Mevduatı ‘hali vakti yerinde olanlar’ büyütecek

Türkiye ’de mevduat havuzu yıldan yıla büyürken özel bankacılık ve kitle bankacılığı arasında yeni segmentte büyüme potansiyeli göze çarpıyor. Akbank’ın varlıkları 50 bin lira ile 1 milyon lira arasında bulunan ve “hali vakti yerinde olanlar” diye tanımladığı üst gelir bankacılığı müşterileri bankanın önümüzdeki yıllarda odak noktası olacak. Özellikle bu müşterilerin mevduat büyümesindeki payı büyük olacak. 50 bin TL ve üzerindeki mevduat hacmi 2011 yılında 271 milyar TL iken Akbank bu rakamın bu sene 340 milyar TL’yi aşacağını, 2015 yılında ise 450 milyar TL’ye yaklaşacağını tahmin ediyor.
Büyüme hızı %15 olacak
Akbank Bireysel Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge bu segmentin Türkiye büyüme performansını aşacağını söyledi. Tözge “Ülkemizde 2014 ve 2015 yıllarında yüzde 4,1 ve yüzde 5,4 büyüme beklerken, bu segment müşterilerindeki mevduat büyümesinin yıllık yüzde 15’ler seviyesinde olmasını bekliyoruz. Bu da segmentin büyüme hızını bizlere gösteriyor” dedi. Galip Tözge 100 bin TL’nin üzerinde olan kişi sayısının bu sene sonunda ilk kez 1 milyon kişiyi aşacağını, 2016’da ise bu rakamın 1,5 milyona yaklaşmasını tahmin ettiklerini belirtti. Akbank’ın bu alanda 100 bin müşterisiyle yüzde 10 pazar payı bulunuyor.
2004’ten beri Birebir Bankacılık hizmetiyle bu segmentteki müşterilerine hizmetlerini çeşitlendirdiklerini anlatan Tözge bu segmentte mevduatın yanı sıra yatırım fonları, mortgage ve Bireysel Emeklilik ürünlerinin ön plana çıktığını söyledi. Bu segmentteki müşterilerin farklı piyasalara yatırım yaptıklarını belirten Tözge 2009’da çıkan BRIC fonlarının da bu segment tarafından ilgiyle karşılandığını vurguladı. Tözge BES penetrasyonunda da bu segmentte sektör ortalamasının iki katına çıkıldığını söyledi.

Yerli müzik dinleyip tatili Güney’de yapıyorlar

“Hali vakti yerinde” müşterilerinin demografisi hakkında da bilgi veren Galip Tözge müşterilerinin yüzde 69’unun erkek olduğunu, yaş ortalamasının ise yaklaşık 55 olduğunu belirtti. Müşterilerinin büyük çoğunluğunun ev ve araba sahibi olduğunu söyleyen Tözge yüzde 34’ünün profesyonel, yüzde 28’inin serbest meslek sahibi, yüzde 27’sinin emekli, yüzde 11’inin ev hanımı olduğunu belirtirken “Müşterilerimizin çoğunluğu yılda en az 1 kez yurtdışına seyahat ediyor, tatile çıkıyor ve uçak yolculuğu yapıyor. Tatil tercihlerini yüzde 58 oranıyla Güney illerinde deniz-güneş tatili olarak geçirmeyi tercih ediyorlar. Ağırlıklı olarak yerli pop müzik dinliyorlar” dedi.

 

 

Kaynak

 

 

 

 

 

 

Reklam “SMS”i için dava açabilirsiniz

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, tüketicilerin bilgisi olmadan kendisine gönderilen firmaların reklam içerikli cep telefonu mesajları için dava açabileceğini belirtti.

Elektronik haberleşme sektöründe, kişisel verilerin saklanmasıyla ilgili geçen yıl yönetmelik çıkartıldığını hatırlatan Mustafa Dinç, bu çerçevede abonelerin telefon numaralarının ve diğer bilgilerinin paylaşılması, satılması gibi hususların kişinin rızası alınmadan mümkün olmadığını ve yasak olduğunu kaydetti.

Özellikle GSM şirketlerinin belirli bir ücret karşılığı abonelerinin cep telefon numaralarını, yaş guruplarını, cinsiyetlerini ve diğer özelliklerini çeşitli pazarlama şirketleriyle paylaştığını öne süren Dinç, şunları söyledi:

“Pazarlama firmaları aldıkları bu telefon numaralarına mesaj göndererek satış yapmaya çalışmaktadır. Bunlar çok yoğun ve kişileri artık rahatsız edebilecek seviyeye geldi. Hatta istemediğiniz halde bir bakiye sorgularken bile aldığınız bakiye mesajının altına bir firmanın, bankanın veya başka bir şirketin reklamı gelebiliyor.”

İdari para cezası

Bu konuda tüketicilerin istenmeyen mesajların kısıtlanmasıyla ilgili GSM şirketlerine başvurup reklam almak istemediklerini belirterek bu reklam mesajlarını engelleyebileceklerini ifade eden Dinç, “Vatandaşlarımız kişisel verilerinin satıldığını ve başkalarının eline geçtiğini düşünüyorlarsa ve bundan zarar görmüşlerse, ilgili GSM şirketini Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’na (BTK) şikayet ederek idari para cezası kesilmesini sağlayabilirler. Bu işten dolayı zarar gördüğünü ispatladığı taktirde ise hukuk mahkemelerine dava açma ve zararını tanzim etme yolu her zaman açıktır” diye konuştu.

Kamu kurumların bilgileri çalınabiliyor

Mustafa Dinç, vatandaşlara ait kişisel bilgilerin sadece GSM şirketlerinden değil, resmi işlemlerin yürütüldüğü kamu kurumlarından ve bakanlıklardan, özel idarelerden, elektrik şirketlerinden de elde edilebileceğini ifade etti.

Bu kamu kurumlarının önlem alıp kişisel verilerin gizliliğini sağlamak zorunda olduğunu belirten Dinç, şöyle konuştu:

“Eğer bir kamu kurumundaki verilerinizin örneğin sahip olduğunuz mal, mülk, arsa, arazi, tapu bilgilerinizin bir başkasının eline geçtiğini fark ediyorsanız ilgili kurum hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.cnnturk.com/2013/ekonomi/genel/09/09/reklam.smsi.icin.dava.acabilirsiniz/722688.0/index.html