seferleri, elektronik aletlerin etkileneceği endişesiyle başka yönlere kaydırılıyor.

 

 

 

 

Kaynak

“Gaia” başarıyla uzaya fırlatıldı

Avrupa Uzay Ajansı, Gaia uydusunun Fransız Guyanası’ndan başarıyla fırlatıldığını açıkladı.

 

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Gaia uydusunun Fransız Guyanası’ndan başarıyla fırlatıldığını açıkladı.

Fransız Guyanası’ndaki Sinnmary Fırlatma Merkezi’nden Rus yapımı bir Soyuz füzesiyle uzaya gönderilenGaia uydusu, beş yıl boyunca Samanyolu galaksisindeki 1 milyardan fazla yıldızın 3 boyutlu haritasının çıkarılabilmesi için görüntü alacak. Uydunun gönderdiği veriler, Avrupa’daki 30 laboratuvarda yaklaşık 450 bilim adamı tarafından değerlendirilecek.

Yaklaşık 950 milyon avroya mal olacak veri toplama işlemi, Samanyolu galaksisindeki yıldızların tam konumu ve birbirlerine uzaklıklarını belirleyerek galaksinin ilk gerçekçi resmini ortaya çıkaracak.

Son derece duyarlı iki teleskop ve bir milyar piksellik kamerayla donatılan Gaia, aynı zamanda şimdiye kadar varlıkları bilinmeyen gezegenler, asteroidler, kuyruklu yıldızlar gibi binlerce gökcisminin de keşfine yardımcı olacak. Gaia, gökcisimlerinin konumlarının yanı sıra parlaklıkları, yüzey sıcaklıkları ve bileşenleri gibi özellikleri konusunda da bilgi sağlayacak.

Uydu, fırlatılışından yaklaşık 40 dakika sonra uzay aracının üst kısmından ayrılacak. Gaia, yaklaşık bir ay sürecek yolculuğun ardından Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktaki bir gözlem istasyonuna ulaşacak.

Gaia’nın geliştirilmesi ve yapımı 20 yıldan uzun sürdü. Uydu, Fransa’nın Toulouse kentindeki Astrium Uyduları şirketi öncülüğünde 16 ülkede 70’den fazla şirketin katılımıyla hazırlandı.

ESA, daha önce Hipparcos uydusu ile yaklaşık 100 bin yıldızın haritasını çıkarmıştı. Gaia’nın görüntülemesi beklenen 1 milyar yıldız, Samanyolu’ndaki gökcisimlerinin sadece yüzde 1’ini oluşturuyor.

Uydu, ismini “Global Astrometric Interferometer for Astrophysics – Astrofizik için Küresel Astrometrik İnterferometre”nin kısaltmasından alıyor.

 

 

 

 

 

kaynak

 

 

 

Aselsan patriot üretecek

ASELSAN Patriot füze sistemlerini yurt içinde milli olarak tasarlayıp üretmek için düğmeye bastı.

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, Türkiye’de konuşlandırılan Patriot füze sistemlerini yurt içinde milli olarak tasarlayıp üretmek istediklerini söyledi.

Ergeneman,  yaptığı açıklamada, 2013’ün yatırımların belli bir noktaya gelip devreye gireceği bir yıl olacağını belirterek, ASELSAN’ın yurt dışında hizmet verme noktasına geldiğini, Kazakistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tesislerin tamamlanmak üzere olduğunu, yıl içinde çalışmaya başlayacaklarını anlattı.

‘ELEKTRONİK HARP İÇİN BÜYÜK YATIRIM YAPILDI’

Yıllar önce telsiz üretimiyle başladıkları sektörde radar ve elektronik harp konusunda büyük yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Ergeneman, yıl sonunda tamamlanacak Ankara Gölbaşı’ndaki tesisin gelecek yıl işletmeye açılacağını kaydetti.

“ASELSAN, şu anda elektronik konusunda her şeyi üretiyor” diyen Ergeneman, “Gemilerimizin içindeki elektronikler, ALTAY tankımızın içindeki elektronik, gece görüş ve atış kontrol sistemleri bizim. Ayrıca uzaya çıkıyoruz. Burada da ASELSAN’ın ürünleri olacak. Yurt dışı satışlarımızı yüzde 25’in üzerine çıkartmayı hedefliyoruz. Teknoloji transferi yoluyla ürünlerimizin sadece satışını değil, yurt dışı ülkelerde de satılmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

‘YURT DIŞINA AÇILACAĞIZ’

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Skorsky arasında Black Hawk (Kara Şahin) helikopterlerinin Türkiye’de üretilmesine yönelik sözleşmede son aşamaya gelindiğini dile getiren Ergeneman, buradan büyük pay alacaklarını vurguladı.

Skorsky ile anlaşılması halinde Black Hawk helikopterlerindeki kokpitlerin ASELSAN’ın tasarladığı ve imal ettiği ürünler olacağını belirten Ergeneman, sadece Türkiye için üretmekle kalmayacaklarını, yurt dışına ihraç edilecek helikopterlerde de aynı kokpitlerin bulunacağını aktardı.

 

 

‘PATRIOT FÜZELERİNİ ÜRETECEĞİZ’

Ergeneman, alçak ve orta irtifa hava savunma sistemlerinde ana yükleniciolduklarına işaret ederek, “Buradaki tecrübeyi kazandıktan sonra yüksek irtifa sistemlerine geçmeyi düşünüyoruz. Türkiye’nin acil ihtiyacı olursa bu programda belli parçaları üreterek devreye girebiliriz ama Türkiye’ye konuşlandırılan Patriot füze sistemlerini yurt içinde milli olarak tasarlayıp üretmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Suriye’deki iç savaşın üretimlerini çok fazla etkilemeyeceğini savunan Ergeneman, savunma sanayisinin “maraton koşusu” gibi olduğunu, programların daha önce planlandığı şekilde devam ettiğini anlattı.

ASELSAN’ın üretiminin yüzde 50-60’ını Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK), gerikalanını yurt dışına ve sivil sektöre yaptığını dile getiren Ergeneman, “Olağanüstü bir durum çıkarsa Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verdiğimiz kapasiteyi anında 2 misline çıkartacak durumdayız” ifadesini kullandı.

Ergeneman, yılın ilk çeyreğinde 72,5 milyon lira net kar elde ettiklerinianımsatarak, yıl sonuna doğru satışların artacağını, bu yılı da planladıkları karla kapatacaklarına inandıklarını söyledi.

Dünyaya en çok telsiz, gece görüş ürünleri ve termal kameralar sattıklarınadikkati çeken Ergeneman, elekronik harp ürünleri satmaya başladıklarınıbelirterek, “Ayrıca, STAMP adını verdiğimiz makineli tüfeğimiz var. Bunun üretiminin aşağı yukarı yüzde 80’ini yurt dışına satıyoruz. Şu anda 45 ülkeye gece görüş cihazı sattık. Bu sayıyı 46’ya çıkarttık. İnşallah bu sene iki yeni ülkeyi daha ilave etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.ensonhaber.com/aselsan-patriot-uretecek-2013-05-29.html

Türkler Nasa’ya Mekik Üretti!

Türk girişimciler Fatih ve Eren Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada Corporationtarafından uzaya gönderilecek ilk ticari uzaymekiği olarak geliştirilen Dream Chaser, testlere başlamak üzere NASA‘nın California’nın Edwards Dryden Uçuş Araştırma Merkezi’ne teslim edildi.NASA‘nın ticari araç programı (Commercial Crew Program) uyarınca geliştirilen Dream Chaser, Amerikan topraklarından uzaya gönderilecek ticari araçlardan biri olacak.

Programın amacı insanların güvenli ve uygun fiyata Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan uzaya erişimi sağlamak olarak belirlenmişti. NASA‘daki testlerde mekiğin bir helikoptere bağlı olarak ve serbest uçuşta nasıl hareket ettiği, frenlerinin nasıl çalıştığı, tekerlerinin güvenirliliği konuları kapsayacak.

Mekik bu yıl içinde serbest uçuş testlerine de başlayarak iniş sırasındaki aerodinamiği teste tabii tutulacak. Testlerde ayrıca uzay mekiğindekilerin farklı atmosfer ortamlarında nasıl bir navigasyon performansı sergileyecekleri gözlemlenecek.

NASA, Sierra Nevada Corporation şirketinin yanı sıra Commercial Crew Programı’nda Space Exlploration Technologies (SpaceX) ve Boeing ile birlikte uzaya ticari mekik gönderme projesi üzerinde birlikte çalışıyor. NASA tarafından desteklenen üç şirketin özel geliştirdikleri mekik sayesinde uzaya ticari insan uçuşlarının başlaması planlanıyor.

 

 

 

 

Kaynak:http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/846677-turkler-nasaya-mekik-uretti